Naprosto osvětleno

• USA Everything Is Illuminated (více)

Podivínský sběratel (Elijah Wood) vyráží na Ukrajinu po stopách svých židovských předků. Jeho průvodci na cestě do minulosti se stanou světácký mladík Alex, jeho nerudný dědeček a jeden opravdu specifický pes... Mladičký americký Žid Jonathan se po smrti prarodičů rozhodne odjet na Ukrajinu a dozvědět se víc o jejich válečných osudech. Především chce najít ženu z jisté staré a dlouho opatrované fotografie – ženu, která měla zachránit jeho dědečka, když postupující nacistická vojska vyvražďovala židovské obyvatele. Najde si cestovní kancelář specializovanou právě na židovské turisty ze Západu, kteří pátrají po svých předcích. Jeho průvodcem na cestě do ztracené vesnice Tračimbrod se stane mladík Alex, který pod předstíranou světaznalostí skrývá naivitu ne nepodobnou té Jonathanově, a jeho angličtina, kterou sám označuje za „prémiovou“, spíše připomíná hlášky pana Kaplana ze slavné Rostenovy knihy. Společně se vydávají na ukrajinský venkov a společně také odhalí z minulosti mnohem víc, než čekali... Adaptace románu Jonathana Safrana Foera "Everything Is Illuminated" (česky vyšel ve výtečném překladu Richarda Podaného) je režijním debutem herce Lieva Schreibera. Svižný soundtrack sestává z lidové muziky, ukrajinského popu a úryvků písní skupiny Gogol Bordello, jejíž frontman Eugene Hutz si ve filmu zahrál svérázného průvodce Alexe. Českého diváka potěší i dobře známé interiéry a exteriéry, které mají představovat současnou Ukrajinu (například Průmyslový palác na pražském Výstavišti či vybydlené Milovice). (Česká televize)

Květula

První půlka je perfektní ztřeštěnou komedií. Nad "slepým" dědečkem, hiphoperským překladatelem, podivným sběratelem čehokoli a kousky dementní vůdčí čubky jsem se svíjela smíchy tak, že moje kočka rychle pustila z hlavy možnost poklidného odpočinku na mém klíně. Druhá půlka pak překvapí svou dojemností. Bláznivou ukrajinskou hudbu vystřídá tichý klavír, smích se promění v slzy. Tohle je opravdu hodně zvláštní film, který rozhodně nesedne každému, ale má v sobě něco nepojmenovatelného, co vám na tváři na nějakou dobu vykouzlí přiblblý úsměv a zanechá něco moc hezkého tam uvnitř. ()

Pítrs85

Film spíše evropskýho ražení (natáčenej i v naší krásné zemičce :-)) je, přestože se v něm jedná o antisemitismus, druhou světovou a o tom, jak ovlivnila životy několika rodin, skutečně milým pokoukáním. Herci příjemní, pejsek suprovej a vizuální stránka nádherná. A hudba? To je kapitola sama pro sebe. Paráda, konečně zas jednou film, co není povrchní, silné 4* ()

markuc

V první řade je třeba říci, že se nejedná o žádný hollywoodský blockbuster, Elijah Wood zde totiž hraje nesmělého žida s podivným koníčkem. Jednoho dne mu umře babička a díky tomu se k němu do sbírky dostane pár nových zajímavých věcí a hlavně fotografie, která umožní rozjetí příběhu starého desítky let. Tento film se v lecčems vymyká současné filmové produkci (taky je z roku 2005, ale to zde nehraje roli), protože jaksi ironizuje standartní filmařské konvence. Hudba zde skvěle podbarvuje tradiční road-movie film, herci jsou zde hlavně k účelu posunutí děje dopředu. Hlavní roli zde tedy hraje příběh, a to už se v moc filmech dnes nevidí. ()

tron

„Dedo, Žid chce vedieť, či už tam budeme.“ – „Povedz mu, nech drží hubu.“ - „Dedo hovorí, že už sme blízko.“ Cenený divadelník a v Hollywoode len zriedka využitý dramatický herec Liev Schreiber (trilógia VRESKOT, NAJHORŠIE OBAVY), nám predstavuje svoj vydarený režijný debut, plný žltej ukrajinsko-českej slnečnice a Elijaha Wooda v okuliaroch. Ľahkou, svižnou a dokonca vtipnou rukou nakrútený príbeh o vážnych veciach. Milé prekvapenie napriek tomu, že už pár rokov viem, že Schreiber nie je taký lúzr, ako si o ňom väčšina divadlom nepoškrvených divákov myslí. ()

4daPeace

Verdikt: První polovina filmu do příjezdu na Ukrajinu byla výborná: 'slepý' děda s vyšinutou čubkou v 'obleku', úžasný Eugene Hutz (mimojiné frontman neméně výtečné kapely Gogol Bordello, kteří obstarali veškerou hudební stránku filmu) jako jeho vnuk překladatel, fanoušek všeho amerického a hlavně afroameričanů (skvělá scéna v autě na toto téma) a jejich modrý trabant HERITAGE VIEWS prostě neměli chybu. Ovšem samotné poznávání minulosti v druhé půli působilo docela nudně a unyle. Škoda. ()

• Slunečnicové pole vyrostlo a vykvetlo ve Staňkovicích na Žatecku. (alpeew)
  • Stejnojmenná verze knihy vyšla v češtině v roce 2005. (sator)
  • Když hlavní hrdinové projíždějí zničeným panelovým sídlištěm, Jonathan (Elijah Wood) se zeptá: "Co se tady stalo?" a Alex (Eugene Hutz) odpoví: "Nezávislost." Jejich dialog odpovídá skutečnosti, v záběru se totiž objevuje bývalé sídliště Rudé armády ve vojenském prostoru v Milovicích, kde po srpnu 1968 žilo na 100 000 vojáků včetně jejich rodin. Ti všichni museli po pádu komunismu v Československu odejít zpět do SSSR a sídliště zůstalo zcela opuštěné. (V.Silver)

MFF Bratislava

MFF Bratislava

19.11.2005

Ve dnech 2. - 10. prosince 2005 se v bratislavském Palace Cinemas uskuteční 7. ročník MFF Bratislava. Během této doby se představí 18 filmů z celého světa, jejichž kvalitu budou krom početného… (více)