Saw: Hra o přežití

• USA Saw (více)

Krvavá hra s pravidly ostrými jako pila... Ve špinavé sklepní umývárně se proberou z bezvědomí dva muži, fotograf Adam a doktor Lawrence Gordon. Oba jsou připoutaní okovy k potrubí a nemají tušení, jak se zde ocitli. Mezi nimi leží muž s prostřelenou hlavou. Z magnetofonových pásek, které u sebe najdou, se muži dozvědí, že se stali oběťmi sadistického maniaka, zvaného Skládačkový vrah. Jeho specialitou je vhánět nic netušící lidi do důmyslných pastí, z nichž zpravidla není úniku. Každá z nich však má svůj skrytý význam. Oběti se vlastně ocitají v krvavém očistci, a jen málokoho čeká vykoupení. Pro Adama a Lawrence platí v této smrtící hře pravidlo, že místnost opustí živý jen jeden z nich... Psychothriller, který si libuje v rafinovaných krvavých nástrahách, natočil jako svůj debut režisér James Wan ve spolupráci s hercem a scenáristou Leighem Whannellem. Nízkorozpočtový snímek se stal senzací na festivalu Sundance v roce 2004. Kromě šokujících výjevů totiž nabídl i to nejlepší, čím se vyznačovaly podobné snímky z poslední doby, zejména thriller Sedm, horory typu Cela a Kostka, ale i nesčetné počítačové hry s dobrodružnou tematikou. (Česká televize)

Kontryhelka

Hodně zajímavý počin, na který jsem v době svého vzniku koukala jak na zjevení. Opravdu hodně povedené a na další díly jsem se hodně těšila. I když je to pomalu na jedno brdo, vždycky jsem si film užila. ()

Mangano

Aha, ehmm. Poprvé jsem Saw viděl jako malej kluk. Tenkrát to pro mě byl tak nechutnej zážitek, že mi z toho bylo zle. Při aktuálně druhém zhlédnutí této žánrové klasiky tak po 15 letech musím říct, že je to jen průměrná rudá nuda. Ačkoli jsem si z filmu od minule nic moc nepamatoval, takže jsem nevěděl, jak film dopadne, ani o čem vlastně je, vůbec mě to teď nezajímalo. Kdyby se scénář držel výhradně té koupelny a neustále ji neopouštěl, byl by to možná úplně jiný zážitek, než takhle, kdy je to jen nudná kaše se spoustou dialogů, s pár kapkami krve a s logikou o levelu automatu na loupané mandarinky. Z tak originálního námětu by se dalo vytřískat opravdový psycho, hlavně protože platí, že v jednoduchosti je krása. Stačilo by to celé situovat prostě jen do té nechutné čím dál víc zakrvácené koupelny, co by tak pro díváka neměla hranice s reálným světem a jediným pojítkem s normalitou by mohla být stále se více vytrácející lidskost obou hráčů mizející spolu s jejich rozumem. Snímek pak taky neměl snad jediný hororový prvek. Je to prostě jen průměrný thriller. Od první cca půl hodiny stopáže jsem se prostě nudil. Já chápu, že za málo peněz je málo muziky, ale tady podle mě šly peníze někam, kam neměly. Takže, jako kiddo jsem byl nadšený, teď jsem měl co dělat, abych neusnul. Jestli bylo tedy záměrem tvůrců natočit film (v rovině žánru) pro dětské publikum tak tleskám, ale jako středoškolský pedagog se musím ohradit proti takové šílenosti. Jestli je film poté zaměřen na dospělého diváka, přidám alespoň jednu hvězdu za celkem dobrý režijní start pana Wana, jinak opravdu nevím, za co má tohle laciné béčko tak vynikající hodnocení. ()

Sunwheel

Aj po rokoch to neskutočne fungovalo a od začiatku do konca držalo v napätí. Záver odstrelil pocit akéhosi uspokojenia a podčiarkol beznádej. Skvelá žánrová práca! Neviem čo by som vytkol. ()

david141474

No, já myslím, že to nebylo vůbec špatný. Děj byl opravdu solidní, to napětí než se vrah ukázal, bylo nekonečný, ale nakonec byly oba dva zvraty opravdu solidní a perfektně filmařsky udělaný. Děj byl opravdu solidní a jediná brutální scéna byla mimo scénu, bohužel, ale jinak to nebylo absolutně špatný a to poznávání těch dvou uvězněných osob je opravdu kvalitně natočený a zahraný. Pokud nechcete spoilery, přestaňte číst, ale když se Gordon pomalu zblázní a ufikne si nohu tak to byla taky opravdu kvalitní scéna. No, ale přece jenom mi tam něco chybělo. 8/10 Opravdu kvalitní horůrek. ()

exe.

K hororom som mal blízko už ako 11 až 12 ročný a práve Saw bol jeden z prvých, ktoré som mal možnosť vidieť a v tej dobe to bol veľký hit medzi hororovými žánrami, ba dovolím si tvrdiť, že až taký, jak Texas Chainsaw Massacre alebo Halloween (áno, už v takom veku som začal pozerať hororové klasiky). Saw má od začiatku do konca perfektne budovanú atmosféru, ktorú si z počiatku buduje svojim úvodom, jadrom a záverom, kde neustále núti klásť si otázku, čo tam robia dvaja random típci a dedo s prestrelenou hlavou a to všetko sa vybuduje do grandiózneho finále, ktoré je také, ako má byť - zaujímavé, nepredvídateľné. Je zaujímavé, ako z kratkometražného rovnomenného filmu vyšlo 9 samostatných filmov a že sa zo série Saw stala taká kultová záležitosť, ktorá si podmanila milióny fanúšikov a rozhodne zaslúžene. James Wan dokazuje svoju oddanosť k hororovému remeslu a dôkaz, že vie točiť horory si potvrdil v ďalších filmoch (The Conjuring, Insiodious,..). Saw nám dal okrem extrémnej brutality a veľmi dobre premyslených pascí aj kultový soundtrack, ktorý musí každý správny fanúšik hororov poznať. Ďakujem Wanovi za tento film a Charliemu Clouserovi za nezabudnuteľný soundtrack. ()

Lilith03

Naprosto fantastický horor své doby, ale dokonce i nyní. Skládačkový vrah je originální postava, stejně jako celá tahle filmová série. Pokud někdo nad zhlédnutím ještě váhá, opravdu odporučuji. Není větší a kvalitnější hororové klasiky. Pro více mých názorů si mě přidej do oblíbených. ()

Lenny_cz

První díl nekončící série SAW je důkaz toho, že nepotřebujete obrovský rozpočet na vytvoření kvalitního filmu, ale musíte vymyslet a napsat dobrý scénář se super zápletkou a konečným vyvrcholením. Není divu, že tento snímek nastartoval Jamesovi Wanovi kariéru. SAW je už v dnešní době kultovní, snad každý zná znělku nebo loutku, která doprovází každý díl série. ()

Murphynek

Oproti mnoha hororům to má hlavu a patu, dobrý příběh i zajímavé plot-twisty. Nebýt toho konce, tak kvůli kreténskému chování hlavních postav bych tomu napálil 2/5. ()

Jason13

Do dneška si pamatuju, jak jsem v kině valil bulvy a seděl jak zařezanej ještě pár minut po finální scéně.. TOP filmový zážitek.. ()

F2003F

Jeden z najlepších hororov aké sú a pritom len Wanov rozbeh. Po druhom to už nemá žiadny boom efekt a tak musím od plného uhnúť. Dovolím si tvrdiť, že dnes je to už široko známa ikona splatter žánru, ktorá hlavne svojou originalnosťou dokazuje, že násilie v horore nemusí byť vždy iba samoúčelné. ()

Majoslav11

Poďme sa tentokrát ponoriť hlbšie do teraz už predlhej Saw série a začínam prvým dielom. V dobe uvedenia tento film spôsobil obrovský poprask, nielen v hororovom subžánri a musím uznať, tento snímok má silu a shock efekt dodnes. Veľmi pekné dejové twisty. James Wan a jeho svieži vietor do horroru, kedy viac menej na začiatku nového milénia vládol slasher. Výborný strih scén vytvára krásne klusavé tempo rozprávania. Pár vecí zráža hodnotenie, napriek tomu je prvý diel Saw dnes už v horore asi naozaj klasikou. Pekné štyri * na začiatok. ()

Lendak

Dnes už kultovná klasika, ktorá si bez pochyby zaslúži svoje miesto medzi klasiky moderného hororu. Pokračovania som nevidel a ani ich nemám v pláne pozerať, keďže si nechcem pokaziť chuť na tento film. James Wan je už dnes bezpochyby hororovou legendou a už v jeho debutovom filme je výrazne cítiť jeho štýl. Klaustrofobická atmosféra, zbesilá kamera, ešte zbesilejší strih a (hlavne), prepracovaný scenár plný zvratov, ktorý s ďalšou scénou vytvára v divákovi ďalšie a ďalšie otázky, ktorých odpovede sa uspokojivo dočká na konci. Čo ma ale najviac prekvapilo, že film není až taký brutálny (oproti ostatným filmom) a dokonca sa tu nájde aj hneď niekoľko čisto hororových scén, ktoré stavia na atmosféru a nie na nechutnostiach. Doslova zhmotnenina príslovia "Za málo peňazí, veľa muziky." ()

jerabin

Horor s poselstvím. Fakt:-)) A kdybych tak usilovně neočekával tu pointu a nepátral po ní, tak by to bylo za pět. ()

Treble

Takže tu máme dobrý nápad, který zůstal nevyužit... Volba žít nebo zabít je celkem oříšek, htělo se toho víc chytit. Taky bych vypustil ty zběsile blikajícně-akční-zkratkové scény. Ke konci nám trošku padá tempo i příběh aby ke konci naprosto šíleně zafinišoval - Poslední 4 zvraty jsou vážně moc narychlo. No jináč to má jakože atmosféru a takový ty věci - dobrý. ()

PavHer

O tomhle filmu jsem před zhlédnutím moc nevěděl, a přiznejme si, podle názvu Pila jsem ani nemohl čekat nic jiného, než trapnou vyvražďovačku s motorovkou v hlavní roli. Jenže už první scéna mi vyrazila dech a jak se příběh rozvíjel, tak si mě film absolutně dostal - po dlouhé době originální námět, který vybočuje z řady fádních (a v té době hodně populárních) teenage hororů. Nedoporučuji slabším náturám, ale ti co mají rádi horory, si u tohohle díla přijdou na své - psychothriller jak vyšitý (ehm.. nebo spíš jak uřezaný) 90% ()

Parsek

Celkově nepravděpodobný, nebo spíš nevěrohodný. A ten konec... utrpení... celý film tak zničil. Vadí když mi někdo radí Ať nad něčím radši nepřemýšlím... nedotaženosti nesnáším. Atmosféra by se ale dala krájet. To ano. ()

Longhorn

Říká se za málo peněz hodně muziky... a o tomto filmu to platí dvojnásob. Jedná se o téměř dokonalou skládačku, která začne dávat překvapivý smysl až po zapadnutí posledního dílku. ()

James Wan chce oživit Netvora z Černé Laguny

James Wan chce oživit Netvora z Černé Laguny

13.08.2024

James Wan, talentovaný režisér a tvůrce populárních děsuplných pecek jako Saw: Hra o přežití nebo V zajetí démonů, zřejmě chystá návrat ke svým hororovým kořenům. Po práci na zakončovacím snímku DC… (více)

Příští rok dorazí jedenácté Saw

Příští rok dorazí jedenácté Saw

12.12.2023

Hororoví mistři spojí síly

Hororoví mistři spojí síly

19.11.2022

Samuel L. Jackson si zahraje v Saw

Samuel L. Jackson si zahraje v Saw

09.07.2019