Saw: Hra o přežití

• USA Saw (více)

Krvavá hra s pravidly ostrými jako pila... Ve špinavé sklepní umývárně se proberou z bezvědomí dva muži, fotograf Adam a doktor Lawrence Gordon. Oba jsou připoutaní okovy k potrubí a nemají tušení, jak se zde ocitli. Mezi nimi leží muž s prostřelenou hlavou. Z magnetofonových pásek, které u sebe najdou, se muži dozvědí, že se stali oběťmi sadistického maniaka, zvaného Skládačkový vrah. Jeho specialitou je vhánět nic netušící lidi do důmyslných pastí, z nichž zpravidla není úniku. Každá z nich však má svůj skrytý význam. Oběti se vlastně ocitají v krvavém očistci, a jen málokoho čeká vykoupení. Pro Adama a Lawrence platí v této smrtící hře pravidlo, že místnost opustí živý jen jeden z nich... Psychothriller, který si libuje v rafinovaných krvavých nástrahách, natočil jako svůj debut režisér James Wan ve spolupráci s hercem a scenáristou Leighem Whannellem. Nízkorozpočtový snímek se stal senzací na festivalu Sundance v roce 2004. Kromě šokujících výjevů totiž nabídl i to nejlepší, čím se vyznačovaly podobné snímky z poslední doby, zejména thriller Sedm, horory typu Cela a Kostka, ale i nesčetné počítačové hry s dobrodružnou tematikou. (Česká televize)

Lukaaasek

Po dlouhé době opravdu skvělě zpracovaný thriller, který mi doslova vyrazil dech. Film, co vám zaručí, že pokud se na něj začnete dívat, budete mít následujících 100 minut o zábavu postaráno! Jedná se o originální dílko s nápadem, výborným scénářem, parádní atmosférou a slušnou hudbou (track Hello Zepp miluji). Herecké výkony jsou ucházející, až na Tobina Bella, bez kterého by Pila nebyla Pilou a který zde má tak silné charisma, že se pro film stává nepostradatelným (napadá vás copak jiný herec, který by jej v roli Jigsawa mohl zastoupit nebo dokonce nahradit?). A že jsou ve filmu nelogičnosti? Ano, beze sporu se tam najdou, ale genialita celého filmu pro mě zůstává neposkvrněna. Po prvním shlédnutí 100%, absolutně převálcován! ()

xhonza5

Tento horor jsem shlédl asi až rok a půl poté, co byl k sehnání. Přátelé se již o něm bavili a tím mě navnadili. Horory mám rád a v té době jich moc kvalitních nebylo, Saw jsem velice uvítal. Skvělý námět, skvělé provedení. Tomuto filmu nemohu nic vytknout, nemožné se stalo skutečností. Nemá cenu to nějak více okomentovávat. ;) ()

garten

Výborná zápletka, vynikajúci soundtrack a pomerne neznámi herci, ktorý prekvapili. Škoda je len, že pokračovania už nerobia dobré meno tomuto scenáristicky a réžijne výborne zvládnutému filmu. ()

luckylittl

První ze série "SAW", která nadchne úplně nejvíc. Do detailu promyšlený příběh, skvěle odehrané scény, které postupně poskládají jednotlivé střípky do uceleného tématu, který vás nenechá nějakou dobu spát. Některé záběry jsou až nechutně detailní, ale to já mám rád. Škoda jen, že pokračovali v natáčení dalších dílů, celkový dojem z nekonečné série "SAW" je pak záporný. Tenhle díl ale DOPORUČUJI! ()

Hellbilly

Výborný psychologický thriller, ktorý priková hlavne atmosférou. Tá prebije všetko, aj herecké výkony(nepovedal by som že sú zlé, proste sú len maximálne účelné a civilné), aj menšie chyby v scenári(nájdu sa). Napriek tomu je scenár výborný, dokáže s originálnym námetom slušne pracovať a hlavne výborne gradovať...aj keď sa dej práve nenachádza v kúpeľni(tam je najvypätejší), naďalej hustne a aj keď sa môže zdať, že flashbacky o minulosti hrdinov a strihy z vyšetrovania sú odpočinkové, nie je to pravda, práve naopak-atmosféra sa do vás naďalej zažiera a keď sa dej vráti naspäť ku dvom hrdinom, zistíte že vás film drása ešte viac...Saw je jednoducho dosť ťažké psycho a vysoká škola moderného thrilleru, ktorému čím ďalej tým horšie pokračovania nesiahajú ani po nechty na nohách. A výborná Bite the Hand that Bleeds od Fear Factory v záverečných titulkoch je len čerešnička na torte. ()

schindler

Jsou filmy, kde už po několika minutách víte, že sledujete něco vyjímečného a jsou filmy, kde při závěrečných titulkách tupě zíráte na obrazovku a v duchu si říkáte VAUUU tak tohle bylo něco. Oba tyto případy film Saw:Hra o přežití jednoznačně splňuje. Hlavním kladem je originalita příběhu. Místo klasických bezduchých vyvražďovaček tu máme scénář vypiplaný do nejmenších detailů, zatuchlou atmosféru v podobě oprejskané umývárky, zběsilý střih a kameru takovou, že i tzv. lekačky splní svůj účel. Hlavní motiv zabíjení skládačkového vraha ( překladatel si asi něco šňupnul ) se mi zdál přitažený za vlasy, ale postupem času geniální a taky pravdivý. Výkon dvou hlavních aktérů vyzněl celkem reálně. Alfa a omega jsou dialogy a i ty jsou uvěřitelné. Míra násilí oproti budoucím dílům je asi tak akorát přiměřená, rozhodně na nich není film založen. Když k tomu připočteme šokující závěr doplněný skvělým soundtrackem máme tu film z kategorie NEZAPOMENUTELNÝ. ()

Naby

Naprosto originální, do té doby než jsem viděl tohle jsem nic podobného neviděl. Vypracované do posledního "šroubku". I když násilné, tak ne tak jako následující díly a hlavně v tomto případě násilí mělo svou logiku, takže žádnej nesmysl s bláznem co běhá s motorovkou.... Konec nezkazil celý film, tak jako tomu bývá u většiny těhle filmů. Ještě jednou domyšlenost všeho v tomhle filmu. Jasná 5*. ()

kpt.Marťas

Při troše nadhledu a kritického zamyšlení je tahle záležitost docela mimo, ale naštěstí během filmu si to člověk neuvědomí, protože ten jede dopředu v pěkném tempu a s neustálým napětím. Tedy přesněji se skvělým začátkem a představením situace. Dobré jsou jednotlivé pasti, které byly už odkryty (past na medvědy suveréně vede). Ovšem prostřední třetina je dost nudná, obyčejná a jednotvárná. To ovšem bohatě smaže závěrečný zvrat. V tu chvíli jsem zažíval chvíli pověstného kosmického děsu. Ovšem pochybuji, že by to na mě víckrát zapůsobilo podobně. Jednou a dost. A s tou brutalitou to taky není až zase tak horký. Což je dobře, protože já většinou nechci být filmy znechucován... ()

R-2

Jednička je jednička! Naprosto famózní, napětí graduje a konečné rozuzlení.... Závidím těm co teprve uvidí, rozhodně doporučuji. ()

Mernque

Na tento thriller som doteraz počula samé chváli, preto som bola naň aj hodne zvedavá. No ale od začiatku do konca som čakala kedy to konečne skončí. Vôbec ma tento titul nejak výrazne nezaujal ... Celé to pre mňa bolo dosť nudné a vôbec mi to neprišlo nejak extrémne drastické. Jediné čo bolo pre mňa zaujímavé bol nečakaný koniec. ()

solix

Vynikající horror bez zbytečných nesmyslných dlouhosáhlých proslovů. Brutalita je zde značná ale filmu dodáva tu špetku navíc, ale především závěrečný zvrat událostí je grandiózní.. ()

Ondra.kabrna

Nejlepší horory všech dob! Na SAW nenajdete ani jednu chybičku! Všechny pasti jsou bravůrně promyšlené! V těch nejnapínavějších scénách by se ve vás krve nedořezal..!!! Samozřejmě plný počet! ()

HELLERcz

Ze subjektivního hlediska bych tento film zařadil mezi špičku (možná až úplně nejvýš) hororů / psychothrillerů. Film mě pohltil hned od začátku svým originálním příběhem, napínavými scénami, často těžko předpovídatelnými akcemi, silnou pointou celého filmu, celkovou akčností, sestřihy, ozvučením, dokonalým původním dabingem (sice dávám přednost českému dabingu, zde jsem udělal výjimku !). HláškyTobina Bella, coby Skládačky, jsou prostě geniální, dodnes je mám uloženy v paměti. A konečně závěrečná hudba, při které mi naskakovala husí kůže a otevřený konec dalším dílům .. prostě nemohu jinak, než hodnotit plným počtem bodů. ()

zurivymlok

Když jsem o Saw poprvé slyšel, myslel jsem si, že to bude jen brutální vyvražďovačka pro teenagery, kterých bylo posledních 30 let natočených opravdu hodně. A tak mi trvalo šest let od natočení tohoto filmu, než jsem se na něj podíval. Roli v tom sehrál i fakt, že je zde snímek hodnocený nad 80 % a po shlédnutí musím překvapeně konstatovat, že je to oprávněné hodnocení. Hry byly zajímavě vymyšlené, film měl dobrou atmosféru a překvapivý konec , který je opravdu překvapivý a nemá zásadní trhliny v logice (ač nějak nevěřím, že by dokázal nehybně ležet sedm hodin). Ale souhlasím s Limou, že Cary Elwes v některých scénách neodvedl dobrý výkon. Každopádně, jelikož se jedná o naprostný nadstandard v tomto žánru, nebudu hvězdičkami škudlit a dám plný počet./// Když tak sleduju ten počet navazujících dílů, tak si říkám, kdy konečně Tobina Bella zabije ta rakovina. Každopádně bych se vsadil, že další díly už skutečně budou pouze brutální vyvražďovačky pro teenagery bez špetky invence a atmosféry a tudíž s nimi nebudu ztrácet čas. ()

morbido

Prví díl série ešte neni tak gore jak jeho následovníci.Co ale má na rozdíl od nich je príbeh dobre vymyslený a premyslený.Samozrejme sem tam nejaká tá blbostička sa najde ale málokterý film je dnes bezchybný(jestli vúbec nejaký).Mordy sú ešte v úrovni reálnosti nejsú to žádne Macguyverovské nezmysle(aj ked samozrejme ked film kúkate kvúli gore-scénam tak to nevadí :D).V každem prípade Good thriller co sa týka filmovosti najlepší díl celej série. PS: a samozrejme v nekterých momentoch sú kamera a strih minimálne na facku(alebo na retez na nohu...) ()

Treatys

Začátek jedné z nejlepších thrillerových serií vůbec. Návaly na psychiku a žalůdek, začínají přímo zde. Zde začíná totiž první díl úspěšné 7-dílné, původně zamýšlené 3-dílné série Saw. James Wan, geniální režisér a tvůrce Saw, se ukázal již v krátkém filmu pro přesvědčení Twisted Pictures, investora a též producenta celého Saw a zamýšlel 3 díly, dnes, je realita taková, že je 7 a "poslední", kterým snad i zůstane. Genialita Saw není v lekavých momentec, ikdyž jich tam pár je, ale hlavně v tom, že nevíte, co se z pasti vyklube, většinou víte, že se z ní ta osoba nedostane. Také se od 2 série pomalu dozvdáte děj, ale tvůrci vám vždy nechají otevřený, nesvázaný konec a tak, když v 7 dílu se vraceli k 1, Hře o přežití, docela živě jsem si vybavil nenáročné začátky. Tedy zpět k začátkům, kde oběti jsou v jedné řádně zanedbané koupelně, s rezavými pilami, řetězi a šíleným, avšak geniálním vrahem Jigsawem, Johnem, který učí lidi vážit si života. Myšlenka filmu, je tedy naprosto geniální, naprosto neokoukaná a naprosto ohromující s vynikajícím vyvrcholením. Lidi, co Saw příliš dobře neznají, řeknou, že je to jen agresivní a krvavý výplod, já, velký nadšenec Saw, řeknu, že Saw ´je jeden z nejgeniálnějších hororů, plný vychytaných pastí, chystaných charismatickým Tobinem Bellem, co by Jigsawem, a perfektním dějem. Někdo bdue nesouhlasit, jiný zase přikyvovat a někdo si najde dohady, každopádně ja si za tím stojím :) Takže Saw, jako u všech dílů 5/5 za příběh, prostředí, děj, originalitu, psati a já nevím co ještě. Potřeboval bych alespoň 100*, abych mohl filmy hodnotit objektivně a dát Saw plných 100, jiným filmům třeba jen 95 :) ()

mimuzik

Geniální horor / thriller ! Naprostá pecka svého žánru, skvělý nápad, brilantní zpracování a vynikající atmosféra. Filmeček je sice dosti morbidní, ale to mi vůbec nevadilo a dávám plné hodnocení - co také jiného, že ? ()

Toooorch

Geniální, do puntíku promyšlené a perfektně zpracované. Jako mínus beru veškeré pokračování, které naprosto zbytečně pitvá kvality prvního dílu a příliš přidává na brutalitě jednotlivých her. SAW odstartoval naprosto jiný styl hororu, který se mě hodně zamlouvá. ()

James Wan chce oživit Netvora z Černé Laguny

James Wan chce oživit Netvora z Černé Laguny

13.08.2024

James Wan, talentovaný režisér a tvůrce populárních děsuplných pecek jako Saw: Hra o přežití nebo V zajetí démonů, zřejmě chystá návrat ke svým hororovým kořenům. Po práci na zakončovacím snímku DC… (více)

Příští rok dorazí jedenácté Saw

Příští rok dorazí jedenácté Saw

12.12.2023

Hororoví mistři spojí síly

Hororoví mistři spojí síly

19.11.2022

Samuel L. Jackson si zahraje v Saw

Samuel L. Jackson si zahraje v Saw

09.07.2019