Saw: Hra o přežití

• USA Saw (více)

Krvavá hra s pravidly ostrými jako pila... Ve špinavé sklepní umývárně se proberou z bezvědomí dva muži, fotograf Adam a doktor Lawrence Gordon. Oba jsou připoutaní okovy k potrubí a nemají tušení, jak se zde ocitli. Mezi nimi leží muž s prostřelenou hlavou. Z magnetofonových pásek, které u sebe najdou, se muži dozvědí, že se stali oběťmi sadistického maniaka, zvaného Skládačkový vrah. Jeho specialitou je vhánět nic netušící lidi do důmyslných pastí, z nichž zpravidla není úniku. Každá z nich však má svůj skrytý význam. Oběti se vlastně ocitají v krvavém očistci, a jen málokoho čeká vykoupení. Pro Adama a Lawrence platí v této smrtící hře pravidlo, že místnost opustí živý jen jeden z nich... Psychothriller, který si libuje v rafinovaných krvavých nástrahách, natočil jako svůj debut režisér James Wan ve spolupráci s hercem a scenáristou Leighem Whannellem. Nízkorozpočtový snímek se stal senzací na festivalu Sundance v roce 2004. Kromě šokujících výjevů totiž nabídl i to nejlepší, čím se vyznačovaly podobné snímky z poslední doby, zejména thriller Sedm, horory typu Cela a Kostka, ale i nesčetné počítačové hry s dobrodružnou tematikou. (Česká televize)

Standey

Jednička SAW se téměř vyrovná klasikám typu Mlčení jehňátek, Sedm a Šestý smysl... Ten závěr mě fakt dostal. ()

Rudla333

Jako hororový fanoušek jsem se na tento film prostě musel podívat a byl jsem příjemně překvapen. Saw je geniální podívaná plná krve, zvratů a zábavy. Každá scéna je geniálně promyšlená, všechno do sebe zapadá a finálová scéna je taková šok, že i ten nejchytřejší divák ji určitě nepředvídal. Srovnání se Sedm je rozhodně na místě a dovolím si tvrdit že Saw, je dokonce o něco lepší. Tento film se dlouhou dobu držel na prvním místě v mém žebříčku. Nyní už se našlo pár lepších filmů (např. Shawshank) ale vždy se na něj i na jeho výborných šest pokračování podívám znovu ()

macoslavek

tohle mě rozsekalo.. originální nápad a (nejen v rámci hororových měřítek) opravdu kvalitní zpracování.. jen je třeba předstírat, že pokračování neexistují.. ()

ajaxx

Jednoduše geniální, jednoduše zvrácené, jednoduše psycho...výborný scénář doplněný skvělou atmosférou napěchovanou napětím a očekáváním až do konce..4* jasné a ten neuvěřitelný konec je prostě + 1* navíc. ()

Shay

Dost originální série hororu. Není to žádná typická vyvražďovačka a podobné, kde je motiv jen jeden. Saw má v sobě něco víc. V každém díle se odhlaují další a další tajemství, jak co kde bylo apod. Hodně věcí mě zarazilo a vyděsilo, každopádně, stojí za to! Nepříliš typické způsoby úmrtí, zato horor, který u mě vítězí na plné čáře a dá se na kterýkoliv díl podívat znovu. Typickou větu si budu pamatovat asi navždy. "Zahrajeme si takovou hru". :)) ()

RoxaNie

A zase sklamanie. Zase som si od názvu sľubovala veľa a zase ma to nenadchlo. Táto hra ma nejako extra neoslovila a ani podanie filmu- síce strašidelné, ale ... no neviem, réžia výborná, o tom niet pochýb. ALe mám z toho skôr zmiešané pocity. ()

RomanBond007

Človek zo búdzajúci sa v starej kúpeľní , omráčení a k tomu priviazaní reťazami k tyči... Lepší začiatok filmu som nevidel :) . Ak človek čaká od tohto filmu iba bezduchú vyvraždovačku , bude sklamaní. Mysteriózny , ale najmä hororový film , ktorého pokračovania lákajú stále viac ľudí do kín(oprávnene, ľudia chcú zistiť ako príbeh pokračuje) . Tento film je príkladom najmä toho , aká je psychika človeka, čo dokáže zniesť, a čo je už priveľa. Rovnako ako i telo má duša človeka jednu základnú vlastnosť. Prežiť! Kto prežije vyvraždovačku a naučí sa vážiť si život, ten má naň právo. Filmu dávam 80%!!! ()

dragon

Nie je to ani slasher a ani žiadne sci-fi. Má to vlastný žáner a to ma na tomto najviac zaujalo a dostalo. Film prepletenými udalosťami múdreho a vypočítavého skladačkového vraha. Vynikajúci horor ktorý vás zaujme najmä svojou reálnosťou a zmýšľanie.Ale aby ste vedeli čo stojí za tým že vrah dáva obeti možnosť začať si ctiť svoj vlastný život, je dobré si pozrieť aj pokračovania. V tomto filme vyskúša svoje hry na doktorovi a súkromnom fotografovi. Medzi prvými bola aj Amanda, ktorá zohrá úlohu v ďalších častiach. ()

sury

Dobrý film s dobrou myšlenkou. Škoda že tam nemůže být hlavní strůjce Tobin Bell, jehož role je klíčová. Místo hlavní postavy přebere až v krapet ohranějších dílech, ale aspoň donutí diváka koukat dál. Hezké a krvavé scény né zas tak přehnané. Je dobře že není tento film jako horor negativně ohodnocen. Danny Glover je prostě dobrý policajt jako ze smrtonostky! A když nepočítám Tobina, což bych kvůli jeho malé roličce v tomto dilu ani neměl, mně stejněutkvěl v hlavě nejvíce, jako nakost zažranému fanošku LOST, herec Michael Emerson. On to prostě umí a záver sním je také klíčový. 5* ()

Poga

Jednotka je ozaj dobrá, tá to celé začala a aj skončila, pretože ostatné pokračovania sú ozaj zlé. Slušných 70% ()

Leo.DiCaprio

Vynikajúca réžia, scenár, kamera, hudba (podieľali sa na nej Fear Factory). Saw je podľa mňa jeden z najlepších filmov a hororov celkovo, čo som videl. Len škoda nie až tak oslnivých hereckých výkonov. Kto je ale pripravený na film, v ktorom nie je všetko tak, ako sa zdá, a má trochu silnejší žalúdok, bude určite spokojný a tento film sa mu vryje do pamäti. ()

naytsirk

Kdykoliv to v telce chytnu, musím se dívat.... Tak perfektně vystavěnej film se prostě musí vidět vždy, když je příležitost.... ()

Xinn

Saw = pila. Možná proto jsem tento film v době jeho vzniku přehlédl, protože jsem si ho zaškatulkoval kamsi mezi "masakry motorovou pilou" a podobné zhovadilosti. Nyní po shlédnutí beru zpět, a dávám 4* ()

10doktor10

Nezlynčujte mě za nízké hodnocení, ale mám k celé této sérii nebývalí odpor a i když první díl nad pokračováními vyniká, musím ho shodit, protože těm nechutnostem co následovaly položil základ! Správný horor by neměl stavět přednostně na naturalistické prezentaci brutálního mučení lidí. Zajímalo by mě co se honilo v hlavě scénáristům, kteří vymýšleli ty pasti ve všech dílech této série.... někomu to možná přijde nápadité, mě to přijde odporné (a to nejsem odpůrce násilí ve filmech, zde je ale prezentováno opravdu zvrácenou formou). SPOILER: Od hororu očekávám strach, ale při pohledu na slečnu s kovovou konstrukcí na hlavě, kterou sundá jen za cenu zavraždění svého přítele, kterému musí ze střev vyoperovat klíč neocituji strach ale odpor! Chcete-li kvalitní klasický horor podívejte se např. Psycho, Osvícení či Věc a ne na tuhle ohavnost... Za mě 1 hvězda ()

jan.moravec.

Jak se z tohohle skvělého filmu mohla stát tak příšerná fraškovitá filmová série to nechápu. Nápaditá zápletka z tohoto díla dělá něco nezapomenutelného. Dlouho jsem se tomuto filmu vyhýbal kvůli jeho sequelům...A to byla chyba. Lidi neudělejte tuto chybu také, nemějte předsudky! ()

Chlo0opek

Napětí z tohohle snímku přímo srší. Pravda, sem tam je ještě cítit, že je to místy nedomyšlené - jako třeba, že když někdo leží přes 7 hodin nehnutě na zemi, asi by se jen těžko tak rychle postavil, nehledě na to, že ani nebylo poznat, že dýchal takový kousek od nich, ale zas s přihlédnutím, že tento film natočili jen za 18 dní, se to opravdu dá přehlédnout. Líbilo se. ()

Raduuk

Trvalo mi dlouhou dobu, než jsem se přinutil na tento film podívat, nejsem zrovna fanda mučení lidí, ale ve film Saw jde o víc než jen kreativním způsobem zabít svoji oběť. Film vám důmyslně předhazuje kousíčky příběhu tak, aby diváka udržel v pozornosti a s neustálými otázkami. Na konci přijde rekapitulace, a odhalení pravdy a člověk najednou zjistí, že se celou tu dobu nechal docela solidně vodit za nos. Film Saw je jako droga pokud shlédnete první díl a ustojíte Skládačkovu (brutální) formu terapie, zjistíte, že máte potřebu ,, šlehnout´´ si i zbytek série. ()

James Wan chce oživit Netvora z Černé Laguny

James Wan chce oživit Netvora z Černé Laguny

13.08.2024

James Wan, talentovaný režisér a tvůrce populárních děsuplných pecek jako Saw: Hra o přežití nebo V zajetí démonů, zřejmě chystá návrat ke svým hororovým kořenům. Po práci na zakončovacím snímku DC… (více)

Příští rok dorazí jedenácté Saw

Příští rok dorazí jedenácté Saw

12.12.2023

Hororoví mistři spojí síly

Hororoví mistři spojí síly

19.11.2022

Samuel L. Jackson si zahraje v Saw

Samuel L. Jackson si zahraje v Saw

09.07.2019