4400

Sci-Fi / Drama / Mysteriózní / Thriller
USA, (2004–2007), 31 h 14 min (Minutáž: 41–84 min)

Joel Gretsch, Jacqueline McKenzie, Jenni Baird, Peter Coyote, Madison Pettis, Richard Kahan, Michael Moriarty, Jody Thompson, Garret Dillahunt (více)

4400 pojednává o skupině přesně čtyř tisíc čtyř stovek lidí, kteří se objevili 14. srpna poblíž Mount Rainier ve Washingtonu. Tato skupina nemá na první pohled nic společného. Různý věk, různé národnosti, ale přesto mají něco společného. Byli uneseni září bílého světla od roku 1946. Po jejich návratu americká vláda zvlášť pro tuto situaci zřídila úřad National Theat Assessment Command, zvaný NTAC. Navrátilci si nepamatují nic ode dne svého únosu, jsou dezorientováni, ale nepřibyl jim žádný věk.
Těchto 4400 lidí bylo uneseno mimozemšťany, jak si mnozí myslí, ale ve skutečnosti to jsou pozemšťané z budoucnosti, kteří chtějí zabránit katastrofě na Zemi. V budoucnosti je vymyšlena jakási látka s názvem promicin. Tato látka dodává lidem ze 4400 paranormální schopnosti jako telekineze, telepatie, vidění budoucnosti, předtuchy atd.
Tyto nadpřirozené schopnosti se nelíbí právě NTACu, který se těchto sil ve velké skupině lidí bojí. Postupně se proto snaží naočkovat všechny 4400 inhibitorem, tedy látkou zpomalující reakci promicinu. Na většinu tento inhibitor zabírá. Vedlejším účinkem se pak projeví ztráta imunity, její selhání či oslabení. Na tento stav vědci reagují vakcínou proti inhibitoru, která je vyprodukována z krve Isabelle Tylerové, která inhibitor nedostala. Díky Jordan Collierové a jejímu týmu agentů se tisíce dávek promicinu dostává na veřejnost, k obyčejným lidem, kteří mohou získat schopnosti 4400. (TV Nova)

novoten

1. série - 70% - V těchto žánrových kategoriích jsou některé věci povědomé. Máme tu sympatického šéfa, hlavní dvojice vyšetřovatelů chtě nechtě nechá zavzpomínat na Akta X, přehled zvláštních schopností připomene Heroes a klíčová linka středoškoláka Seana svým teenagerovsky vztahovým duchem navodí atmosféru Roswellu. Proto jde v první řadě o šikovné poskládání těchto aspektů a hrátky s mytologickou dějovou linkou, protože postavy nám teprve k srdci musí přirůst. A tohle skládání sice potřebuje ještě nabrat na tempu, ale vytyčený směr se mi určitě zamlouvá. Jednotlivé epizodické případy se příjemně propojují v ucelený příběh, sympatie k Tomovi nebo Lily pomalu stoupají a význam všeho dění naznačený ve strhujícím závěru je přesně tou cestou, která tohle nenápadné sci-fi může nastartovat k vyšším metám. 2. série - 50% - Jedno z nejpřekvapivějších seriálových zklamání. Tam, kde příběh získal na dramatičnosti a postavy na smyslu, najednou přichází zkrat, kdy tempo drhne prakticky ve všech dílech (čestná výjimka patří Tomovi v alternativním světě), hlavní zápletka postupuje dopředu nesnesitelně pomalu a z charakterů se stávají buď nezajímaví statisté nebo figurky sloužící momentálnímu záměru. Škoda je to o to větší, že takový Jordan táhl seriál silně dopředu a změny na začátku sezóny působily, že budou rozhodně k lepšímu. Na 4400 tak nezanevřu definitivně, ale rozčarování krotím těžko. Bez zajímavě se formujících Seana nebo Kyla bych to už asi vzdal, takhle pořád zůstává šance na zlepšení. Přesto po otrávení z várky poslední dílů potřebuji nějakou delší pauzu. ()

daEmoNickY odpad!

"Brendne me se rozvazala tkanicka!". "A nechces si o tom promluvit?"Ne, proste ne. Rozhovory a to, jak se ti lidi chovaji, je tak neuveritelne vytupely, ze stoji za to videt jeden dil a uverit ze tomu tak skutecne je. Tohle je proste bolest, kterou vam nenaserviruje tenhle serial, ale prave to, ze jste se na stejnou zapletku divali pred chvili v Ordinaci v Ruzove Zahrade. Jo a agenti efbiaj, kteri se div nerozplacou, zaostreny zabery na xicht, nepochopitelny chovani a nepodareny superhrdinsky zabery tech "supermanu". Jo a ta vsudypritomna rodinna "atmosfera". Staci jeden dil, aby bylo jasny ze jsem takovej kokos abych zhodnotil cele dilko. Staci jeden dil, abych si posteskl po Dane Veslarove a Mulderovi Lisakovi. Jo jeste dodam, vsimnete si ze jsem pouzil aspon jedno latinsky slovo. To proto, aby bylo jasny, ze jsem chytrej a mam pravdu. Jo. Ale to bych to asi nesmel tedka rikat, co? A asi bych mel rozebirat tenhle film. Presne tak, tento film mi nepomohl se odprostit od vsednodenna a zblunknout do krajiny snu. Nakonec asi stravim noc plnou vasne s jemne orezanou tuzkou a poradnym papirem. ()

sir-dave

Šel jsem do toho se skoro nulovým očekáváním a po skončení celého seriálu odcházel neočekávaně dost smutný :( Čím více jsem to sledoval, tím více mně to začlo brát. Celkově se mi 4400 o hodně více líbilo než Hrdinové, kteří se začínají utápět ve své překombinovatelnosti. 4400 lidí se objevilo na Zemi, tvůrci si tak dali podklad pro aspoň 4400 různých dílů s tím, že museli akorát vymýšlet schopnosti:) Zpočátku se toho i drželi ale nakonec se mi líbilo že od toho částečně uspustili a začli se věnovat jednotlivým hlavním postavám a příběhu. První řada byla vcelku taková normální - rozjezdová, shlédnul, vypnul a nějak se nad tím nepozastavoval. Hlavní postavy mi ani nepřišli nějak sympatické a říkal si, že tady udělali tvůrci chybu. Časem jsem se do toho zažral a nemohl odtrhnout :) Hlavní hrdinové zesympatičtěli, Shawn Farrel hrál dokonale, Jordan Collier byl správný "mág", úvodní znělka měla hodně do sebe a závěr seriálu?.... Lepší jsem ještě neviděl! Závěrečné minuty celého seriálu v doprovodu The Pixies (ten song se tam parádně hodil) http://www.youtube.com/watch?v=f0i8d569eb0 (hodnocení za 1. - 4. sérii - konec) ()

Kalper

Celkem povedený seriál. Po dvou sezónách můžu říct, že je dějově občas rozkolísaný, ale po většinu času si udržuje jistou úroveň, která evokuje příslib něčeho ještě lepšího. To se bohužel nedostavuje. Postavy se někdy chovají příliš jednoduše a vzhledem k situacím někdy až nepochopitelně moralizují. Ale i přes tohle jde o kvalitní zábavu pro milovníky žánru. Ode mě 3 a půl * ()

Likan7

Bohužel po solidním a lehce nadprůměrném začátku se seriál dostal do obrovskýho guláše a problémů, které se kumulovaly nejen sérii za sérií ale i díl za dílem. Scénáristé měli sice solidní námět, ale všechno nepochopitelně poslali do kopru na konci první minisérie, kde vyložili karty na stůl a bylo po záhadě. Najednou tu zbyly jen nezajímavé epizodní příběhy, které doslova hlemýždím tempem posouvali vpřed ten hlavní. Hlavní postavy se chovali neuvěřitelně hloupě a nepochopitelně. Lidi mizeli bez řádného vysvětlení nebo hlubšího významu než jen "tady se musí něco stát abychom zabili 10 minut". Takhle se pakovala například Lilly nebo Alana, kterou odpravili naprosto neuvěřitelně. Přidejte si do skládačky naprosto debilní příběh s Lillyinou dcerou a máte jedno velký wtf. Finále je totálně otevřený a nedává vůbec žádný smysl. Nic osudového, epického nebo zajímavého. 4400 považuji za jeden velký seriálový fail, který skončil ještě dřív než vůbec začal. Tady mi není ctí vůbec nic.. ()

• Tvůrci kvůli propagaci seriálu zakoupili od různých agentur sady fotek, na nichž byli lidé všech kultur a věkových kategorií. Ty potom ukazovali jako další ze 4400 zmizelých. Tento postup použili proto, aby nemuseli platit tolika hercům za jajich fotky k reklamním účelům. (HappySmile)
  • V epizodě S03E08 má jedna ze zbraní zaslepenou hlaveň. (misa1989)
  • Keď producenti uvažovali nad seriálom, tajomstvo, kto uniesol 4400 ľudí malo byť odhalené v piatej sérii. Televízna stanica USA však chcela odvysielať The 4400 iba ako minisériu a chcela aby bola nejako vyjasnená. Preto bolo toto tajomstvo odhalené už v piatej časti seriálu. (ladko)

Predátoři na lovu Adriena Brodyho

Predátoři na lovu Adriena Brodyho

08.10.2009

Příští měsíc odstartuje Nimród Antal na Havajských ostrovech natáčení Predators (aby se později přesunul do Rodriguezových Troublemaker Studios v texaském Austinu). Byl tedy nejvyšší čas obsadit… (více)