Klan létajících dýk

• Čína Shi mian mai fu (více)

Režisér Zhang Yimou proslul svými nádhernými citlivými portréty Číny. Spíš než za odborníka na akční film se pokládá za nadšeného studenta tohoto žánru. Už po prvním výpadu do filmů o Wuxia (filmy o bojových uměních), kde byl Hrdina nominován na cenu Akademie, Zhang zcela propadl akčním filmům. Tentokrát už jsem odvážnější a na žánr jsem si zvykl, říká nejvíce opěvovaný čínský režisér, Dá se říct, že tenhle film je pocta filmům o kung fu.

Klan létajících dýk je sice napínavý akční snímek, zároveň ale nese i Zhang Yimouovu známku výjimečné vizuální krásy a strhujícího příběhu. Nechci natáčet obyčejný bojový film, vysvětluje Zhang, Chci vyprávět o vášni a zajímavých postavách to je můj styl Wuxia filmů. Je to příběh o vášni a lásce. Může to být Wuxia film, ale zároveň i silné a romantické vyprávění o lásce.

Nacházíme se v roce 859 našeho letopočtu, v době vlády dynastie Tang*. Ta byla v době svého rozkvětu jednou z nejosvícenějších říší čínské historie, nyní se však nachází v úpadku. Císař není schopen vládnout a vláda je zkorumpovaná. Po zemi se šíří nepokoje a četné povstalecké armády se začínají bouřit. Ta největší a nejprestižnější si říká Klan létajících dýk.

Klan létajících dýk má tajemné praktiky, bere bohatým a dává chudým. Z toho důvodu si získal podporu veřejnosti a rychle vzkvétal. Klan sídlí v oblasti Fengtian, v blízkosti hlavního města říše, a už dlouho je trnem v oku místním úřadům, které jsou i jeho největšími rivaly.

Zástupci úřadů jsou rozhořčeni, protože Klan vzkvétá, i když se jim podařilo zabít jeho vůdce. Co víc, pod vedením nového tajemného vůdce se Klan ještě posiluje. Hlavní zástupci oblasti Fengtian Leo a Jin dostanou rozkaz polapit vůdce klanu během deseti dní.

Kapitán Leo podezírá krásnou novou tanečnici v místním Pivoňkovém pavilonu, Mei, že je dcerou starého vůdce. Leo zosnuje plán a chce Mei zatknout a vyslýchat. Když Mei odmítne prozradit cokoli o Klanu létajících dýk, dva kapitáni vymyslí jiný plán. Kapitán Jin předstírá, že je bojovník Vítr a osvobodí Mei z vězení. Tím si získá její důvěru a odveze ji na skrytou základnu Klanu létajících dýk.

Plán je tedy úspěšný, ale při putování do sídla Klanu se Jin a Mei sblíží. Mei si svého tajemného ochránce brzy zamiluje a Jin zjistí, že propadl svéhlavému šarmu Mei. Oba dva se snaží nedávat své city najevo, ale pod noční oblohou plnou hvězd je téměř nemožné odolat té nezadržitelné vášni. V pralese, který je obklopuje, číhá nebezpečí, vítr jen tiše vane, jakoby cítil napětí toho okamžiku

Co čeká ty dva nešťastníky osudu, Jina a Mei? Pokud to je opravdová láska, proč tedy stále tajně spřádají plány a v srdcích nosí tajemství? (oficiální text distributora)

Anthony

Každý druhý komentář zde toto dílo logicky srovnává s Hrdinou, přičemž ten z tohoto srovnání vychází zpravidla lépe. U mě je to naopak. Hrdina je stejně jako Klan úchvatné vizuálně zvukově hudební dílo, ale vadil mi u něj ten politický obsah, kde pak ono "státotvorné" ponaučení mi bylo dost proti srsti. Klan je jednodušší - je o lásce a díky tomu pro mě působivější. Sice po asi sedmdesáti minutách přijde série dějových zvratů, které musíte brát s nadhledem, jinak by vám také mohl přestat příběh fungovat, ale v zásadě hlavní dějová linie je prostá. Je ovšem jasné, že na tento typ filmů se chodí ne tak kvůli příběhu, ale především kvůli formě a ta je strhující. Ať už jde o skvěle natočené bojové scény, které opět mají blíže k baletu (ač vizuální stylizace není tak silná jako v Hrdinovi), nebo ať jde o nádherně nasnímané exteriéry čínské přírody - je zkrátka nač se dívat. To ostatně platí i hercích a především pak o krásné Ziyi Zhang. Hudba od Shigeru Umebayashiho je sice podobná Dunovu Tygru a drakovi, ale pořád se to poslouchá moc pěkně. ()

Rob Roy

Po Hrdinovi výrazný posun dolů. Jedná se v podstatě o romantický bojový příběh milostného trojúhelníku. Scénář není rozhodně originální, ale to není důležité, pokud se to správně podá ( viz Titanic ). Jenže tady bohužel téměř vůbec nefunguje právě to nejzákladnější, co podobný druh filmů potřebuje ( a Hrdina to rozhodně měl ) - chemie mezi postavami a tím i celková emocionálnost příběhu. To taky znamená, že scény, které měly být velmi dramatické, tak mi dramatické nepřipadaly a příliš vážné dialogy zaváněly patetičností. Souboje a jejich choreografie pěkná, bohužel zbytečně samoúčelně efektní ( určité podobnosti s Matrixem ). To, co mě u Hrdiny rozechvělo a přimrazilo do sedačky, mně tady nechalo poměrně chladným - i ten závěr, to už se nedalo skousnout. Zhang Ziyi ovšem nádherná. ()

Skejpr

Vizuálně působivé, jinak ale prázdné, zbytečné a předvídatelné, ve finále navíc roztahané a ubíjející a z hlediska motivací postav naprosto nedomyšlené, nelogické a hloupé... Po mistrovském Hrdinovi ohromný propad a nebýt prima hreckých výkonů, inscenačně i řemeslně skvělé bitky v poli a celkově poměrně velmi kvalitních triků a vizuálu obecně, šel bych na dvě. ()

sniper18

Je to veľmi dobrý akčný historický film od Yimou Zhanga. Má výborný príbeh odohrávajúci sa v časoch, keď kvôli vláde súčasnej dynastie je Čína v úpadku, čo má za následok vznik mnohých povstaleckých skupín, pričom najobávanejšia z nich je Klan lietajúcich dýk. Muž zákona dostane od svojho nadriadeného za úlohu spriateliť sa so slepou tanečnicou, ktorá má byť údajne jej členom, aby ho priviedla až k nim a tak ju oslobodí z väzenia a spolu unikajú pred vládnymi vojakmi, lenže vzniká medzi nimi skutočné puto a všetci, vrátane jeho nadriadeného majú aj svoje vlastné tajomstvá. Spracovanie sa mi veľmi páči, ale k dokonalosti k tomu ešte trochu chýba. Film si ma získal už od začiatku a celá prvá hodina je skutočne úžasná, návšteva nevestinca, spriatelenie s tanečnicou, ich spoločná cesta, to všetko je perfektne podané, jedna skvelá situácia strieda druhú a je to mimoriadny zážitok, ale keď do deja vstúpi samotný klan lietajúcich dýk, tak to na čas predsa len upadne, za čo môže hlavne ten milostný trojuholník, ktorý práve dostane priestor a toto mi moc nesadlo, z tejto produkcie som zvyknutý predsa len na iné typy romantík a nie na túto v americkom štýle a to je jednoznačne hlavný zápor tohto filmu. Ale našťastie po tejto slabšej dvadsaťminútovke ide kvalita zase hore a celá záverečná časť síce už nie je až tak dokonalá, ako prvá hodina, ale aj tak to moje skvelé pocity zachráni. Akcie je tu pomerne dosť a je vynikajúca. Síce ma trochu mrzí, že to už nie je štýl wu xia, ako napríklad v režisérovom predchádzajúcom filme Hrdina, v tomto prípade je lietanie nahradené obzvlášť dokonalými zmyslami a ovládaním zbraní, hlavne luku a nožov, ale aj tak je to stále jedna z najlepších akcií, aké sa vôbec dajú vidieť. Všetky sú dokonalo natočené, po vizuálnej stránke je to nesmierny zážitok, ale aj obsahovo skvelé s množstvom perfektných nápadov. Ani neviem vybrať tú najlepšiu, všetka akcia je prvotriedna. A spomenúť musím ešte aj perfektnú hru na ozvenu, skvelý zážitok. Herecké obsadenie je výborné, Takeshi Kaneshiro v hlavnej úlohe, ale viac si ma získali opäť vynikajúca Ziyi Zhang a charizmatický Andy Lau. O nejakých vedľajších postavách sa tu už ani moc hovoriť nedá, nikto už nemá moc priestoru. Réžia a technická stránka sú prvotriedne, Yimou Zhang je skutočný umelec, nádherný vizuál, výber prostredí, kamera, strih, ale prakticky aj všetko ostatné, tu nemám čo vytknúť. A kladom je aj hudba. Je síce pravda, že za takými klenotmi ako sú Tiger a drak a Hrdina tento film predsa len zaostáva, ale aj tak o plnom hodnotení nepochybujem, stále je to úžasný film s perfektným obsadením, akciou a vizuálom, kde ma mrzí len to pojatie milostného trojuholníku, čo aj tak má väčší priestor len v jednej časti filmu a tak len kvôli tomu znižovať hodnotenie nebudem. Aj po niekoľkých pozretiach je to stále veľký zážitok. 86% ()

Jhershaw

Klan létajících dýk se nese ve stopách Hrdiny docela zřetelně. Opět je tím hlavním, čím film zaujme, vizuální zpracování. O co je chudší výtvarná stránka filmu (již se nekoná CG přibarvování, většina je točena v přirozené přírodě), o to více jde o bojové scény. Neuchvacuje jen samotné bojové umění, jako spíše všelijaké parádičky, zpomalování ("dagger-time" :), atd. Ovšem opět počítačové, což na mě působilo sice tak, že jsem byl uchvácen, jak to hezky natočili, ale to je tak asi všechno. Nejvíc se mi líbil asi konec s padajícím sněhem. ___ I když Tygr a drak byl méně výpravný a akční, měl navíc jakýsi "vnitřek", duševní, filosofující, navíc obsahoval jemnost a půvab, o jakém si Klan může jen nechat zdát. ___ 85% ()

• Herec Takeši Kaneširo si během natáčení po pádu z koně zlomil nohu. Režisér pak některé scény předělal tak, aby herec nemusel stát. V záběrech, kdy kulhá, je pak jeho kulhání skutečné. (ČSFD)
  • Ziyi Zhang není trénovaná k natáčení bojových scén, přestože se objevila v mnoha válečných art filmech. V 11 letech však absolvovala Beijing Dance Academy a je tak kvalifikovanou tanečnicí. V bojových sekvencích proto používá mnoho tanečních pohybů. (AIMÉE)

Josh Brolin od Matky boží

Josh Brolin od Matky boží