Pýcha a předsudek

• Velká Británie Pride & Prejudice (více)

Pán a paní Bennetovi mají pět dcer, které by jejich prostomyslná a přímočará matka ráda viděla pod čepcem. Když se na velké sídlo Netherfield v sousedství přistěhuje bohatý, mladý a svobodný pan Bingley, začne činorodá paní Bennetová spřádat nadějeplné plány. Zdá se, že nejstarší z dcer, půvabná Jane, mladíka zaujlala a že zásnuby na sebe nedají dlouho čekat. Pan Bingley má bohatého přítele Darcyho, mezi nímž a druhorozenou dcerou Elizabeth Bennetovou vzniká zvláštní, rozporuplný vztah... Slavný román anglické spisovatelky Jane Austenové (1775–1817) Pýcha a předsudek (1813) byl na filmové plátno poprvé převeden Robertem Z. Leonardem v roce 1940 s Laurencem Olivierem a Greer Garsonovou v hlavních rolích. Dočkal se i několika televizních zpracování a inspiroval nejen proslavený Deník Bridget Jonesové (2001), ale zejména romantický muzikál Moje velká indická svatba (2004). V roce 2005 se dalšího filmového zpracování režijně chopil debutující Joe Wright. Společně se scenáristkou Deborah Moggachovou k románové předloze přistupovali s pokorou a úctou. Podařila se jim tak téměř doslovná adaptace románu, včetně věrohodného zachycení obrazu doby a vykreslení jednotlivých postav. (Česká televize)

vyfuk

Něco co může být nudné se zvrhne v něco romantického. Tvůrci měli setsakra štěstí, že romantika zůstala na úrovni inteligence a né na omšelé a nudné verzi Pilcher. Známý příběh Wright zfilmoval úžasně a podruhé projevil svou lásku k Keiře a romantickým filmům, jak jsme mohli vidět v Anně Karenině. I když některé pasáže byli trochu nudné, nemohu přehlédnout kvalitní práci paní Knightley a Wrighta. ()

R1CH1E

Joe Wright je zvláštní režisér. Po absolutně unylé a nudné Hanně u mě zabodoval s Annou Kareninou a tak jsme se vrhl na jeho starší a opěvovaný kousek. A jak to dopadlo? Na výbornou. Joe Wright má prostě talent a nadání pro dobové filmy. Historickým dobám přizpůsobuje dokonale jak styl natáčení, tak i dialogy, které jsou lahodnou hudou pro uši. Uchvacují mě pro něj typické dlouhé scény bez jediného střihu, muselo to vyžadovat plno času a hlavně snahy herců. Ti jsou tady skvěle obsazení do rolí a Matthew MacFadyen, Donald Sutherland, nebo Kiera tady předvedly, co jen mohli. A já jim za to děkuju, protože v mém srdíčku teď přibude další film, na který se rád kouknu, když se budu chtít pokochat a zvednout si náladu. ()

TheRoller

"Oh, my goodness. Everybody behave naturally." Jeden z tých filmov, kde všetko stojí a padá na hereckých výkonoch. Tu našťastie nepadá nič, pretože okrem úžasnej a krásnej Keiry (to mal byť Oscar!), skutočne vhodne vybratého Matthewa MacFadyena, tu nebol nikto, kto by tú krásnu atmosféru nadchádzajúceho obdobia romantizmu nejakým spôsobom kazil. Z vedľajších hercov očarila najmä Rosamund Pike. Nominácie na Cenu akadémiu hovoria za všetko - Keira, Výprava, Kostýmy a Hudba. Stačí dodať, že režijná práca Wrighta je (opäť) na jednotku s hviezdičkou. Každopádne, Pokánie "zapísalo" viac. ()

PollyJean

Dobré a celkem působivé, ale Wright se při nutnosti nacpat veškerý děj do velmi omezené stopáže pochopitelně neubránil dost ostrým škrtům a zjednodušování podstatně komplikovanějších vztahů i zápletek. Všechno se děje nesmírně rychle a až příliš dynamicky, zatímco kouzlo předlohy spočívá v naprostém opaku. V tichu, v nedovyřčeném, v náznacích a v čekání. Moje osobní slabost, když už se občas podívám na filmy tohoto typu, spočívá v tom, že od nich požaduji snahu dostat se co nejblíže k době předlohy, hrát ono "jako by to bylo tehdy" - proto se mi tolik líbí např. Rozum a cit Angha Leea a Emmy Thompsonové, kde je přesně tohle velice funkční snad po všech stránkách (kostýmy, reálie, řeč, ale hlavně tehdejší způsoby, myšlenkové stereotypy atd.). Wright jde jinou cestou a tohle všechno updatuje a posouvá dnešnímu diváku blíž a proto má samozřejmě větší úspěch. I když takové posuny jako že například Lady Catherine si přijde s Elisabeth popovídat o půlnoci jsem moc nepochopila. No a hlavní pár? Bohužel, dle mého smělého názoru ani Matthew ani Keira tu nefungují, jak by měli a mohli. Netvrdím, jako jiní, že KK neumí hrát, ale myslím si, že typově se do historických příběhů zkrátka a dobře nehodí. --- Pro zajímavost o pár let později verze s dabingem - většinou dobře vybraná velká jména (i když Michal Dlouhý jako pan Collins je originální nápad), ale hlavně úžas nad tím, jak je možné poslat takhle zprasený překlad do televize (ten dotyčný to snad sjel během noci s google překladačem??). Jo a american ending je taky pěkné zvěrstvo. ()

Autogram

Cesta od pohŕdania k láske napriek pýche a predsudkom je dlhá asi ako tento film. Nemusím písať, že som to iba vydržal, pretože som ho vydržal rád hlavne vďaka Keire, ktorá dokáže pohľadom vyjadriť práve tie pocity, aké som očakával, slová neboli potrebné. Keď sa k tomu pridala hudba a kamera, ktorá sa úžasne túlala pomedzi tancujúcich, uvažoval som až nad štyrmi hviezdami. Zviťazil ale rozum nad citom a niektoré zamilované klišé som nedokázal stráviť, takže zostávajú silné tri hviezdy. –––– Věř mi, muži jsou buď plní arogance nebo hlouposti. Když jsou přátelští, dají se manipulovat, že ztratí hlavu. –––– Pani Bennetová, slečna Bennetová, slečna Bennetová... a slečna Bennetová. ()

JustMeeKatie

Pýchu a předsudek jsem kdysi dávno četla a možná bych i někde tu knížku vyhrabala. Ale moc jsem si z děje nepamatovala. Jenom, že mě ta knížka zase tolik nebavila a že se tam objevil jakýsi pan Darcy. Pokud jde o toto filmové zpracování, musím říct, že mně se film líbil. Všechno hezky plynulo, byly tu zajímavé postavy a nebyl tu vyloženě někdo, kdo by mi vadil - no snad jen Lydie mi přišla příliš ztřeštěná. Všemu samozřejmě vévodí duo Elizabeth a Darcy. Mně se tak jejich vzájemná "chemie" líbila a jsem ráda, že příběh dopadl dobře. Akorát mi tam trošku vadilo, že ta jejich mluva byla taková... složitá. Člověk se musel soustředit, aby věděl, co tam vlastně říkali. Tak to je takové mé menší mínus. Film byl pěkný a hezky se na něj koukalo. Nicméně o něco víc se mi líbil Rozum a cit. ()

Molir

Hodne prijmeny a da se rict starosvetsky film - nikoho nezabijou, nic neboucha, ani neodhali zadne mezinarodni spiknuti - a Donald Sutherland a Judi Dench rozhodne nepatri do stareho zeleza - a Keira Knightley asi opravdu umi i hrat :-) ()

MrMar

Šel jsem na to s velkými obavami a odcházel nadmíru spokojen. Je tam výborně zachycena atmosféra doby a kupodivu mi ani nevadila delší stopáž. Prostě fajn film i bez pobíhajícího androida :-) ()

Almásy

NAAAAAAAAAAAAAADHERA!!!!! prekrasne scenerie a hudba. co na tom ze koniec je jasny tak po patnastich minutach? film vas tak odzbroji atmosferou ktorou vladne ze zabudnete aj ako sa volate a aj na to ze svatba nakoniec predsalen bude. berte vsetkymi desiatimi!!! ()

Styxos

Přiznám se, že předlohu jsem nečetl (ale hodlám to napravit) :-) Krásný romantický příběh s úžasnou atmosférou, nádhernou hudbou a skvělými hereckými výkony. Zkrátka a dobře, spolupráce Joe Wrighta a Keiry Knightley se vyplatila. Už teď se nemůžu dočkat Atonomentu. 8/10 ()

jamalka

Můj nejoblíbenější romantický film. Dokonalé herecké obsazení, hudba, scéna, kostýmy... .Pan Darcy v podání M.MacFadyena je prostě úžasný, stejně jako D.Sutherland v podání otce a B.Blethyn jako matka. Rozhodně nejlepší role Keiry, nikde jinde už nebyla tak přesvědčivá. Prostě krásný film, stejně jako knížka Austenové. ()

deckardx

Vubec me to nevzalo tak, jako Pokání.. Stoji to jenom na romantice a tu ja jako takovou ve filmech moc nemusim.. Ale umelecky to je krasne dilo.. ()

Sir-Filip

Silný romantický příběh bez jedinného polibku, i když drama bych tomu určitě neříkal. Pakliže bych měl ale pánům doporučit nějaký film, který by měli shlédnout se svou drahou polovičkou bez toho aby se nudili, a slečnám se zároveň líbil také, pak je to tento!!! Ba co více, budou přímo nadšené a Vy ani nebudete trpět... a možná si ho užijete spolu s nimi... Výbornou vedlejší roli si zde střihl Tom Hollander...jeho výkon (role bratrance Collinse) bych vyzdvihl nejvíce. Keira také znamenitá, ovšem ženám se takové role hrají samy. Jedinná osoba, která mě opravdu vytáčela, byla postava matky. Ta mě opravdu přiváděla až k šílenství, což ovšem dokumentuje to, že role byla rovněž perfektně zvládnutá. Takže shrnuto a podtrženo, romantický příběh z gentlemanské Anglie patří k tomu nejlepšímu, co v tomto žánru vzniklo! "ENJOY IT !!!" ()

jenik71

Co se týče samotného obsahu, to nebudu ani hodnotit. Absolutně nic pro mě. Dvě hodiny sledovat smetánku a poslouchat jejich nudné dialogy o vybraném chování a která z dcer je vhodná pro ještě urozenějšího muže, to mě tedy neohromilo. Snažil jsem se to celé nějak pochopit, ale výsledek je jen velká nuda. Za co tedy dvě hvězdičky ? Jedna je za vynikající kostýmy a působivou výpravu, druhou si zaslouží kamera. ()

Čtec

Ač předloha nepochybně spíše pro dámy, nedivil bych se, kdyby se film zásluhou hereckého obsazení líbil minimálně stejně i pánům. Soudě tedy podle sebe. ()

Zemřel Donald Sutherland

Zemřel Donald Sutherland

20.06.2024

Kdo se stane novým Hitmanem?

Kdo se stane novým Hitmanem?

11.01.2014

Režisér pro Padesát odstínů šedé?

Režisér pro Padesát odstínů šedé?

13.05.2013

Keira jede do Ruska