Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Dokument BBC popisující doktorské studium Stephena Williama Hawkinga, na jehož začátku zjistil, že je vážně nemocný a lékaři mu nemohou pomoci. Jeho rodina mu předvídala maximálně dva roky života a spolu s jeho přáteli si všichni přáli, aby to stačilo na dokončení doktorátu. Nepříliš společenský Hawking stále jen mluví o astronomii a hlavně fyzice, která je pro něj vším. Potkává svou první ženu a blíží se zlomovému objevu, který ne všichni učitelé chtějí uznat... (IXOXI)

(více)

Recenze (50)

Morien 

všechny recenze uživatele

Asi je prima, že: 1. tvůrci pracují s rámcovým příběhem. 2. si vybrali úzké téma a to adekvátně zpracovali, místo aby se roztahovali po celém životě. 3. je to nakonec o míření ke hvězdám. 4. hlavní herecký představitel předvedl, to co předvedl. Ale stejně je mým nejhlavnějším výstupem z filmu lítost, že nejsem chytrá. ()

WANDRWALL 

všechny recenze uživatele

Nechápu, kdo se pustil do snahy zachytit život a dílo Hawkinga....Existují dva dokumenty, které dost přesně ukazují náhled na život a dílo Hawkinga... První je oslavný, druhý smutný...Odstup u obou dokumentů - asi deset let...Co se přihodilo? V prvním dokumentu se zdá, že Hawking svou práci zdárně dokončí, ale později se dovídáme, že udělal chybu...Druhý dokument, to už je muž před sedmdesátkou, znovu udělal chybu, a už nemá kolem sebe takový tým, jako dříve, už se mu nevěří...Nicméně, mám ho rád, i jeho myšlení, i jeho povídání...Dobře ho přibližuje a popularizuje u nás např. prof. Grygar. Je ale možné, že se dočkáme ještě překvapení, jak na jedné přednášce prof.Grygar řekl, neboť Hawking se vrátil k ideám, které už zavrhl, a zkouší to dostat do matematických propočtů znovu... ()

Reklama

Milodar 

všechny recenze uživatele

Díky Bene Cumberbatchi, zachránil jsi mě před promrhaným časem. Nechal jsem se nalákat na vyjímečnou osobnost S. Hawkinga, a zasedl k tomuto tuctovému dílu. Příběhu brzy začne ochabovat svalstvo, už jen čekáme, kdy to ten kluk prolomí a k tomu dostaneme neukočírovanou touhu vrazit tam klišé s vizualizací genitálního myšlení. Naštěstí, nejsou to vznášející se rovnice v podobě světelných triků, kde výpočty zapadají do sebe a geniální myslitel hledí a nestačí se divit. Nejprve rozcvička, kdy Hawking, který sotva ukousne chleba na svačinu, smaže a znovu popíše tabuli 5x5 metrů čtverečních, aby si ověřil znaménko mínus v rovnici. Poté - když není po ruce tužka, ale jen křída - začne čmárat geniálního kosmologického panáka na chodník. To už zavání zatuchlým klišé. Ben však chodí po tenkém ledě (snad i vodě) s lehkostí a táhne celý film až do konce. ()

easaque 

všechny recenze uživatele

tak tu mám zase srovnávací komentář k filmům Teorie všeho a Hawking. Viděl jsem nejdříve novější a až posléze starší, což asi má na výsledný verdikt vliv. Filmová verze má oproti televizní širší záběr na celý život vědce a proto na mě působila komplexněji. Taky vizuální stránka je zajímavější a poutavější než u staršího Hawkinga, kde mě štvala kamera, která se asi snaží působil víc dokumentaristicky. Největším mínusem BBC verze je u mě styl vyprávění a jeho zbytečné odborné vysvětlování, z kterého jsem neměl opravdu nic. Ve výsledku jsem vlastně ve starším provedení nenašel nic, co bych mohl vyzdvihnout - možná jen, že se víc blíží skutečným událostem. Ale to mi nevadilo a rozhodně doporučuji spíš Teorii všeho, která je jednoduše koukatelnější a pro široké masy :-) Hawking ode mě dostane silnější 2 hvězdy. [ PŘÍBĚH: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Coleator 

všechny recenze uživatele

Kdyby někdo někdy náhodou pochyboval o hereckých kvalitách Benedicta Cumberbatche, řekněte mu, ať se podívá na Hawkinga. Atraktivně zpracovaný film, díky kterému získáte alespoň částečnou představu o tom, jaký slavný fyzik byl na počátku své profesní kariéry. A že ačkoliv vám mohou znít veškeré teorie o počátku vesmíru jakkoliv senzačně, stejně pro vás budou jednou velkou neznámou... ()

Galerie (17)

Zajímavosti (7)

  • Ve filmu se Fred Hoyle (Peter Firth) zmiňuje, že vymyslel pojem "the Big bang" pro posměch teorii velkého třesku, protože to zní jako citoslovce z kreslených pohádek. Ve skutečnosti tento termín Hoyle poprvé použil roku 1949 v rádiu BBC a zesměšnění teorie velkého třesku nebylo vůbec jeho záměrem. (80s Martin)
  • Po pádu ze schodů navštívil skutečný Stephen Hawking testy Mensa, aby si ověřil, že jeho intelektové schopnosti nebyly narušeny. (Art_of_Can)
  • Ve filmu se o Stephenově (Benedict Cumberbatch) nemoci divák dovídá skrze neschopnost vstát z trávníku. Ve skutečnosti mladý Stephen spadl ze schodů. Tato nehoda vedla k diagnostice smrtelně nebezpečného onemocnění. (Art_of_Can)

Související novinky

Cumberbatch a velký elektrický duel

Cumberbatch a velký elektrický duel

20.12.2016

V minulých letech platilo, že si zhruba polovinu filmových a seriálových géniů zahrál Benedict Cumberbatch. Britská hvězda se objevila v Hawkingovi, Sherlockovi, Kódu Enigmy, Doctoru Strangeovi nebo… (více)

Reklama

Reklama