Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Vypravěčem událostí z roku 922 je arabský cestovatel Ahmed Ibn Fadlán, setkávající se ve střední Asii s bájnými Vikingy. Proti své vůli se stane jedním ze třinácti bojovníků, kteří se musí na dalekém severu utkat s tajemnými nepřáteli, sužujícími zemi krále Hrothgara. Děsiví netvoři Wendolové jsou ve skutečnosti kanibalové v medvědích kůžích, kteří útočí pod příkrovem mlhy a kteří nikoho nešetří. Vzdělaný Ahmed jen zvolna nachází vztah k drsným, neurvalým a věčně popíjejícím Vikingům. Záhy však objevuje jejich kladné vlastnosti a postupně se s nimi sbližuje. Díky nim vyspívá i on v neohroženého bojovníka. V krutém boji, kdy mají Vikingové první ztráty, se od jednoho místního starce dozvědí, že mohou zvítězit, jen když zabijí dobře ukrytou "matku" a jejich vojevůdce. (TV Nova)

(více)

Recenze (558)

klerik 

všechny recenze uživatele

Hudba a atmosféra zachraňujú ABSOLÚTNE nevýrazného Banderasa. Už chápem prečo to "premenovali" z 13. bojovníka na Vikingov. Nevyužitý potenciál...___Keď sa na to pozriete s odstupom (ako ja po pár rokoch) a budete to krok za krokom študovať ako "cover verziu" klasickej legendy o Beowulfovi, získava film ďalší rozmer (len ten Banderas je tam stále navyše)... ()

Radek99 

všechny recenze uživatele

Je to čistě popkulturní dílo, v němž tvůrci zjevně přehlížejí nějaké historické reálie a autentičnost, postmoderně lehkovážně (v tom nejhorším slova smyslu) splácají dohromady prvky z různých historických epoch a koutů světa a k nordickému (severskému) hrdinskému eposu se nepřiblíží ani z desetiny, ale přesto má film svoje skryté kouzlo - atmosféru chladu, mlhy, příšeří, noci, vytí vlků, tajemných všehoschopných bojovníků, pohanských kultů a barbarské zběsilosti... ale většinou je to jen hollywoodsky plytké... (přesto, rychlost, s kterou se tu hrdinové učí cizím jazykům, je záviděníhodná...:-)) Podobné filmy: Centurion ()

Reklama

POMO 

všechny recenze uživatele

Antonio Banderas je pre rolu stredovekého hrdinu ako stvorený, hudba Jerryho Goldsmitha je fantasticky monumentálna a aj jednotlivé (hlavne akčné) scény sú veľmi slušne nakrútené. Nepostrádajú dynamiku, temnú atmosféru a občas naháňajú zimomriavky. Scéna v jaskyniach nemá chybu. Ale všetky tieto slušne sfilmované momenty sú zvláštne pozliepané do nekompaktného a deravého celku, ktorý vyvoláva rozpaky. Údajne je to vinou Michaela Crichtona, ktorému zmluva umožňovala zasahovať režisérovi do výslednej podoby filmu. Naštvaný John McTiernan preto odstúpil z projektu skôr, ako bol hotový. Výsledok tým pádom nie je McTiernanov, ale Crichtonov. A úprimne, nestojí za veľa. Škoda. Mohol byť bombastickým dobrodružstvom. ()

Shit 

všechny recenze uživatele

Kurva co to má znamenat? který vymašťený retardi to tady hodnotěj? Podle mě je to hodně sklušná podívaná a až na pár nesrovnalostí, který tam byly hlavně pro urychlení filmu, což je dobře, protože by asi nebylo moc zajímavý, kdyby se Antonio Banderas učil dvě hodiny tan jejich jazyk, ale uznávám, že to bylo trošku nezvládnutý, jsem se skvěle bavil a ve spojení s dobrou hudbou byly i bojový scény, který taky někdy nebyly úplně košér, dobrý a v celku i napínavý. A taky si nemyslim, že by banderas byl nějak nevýraznej nebo že by hrál špatně, podle mě to byl jeden z jeho nejlepších filmů ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Film je točen podle knihy Michaela Crichtona - Pojídači mrtvých a rozhodně jsem se u něj tak nebavil jako u knihy. Přiznávám, že Banderas arabského vzdělance, který si ze zažitých příhod píše pro sebe a pro svého kalifa denník zahrál na jedničku. To že arabaští cestovatelé a vyslanci se dostali do skutečně vzdálených a podivných končin od Arábie není žádný blábol. Jsou toho důkazem právě různé denníky, cestopisy i popisy oněch podivných zemí v knihách a kronikách arabských učenců... První boje po boku Normanů celkem ušly. Vše táhne napětí a strach z tmy, ve které jsou - oni. Pak už mně to ale bavilo čím dál méně. Konec mi přišel (stejně jako kniha) rychle ukončený. Inu - jako dobrodružný filmík na nějaké odpoledne či podvečer proč ne. Víc od toho ale nečekejte. Standard, který rychle odezní. * * * ()

Galerie (26)

Zajímavosti (29)

  • Režisér John McTiernan v čase premiéry filmu komentoval své nahrazení autorem knižní předlohy Michaelem Crichtonem: "Nebylo s ním možné spolupracovat. Často jsem to probíral s Barrym Levinsonem, který měl během natáčení Koule Crichtonova 'vměšování' už tak plné zuby, že se projektu s těžkým srdcem vzdal a místo toho natočil raději Vrtěti psem. Byl rozumný a já jsem to udělal stejně. (...) Jsou lidé, kteří za své filmy bojovali a byli svědky toho, jak se jim hroutí kariéra. Phil Kaufman je velmi talentovaný režisér - a od spolupráce s Crichtonem na Vycházejícím slunci nenatočil film. Totéž se stalo Franku Marshallovi s Kongem." McTiernan tyto příběhy už dříve slyšel, ale "věřil jsem Crichtonově publicitě a myslel jsem si, že Kaufman a Marshall byli neschopní pitomci, kteří neposlouchali, když Crichton vysvětloval látku. Ten člověk je proslulý tím, že očerňuje režiséry adaptací svých románů. Jen Spielberg byl dost mocný, aby toho zůstal ušetřen. Během příprav a natáčení Jurského parku se o Crichtonovy návrhy vůbec nestaral a prostě ho vynechal." (NIRO)
  • Podle zápisků skutečného ibn Fadlāna (ve filmu Antonio Banderas) byli oni severští bojovníci Rusové, nejspíše tedy Varjagové - to jest švédští Vikingové, kteří se postupně při svých kupeckých výpravách mísili s obyvateli navštívených zemí, Slovany a Anglosasy. (Rawen616)
  • Původní rozpočet měl být 85 milionů amerických dolarů, ale nakonec se kvůli komplikacím, zdržením a přetáčkám téměř zdojnásobil. V severoamerických kinech pak film utržil 32,7 milionu dolarů, v celosvětových dohromady 62 milionů. Odhadovaná ztráta se pohybovala kolem sta milionů (plus minus několik desítek). (NIRO)

Související novinky

Šerif Kurt Russell versus kanibalové

Šerif Kurt Russell versus kanibalové

04.11.2012

Z Nespoutaného Djanga, kde měl hrát DiCapriova sadistického poskoka, se na poslední chvíli vyvlekl, ale na Divoký západ přece jen vyrazí. Zahraje si totiž šerifa v údajně extrémně brutálním… (více)

Zemřel autor Jurského parku

Zemřel autor Jurského parku

05.11.2008

Je tomu tak – rok 2008 je mimořádně „bohatý“ na pády hvězd z filmového nebe. Ledger, Heston, Newman, Minghella... a teď Michael Crichton. Ten se proslavil hlavně jako bestsellerový spisovatel, ale… (více)

Ryan Phillippe jako vikinský válečník?

Ryan Phillippe jako vikinský válečník?

11.09.2007

Dávnověcí skandinávští bojovníci se vrací na plátna kin. V posledních letech se jim tam kdovíjak nedařilo. Adaptace Crichtonových Pojídačů mrtvých pod tuzemským názvem Vikingové dopadla tuze neslavně… (více)

Návrat akčního machra

Návrat akčního machra

27.05.2007

Kdysi byl považován za jednoho z nejlepších akčních režisérů. Filmy jako Predátor či Smrtonosná past ho vynesly do pozice žánrové špičky. Pak přišly propadáky jako Vikingové, Rollerball a Zelené… (více)

Reklama

Reklama