Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Historické drama natočené na motivy hry slavného Arthura Millera vychází ze skutečných událostí, ke kterým došlo v roce 1692 v americkém městečku Salem, obývaném komunitou puritánů. Jednoho rána se skupina dívek vydá do lesa, kde se účastní zaříkávání černošské otrokyně. Přistihne je však reverend Parris a dívky se rozutečou. Dvě z nich krátce po návratu domů upadnou do bezvědomí. Dívky to jen předstírají z obav před trestem, ale reverend se po dohodě s některými osadníky rozhodne povolat do Salemu známého lovce čarodějnic, reverenda Halea. Přestože zkušená vědma dívky probere a stejně jako rozumný farmář John Proctor, radí představeným obce, aby Halea poslali pryč. Reverend Parris však trvá na svém a brzy se městečko mění v peklo.
Hale vyslýchá dívky a jedna z nich označí za iniciátorku zaříkávání Parrisovu neteř Abigail. Ta v sebeobraně prozradí otrokyni Titubu, která během mučení označí za čarodějnice některé salemské ženy. Postupně se kní přidá také Abigail a další dívky, které v transu obvinují stále další a další ženy. V Salemu začne hromadné zatýkání. Lidé se začínají bát jeden druhého. Někteří si obviněním z čarodějnictví začínají vyřizovat osobní účty, malá dívka obviní starce, jehož pozemky chce získat její otec. John Proctor, který zná pravdu se sejde s Abigail a varuje ji. Dívka kdysi sloužila u něj na statku a do farmáře se zamilovala. Proctorova žena Elizabeth ji proto vyhnala. Nyní se chce dívka pomstít a obviní ji z čarodějnictví. Reverend Hale si uvedomuje, že se situace v městečku vymkla kontrole.
Společně s Proctorem a dalšími se ji pokusí zastavit, to se však ukáže nad jejich síly. Abigail dovedně manipuluje dívkami a v železech končí stále více lidí, začínají popravy. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (148)

Lionheart 

všechny recenze uživatele

Fuj! Ta mrcha Abigail! Ale teď k filmu. Zpočátku jsem byl dost zklamán, že oproti Kladivu na čarodějnice si ty ženské o upálení přímo koledují a že si ho zaslouží - pak přišlo překvapení v tom, že ty holky byly pak v úloze žalobkyň a dokonce se nikdo neupaloval, ale "jen" se věšeli, a ti, co se přiznali, to dokonce mohli přežít. Ti Amíci byli teda hodně mírumilovní oproti naši krásné drsné Evropě. Nicméně zatímco u nás řádil bohatstvíchtivý Boblig, tam za to mohly ty děsné pomstychtivé mrchy a pozemkůchtiví radní. No prostě zkaženost nad zkaženost, radil bych vypálit rovnou celé městečko, protože ta zloba se šíří dál. Nuž film natočen moc invenčně nebyl, ale za ten výkon Day-Lewise a Winony Ryder si to 4* určitě zaslouží. ()

castor 

všechny recenze uživatele

Napravuji některé filmové resty z 90. let. Tihle obyvatelé městečka Salem velebí Boha za všech okolností. Až nezdravě, ale to je věc názoru. Ovšem poměrně jednotný názor budou mít lidé z města, když se k nim dostane zpráva, že banda děvčat tancovala v lese za účelem získání lásky kolem ohně, na němž se vařil čarodějnický lektvar. Jak je potrestat, jak se k tomu vůbec postavit a zvládnou to představitelé města vůbec sami? Jedna z ústředních postav téhle „šaškárny“ přitom chtěla přičarovat vášeň ženatého farmáře, který od začátku nabádá k rozvaze. Jenže právě ta se obyvatelům vyhýbá velkým obloukem a improvizovanému soudu se mnohé absolutně vymyká z rukou. Nejde o kostýmní romanci, Čarodějky ze Salemu ovšem nevnímám ani jako solidně rozehrané drama. Zmučený Daniel Day-Lewis měl tehdy už (svého prvního) Oscara, nešťastná vůdkyně čarodějek Winona Ryder byla na vrcholu (velká škoda jejího strmého pádu na začátku tisíciletí), mile překvapila i Joan Allen, celkově se ale na plátně objevovalo při loudavém tempu až příliš mnoho bláznivých lidských duší, všechny byly uřvané, vesměs nesympatické a celkově mě onen fanatismus a slepá víra nedokázaly vtáhnout. Skoro vůbec. O emocích nemluvě. ()

Reklama

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

„The pure in heart need no lawyers.“ A pak se obhajujte. Žalován mstou, záští a mamonem, souzen zpátečnictvím a nerozumem. Hrdost pak dláždí cestu k šibenici a dává prostor času očistit vaše jméno.. Daniel Day-Lewis se do role čestného muže hříchu tradičně položil se vším všudy, metamorfózy andělské Winony do ďábelské svině zase rozdmýchávají u diváka touhy zjistit její stupeň hořlavosti. Škoda jen režijně nepříliš zvládnuté první poloviny, ale tu vyvažuje celkové poslání o síle katedrály, protože ať už se jedná o Výbor pro neamerickou činnost či Výbor pro nekřesťanskou činnost, je vám z toho tmářství k zblití.. Nemohl jsem si nevzpomenout na první sérii Černé zmije a proces vedený lovcem čarodějnic Čáryčichačem: „Umíš otčenáš?“ - „Dovedu ho i pozpátku, když budete chtít.“ - „Ha, přiznal se!“ ()

vyfuk 

všechny recenze uživatele

Asi si dokážu představit, že spousta lidí tento film nedocenilo, nicméně já zcela upřímně si asi nedokážu představit proč. Film je dle mě natočen alespoň průměrně. Tak, aby nikoho neurazil a zároveň splnil asi ty základní filmařské podmínky. Ohledně scénáře bych asi řekl jasně, že to je v celku otravná záležitost, ale poté je otázka jestli je to jenom dobré zpracování a nebo zcela otravná záležitost. A asi bych nemohl říct, že se nekloním k alternativě prostě dobře zpracovaných sviní. Navíc si dokážu dost představit, že by to takto opravdu bylo. Za mě po tom všem asi docela povedený film, který ukázal posedlost lidí po moci, pomstě a spravedlnosti, která vede jen k další nenávisti. A pro mě trochu přijatelnější než Kladivo na čarodějnice. ()

pinguinka 

všechny recenze uživatele

Nezapomenutelné! John Proctor: "Because it is my name! Because I cannot have another in my life! Because I lie and sign myself to lies! Because I am not worth the dust on the feet of them that hang! How may I live without my name? I have given you my soul; leave me my name!" ..."I say- I say- God is dead!" ()

Galerie (47)

Zajímavosti (15)

  • V roce 1696 se všichni porotci ze salemského případu přiznali, že udělali chybu. Ironií osudu je, že se ospravedlňovali tím, že je k tomu ponoukal sám ďábel. (Petulka88)
  • Ze skutků Abigail Williamsové čerpal například zpěvák King Diamond, který se údajné čarodějnici věnoval dokonce ve dvou albech s názvem Abigail I. a Abigail II., nebo spisovatel Stephen King, který zmínil v knihách jak jméno Abigail, tak i městečko Salem´s Lot. (Terva)
  • Pro roli Abigail Williams byly zvažovány herečky Melanie Lynskey, Drew Barrymore nebo Kirsten Dunst. Ostatně Kirsten všechny ohromila, byla přizvána i na kamerové zkoušky, jenže producent a režisér trvali na tom, že je příliš mladá. (viperblade)

Reklama

Reklama