Reklama

Reklama

Vražda na večeři

  • USA Murder by Death (více)
TV spot

Když vám někdo pošle pozvánku na „večeři a vraždu“, budete se patrně ošívat i coby známé a uznávané soukromé očko. Když ale na obálce této pozvánky stojí jméno excentrického milionáře Lionela Twaina, známého svou velkou zálibou v detektivních příbězích, je skoro povinností přijmout. Navíc, co si budeme namlouvat, taková známost se vždycky hodí. A proto začíná pětice nejznámějších detektivů současnosti, mezi nimiž i přes pozměněná jména nepochybně poznáte také Phila Marlowa, Herculea Poirota či slečnu Marplovou, balit kufry a míří směrem přímo na boháčovo honosné sídlo. Napínat vás nemusíme – k vraždě nakonec přeci jen dojde a právě pátrání po vrahovi je v této konverzační parodii ten největší odvaz. Ale také aby nebyl, když se zde na postech nájemných mužů a žen zákona předhánějí takové legendy jako Peter Sellers, Peter Falk či David Niven. V roli podivínského Twaina se pak můžete těšit na Trumana Capoteho, spisovatele a jednu z nejvýraznějších figur americké kultury po druhé světové válce, známého také díky biografickému dramatu Capote, za nějž jeho představitel Philip Seymour Hoffman obdržel v roce 2006 Oscara. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (254)

playboxguest 

všechny recenze uživatele

Teda starší kousky, komedie kór, moc nemusím, ale co se mi to dostalo do rukou tentokrát! Tak hravý film, v němž pomalu nenajdete větu, která by nemohla být hláškou, tak atmosférický a navíc luxusně obsazený kousek, to se málokdy vidí. A ta melodie byla taky setsakramentsky chytlavá, podvědomě jsem si jí broukala celý film, ať už hrála, nebo ne. Murder by death je nabitý tolika nápady, vtípky a hláškami, že to všechno na jedno zkouknutí nejde absolutně pobrat (dokonce jsem včera viděla jen první půlhodinku a dnes jsem si film s chutí pustila od začátku, než abych ho jen dokoukala). PS: Bodla jsem tomu čtyři hvězdy a chtěla jsem napsat: "Po dlouhé době film, který to u mě málem dotáhl na plnej počet.", ale pak jsem se sama sebe zeptala: "Kvůli čemu to na těch pět hvězd nedotáhl, co mu chybělo?" A na nic jsem nepřišla... 90% ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Hostina složená ze samé šlehačky. Námět výborný. Ještě první čtvrthodinu jsem byl mile rozechvěn. Pak se ale všechno nějak zvrhlo. Pětihodinový film se rozhodli tvůrci seškrtat a ponechat v něm pouze a jedině vtipy a gagy. Co na tom, že místy se ztratila logická linka (byla-li jaká)? K čemu, ostatně, logika u parodie na detektivky, že? Ale jakkoli je šlehačka na dortu věc výborná, pokud se z ní stane široko daleko jediná strava, pak se brzy přejí. Mně například už po prvních patnácti minutách. ()

Reklama

nascendi 

všechny recenze uživatele

Už pejsek s kočičkou zistili, že ani z najlepších ingrediencií nemusí vzniknúť vynikajúca torta. Vraždu na večeri som videl po rokoch opakovane a pôvodné štyri hviezdičky si neudržala. Z pôvodného dobrého úmyslu trčala akási kŕčovitosť a kameňákovské hromadenie hlášok vytesňovalo spojovací text. Keď k tomu pripočítam, že nie som fanúšikom anglického humoru a absurdný záver, nič lepšie ako tri hviezdičky z toho nemôže vzniknúť. I keď parafrázujúc jednu zo záverečných replík (Nechápu to. Stala se ta vražda, nebo ne? - Ano. Zabili jsme dobrý víkend.) ani naďalej nepovažujem 94 minút filmu za premrhaný čas. ()

cheyene 

všechny recenze uživatele

Jedinečná podívaná s vynikající mysteriózní atmosférou, humorem, excelentní hereckou sestavou a zejména dokonale propracovaným scénářem. Už samotný název Vražda na večeři napovídá, že půjde o něco ojedinělého, tudíž zde jsou další slova zbytečná, tohle je potřeba vidět a řádně si onu hodinku a půl užít! Hodnocení se zastavuje na lepších 4* :) ()

Colonist 

všechny recenze uživatele

Skvělá parodie na klasické detektivky a klišé tohoto žánru, která je místy tak šílená, že si klidně může podat ruku s filmy Zuckera a Abrahamse. Mnohé hlášky a dialogy jsou naprosto odzbrojující a jejich kadence je vysoká. Navíc je tu výtečné herecké obsazení. No a ty úžasné přízvuky těch postav! Bylo fajn si to po letech připomenout, tentokrát v originálním znění. Ale rád bych to zase jednou viděl i s dabingem, co si tak pamatuji, nebyl špatný a i ty přízvuky se v něm podařilo zachovat. "Tato konverzace být jako televize na líbánkách - zbytečná!" /// "Ticho! Kráva zase mluvit!" /// "Všichni ticho! Nikdo ani hnout! Zůstaňte, kde jste" - "Co je?" - "Musím znovu na hajzl. Nechci o nic přijít." - "Jdu taky, Same." - "Raději bych sám, Tess. Ale díky." ()

Galerie (54)

Zajímavosti (14)

  • Zvuk křičící ženy používaný jako zvonek je křik Fay Wray z filmu King Kong (1933). (MrCreosote)
  • Poslední film Estelle Winwoodové. (MrCreosote)
  • Peter Sellers hrál ve filmu také taxikáře, ale scéna byla vymazána. (Kulmon)

Reklama

Reklama