Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Životní příběh amerického lupiče z Divokého Západu Jesseho Jamese (1847 – 1882) se stal inspirací pro řadu westernových snímků. Na plátnech kin se začal objevovat již v éře němého filmu a v roli Jesseho Jamese se objevili slavní herci jako Robert Duvall (Velká Northfieldská loupež) nebo Brad Pitt (Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem). V roce 2001 natočil režisér Les Mayfield moderní verzi příběhu o legendárním psanci, jehož jedni vnímali jako nebezpečného zločince a druzí oslavovali jako hrdinu. V akčním westernovém snímku Psanci Ameriky se v roli neohroženého pistolníka představil irský herec Colin Farrell, pro něhož to byla jedna z prvních větších hereckých příležitostí. Příběh pojednává o tvrdém gangu bratří Jamesů a Youngerů, kteří se po skončení americké občanské války vrací zpátky na své farmy v Missouri. V rodném městečku se však setkávají s nelítostným železničním magnátem, který s pomocí bandy pistolníků zastrašuje místní obyvatele a za směšné částky vykupuje jejich pozemky na stavbu železnice. Mladí farmáři se ale nemíní vzdát svých pozemků za žádnou cenu a brání, co jim právem náleží. Začíná jedna z největších štvanic v historii Divokého Západu. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (131)

Šakal 

všechny recenze uživatele

Americký veskrze (pod)průměrný (pseudo) western jehož nejsvětlejší moment přichází hned v samotném úvodu (a znovu v úplném závěru) v podobě Moby(ho) „Find my baby“. Jako zresuscitování žánru western a skutečná pocta J. Jamesovi to nelze brát ani v nejdivočivějším poblouznění při 40°C horečce (ikdyž na obranu tvůrců musím jedním dechem dodat, to ani nebylo jejich záměrem, viz již samotný úvodní song). Problémem ovšem je, že snímek nelze brát ani jako regulérní parodii popř. něco podobného. Tohle je „trefa“ setsakra vedle a mám silný pocit, že i samotný C. Farrell by si tento svůj zářez z jeho bohaté filmografie milerád odpáral. Třeba se ale mýlím s tím, že již zde „trénoval“ na Alexandra Velikého(vysvětlení o pár řádků níže). Pokud máte ovšem plonkových 90min a chcete přitom sestavit novou šatní skříň (přítelkyně jistě ocení), uvařit (si) večeři, popř. skočit si „na růžek“ na 2 točené (přítelkyně možná tolik neocení), jsou Američtí psanci ideální volbou. Na vše ostatní si raději najděte jiný snímek. Btw, dost by mě zajímalo, co měl znamenat ten nekonečný záběr na do půl těla svlečené C. Farrella a S.Caana. Chápu, že i „ženy mají své dny“ a je potřeba jim dopřát (ostatně chvilku jsem si říkal, jestli jsem omylem nesáhnul o polici vedle, kde má přítelkyně (hned vedle robertka) „mat. s oddechovým a relaxačním tématem“) , nicméně tady už jsem pouze „čekal“, až se hošani začnou navzájem potírat olejíčkem. Přičemž přiznávám, při pohledu na A. Larter by ji (ne)jeden měl nutkání strčit prst(y) do..... a lehoulince (ji) podráždit, ovšem při pohledu na dva opálené chlapíky navíc pronášející Shakespeara, tak max do krku, „podráždit“ svůj dávicí reflex. Na druhou stranu, (abych pouze nehanil) jako dobrodružný snímek, co se nebere (příliš) vážně a pokud by se nejednalo o skutečnou postavu J. Jamese, ale fiktivní postavu, se to „na jedno použití“ dá kousnout. To je ale dost slabá náplast a především, je to jako kdybyste měli chuť na pravou irskou několikrát destilovanou několik let (u)zrátou whisky a dostalo se vám letošního destilátu ze zbytků. Pozřít se to dá, ale je více než pravděpodobné, že vám z toho bude blbě. A tak jediné, co stojí skutečně za pozornost, jsou „filozofující dialogy (otázky)“ nad postřeleným mužem v bezvědomí typu „pane, je vám něco?“ popř. skutečné dialogové perly typu“ noste kbelíky, musíme hasit“, kdy člověku vrtá hlavou, zda jsou herci skutečně tak dobří a s ledovými výrazy ve tváři odříkavájí tyto nevážně míněné repliky nebo to tvůrci (bohužel) myslí skutečně vážně.... Shlédnout a rychle zapomenout, což po pravdě (alespoň v mém případě) není zase tak velký problém. ()

Tsunami_X 

všechny recenze uživatele

Akční westernová komedie skoro se základnou. Takoví jsou psanci batolivé Ameriky a nastupujícího industriálního věku. Nedá se jim upřít jistá kouzelná naivita a celková demýtizace ustálených ikon tohoto žánru, otázkou ovšem zůstává, zda je něco takového vůbec potřebné a v nejširší divácké obci žádané. Stejně by se dalo polemizovat i o hi-tech vzezření, které je falešnější, než označení tohoto snímku kino nálepkou. Atmosféra jako z české televizní hudební stanice Óčko a herecké výkony na úrovni kvality sexu při penetraci sousedova zeťáka. Film na pozdní sobotní ráno, plné kocoviny a šedosti. Lépe jej zabít tímto paskvilem, než další skleničkou.... ()

Reklama

tron 

všechny recenze uživatele

Ono je fuk, či Colin Farrell hrá vojaka, komiksového gaunera, policajta alebo pištoľníka Jessieho Jamesa, svoju robotu si odvedie vždy na dobrú známku. Horšie to už býva so samotnými filmami, ktoré sa kvôli scenáru a réžii stávajú priemernými záležitosťami. Je tu síce humor, láska, akcia aj napätie prameniace z toho, že to nemôže skončiť dobre, ale inak nudné i na nedeľné poobedie. ()

Květula 

všechny recenze uživatele

Co se týče Jesseho příběhu, tak filmová verze s Bradem Pittem v hlavní roli ho určitě vypráví líp, pravdivěji a zajímavěji. Tohle je spíš taková romantická idylka o sympaťákovi, co bohatým bral a chudým dával a raději se nemluví o tom, jak to s ním dopadlo, aby se nepokazil happy end. Ale co... Colin je prostě fešák a pohádky mám ráda:) ()

RHK 

všechny recenze uživatele

Oddechový western moderně zpracovaný, nálada pozitivní, film zábavný... Z legendárního příběhu si tvůrci vzali jen kostru, přidali moderní akční prvky, takže Jesse James v podání Colina Farrella mi připomínal chvílemi Nea z Matrixu ve westernových kulisách, ale jinak to šlo. Je to můj třetí film o Jesse Jamesovi a asi nejzábavnější a jednoznačně oslavující Jamesův gang jako americké Jánošíky. Filmově nejlepší však byli Psanci (1980) s Davidem Carradinem a historicky nejblíže drsné realitě byl patrně western Jesse James (1939). Trailer: http://www.dailymotion.com/video/x3f7ez_american-outlaws-theatrical-trailer_shortfilms ()

Galerie (15)

Zajímavosti (6)

  • Natáčanie trvalo 65 dní, z toho počas 45 dní sa teplota pohybovala okolo 40 stupňov Celzia. (m.a.t.o.)
  • V titulkoch je uvedené použitie záberov z filmu Maverick (1994). Ide o krátku scénu s parníkom, keď sa Jesse (Colin Farrell) a Zee (Ali Larter) snažia dostať na Floridu. (m.a.t.o.)
  • Natáčení probíhalo v druhém největším státě USA - Texasu. (rawboy)

Reklama

Reklama