Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Jedno přísloví říká: "Jez proto, abys žil. Nežij proto, abys jedl." Jenže starý indiánský mýtus Weendigo zase vypráví o tom, že ten, kdo požije maso svého nepřítele, získá jeho sílu a duši. Má to ovšem háček každý, kdo to udělá, dostane i neukojitelný hlad po další lidské potravě, změní se v dravce a tomuto neblahému osudu může uniknout pouze vlastní obětí. Americko-britský film Dravci, který je kombinací kanibalského a upírského hororu, se odehrává v polovině 19. století na zapomenuté pevnosti v kalifornském pohoří Sierra Nevada. Právě sem je na zimu převelen kapitán John Boyd, vyznamenaný za hrdinství v mexicko-americké válce. Jenže jak už to při válečných konfliktech bývá, všechno se ve skutečnosti odehrálo trochu jinak. V bohem zapomenutém místě však Boyda čeká nejtěžší bitva jeho života střet s kanibalem Colqhounem, který pronikne do pevnosti a vláká její posádku do pasti. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (468)

Dadel 

všechny recenze uživatele

Hodně originální, ale místy poněkud zmatený a celkově trochu nevyrovnaný thriller. Vhodné pro milovníky Vysokých Tater, kanibalismu a Michaela Nymana (jen díky jeho hudbě jsem přidal čtvrtou hvězdičku - btw..pomáhal mu s ní Damon Albarn z Blur) Stejné prvky naleznete i ve filmu Kuchař, zloděj, jeho žena a její milenec. (tedy až na ty Tatry:) ()

Aluska88 

všechny recenze uživatele

Po poměrně nevýrazné první polovině, v níž nevíte, co vlastně od filmu máte čekat a jakým směrem se děj bude ubírat, na Vás čeká nadmíru vydařená polovina druhá. Mnohem více šílenější a akčnější. Roberta Carlyla považuji již od Vzestupu zla za úžasného a nesmírně temperamentního herce. Tady se předvedl opět excelentně a postava "lidojeda" mu skvěle padla. Historicko, kanibalisticky, humorně zvrhlé dílo. Celému příběhu přihrávají do noty vtipné hlášky ve spojení s dokonalou postavou plukovníka Ivese. Poznatek na konec: Nevím, jestli jsou někde k nalezení záznamy o tom, že by se v 19. století vyskytovaly tepláky s proužky po stranách, které měl na sobě v závěru filmu Guy Pearce. Nebo se jedná o mou nevědomost, co se týče ošacení v tehdejší době:) ()

Reklama

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Guy Pearce, Robert Carlyle, David Arquette. Nikdo z této trojce nepatří mezi superhvězdy a nebýt Guye, kterému opravdu někdy výběr rolí slušně vyjde(LA-Přísně tajné nebo Memento), jde o průměrnou sestavu. Ta se však výbornými výkony vyšvihla mnohem výše a drží celý poměrně jednoduchý film pohromadě. Antonia Bird je pro mě někdo neznámý, ale dokázala vytvořit výbornou atmosféru, která se ve filmu udrží od začátku dokonce. ()

kiddo 

všechny recenze uživatele

Morálka – poslední bašta zbabělce. / Potřebujeme domov. A tato země usiluje o to být celistvá. A polyká, co může. My pouze následujeme. Ach, ten věčný spor o to, jak se budou USA utvářet: bude to mírumilovná neutrální společnost milující bližního svého a dbající na morálku, nebo bezohledný nietzscheovský predátor, který udává takt nižším lidem? Po dlouhé, dlouhé době se mi dostalo echt postmoderny, u které je opravdu co objevovat a o čem přemýšlet a kterou si užije stejným dílem intelektuál jako příběhář, což shledávám po sérii přímočarých útoků na emoce typu Americká krása vážně osvěžující. Šlo by tu sice zase komentovat drzou tarantinovsky ujetou hudbu (country k vražedné honičce?) nebo Pearce, který je výborný jako vždy, když má hrát postavu s emočním rozpětím neutrál – zápor, ale mě zajímá zdejší podtext, a to neskutečně cynická satira na historii, zeitgeist a minulou i současnou politiku Spojených států. Jaksi nebude náhoda, že se film odehrává ve zlaté době formování USA v čistě vojenském prostředí, začíná uprostřed mexicko-americké války, jsou v něm prostřihy z večeře na mrtvé vojáky a hlavní záporák filozofuje o morálce a expanzionismu, jehož agrese je symbolicky přítomna v kanibalismu. Ravenous je jasným odsouzením politiky expanzionismu a vyslovuje se pro morálku a neutralitu, a to i v případě že to znamená chovat se jako zbabělec a obětovat životy druhých; přitom dle závěru nemá morálka šanci zvítězit jinak než na krátkou dobu, protože windigo je součástí americké historie (soutěž: který americký národ je vymyslel?), a i když je zrovna poraženo, není vykořeněno a bude existovat tak dlouho, dokud tu bude jeho spouštěč, tzn. strach ze smrti. 4,5* za výborný napínák s názorem, který, i když se s ním neztotožňuju, je zábava objevovat a snadné pochopit. PS to Raven: muzikál jsem tam nenašla. Edit: Tak už to zase někdo vystihl líp. ()

Zeck 

všechny recenze uživatele

Bizarní film, který nejvíce padá a získává na faktu, že jednu a tu samou věc ukazuje v průběhu stopáže naprosto jinými způsoby (vážně, hororové, komediálně, dramaticky). Když mávnu rukou nad tím, že celá pointa je nesmyslná jako prase, zůstane mi úchylně zvláštní pecka, která je prostě geniální i svým poselstvím. Genialitu filmu ovšem sráží jedna podstatná věc, způsob jakým je vyprávěn. Carlyle podal naprosto dokonalý výkon, při kterém stačil jen pohled na jeho démonické grimasy a film měl rázem jednoho z nejlepších záporáků v historii hororů, zvláště u jeho proměny ve scéně u jeskyně byl pak tento pocit nejsilnější. Jenže právě v době, kdy Carlyle doslova exceluje a šokuje diváka svojí proměnou do té doby ve zcela vážně myšleném filmu, nastane groteskní scéna při honičce v lese, která z hutné atmosféry plné napětí, udělá během pár vteřin naprostou frašku. Takovéto střídání poloh a žánrů se pak v celém filmu opakuje ještě několikrát, nutno podotknout, že za asistence kardinálně nevhodné hudby. Přesto je film svojí skrytou narážkou na společnost a hustou atmosférou při vážných sekvencích, naprostá bomba. Film navíc táhnou skvělé výkony Pearceho a již zmiňovaného Carlyla, přesto mám pocit, že pokud by se ta prvoplánově a účelově nehodící hudba odstranila a nahradila jinou, pak je film ještě o dvě kategorie výš. Podobné filmy: Van Diemen´s Land . 80% ()

Galerie (24)

Zajímavosti (14)

  • Ako reklama na film pred uvedením do kín boli na internete uverejnené recepty na úpravu ľudského mäsa. (andykovac)
  • Herec Jeffrey Jones využil své přítomnosti v České republice během nátáčení Dravců a v únoru 1998 se na pozvání tvůrců zúčastnil předávání Českých lvů. (TheRaven)
  • Kaskadérské kousky zajištovala skupina českých kaskadérů pod vedením Ladislava Lahody. (TheRaven)

Související novinky

Horor na Divokém západě – svatokrádež?

Horor na Divokém západě – svatokrádež?

16.03.2008

Soudný den je za rohem, ale režisér této drsné akční sci-fi Neil Marshall (kromě jiného tvůrce vynikajícího klaustrofobického Pádu do tmy) se přesto dívá do budoucnosti. Která leží v minulosti. Máte… (více)

Reklama

Reklama