Ztraceni

Dobrodružný / Drama / Fantasy / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller
USA, (2004–2010), 88 h 30 min (Minutáž: 40–105 min)

Matthew Fox, Evangeline Lilly, Josh Holloway, Jorge Garcia, Terry O'Quinn, Naveen Andrews, Yunjin Kim, Daniel Dae Kim, Michael Emerson, Dominic Monaghan (více)

Stroskotanci, ktorí prežili haváriu lietadla na mysterióznom ostrove uprostred oceánu tisíce míľ od civilizácie, nemajú nádej na záchranu - sú stratení! Stratili sa aj vo vlastných životoch, pretože mučivé tajomstvá, ktoré si priniesli ukryté hlboko v duši, už nemôžu vyhnať a desivé skutky napraviť. Zomreli a musia začať odznova. Nové extrémne dobrodružstvá z nich prekvapivo vyplavujú tie najlepšie aj najhoršie vlastnosti, úžasnú vnútornú silu či netušené schopnosti. Ale ak všetko na svete má svoj zmysel a nič sa neodohrá bez príčiny, prečo to všetko musia prežiť? Je všetko naozaj také, ako sa zdá? Záhadný ostrov začína vydávať svoje tajomstvá... Sledujte najlepší americký dramatický seriál roka 2005, ocenený prestížnou soškou Zlatý glóbus a troma cenami Emmy!
Štyridsaťosem stroskotancov, ktorí prežili pád lietadla, ostalo uväznených na mysterióznom ostrove kdesi uprostred oceánu, tisíce míľ od civilizácie. Pomoc neprichádza, pretože šesť hodín pred haváriou lietadlo stratilo spojenie, neplánovane zmenilo kurz a letelo tisíce míľ neznámou trasou. Ak ich niekto skutočne hľadá, potom zbytočné pátra v celkom iných končinách našej planéty. Prvé, čo doktor Jack Sheridan (MATTHEW FOX) po prebudení pocítil, bola pálčivá bolesť. Potom si všimne páliace slnko, bambusový les, dym a najmä všadeprítomný krik a plač ranených. Spoločne s vedomím prichádza aj hrôzostrašné pochopenie situácie lietadlo, ktorým cestoval, pravdepodobne havarovalo. Lekársky inštinkt mu napovedá, že ľudia potrebujú jeho pomoc. Stroskotanci prehľadávajú miesto núdzového pristátia a zistia, že sú na ostrove, kde prevláda neprístupný terén. Ani počasie tu nie je najprívetivejšie. Nepriestupnou džungľou sa navyše preháňajú tajomné tvory, ktoré nepatria k žiadnemu živočíšnemu druhu, ktorý by kedy niektorý z nich poznal. Najväčším problémom je však rôznorodosť samých stroskotancov, ktorých rozdeľuje takmer všetko, čo si dokáže človek predstaviť viera, politické zmýšľanie, rebríčky hodnôt i morálka. Nebyť veliteľských schopností a charizmy Jacka a Kate Austinovej (EVANGELINE LILLYOVÁ) mala by nehomogénna skupina len malú šancu na prežitie. Ak chcú zmätení a zranení ľudia prežiť, musia sa naučiť spolupracovať a konať ako kolektív. Je jedno, kým sme boli a čo sme predtým robili. teraz sme všetci zomreli a musíme začať znova. Nájdite spôsob, ako prispieť, pretože nikto sám neuspeje. A ak spolu nemôžeme žiť, zomrieme sami. Ostrov je zahalený nepreniknuteľnou hmlou tajomstiev a mnohé záhady a hlboko skryté mystériá z minulosti si stroskotanci nesú aj sami v sebe. Na takom mieste nie je prežitie žiadnou samozrejmosťou. Stroskotanci sa pokúšajú nájsť čokoľvek, čo by im pomohlo prežiť. Niektorí podliehajú panike, iní sa modlia za svoju spásu. Niektorí v sebe naopak nachádzajú silu a schopnosti, o ktorých predtým ani netušili. Pri prehľadávaní trosiek lietadla objavia rádiovú vysielačku a nádej na skorú záchranu vleje všetkým stroskotancom novú krv do žíl. Tajomný ostrov však zároveň vydáva ďalšiu zo svojich záhad počas pátrania narazia na kovové putá, zbraň a predovšetkým zviera, ktoré by nemalo v tunajšej tropickej klíme prežiť ani deň...
Najsledovanejší dramatický seriál americkej stanice ABC v roku 2005, ktorý už dve sezóny fascinuje divákov na celok svete, okrem množstva iných ocenení získal v roku 2005 aj Emmy Awards v šiestich kategóriách (z 12 nominácií) ako najlepší dramatický seriál, réžia, kasting, hudba, kamera a vizuálne efekty. 16. januára 2006, na odovzdávaní prestížnych cien Zlatý glóbus (63. Annual Golden Globes) v Los Angeles, seriál LOST zvíťazil v kategórii Najlepší dramatický televízny seriál roka 2005 (a porazil pritom ostané nominované seriály CommanderIn-Chief, Grey´s Anatomy, Prison Break a Rome). Druhú sériu seriálu LOST nominovali ešte v dvoch ďalších kategóriách za najlepší herecký výkon vo vedľajšej úlohe (Naveen Andrews) a najlepší herecký výkon v dramatickom televíznom seriáli (Matthew Fox). Dramatický seriál Nezvestní nakrúcali pre televíznu spoločnosť ABC od marca 2004 a prvý diel videli americkí diváci v októbri toho istého roka. Netrvalo dlho, a práva na vysielanie si zakúpilo viacero televízií na celom svete. V Spojených štátoch zožal seriál veľký úspech, vďaka 18,7 miliónom divákov sa stal najsledovanejším dramatickým počinom stanice ABC od roku 1985, hovorí Tom Davidson, riaditeľ distribučnej spoločnosti AXN pre strednú Európu. Sme presvedčení, že divákov priam priklincuje do kresiel. Jedným z tvorcov seriálu a producentom je J. J. Abrams (za réžiu prvých dvoch epizód dostal Emmy Awards za réžiu), ktorý je známy aj vďaka seriálu Alias či scenármi k mnohým filmom. Jeho zásluhou je seriál plný dramatických zvratov a napätia, nazerá hlboko do ľudského vnútra, kde sa ukrývajú aj tie najhoršie tajomstvá. Seriál nakrúcali na Havaji. Dvojhodinová pilotná snímka stála približne 10 miliónov dolárov, a je tak jedným z najdrahších televíznych projektov v histórii. Iba doprava kusa havarovaného lietadla stála vyše 250-tisíc dolárov. Na scenároch sa podieľalo niekoľko autorov, ktorá nikdy vopred nevedeli, do čoho idú. Počas tvorby museli uplatniť znalosti z mnohých vedeckých odborov, napríklad zo sociológie, ktorá mi pomáhala vytvoriť interakciu medzi jednotlivými postavami. Keď sa začalo nakrúcanie, väčšina z tvorcov scenára si ešte stále nebola istá, ako bude dej a osudy stroskotancov pokračovať. Dôkazom je napríklad postava doktora Jacka Shepharda (MATTHEW FOX) pôvodne mal zomrieť hneď v druhej epizóde, ale tvorcom sa ho uľútostilo, a razom sa tak z neho stala jedna z najvýraznejších postáv seriálu. Veľa pozoruhodností sa udialo aj počas kastingu. Ako príklad poslúži kórejská herečka Yunjin Kimová, ktorá mala hrať pôvodne Kate. Rola však už bola obsadená, ale autori nechceli o Yunjin prísť, a tak jej napísali úlohu šitú priamo na telo. Každá epizóda sa sústreďuje na dôležité detaily života a minulosti jednej z postáv. Až vo chvíli, keď sa jednotlivé čriepky poskladajú, môže divák pochopiť, prečo jednotliví hrdinovia konajú a správajú sa, ako to vidí pred sebou na obrazovke.
Postavy
Štyridsaťosem stroskotancov, ktorí prežili pád lietadla, je uväznených na opustenom, v oceáne stratenom ostrove. Ak chcú prežiť, musia sa naučiť spolupracovať a konať ako kolektív. Taký je začiatok nového seriálu Nezvestní, ktorí fascinuje milióny divákov na celom svete. Netreba sa čudovať, veď príbehy o stroskotancoch, ktorí riadením osudu stroskotali a zostali uväznení na opustených ostrovoch uprostred oceánu, fascinujú človeka už oddávna. Samozrejme, v dnešnej dobe satelitov, keď je možné zistiť, ako je niekto oblečený na inom kontinente, a keď stačí dotknúť sa niekoľkých tlačidiel na telefónu a dovoláte sa na druhý koniec sveta, sa zdá niečo také priam nemysliteľné. Novodobým stroskotancom predsa stačí nájsť si len úkryt a počkať tam na najmodernejšie vybavených záchranárov, ktorí im o niekoľko hodín poskytnú všetku potrebnú lekársku starostlivosť, stravu a sprostredkujú aj kontakt s vydeseným príbuzenstvom. Nie vždy však všetko beží podľa zabehnutých pravidiel a schém. Postavy seriálu sa o tom veľmi rýchlo presvedčia. Nielenže je ostrov, na ktorom uviazli, zahalený nepreniknuteľnou hmlou tajomstiev, ale mnohé záhady a hlboko skryté mystériá z minulosti si nesú stroskotanci aj sami v sebe. Na takom mieste nie je prežitie žiadnou samozrejmosťou. Najväčším problémom je však ich rôznorodosť. Stroskotancov rozdeľuje takmer všetko, čo si dokáže človek predstaviť viera, politické zmýšľanie, rebríčky hodnôt aj morálka. Nebyť veliteľských schopností a charizmy lekára Jacka Sheridana (MATTHEW FOX) a Kate Austinovej (EVANGELINE LILLYOVÁ), mala by nehomogénna skupina len malú šancu na prežitie. Stroskotanci sa pokúšajú v troskách lietadla nájsť čokoľvek, čo by im pomohlo prežiť. Niektorí podliehajú panike, iní sa modlia za svoju spásu. Niektorí v sebe naopak nachádzajú schopnosti a silu, o ktorých predtým ani netušili. Prvá séria seriálu zachytáva štyridsať dní v živote stroskotancov. Istá podobnosť s biblickým motívom nie je vôbec náhodná. Napríklad Kate Austinová (EVANGELINE LILLYOVÁ) sa nikdy predtým nestretla s nejakými zdravotníckymi kurzami, teraz obväzuje a zašíva rany ako skúsená sestra s mnohoročnou praxou. Svojím nezameniteľným zmyslom pre humor a optimizmom všetkým dodáva odvahu srdnatý Hugo Hurley Reyes (JORGE GARCIA). Charlie Pace (DOMINIC MONAGHAN) je pohasínajúca rocková hviezda s mnohými tajomstvami z minulosti i prítomnosti. Sayid Jarrah (NAVEEN ANDREWS) zase musí bojovať so zažitými rasovými predsudkami, ktoré si priniesol z rodného Stredozápadu. Tŕňom v oku je mu predovšetkým kórejský pár Sun a Jin Kwonovci (YUNJIN KIMOVÁ, DANIEL DAE KIM), ktorých od ostatných cestujúcich delí nielen bariéra kultúrna, ale aj jazyková. James Sawyer Ford (JOSH HOLLOWAY) medzi ostatných tiež príliš nezapadá, môže za to najmä jeho ustavičné fabulovanie a preháňanie. Michaela Dawsona (Harold Perrineau) čaká na ostrove zoznamovanie sa so svojím deväťročným nevlastným synom Waltom Lloydom (MALCOLM DAVID KELLEY), ktorého dostal do opatery, pretože mu chvíľu pred cestou zomrela matka, Michaelova exmanželka. Záhadnou postavou je John Locke (TERRY O´QUINN), tajuplný muž, ktorý je s ostrovom zviazaný akýmsi osudovým putom. Nechýba ani egocentrická Shannon Ruthefordová (MAGGIE GRACEOVÁ), ktorá je schopná robiť si pedikúru aj vo chvíli, keď okolo nej zomierajú ľudia, a jej hádavý a hašterivý brat Boone Carlyle (IAN SOMERHALDER). Pozoruhodnou postavou je aj mladučká Claire Littletonová (EMILIE DE RAVINOVÁ), ktorá je v deviatom mesiaci tehotenstva a pripravuje sa na nastávajúcu úlohu matky... (oficiální text distributora)

Vxxx

Alex Day jednou řekl "Lost není o příběhu, ale o tom, jak ten příběh vyprávěn" .. a myslím že to naprosto sedí :) 5* ()

Jillen

Tralalalalá...konečně přišla chvíle kdy uzavírám své hodnocení...a jestli se za pár let dozvím jak ten seriál vlastně zkončí a jestli mě ta úžasná pointa posadí na prdel, tak přísahám, že těch 5* dám...do té doby je to "jen" fake se skvělou výpravou, propracovaností postav, ušlým obsazením v čele se Sawyerem a naprosto, ale naprosto zláštním příběhem, který se vám ztratí ihned pokud vynecháte jakýkoliv díl...to se stalo mě a právě proto jsem "Ztracen"... ()

JJ.Gibson

Po první sezóně jsem změnil názor a myslim že je to výbornej seriál, ikdyž začátek mě zrovna moc nechytl. Obzlášť se mi líbí různorodost jednotlivých postav. Každý si najde svého hrdinu. A ostrov zahalen tajemstvím, je zkrátka pro diváka velkým lákadlem :)) J.J. Abrams to prostě umí... ()

Ridick

mali ste pri pozerani pocit, ze po skonceni dielu muste vidiet dals diel? - jediny dovod preco je to za 5, aj ked je to pritiahnute za vlasy ()

GodComplex

"Everything happens for a reason." Bez debat nejlepsi a nejpromakanejsi serial poslednich 20ti let! Kdo kritizuje to bud nevidel prubezne, komplet vsechno, bez spoileru, bez originalniho zneni, nebo je jednoduse uplne mimo. Posledni serial podobnych kvalit zde byl naposledy na pocatku 90. let - Twin Peaks. Je to tajemne, napinave, propracovane, detailni, originalni. Je sice pravda, ze si to neudrzelo 100% kvalitu po celou dobu (4ta rada byla trosku slabsi diky stavce scenaristu a posledni 6ta uz byl skutecne jen dojezd namisto grandiozniho finale), navic uznavam, ze nektere charaktery (zejmena maximalne tragicka Kate) byli kontinualne na presdrzku, ale je to jedno, jako celek to totiz dokazalo poskytnout zazitek, ktery skutecne nema obdoby. Stalo se vam nekdy, ze jste k smrti napnuti na to co se bude dit v dalsim dile a jak to dopadne? Me tedy s vyjimkou prave LOST a Twin Peaks nikdy! Oproti Twin Peaks ma ale LOST bohuzel jednu dost fatalni slabinu - hudbu. Michael Giacchino klasicky opet potvrdil jaky ubohy cucak to je a nejen, ze vsech 6 rad opakoval stale to same dokola, nejen ze jako v kazdem svem soundtracku 1:1 bezostystne ripoval Johna Williamse, nebo herni soundtracky v domeni, ze na to nikdo neprijde, ale napr. i uvodni "intro theme" je pouhe jedno zmacknuti klavesy v popularnim synthu, ktere muzu "slozit" za 10 sekund taky. Giacchino je proste totalni idiot a nechapu, ze si toho lidi konecne nevsimnou. Nebudeme si ale kazit naladu - LOST je kult s mnoha superlativy. Excelentni scenar (nechci spoilerovat), unikatni charaktery (typci jako John Locke, Hugo Reyes, Benjamin Linus, nebo Desmond Hume jsou proste genialni), dokonale Hawaiiske prostredi (driv nebo pozdeji se tam stehuju) a hlavne narozdil od slatanin posledni doby typu Heroes, nebo Prison Break to nikdy nespadlo do rutiny, kvalitativniho odpadu a moc dobre to vedelo, kdy je spravny cas skoncit. Diky LOST bylo poslednich 5 let meho zivota hned o kapku veselejsich a mel jsem se na co tesit. Nezapomenutelna jizda! "See you in another life, brother." 9/10 ()

Clear

Seriál, se kterým jsem strávila několik let svého života. První tři série se řadí mezi typické katastrofické drama o lidech, kteří spadli na ostrov. Postavy se snaží o přežití v extrémních podmínkách, bojují s "druhými", řeší i své osobní problémy. Každý díl je věnován jednomu z hrdinů, s jehož minulostí se seznamujeme v krátkých skocích (flashback), později dokonce přibývají skoky do budoucnosti (flashforward). Ačkoliv se seriál stal velkým hitem a získal si mnoho fanoušků včetně mě, je dobře že se tvůrci rozhodli ho ukončit. Od čtvrté série se totiž stává větší a větší fantasmagorií, kde z původního příběhu o trosečnících zbylo jen málo. Cestování časem, černý kouř, mrtví ožívají... Vše "vysvětleno" až v posledním díle šesté série těžko uvěřitelnou báchorkou o hlídání "pramene dobra" matkou se dvěma syny, z nichž jeden je zlo, které na ostrově musí být drženo. Celé vyprávění by nebylo možná tak bláhové, kdyby tvůrci přiznali, že příběh vytvářeli za chodu. Ale jejich tvrzení, že plán ke Ztraceným měli už od začátku, mě doslova pobouřilo. Šestá série zničila smysl toho, co předcházelo a udělila divákům pořádnou ránu. Shrnuto a podrženo: měli se na to vykašlat už dávno a nefantazírovat jen kvůli slušné sledovanosti. Tak by to byl kvalitní počin s uvěřitelnými vztahy mezi hlavními postavami a ne nějaké mystické drama s vyšším smyslem, který vlastně ani žádný nemá. ()

Mr. Filuta

Jsou prostě snímky, které když přijdou, svět nezůstane stejný a Lost je bezesporu jedním z nich. Že upadla kvalita, že tvůrci lhali až se prášilo, že se celá podstata seriálu změnila od začátku do konce takovým způsobem, že už by mě tam nepřekvapili ani kovbojové bojující s vetřelci... To všechno je pravda. Jenže já si pamatuju tu senzaci příchodu, jak jsem hltal každý nový díl, jak sem nespal protože jsem prostě musel vědět co je v tom poklopu a jak jsem s přáteli rozvíjel divoké konspirační teorie. Cítím se Lostem podveden? Ano. Ale byl jsem u toho. Někdy si prostě musíte užívat cestu více než její cíl a příběh tohohle ostrova je toho zářivým příkladem. ()

Ender66

J.J is the man!!! Zatiaľ sa takmer všetko na čo tento mladý režisér položil ruku zmenilo na zlato. Po priemernej Felicity prišla veľmi dobrá Alias, výborný LOST a vynikajúci Mission impossible. Už v Aliase dokázal Abrams svoje nesporné kvality - dokázal sci-fi žáner (Ranbaldi a jeho vynálezy) naservírovať po troške do seriálu tak, že zo seriálu boli nadšení aj ľudia, ktorí sa inak už z princípu vyhýbajú všetkému, čo je za scifi označované. O popularite Aliasu svedčia okrem iného aj hviezdy, ktoré v ňom hostoval i- Roger Moore, David Carrandine, Ethan Hawke, Christian Slater, Fay Dunaway, Quentin Tarantino... Podobný postup (mix rôznych žánrov) použil J.J. aj v Loste. Celé to začína ako typický seriál o stroskotancoch snažiacich sa prežiť na ostrove... Lenže sa ukazuje, že ostrov nie je tak úplne obyčajný... Každý jeden diel prvej série je vlastne uzavretá poviedka v ktorej sa dozvedáme viac o danej postave, jej minulosti, motivácií a zisťujeme, že na ostrove sa zišlo netradične veľa nezvyčajných ľudí- náhoda, alebo osud?:-). Postavy celkovo sú výborne napísané i zahrané- moji favoriti sú najmä Sawyer, Charlie a John Locke (myslím, že každý si môže v seriály bez problémov nájsť toho svojho obľúbenca). Je pravda, že niektoré časti sú trochu nudné, niekedy je flashbackov a cliffhangrov až príliš veľa, alebo trochu nepodarených. Väčšina dielov (a niektoré geniálne scény- napr. Cate a Sawyer hrajúci hru na pravdu) však tieto nedostatky hravo prekryjú. Nemôžem inak ako dať 10/10 a dúfať, že season 2 si zachová úroveň tej prvej. Update: Stále je to na 9/10 ale musím povedať, že najmä trietia séria ma sústavným nastolovaním nových otázok a prinášaním minimun odpovedí začala miestami štvať. ()

Sawyer815

Dle mého názoru jednoznačně nejlepší a nejoriginálnější seriál.Lost jsem hltal již od prvního dílu,ale když se ohlédnu zpět za uplnynulých 5 sezon musím jednoznačně konstatovat,že seriál zraje jako dobré víno.Každou další řadou se seriál zlepšuje a osudy jednotlivých postav se pomalu a jistě naplňují.S přibývajícími díly jsem si říkal,že scénáristi snad vyčerpali již všechna možná překvapení ,ale musím rád přiznat,že jsem se mýlil.Kdo tvrdí,že tvůrci seriál vymýšlejí za pochodu tak neví o čem mluví.Vyvařený Prison Break se může jít vycpat. 1.řada 75 % 2.řada 80 % 3.řada 85 % 4.řada 90 % 5.řada 100 % 6.řada 70 % Seriál,který donutí přemýšlet i po poslední epizodě....kdo si myslel,že dostane odpověď na každou prkotinu je naivní, podle mě se povedlo vysvětlit vše důležité ()

sonnak

1. série - 100%,,, 2. série - 80%,,, první půlka 3. série - 50%, druhá půlka 3. série - 100%,,, 4. série - 80% = 80% (+ best season finale of 2007 :) ()

Her0.89

Jak jsem došel ke 3* - jednoduše. První serie byla absolutní pecka, které bych dal klidně 6 hvězd, ale to co předvádí ve třetí serii tak je to na mínus 2. Když jsem vypočítal průměr tak mi vyšlo 2, ale díky první serii jsem dal 3. Jinak seriál velice doporučuji. Vždyť u první serie jsem vydržel u kompu i pět dílů (bez jídla a pití :D :D). JInak souhlasím s Limou který(á) napsal(a) že : LOST JE DROGA S OPAČNÝMI ÚČINKY - ČÍM VÍC SI JÍ ŠLEHÁTE, TÍM MÍŇ VÁM CHUTNÁ. Kdyby producenti ukončili lost po druhé řadě tak by těch hvězdiček mohlo být daleko více a seriál by si získal můj obdiv. ()

Macejko

1. séria: Skvelo napísané a obsadené postavy, ku ktorým nevybudovať si vzťah za celých 24 epizód je prakticky nemožné. Je to predovšetkým zásluha flashbackov, ktoré výborne ukazujú osobné príbehy postáv, ich ciele a predošlé chyby, a slúžia ako pôda určujúca ich správanie na ostrove. Nutno však podotknúť, že som si na ne musel pekných pár epizód zvykať a vždy, keď sa objavilo ono charakteristické hučanie, predznamenávajúce flashback, som v duchu kričal "Nie, ja chcem vedieť, čo sa bude diať ďalej na ostrove, kurva!". Avšak nakoniec som si uvedomil, že bez nich by mi na postavách rozhodne tak veľmi nezáležalo a že aj keď niekedy vytrhávajú z hlavného deja, sú nanajvýš potrebné. Poďme ďalej - scenár. Samotný nápad so stroskotaním na ostrove a nutnosťou spolupráce neznámych ľudí za účelom prežitia je síce výborný, avšak uvedomil som si, že iba s touto premisou by seriál rýchlo stratil na zaujímavosti a že pridanie mysterióznych prvkov je vlastne dokonale logické. LOST je slušne napínavý seriál, ktorý človeka nenudí a núti ho pozerať každú ďalšiu epizódu so zvedavosťou a chuťou. Moja hlavná výhrada voči nemu však znie - príliš veľa hlušiny. Prvá séria má totiž minimálne štyri epizódy, ktoré sú proste iba plnka - neposúvajú dej dopredu, a aj keď odhaľujú ďalšie aspekty minulosti hrdinov, ich vyškrtnutie by len prospelo a seriál by tým získal väčší "drajv". Každopádne - veľmi silné štyri hviezdy a na ďalšiu sériu sa teším. Len dúfam, že sa to nezvrhne v takú naťahovanú frašku, na akú frfle takmer každý divák. - - - 2. séria: Lepšie ako jednotka, plnky výrazne ubudlo a napätie sa z epizódy na epizódu zvyšuje, avšak k piatim hviezdam by to skrátka chcelo nejaký skutočne dychvyrážajúci moment, niečo, pri čom by som si s otvorenou papuľou povedal "Holy shit!" (emotívna scéna, herecký výkon, proste čokoľvek!). Postavy sú ale chvalabohu naďalej výborné, vyvíjajú sa a baví ma ich osudy sledovať (samozrejme, ako ktoré - Sawyera zbožňujem, ale Michaela by som aj s tým jeho blbým synom najradšej odkrágľoval). Ale ako som už povedal, seriálovým peckám typu Dexter sa to zatiaľ nemôže rovnať. Možno po tretej sérii? ()

zipper111

"I am completely Lost!" Ztraceni jsou velmi zajímavý seriál, mysteriózní, gradující a pozvolna plynoucí. Zábavný i nudný, srozumitelný i blbý, někdy hodně inteligentní, někdy naprosto prostý... Každý si v něm něco najde a jen proto, že to někdo nepochopil to přece nejde odsoudit. Nejlepší je samozřejmě první série, druhá je vcelku nudná, ale není pořád tak špatná. Třetí a čtvrtá je v podstatě hodně blbá, začne to vcelku vylepšovat pátá a poslední šéstá sérka se mi líbila vcelku dost. Jasně, ten konec není úplně podle mých a mnohých představ, taky ho asi úplně správně nechápu, i když mám pocit že vcelku jo, jen jsem tak možná toužil po rozluštění všech těch záhad, až jsem se dostal k bodu, kdy nám spoustu z nich tvůrci vysvětlili, a já si řekl...."Aha? No, čekal jsem víc..." Někdy je lepší vědět méně a jen si domýšlet, osobně si myslím že mám velkou fantazii, ale mnohem radši mám, když dílo skončí tak, že mu rozumím a vím co tím chtěl básník říci. Domýšlet si své konce podle mě vede k neúplnému pochopení toho, co nám samotný seriál chtěl sdělit. Je-li ovšem vůbec nějaký smysl tohoto seriálu, a scénaristi jen nevařili z vody a nedoufali, že to nějak dopadne... Rozhodně nejlepší scény jsou z džungle, poprvé objevení black smokeu, Druhých, Desmonda, tlačítka... a možná by to tím mělo skončit. Vysvětlení totiž není tak moc cool, jak by člověk čekal. 5*-ten standard si Lost udržel, návykofka jak sfiňa :) ()

milicjant

Ono shakespearovské mnoho povyku pro nic v plné polní. Poměrně propracovaná premisa opravdu dokáže na nějaký čas uhranout, naštěstí je ale Lost tak sebevědomým počinem a svoji "výjimečnost" si tak okatě uvědomuje, že se paradoxně dosti rychle okouká. Když se snažíte, aby každý druhý záběr byl tajemnější než hrad v Karpatech, jistojistě to přestane bavit. Někoho dřív, jiného později. Btw. Ještě na to fakt někdo čumíte? ()

Makky

1.séria: Skvelý začiatok s vynikajúcim spracovaním pádu lietadla. Mal som spustenú sánku počas celej série, kde sme sa postupne zoznámili s hlavnými postavami pomocou perfektných flashbackov. Niekedy po malých dúškoch, ale niekedy naopak naplno nám tvorcovia ponúkli dávky akcie, drámy, mysteriózna a neuveriteľných záhad. Najobľúbenejšie postavy: Jack Shephard & Kate Austen. Hodnotenie: 5*... 2.séria: Tvorcovia mali veľmi náročnú úlohu, a to minimálne rovnako pútavo pokračovať v príbehu. Netvrdím, že druhá séria je lepšia ako prvá, ale určite dýcha prvej na päty. Objavili sa nové postavy, nové prostredie a samozrejme ešte desivejšie záhady, až som mal pocit, že to neskutočné sústo nevysvetliteľných udalostí sa už nebude dať vysvetliť. V druhej sérii skoro žiadne vysvetlenia ani neprišli... Najobľúbenejšie postavy: Sayid Jarrah & John Locke. Hodnotenie: 4,5*... 3.séria: Po pol roku (alebo až celom roku) som sa dočkal konečne aj ja ďalšej série. Až tu (zhruba po 50-tich dieloch seriálu!) som nadobudol pocit, že LOST nie je taký dokonalý seriál a aj v ňom si tvorcovia neodpustili trocha zbytočné naťahovanie. Ale vynahradili nám to nahliadnutím do súkromia Tých druhých, kde zisťujeme, že aj oni sú len ľudia. A nielen to... prichádzajú konečne vysvetlenia, ktoré dávajú logiku, ale samozrejme opäť aj nové záhady. Séria je okorenená hláškami a vtipnými poznámkami hlavne Sawyera (sorry - Jamesa) a Hurleyho, čomu som sa potešil... Určite nebudem spoilerovať, keď poviem, že jedným z najväčších prekvapení perfektného záverečného dielu tretej série je aj zmena, kde nesledujeme flashback, ale flashforward. No a ku koncu sa konečne dostávame do rozmerov, kde nám ostrov nepripadá byť skrytý až niekde na Marse. Sme stále na Zemi a nádej stále žije! Najobľúbenejšie postavy: James "Sawyer" Ford & Benjamin Linus & Hugo "Hurley" Reyes. Hodnotenie: 4*... 4.séria: Práve som zhltol 4.sériu ako malinku a môžem povedať, že som viac ako prekvapený. Zo začiatku som bol k tejto sérii skeptický a mal som pocit, že LOST ide zlým smerom. No táto séria sa môže pochváliť zatiaľ najväčším počtom odhalení a odpovedí v celom doterajšom priebehu seriálu a aj atribútom je, že už neprichádzajú takmer žiadne šokujúce záhady, ale naopak šokujúce odhalenia.. Záver bol absolútne prekvapujúci a sledoval som ho so spadnutou sánkou. Najobľúbenejšie postavy: Jack Shephard & Kate Austen & Benjamin Linus. Hodnotenie: 4*... 5.séria: Zatiaľ najzamotanejšia a najchaotickejšia séria, ale prekvapivo nebol veľký problém sa v tom všetkom vyznať. Kolieska do seba konečne úspešne zapadajú a odpovedí na rôzne záhady je neúrekom. Dej sa nám posunul o neskutočný kus dopredu a veľmi som zvedavý na poslednú sériu a celé velkolepé vyvrcholenie, pretože seriál tohto formátu si poriadny záver naozaj zaslúži. Jednoznačne zatiaľ najlepšia séria. Najobľúbenejšie postavy: Jack Shephard & Kate Austen & James "Sawyer" Ford. Hodnotenie: 5*... 6. a posledná séria: Zo začiatku opäť zbytočné naťahovačky, ale približne od polovice série sa to zase rozbehne na plné obrátky. Záverečné epizódy na čele s tou poslednou boli veľmi emotívne. Lost sa stal vlastne seriálom postáv, záhady išli tak trochu bokom. Tak či tak alternatívna realita nakoniec mala zmysel a môžem povedať, že to bolo viac ako perfektné. No a záverečná scéna - fakt pochvala. Klasický pohľad charakterický pre tento seriál. Najobľúbenejšie postavy: Jack Shephard & Kate Austen. Hodnotenie: 4,5*... Pre skalného diváka nemôže byť záver sklamaním a samozrejme som rád, že sme dostali záver, ktorý nemohol nikto čakať alebo predpokladať. Perfektné... Bol to kvalitný koniec fenoménu medzi seriálmi. Jednoznačne je Lost jeden z najlepších seriálov! "Dôležitý nie je cieľ, ale cesta." () (méně) (více)

vorheese

Tak po první sérii jsem si myslel, že je tenhle seriál geniální, po druhé už mi začalo vadit, že se záhady pořád kupí a přitom ani jedna nevysvětluje. No a na začátku třetí už jsem to zabalil, protože mi to přišlo jako jeden velký podvod na diváka. Uvidíme jak to nakonec dopadne :-) ()

buldock

Čím více dílů se natáčí , tím viditelněji upadá kvalita tohoto seriálu , který měl ze začátku velký potenciál , ale to co bylo nejprve zajímavé a mysteriózní se později stává nudné , překombinované , zbytečně moc natahované a seriál má klesající kvalitativní tendenci . Prosím nekamenovat ;-) 48% ()

BloodyVamp

Ztraceni jsou dokonalou hříčkou, vynikající scifi/fantasy a náboženskou alegorií v jednom. Málokdy by si pomyslel po prvních několika epizodách, kam až scénáristé zajdou. Je to především vzrušující a epická podívaná s šokujícími a nezřídka šílenými zvraty, které neodhadne opravdu nikdo. Ovšem finální verdikt nechávám na poslední šesté sérii, která má být pověstnou třešničkou na dostu a příběh tak ukončit, všechny záhady konečně vysvětlit. Finální verdikt musí počkat na poslední epizodu. V současnosti se jedná o naprostou špičku. Michael Giacchino na hrad ! ()

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

17.03.2023

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

17.03.2022

Dočkáme se rebootu Ztracených?

Dočkáme se rebootu Ztracených?

07.02.2019

Stanice ABC v posledních letech holduje rebootům svých starých hitů, a má dobrý důvod. Z oživené Roseanne se stal v zámoří obří hit a seriál dosahuje vysokých ratingů i po vyhození hlavní herečky a… (více)

Hollywood touží po Abramsovi

Hollywood touží po Abramsovi

04.11.2018

Podle čerstvých zpráv se několik velkých studií v těchto dnech uchází o režiséra a producenta J.J. Abramse (Star Trek, Star Wars: Síla se probouzí). Ten by tak podle všeho měl v nejbližší době… (více)