Ztraceni

Dobrodružný / Drama / Fantasy / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller
USA, (2004–2010), 88 h 30 min (Minutáž: 40–105 min)

Matthew Fox, Evangeline Lilly, Josh Holloway, Jorge Garcia, Terry O'Quinn, Naveen Andrews, Yunjin Kim, Daniel Dae Kim, Michael Emerson, Dominic Monaghan (více)

Stroskotanci, ktorí prežili haváriu lietadla na mysterióznom ostrove uprostred oceánu tisíce míľ od civilizácie, nemajú nádej na záchranu - sú stratení! Stratili sa aj vo vlastných životoch, pretože mučivé tajomstvá, ktoré si priniesli ukryté hlboko v duši, už nemôžu vyhnať a desivé skutky napraviť. Zomreli a musia začať odznova. Nové extrémne dobrodružstvá z nich prekvapivo vyplavujú tie najlepšie aj najhoršie vlastnosti, úžasnú vnútornú silu či netušené schopnosti. Ale ak všetko na svete má svoj zmysel a nič sa neodohrá bez príčiny, prečo to všetko musia prežiť? Je všetko naozaj také, ako sa zdá? Záhadný ostrov začína vydávať svoje tajomstvá... Sledujte najlepší americký dramatický seriál roka 2005, ocenený prestížnou soškou Zlatý glóbus a troma cenami Emmy!
Štyridsaťosem stroskotancov, ktorí prežili pád lietadla, ostalo uväznených na mysterióznom ostrove kdesi uprostred oceánu, tisíce míľ od civilizácie. Pomoc neprichádza, pretože šesť hodín pred haváriou lietadlo stratilo spojenie, neplánovane zmenilo kurz a letelo tisíce míľ neznámou trasou. Ak ich niekto skutočne hľadá, potom zbytočné pátra v celkom iných končinách našej planéty. Prvé, čo doktor Jack Sheridan (MATTHEW FOX) po prebudení pocítil, bola pálčivá bolesť. Potom si všimne páliace slnko, bambusový les, dym a najmä všadeprítomný krik a plač ranených. Spoločne s vedomím prichádza aj hrôzostrašné pochopenie situácie lietadlo, ktorým cestoval, pravdepodobne havarovalo. Lekársky inštinkt mu napovedá, že ľudia potrebujú jeho pomoc. Stroskotanci prehľadávajú miesto núdzového pristátia a zistia, že sú na ostrove, kde prevláda neprístupný terén. Ani počasie tu nie je najprívetivejšie. Nepriestupnou džungľou sa navyše preháňajú tajomné tvory, ktoré nepatria k žiadnemu živočíšnemu druhu, ktorý by kedy niektorý z nich poznal. Najväčším problémom je však rôznorodosť samých stroskotancov, ktorých rozdeľuje takmer všetko, čo si dokáže človek predstaviť viera, politické zmýšľanie, rebríčky hodnôt i morálka. Nebyť veliteľských schopností a charizmy Jacka a Kate Austinovej (EVANGELINE LILLYOVÁ) mala by nehomogénna skupina len malú šancu na prežitie. Ak chcú zmätení a zranení ľudia prežiť, musia sa naučiť spolupracovať a konať ako kolektív. Je jedno, kým sme boli a čo sme predtým robili. teraz sme všetci zomreli a musíme začať znova. Nájdite spôsob, ako prispieť, pretože nikto sám neuspeje. A ak spolu nemôžeme žiť, zomrieme sami. Ostrov je zahalený nepreniknuteľnou hmlou tajomstiev a mnohé záhady a hlboko skryté mystériá z minulosti si stroskotanci nesú aj sami v sebe. Na takom mieste nie je prežitie žiadnou samozrejmosťou. Stroskotanci sa pokúšajú nájsť čokoľvek, čo by im pomohlo prežiť. Niektorí podliehajú panike, iní sa modlia za svoju spásu. Niektorí v sebe naopak nachádzajú silu a schopnosti, o ktorých predtým ani netušili. Pri prehľadávaní trosiek lietadla objavia rádiovú vysielačku a nádej na skorú záchranu vleje všetkým stroskotancom novú krv do žíl. Tajomný ostrov však zároveň vydáva ďalšiu zo svojich záhad počas pátrania narazia na kovové putá, zbraň a predovšetkým zviera, ktoré by nemalo v tunajšej tropickej klíme prežiť ani deň...
Najsledovanejší dramatický seriál americkej stanice ABC v roku 2005, ktorý už dve sezóny fascinuje divákov na celok svete, okrem množstva iných ocenení získal v roku 2005 aj Emmy Awards v šiestich kategóriách (z 12 nominácií) ako najlepší dramatický seriál, réžia, kasting, hudba, kamera a vizuálne efekty. 16. januára 2006, na odovzdávaní prestížnych cien Zlatý glóbus (63. Annual Golden Globes) v Los Angeles, seriál LOST zvíťazil v kategórii Najlepší dramatický televízny seriál roka 2005 (a porazil pritom ostané nominované seriály CommanderIn-Chief, Grey´s Anatomy, Prison Break a Rome). Druhú sériu seriálu LOST nominovali ešte v dvoch ďalších kategóriách za najlepší herecký výkon vo vedľajšej úlohe (Naveen Andrews) a najlepší herecký výkon v dramatickom televíznom seriáli (Matthew Fox). Dramatický seriál Nezvestní nakrúcali pre televíznu spoločnosť ABC od marca 2004 a prvý diel videli americkí diváci v októbri toho istého roka. Netrvalo dlho, a práva na vysielanie si zakúpilo viacero televízií na celom svete. V Spojených štátoch zožal seriál veľký úspech, vďaka 18,7 miliónom divákov sa stal najsledovanejším dramatickým počinom stanice ABC od roku 1985, hovorí Tom Davidson, riaditeľ distribučnej spoločnosti AXN pre strednú Európu. Sme presvedčení, že divákov priam priklincuje do kresiel. Jedným z tvorcov seriálu a producentom je J. J. Abrams (za réžiu prvých dvoch epizód dostal Emmy Awards za réžiu), ktorý je známy aj vďaka seriálu Alias či scenármi k mnohým filmom. Jeho zásluhou je seriál plný dramatických zvratov a napätia, nazerá hlboko do ľudského vnútra, kde sa ukrývajú aj tie najhoršie tajomstvá. Seriál nakrúcali na Havaji. Dvojhodinová pilotná snímka stála približne 10 miliónov dolárov, a je tak jedným z najdrahších televíznych projektov v histórii. Iba doprava kusa havarovaného lietadla stála vyše 250-tisíc dolárov. Na scenároch sa podieľalo niekoľko autorov, ktorá nikdy vopred nevedeli, do čoho idú. Počas tvorby museli uplatniť znalosti z mnohých vedeckých odborov, napríklad zo sociológie, ktorá mi pomáhala vytvoriť interakciu medzi jednotlivými postavami. Keď sa začalo nakrúcanie, väčšina z tvorcov scenára si ešte stále nebola istá, ako bude dej a osudy stroskotancov pokračovať. Dôkazom je napríklad postava doktora Jacka Shepharda (MATTHEW FOX) pôvodne mal zomrieť hneď v druhej epizóde, ale tvorcom sa ho uľútostilo, a razom sa tak z neho stala jedna z najvýraznejších postáv seriálu. Veľa pozoruhodností sa udialo aj počas kastingu. Ako príklad poslúži kórejská herečka Yunjin Kimová, ktorá mala hrať pôvodne Kate. Rola však už bola obsadená, ale autori nechceli o Yunjin prísť, a tak jej napísali úlohu šitú priamo na telo. Každá epizóda sa sústreďuje na dôležité detaily života a minulosti jednej z postáv. Až vo chvíli, keď sa jednotlivé čriepky poskladajú, môže divák pochopiť, prečo jednotliví hrdinovia konajú a správajú sa, ako to vidí pred sebou na obrazovke.
Postavy
Štyridsaťosem stroskotancov, ktorí prežili pád lietadla, je uväznených na opustenom, v oceáne stratenom ostrove. Ak chcú prežiť, musia sa naučiť spolupracovať a konať ako kolektív. Taký je začiatok nového seriálu Nezvestní, ktorí fascinuje milióny divákov na celom svete. Netreba sa čudovať, veď príbehy o stroskotancoch, ktorí riadením osudu stroskotali a zostali uväznení na opustených ostrovoch uprostred oceánu, fascinujú človeka už oddávna. Samozrejme, v dnešnej dobe satelitov, keď je možné zistiť, ako je niekto oblečený na inom kontinente, a keď stačí dotknúť sa niekoľkých tlačidiel na telefónu a dovoláte sa na druhý koniec sveta, sa zdá niečo také priam nemysliteľné. Novodobým stroskotancom predsa stačí nájsť si len úkryt a počkať tam na najmodernejšie vybavených záchranárov, ktorí im o niekoľko hodín poskytnú všetku potrebnú lekársku starostlivosť, stravu a sprostredkujú aj kontakt s vydeseným príbuzenstvom. Nie vždy však všetko beží podľa zabehnutých pravidiel a schém. Postavy seriálu sa o tom veľmi rýchlo presvedčia. Nielenže je ostrov, na ktorom uviazli, zahalený nepreniknuteľnou hmlou tajomstiev, ale mnohé záhady a hlboko skryté mystériá z minulosti si nesú stroskotanci aj sami v sebe. Na takom mieste nie je prežitie žiadnou samozrejmosťou. Najväčším problémom je však ich rôznorodosť. Stroskotancov rozdeľuje takmer všetko, čo si dokáže človek predstaviť viera, politické zmýšľanie, rebríčky hodnôt aj morálka. Nebyť veliteľských schopností a charizmy lekára Jacka Sheridana (MATTHEW FOX) a Kate Austinovej (EVANGELINE LILLYOVÁ), mala by nehomogénna skupina len malú šancu na prežitie. Stroskotanci sa pokúšajú v troskách lietadla nájsť čokoľvek, čo by im pomohlo prežiť. Niektorí podliehajú panike, iní sa modlia za svoju spásu. Niektorí v sebe naopak nachádzajú schopnosti a silu, o ktorých predtým ani netušili. Prvá séria seriálu zachytáva štyridsať dní v živote stroskotancov. Istá podobnosť s biblickým motívom nie je vôbec náhodná. Napríklad Kate Austinová (EVANGELINE LILLYOVÁ) sa nikdy predtým nestretla s nejakými zdravotníckymi kurzami, teraz obväzuje a zašíva rany ako skúsená sestra s mnohoročnou praxou. Svojím nezameniteľným zmyslom pre humor a optimizmom všetkým dodáva odvahu srdnatý Hugo Hurley Reyes (JORGE GARCIA). Charlie Pace (DOMINIC MONAGHAN) je pohasínajúca rocková hviezda s mnohými tajomstvami z minulosti i prítomnosti. Sayid Jarrah (NAVEEN ANDREWS) zase musí bojovať so zažitými rasovými predsudkami, ktoré si priniesol z rodného Stredozápadu. Tŕňom v oku je mu predovšetkým kórejský pár Sun a Jin Kwonovci (YUNJIN KIMOVÁ, DANIEL DAE KIM), ktorých od ostatných cestujúcich delí nielen bariéra kultúrna, ale aj jazyková. James Sawyer Ford (JOSH HOLLOWAY) medzi ostatných tiež príliš nezapadá, môže za to najmä jeho ustavičné fabulovanie a preháňanie. Michaela Dawsona (Harold Perrineau) čaká na ostrove zoznamovanie sa so svojím deväťročným nevlastným synom Waltom Lloydom (MALCOLM DAVID KELLEY), ktorého dostal do opatery, pretože mu chvíľu pred cestou zomrela matka, Michaelova exmanželka. Záhadnou postavou je John Locke (TERRY O´QUINN), tajuplný muž, ktorý je s ostrovom zviazaný akýmsi osudovým putom. Nechýba ani egocentrická Shannon Ruthefordová (MAGGIE GRACEOVÁ), ktorá je schopná robiť si pedikúru aj vo chvíli, keď okolo nej zomierajú ľudia, a jej hádavý a hašterivý brat Boone Carlyle (IAN SOMERHALDER). Pozoruhodnou postavou je aj mladučká Claire Littletonová (EMILIE DE RAVINOVÁ), ktorá je v deviatom mesiaci tehotenstva a pripravuje sa na nastávajúcu úlohu matky... (oficiální text distributora)

Zadri

Tak by mě zajímalo, kde udělali přátelé z USA chybu. Tenhle seriál měl velký potenciál, slibný i když trochu pomalý rozjezd, ale místo toho, aby se divák zažral do strhujícího příběhu, tak je mu servírován příběh po nudných drobtech. Občas musí tvůrci diváka probudit, a to se stává tak jednou za tři díly. Seriál trpí tím, že má mnoho postav, které (hlavně svými flashbacky) diváka opravdu nudí, jak jinak si vysvětlit to, že jsem občas při sledování seriálu usnul. Dokoukám tento počin až do zdárného konce a jsem i ochoten zlepšit hodnocení, ale to se budou muset tvůrci hodně činit, protože zatím je to jen dobré sedativum a nastavovaná vata. Nechme se překvapit jak to bude dál.... ()

Mr.Roman

Pojem seriál pre mňa vždy znamenal, že keď zrovna nemám čo na práci, alebo nedávajú nič iné v telke, tak si nejaký kuknem, a aj keď som zameškal 20 dielov o nič podstatné som neprišiel a znudený v polke diania začal prepínať medzi stanicami. No ako som zhliadol 1. diel Lost úplne som tomu prepadol a celý týždeň čakal na ďalší a ďalší diel. Vôbec to nezodpovedalo nijakému seriálu aký som kedy v televízii videl, 45 minút vždy ubehlo ako voda a tie päť minútové reklamné prestávky mi pripadali ako hodiny..Originálny nápad s flashbackmi, ktoré pomohli opísať už tak excelentne vykreslené postavy, obsadené výbornými neznámymi (neopozeranými) hercami, znamenalo, že som si každú jednu z nich veľmi obľúbil. Prvá sezóna bola jednoducho jedinečná a neopakovateľná. Druhá išla presne v jej šľapajách, no a tretia aj cez miernu naivitu a prehnanosť bola stále tým najlepším čo sa dalo (nielen) v televízii vidieť. Preto sa neskutočne teším na nastávajúcu štvrtú sezónu, ktorá bude síce skrátená pre stávku scenáristov, no a jej 1. diel sa idem pozrieť práve teraz :)))))) .... Práve som dopozeral posledný diel, utieram slzu, smekám a vzdávam hold jedinečnému seriálu, ktorý azda navždy ostane mojou jednotkou. ()

JackO.

První série parádní, ale čím více dílů, tím více se to zamotává a tím méně se to líbí, ale i přesto. ()

Landier

U tohodle seriálu jsem trochu na vážkách ... onen tah na branku je zde víc než patrný, on kouká každé epizodě, díky posledním pěti minutám, doslova z kapsy. Dalším podstatným aspektem je ono "nedokončení" a tak i když nejsem zastáncem racionálního 1+1 = 2 , přesto občas nějaký výsledek. alespoň zaokrouhlený na desítky, očekávám. Stává se totiž, že "záhady" v tomto seriálu vyústí ještě ve větší záhady, aniž bychom se dopátrali nějakého výsledku. Postupem času dochází i v tomto seriálu k dalšímu neduhu a to mírně klesající úrovni dílu od dílu, ale přiznejme si - komu by se chtělo po první úspěšné sérii skončit se slovy - vydělali jsme 1 milion, když po druhé může říct - těch miliónů máme deset. Ale i přes všechno Vás tento seriál nejspíš pomyslně chytne a nepustí, jen prosím nečekat nějaké konečné vyústění, mám obavy že v desáté jubilejní sérii se dozvíme, že Jack přišel k tetování v tetovacím salónu Kate matky. ()

amyth

Velmi originální a na seriál skvěle zpracované. Výborné postavy, scénáristi si vyhráli. Jen mi vadí, že je seriál neúnosně natahován. Občas už se vaří z vody a je to cítit. Uvidíme jaká bude 4 série. EDIT - po velmi dlouhé době jsem se dostal k tomu shlédnout seriál celý (premiérově i 5 a 6 sérii) a je jasné, že se jedná o nejpropracovanější seriál který kdy byl vytvořen. A dost pravděpodobně i nejlepší ()

eXavera

Když začali vysílat první řadu na Nově, lost jsem ignoroval. Připadal mi jako další škvára ala robinson + pátek. Po nějaké době mě zaujaly díly s tématem ČÍSEL. Od konce první řady jsem začal sledovat pravidelně a propadl jsem. Lost není kdovíjak dokonalý seriál, ale mě si získal záhadami a atmosférou ( možná taky proto, že jsem fanda S.Kinga a jeho Temné veže - má s lostem společného víc, než se zdá .. ). Jako nejslabší bych hodnotil první půlku 3.řady, bylo to táhlé a o ničem. Ovšem 4.řada je zatím vrcholem. Natáčení bylo přerušeno a počet dílů redukován, podle mě to ale jen přidalo. Poslední řada má spád a odhaluje možnosti, po kterých vám 1. až 3.řada připadá jako žvatlání mimin na pískovišti. Dávám maximální hodnocení a opravdu se těším na příští rok a 5.řadu, konec se BLÍŽÍ. ()

KryplXxX

Skvělý námět se bohužel neobešel bez nutného natahování, vaření z vody a vkládání tolika vaty, že mi z toho bylo po 4 sérii zle. Zdá se mi, že scénaristi už jen motají lidem hlavu, aby se v tom nikdo nevyznal a tudíž by pro ně bylo mnohem jednodušší vymyslet zakončení seriálu. ()

vaclaw

Nejnadějnější seriál co znám, skvělá první série, bohužel si tvůrci sami podkopli nohy snahou překombinovávat děj a vytvářet složitější a složitější zápletky. Jediný pozitivum novějších sezón je posun M. Foxe z pozice slušňáckýho hezounka do poměrně kvalitnější charakterně (i herecky) mnohem hlubší postavy. ()

Zdenda

Vadi mi naprosta plytkost a brutalni hra na efekt. Ano sleduje se to dobre, ano tesite se na dalsi dil, ale kdyz se zamyslite co ze jste to vlastne videli, co i z toho odnest muzete vetsinou smutne konstatovat NIC.. Pouze instantni zabavu, coz vzhledem k tomu jak se to tvari vazne je pro me problem.. V tehle podobe, nic pro me.. ()

tartan

Nechápem, čo do pekla všetci na tom seriály vidia. Premisa zaujímavá, nepopieram, ale to nekonečné naťahovanie divákov a záhady nad záhady...pozrel som pár dielov a nechal som tak, beztak na to nemám čas. ()

Cortyx

nikdy jsem tomuto serialu neprisel na chut,mozna to je tim ze jej davali vzdy pro mne neprijemny cas,takze jsem videl jen par dilu,podle me dost slatanina ()

KaZbunda

Pro mě jediný nový seriál, který si i přes spousty sezón drží úroveň na rozdíl třeba od Heroes a PrisonBreak ()

pe3czech

Začátek byl hodně hezký, ale následné natahování děje a udržování seriálu nad vodou, troufnu si říct, až násilím, seriálu moc nepomohl. Ze ztroskotání na ostrově se nám začaly klubat "kouzla a mystičnost" a to mi už tak moc nechutnalo, proto jsou pro mě Ztraceni přeceňováni. Určitě se najde spousta lidí, co mi jsou schopni účinně oponovat, ale upozorňuji, že svá slova nemyslím striktně přísně. Bylo by to na delší diskuzi. Ale nic proti Ztraceným nemám, rád se podívám. ()

jafuska

další skvělý americký seriál, ale je pravda, že první série byla lepší,ale i tak jsem si nenechala ujít ani jeden díl a už ted se těším na další sérii, prostě obrovský hit všech dob co se týče seriálu ()

oasismanik

Môj najobľúbenejší seriál. Napriek tomu, že je už prekombinovaný, nepremyslený, určite nedomyslený a vlastne už je to totálne postavené na hlavu po piatej sérií. Prečo teda tento seriál milujem? Pre to neskutočné tajomno, geniálne charaktery postáv / či už vodcovský, tvrdohlavý Jack, mrcha Kate, najlepší vzdorovitý a rovnako ako Jack tvrdohlavý Sawyer, vtipný milionár Hugo, spoľahlivý a inteligentný Said alebo kráľovský manipulátor a klamár Ben, cestovateľ v čase Desmond, poprípade tajomný Jacob. Pre mna to bola dlhých 6 rokov seriálová dokonalosť, všetko čo som si mohol priať ... PS: je veľmi, veľmi smutné, že seriál nie je ani v top 200, keďže je tu dosť slabších, o dosť slabších seriálov. ()

HChinaski

Je smutné že po těch všech posranejch sezónách LOST zjistíte že Abramsova parta neměla konec nikdy vymyšlenej a x let pro nás jen připravovala nastavovanou kaši. Kaši, která ze začátku chutnala skvěle, ale postupně začala hnít. Po posledním soustu poslední sezóny jsem se z týhle kašičky poblil a jenom lituju toho času, kterej jsem mohl určitě prožít zajímavějším způsobem. ()

Ravic

Zpočátku mě to chytlo, ale postupem času se to začalo zamotávat a ne a ne se rozmotat až mě to přestalo bavit. Djkoma to vyjádřil docela trefně. ()

bubu25

Najradšej by som hodnotil od 5 po úplný odpad, preto tá 3. Seriál bol od prvej časti perfektný nevedel som sa dočkať ďaľšej časti , ale prečo majú talent američania zo všetkého spraviť total frašku mi je záhadou. Tie posledné časti som prestal pozerať no hnus... ()

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

17.03.2023

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

17.03.2022

Dočkáme se rebootu Ztracených?

Dočkáme se rebootu Ztracených?

07.02.2019

Stanice ABC v posledních letech holduje rebootům svých starých hitů, a má dobrý důvod. Z oživené Roseanne se stal v zámoří obří hit a seriál dosahuje vysokých ratingů i po vyhození hlavní herečky a… (více)