Reklama

Reklama

Oliver Twist

  • Velká Británie Oliver Twist (více)
Trailer

Obsahy(1)

Příběh klasického románu anglického spisovatele Charlese Dickense, v němž malý sirotek, navzdory tomu, že v životě nepoznal nic než hlad a kruté zacházení, nikdy neztratí víru v lidskou dobrotu a po mnoha ústrcích se dočká lepšího života, asi netřeba blíže představovat. A je také pochopitelné, čím tento košatý příběh plný emocí a dramatických zvratů přitahoval filmaře. Vždyť svého prvního filmového zpracování se dočkal již v roce 1909 v době němého filmu a od té doby byl zfilmován ještě mnohokrát. V roce 2005 se předlohy chopil světoznámý režisér Roman Polanski, který chtěl natočit příběh tak, aby zaujal jeho děti a jejich vrstevníky. Se zkušeným scenáristou Ronaldem Harwoodem zpracovali látku jako tradiční historické vyprávění s důrazem na dickensovskou atmosféru chudoby třicátých let devatenáctého století. Toto pojetí podtrhují již úvodní titulky, vycházející z rytin Gustava Dorého. Z hereckého obsazení je kromě dětských představitelů Barneyho Clarka (Oliver) a Harryho Edena (Lišák Ferina) potřeba vyzdvihnout zejména Bena Kingsleyho v roli Fagina. Koprodukční snímek vznikal z větší části v České republice za účasti českého koproducenta a českého filmového štábu. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (251)

kaylin 

všechny recenze uživatele

Už podruhé mám pocit, že Roman Polanski natočil výborný film. Už podruhé mám pocit, že tomu filmu přece jen něco chybí. Tím prvním filmem, u kterého jsem měl nejistý pocit, byl snímek "Bůh masakru". Polanski ho naprosto mistrně zvládl, režisérsky mu není co vytknout, ale mám pocit, že prostě jenom dobře převedl na plátno to, co skvěle fungovalo na divadelní scéně. Jeho vlastní přínos mi tolik zásadní nepřišel. Podobně je to se snímkem "Oliver Twist", který se mimochodem natáčel i v Praze. O předloze je možné říct, že je světově proslulá a velmi známá. Polanski dokonale zachytil dobu, špínu Londýna, ale přesně takový má člověk pocit i z románu. Opět se mi tedy zdá, že přínos samotného Polanského není tak velký. Jako kdyby se nejednalo o film, který by měl mít autorský rukopis, ale pouze o výborné převedení klasiky do filmového žánru. "Oliveru Twistovi" nic nechybí, ale také mu nic nepřebývá. Hlavní hrdina je přesně takový, jakého očekáváme. Jako špinavý je to lotřík, ale když se dá trochu do pucu, je až roztomilý. Není to kluk, kterého by divák měl nesnášet, ale přesně ten typ, kterého může mít rád. Ben Kingsley zde vůbec není jako hlavní zloduch, ale je smutnou postavičkou, což jen podtrhává závěr celého snímku. Není laskavý, není příjemný, i když zde zůstává naděje, ta není pro všechny. Jenže tohle je prostě něco, co člověku dá i kniha samotná. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2012/09/jeden-den-jak-porodit-oliver-twist-wall.html ()

Kaka 

všechny recenze uživatele

Krásnou výpravu a výtečnou práci se světlem bohužel anuluje tradičně nudná a sterilní režie. Polanski absolutně nezvládá tempo filmu a celek je víceménně plochý, bez jakékoli dynamiky, či zlomového bodu. Ben Kingsley je absolutně k nepoznání a nebýt závěrečných titulků, nevěděl bych o něm. Hlavní chlapecký hrdina je obyčejný a naprosto nevýrazný, stejně jako celý příběh. Postavy jsou vůči divákovi odtažité a nezajímavé. Knihu jsem nečetl, ale horši než film snad být ani nemůže. Čekal jsem, že mě bude Polanski nudit (téměř pravidlo), avšak jisté kvality jsem od filmu očekával. Bohužel zde není téměř nic. Nudná a sterilní vyprávěčka, která absolutně nemá šanci. ()

Reklama

paascha 

všechny recenze uživatele

Je to Polanski, ale asi už nikdy to nebude autor Rosemary. Zkrátka a dobře, čím je starší, tím míň mě baví. Tenhle film je takový průměr, parádní exteriér, masky i kostýmy, znásobené natáčením v Praze, průměrné výkony herců a tak nějak sám pro sebe napsaný scénář. Je pravda, že Dickens je dost nestravitelný a přesto často adaptovaný. Možná kdyby si RP vybral jako předlohu něco akčnějšího, mohl natočit zajímavý a přínosný film. Takhle, bohužel vyplodil jen dalšího průměrného adepta na pomalou smrt v zapomnění. Škoda. ()

hellstruck 

všechny recenze uživatele

Dost možná můj nejoblíbenější dobový film, který jsem viděla už na základce v kině - tenkrát jsem byla snad jediná, která jej uměla docenit. A dnes si ho cením ještě víc. Film je těžkým příběhem chlapce, kterému život neustále házel klacky pod nohy, ale nakonec našel své štěstí. Po shlédnutí si říkám, že ta dnešní doba není zase až tak špatná. Lidé nevisí za každou "hloupost", děti si více hýčkáme, v sirotčincích se neotročí, ulice nejsou tak špinavé, smradlavé, hygiena je také na lepší úrovni. Co mě ale zamrzelo, byl "umělý" Londýn. Daleko lépe by udělali, kdyby točili ve skutečném Londýně, ne studiích v Praze. Taktéž mě ještě jako menší výtka napadá nevýrazný a trochu prkenný hlavní hrdina, ale dá se to přehlédnout. Film snad každého chytne za srdce, navíc je podložený nádhernou hudbou. ()

Slarque 

všechny recenze uživatele

Nepochopil jsem, co na tom filmu všichni vidí. Režisér se bál natočit nějakou scénu skutečně dramaticky, začátek by díky krásné kameře a hudbě nejspíš vypadal stejně idylicky, i kdyby hlavní hrdina umřel hlady, a k nepoznání namaskovaný Ben Kingsley taky děti nevystraší. Přes vynikající výpravu vzniklo sotva něco víc než jednoduchá náhrada školní četby. ()

Galerie (49)

Zajímavosti (11)

  • Na Barrandově vyrostly kulisy Londýna 19.století, v jehož ulicích korzovalo osm set komparistů a prohánělo se dvacet kočárů. (EMMY)
  • Lokace na pražském Barrandově byly tak velké, že se mezi nimi režisér Roman Polanski přemisťoval na skútru. Dále se natáčelo v Berouně a Žatci. (don corleone)
  • Nápad na zfilmování románu pochází od Polanského ženy, a jelikož on hledal něco, v čem by si mohly zahrát i jejich děti, ihned se pustil do Olivera Twista. (don corleone)

Reklama

Reklama