Reklama

Reklama

Žena, která zamotá hlavu králi Šalamounovi, zamíchá kartami celého starověkého světa... Moudrý izraelský král Šalamoun (Yul Brynner) se zamiluje do krásné a mocné královny ze Sáby (Gina Lollobrigida). Když jí povolí vykonat pohanský obřad na posvátném místě Izraelitů, popudí svůj lid proti sobě. Nastalého zmatku využijí Egypťané a na Izrael zaútočí. Byl to snad od začátku královnin plán? Epický milostný příběh je jedním z nejlepších monumentálních děl padesátých let a i dnes dokáže ohromit davovými a bojovými scénami. Jedná se o poslední film režiséra Kinga Vidora (Čaroděj ze země Oz, Souboj na slunci, Vojna a mír). Krále Šalamouna hrál původně Tyrone Power, který však zemřel 15. listopadu 1958 při natáčení poslední scény filmu. Vše tak muselo být přetočeno s novým představitelem Šalamouna Yulem Brynnerem. (Česká televize)

(více)

Recenze (47)

NinonL 

všechny recenze uživatele

Kvalitní zfilmování biblického příběhu o králi Šalamounovi a královně ze Sáby. Přestože jde o skoro 60 let starý film, čas mu neubral na velkoleposti ani věrohodnosti. Etiopští Židé se vyskytují i v jiných filmech, např. Jdi, žij a někým se staň, takže královna ze Sáby pravděpodobně existovala, měla se Šalamounem syna a zřekla se svých bohů. Přesně jako popisuje tento film. ()

gumli 

všechny recenze uživatele

Prvé prekvapenie bolo,že kráľ Šalamún-hral ho starý známy Yul Brynner,mal vlasy.Ešte nikdy som nevidel takto,len s holou hlavou.Kráľovnú zo Sáby hraje Gina Lollobrigida,v 60.rokoch veľmi obľúbená a hodne žiadaná a obsadzovaná herečka.A treba priznať,že bola veľmi pekná.Ako to už v takýchto filmoch býva,treba dej brať s veľkou rezervou,pretože o týchto osobách sa dokopy nič nevie,len čo píše biblia.Či ozaj bola kráľovná zo Sáby taká zvodkyňa,alebo dokonca špiónka,to sa už asi nikdy nedozvieme.Historických bojov bolo pomenej,ktoré ale nemajú žiadny historický základ.Veľmi pekná bola pohanská slávnosť a orgie s ňou spojené.Nadpriemerný historický veľkofilm,aj napriek praktický vymyslenému deju. ()

Reklama

Anderton 

všechny recenze uživatele

Bál som sa podobnej nudy, akým bol Alexander veľký. Vedel som, že druhý Ben Hur to nebude. Lenže King Vidor bol proste King, čo sa dá povedať aj o Brynnerovi a o tom, že Lollobrigida bola Queen, snáď nikto nepochybuje Najväčším kladom filmu je podľa mňa jeho jednotná atmosféra, jeho dramaturgická zovretosť a nie príliš jasná predvídateľnosť. Občas je to už archaické, ten tanec Egypťanov už vyvoláva úsmevy, ale film môže poslúžiť aj ako taká zjednodušená hodina dejepisu s peknými obrázkami. Bitky 50. rokov nie sú vďaka svojej statickosti tiež už to pravé orechové, na druhú stranu tu cítiť ručnú prácu, tú skutočnú kinematografiu, čiže drinu na pľaci. Veľmi milé prekvapenie. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Vo svojej dobe to bol určite hit a má to aj doteraz svoju kvalitu, čo sa týka kostýmov, hudby, historického spracovania. Na môj vkus to bolo až príliš nábožensky ladené, mohlo tam byť viac politiky ohľadom Šalamúnových činov a ako dosiahol za jeho éry Izrael vrchol svojej starovekej slávy. Autori ale poňali tento príbeh svojim štýlom bez sledovania historických udalostí a pozadia. ()

MiGi87 

všechny recenze uživatele

Připomněl jsem si, proč tyhle staré filmy nemusím. Je fajn, že z vágního blábolu z jedné nepodepsané knížky vykouzlili dvě hodiny filmu, ale to provedení je prostě hnusné a i s tehdejšími možnostmi snad aspoň osobní souboje mohou vypadat skutečně, případně koně padající ze skály nemusí vypadat jako dřevěné hračky, některé věci jsou prostě tak amatérské, že se na to dá dívat jenom se značnou dávkou pochopení pro teatrálnost, s jakou se tehdy točilo. Dávám 3 a víc ani ň. ()

Galerie (58)

Zajímavosti (4)

  • Film se natáčel v Madridu a ve Valdespartere ve španělské Zaragoze. Produkce začala 15. září 1958 a trvala do poloviny prosince. (classic)
  • Během natáčení historického velkofilmu ve Španělsku utrpěl herec Tyrone Power masivní infarkt. Okamžitě byla zavolána sanitka, ale herec zemřel cestou do nemocnice ve věku pouhých 44 let. (ČSFD)
  • Film bol uvedený v roku 1978 v knihe "Päťdesiat najhorších filmov všetkých čias" ("The Fifty Worst Films of All Time (and How They Got That Way)") od Harryho Medveda a Randy Dreyfussa. (Arsenal83)

Reklama

Reklama