Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Jeho ostré šípy i nebezpečně okouzlující úsměv zastraší každého tyrana v Anglii... Bohatým bral a chudým dával, přesně tak jak to dokázal jen saský šlechtic Robin z Locksley neboli Robin Hood, jak mu říkala jeho zbojnická družina. Jeho král Richard Lví srdce se nevrátil z křížové výpravy do Svaté země, a namísto toho byl zajat vévodovou rakouským. Vlády nad Anglií se mezitím chopil jeho proradný bratr Jan a spolu se svými normanskými stoupenci začal utiskovat všechny Sasy. Robin se však rozhodl proti Janovi a jeho ničemným nohsledům postavit a bojovat proti bezpráví a tyranii i za cenu ztráty vlastní cti… Dobrodružství Robina Hooda z roku 1938 se řadí ke klasikám zlaté éry Hollywoodu, a i přes své značné stáří se těší divácké oblibě dodnes. V mnoha aspektech ovlivnil podobu pozdějších zpracování známého příběhu a udal trendy budoucím filmům dobrodružného žánru. Filmaři na něj neustále odkazovali a také jej i často parodovali. Vznikal nejprve pod režijním dohledem Williama Keighleye, který byl z rozhodnutí studia po natočení několika exteriérových scén vystřídán Michaelem Curtizem, jenž film zdárně dokončil. V roli Robina stanula tehdejší vycházející hvězda stříbrného plátna, charismatický Errol Flynn. Po jeho boku se jako lady Mariana objevila jeho stálá herecká partnerka Olivia de Havillandová (tito dva za svou kariéru hráli pospolu celkem v devíti filmech) a jeho úhlavního nepřítele Guye z Gisbournu ztvárnil Basil Rathbone. Studio Warner Bros., které se do té doby orientovalo převážně na nízkorozpočtové gangsterky, tehdy vsadilo na úspěch svého staršího dobrodružného snímku Kapitán Blood (1935), který také režíroval Michael Curtiz a v němž také hráli Errol Flynn s Ollivií de Havillandovou, a do filmu o Robinu Hoodovi investovalo svou rekordní sumu dva miliony dolarů. Na rozpočtu se významně podepsala i částka za tehdy nákladný, ale dechberoucí třípásový systém Technicoloru, jehož studio využilo vůbec poprvé. Výraznou výpravu doplnil na svou dobu značný počet komparzistů i kaskadérů a také znamenité kostýmy – Ollivia de Havillandová vystřídala hned devět různých šatů a Basil Rathbone celkem sedm, což pro mužskou postavu nebylo tenkrát zrovna běžné. Věrohodnou atmosféru středověké Anglie a Sherwoodského lesa navodily lokace v Kalifornii – natáčelo se v Bidwell Parku a v okolí jezera Sherwood (své jméno získalo právě díky natáčení tohoto snímku i toho z roku 1922). Vzhledem ke skvělému obsazení, dobře odvedenému řemeslu, bohaté výpravě i efektně zvládnutým akčním scénám se z filmu stal kasovní trhák, který vydělal čtyři miliony dolarů a získal tři Oscary – za střih, výpravu a také za přelomovou hudbu, kterou složil vídeňský skladatel narozený v Brně Erich Wolfgang Korngold. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (110)

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Zábavná a zidealizovaná legenda o Robinu Hoodovi. Je lehce naivní, svižná, plná pohybu a poskakujícího Robina a tak správně lidská ve svém poselství. Robin z Locksley (pohyblivý Errol Flynn) je anglický patriot, který ctí správného krále a všemožným způsobem bojuje proti bezpráví všemocné šlechty, která prostý lid utiskuje a tyranizuje. A tak Robin bere vše do svých rukou a s radostnou potměšilostí zasazuje despotickému vládnoucímu stavu jednu tvrdou ránu za druhou. Prostý lid ho bezmezně miluje a stojí za ním za každé situace. Z dalších rolí: králova schovanka lady Marian (půvabná Olivia de Havilland), která se musí zamilovat do tak čisté a čestné osoby, jakou je Robin, vládce Nottinghamu Sir Guy of Gisbourne (Basil Rathbone), tyran kraje, jemuž Robin působí potíže a leze do zelí, zapšklý králův bratr a princ John (Claude Rains), toužící po vládě nad Anglií a proto podporující mocnou šlechtu v jejím počínání, Robinovi druzi a spolubojovníci za správnou věc Will Scarlett (Patric Knowles), páter Tuck (Eugene Pallette) a neústupný Malý John (Alan Hale), úlisný nejvyšší šerif Nottinghamu (Melville Cooper), zbabělec silný pouze ve slovech, anglický král Richard Lví Srdce (Ian Hunter), dobrý a ryzí panovník vracející se ze zajetí, a upištěná Bess (Una O'Connor), Marianina gardedáma. Veselé, odlehčené, rozpohybované, romantické, idealistické, se sociálním rozměrem a přes všechnu svou naivnost zábavné. ()

sskrblik 

všechny recenze uživatele

Prostě jednou za čas mám rád všechny ultra staro-školské filmy a tento film mě znovu utkvěl v myšlence, že ačkoliv se zlí jazykové mohou smát zpracování, tak my nepokrytí obdivovači všech možných a nemožných věcí, spatříme neskonalou krásu v technicky staromilských kinematografiích. Byť zrovna v Hoodovi z roku 38. Dokázali udělat neskutečný komparz herců a scénografii, dle mého zdravého úsudku, zvládli na jedničku s hvězdičkou. Jasně tu a tam ve Sherwoodu skákali jako skřítci / gumídci chcete-li. Ale stejně....  na svou dobu udělat takovou bohatou scénu a celkově natočit i dnes nenudící film, to je podle mě velmi obdivuhodné. Občas něco působí lacině a třeha i trochu jako parodie, ovšem musím podotknout, že by mě nenapadlo, že Robin Hood z roku 38 může být natolik propracovaný. Takže smekám kuši a beru do rukou luk s šípy..... velmi pěkné a nadčasové.... nečekal jsem! Přesně takové staré filmy chci objevovat a věřím, že mám ještě prach málo zkušeností se starou kinematografií a chci ji dále utožovat, protože dnešní hollywoodský mainstream jsou především prvoplánované rychlokvašky... ()

Reklama

genetique 

všechny recenze uživatele

Takto si predstavujem jednoduchého spasiteľa chudobných a jeho dobrodružné činy. Je pravda, že novšie spracovanie s Costnerom je síce atraktívnejšie, no v jednoduchosti je krása. Bez pomoci výraznejších trikov, čistokrvná zábava, šermiarske a lukostrelecké výkony, kúsok romantiky a happyend ako hrom. Ale tá ďalšia absencia britskej produkcie ma zaráža. 80%. ()

PetrPan 

všechny recenze uživatele

Hollywoodská limonáda 30. let. Romantické a nehistorizující zpracování (ach ty kostýmy a kadeře) legendy o Robinu Hoodovi.  Odlehčené tak, že jsem chvílemi čekal, že postavy začnou zpívat a tancovat. Srovnání se shrekovským Robinem Hoodem pro současného diváka skutečně sedí.  Akce dnes možná působí legračně, ale hercům tehdy nepomáhaly téměř žádné triky čili si dokážu představit, že Errol Flynn by si třeba  Kevina Costnera či Russela Crowa namazal na chleba. Nechybí památné rozstřelení šípu ve dví a nejlepší je závěrečný choreograficky velmi zdařilý  šermířský souboj Hooda a Gisbourna. Pozorně  jsem pak poslouchal zvuky vystřelených šípů a skutečně,  jsou to blazery ve Star Wars! Viděna kolorovaná a vyčištěná verze.  Spíše tři hvězdy, dnes už je tenhle způsob filmu přece jen zastaralý, ale z úcty ke klasice jednu přihodím. ()

F.man 

všechny recenze uživatele

Klasický, ve světle dnešních filmů by se chtělo říct pohádkový, velkofilm zlatého věku Hollywoodu 30. let. Optimismus, vtip, odlehčení či estrádnost, to prostě do téhle doby filmu patří a vytýkat to zrovna tomuhle snímku by bylo hřích. Errol Flynn, Olivia de Havilland, Michael Curtiz, William Keighley i další totiž vytvořili opravdu skvělý a výpravný velkofilm, který dal legendně o Robinu Hoodovi tu nejlepší možnou podobu. Welcome to Sherwood, my lady! ()

Galerie (200)

Zajímavosti (56)

  • Sošku Oscara za hudbu k tomuto filmu získal hudební skladatel a rodák z Brna Erich Wolfgang Korngold. Bylo to vůbec poprvé, co získal zlatou sošku skladatel a ne šéf hudebního studia. (contrastic)
  • V době uvedení nejdražší film společnosti Warner Bros. Stál 2 miliony dolarů. (Kulmon)

Reklama

Reklama