Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Jeho ostré šípy i nebezpečně okouzlující úsměv zastraší každého tyrana v Anglii... Bohatým bral a chudým dával, přesně tak jak to dokázal jen saský šlechtic Robin z Locksley neboli Robin Hood, jak mu říkala jeho zbojnická družina. Jeho král Richard Lví srdce se nevrátil z křížové výpravy do Svaté země, a namísto toho byl zajat vévodovou rakouským. Vlády nad Anglií se mezitím chopil jeho proradný bratr Jan a spolu se svými normanskými stoupenci začal utiskovat všechny Sasy. Robin se však rozhodl proti Janovi a jeho ničemným nohsledům postavit a bojovat proti bezpráví a tyranii i za cenu ztráty vlastní cti… Dobrodružství Robina Hooda z roku 1938 se řadí ke klasikám zlaté éry Hollywoodu, a i přes své značné stáří se těší divácké oblibě dodnes. V mnoha aspektech ovlivnil podobu pozdějších zpracování známého příběhu a udal trendy budoucím filmům dobrodružného žánru. Filmaři na něj neustále odkazovali a také jej i často parodovali. Vznikal nejprve pod režijním dohledem Williama Keighleye, který byl z rozhodnutí studia po natočení několika exteriérových scén vystřídán Michaelem Curtizem, jenž film zdárně dokončil. V roli Robina stanula tehdejší vycházející hvězda stříbrného plátna, charismatický Errol Flynn. Po jeho boku se jako lady Mariana objevila jeho stálá herecká partnerka Olivia de Havillandová (tito dva za svou kariéru hráli pospolu celkem v devíti filmech) a jeho úhlavního nepřítele Guye z Gisbournu ztvárnil Basil Rathbone. Studio Warner Bros., které se do té doby orientovalo převážně na nízkorozpočtové gangsterky, tehdy vsadilo na úspěch svého staršího dobrodružného snímku Kapitán Blood (1935), který také režíroval Michael Curtiz a v němž také hráli Errol Flynn s Ollivií de Havillandovou, a do filmu o Robinu Hoodovi investovalo svou rekordní sumu dva miliony dolarů. Na rozpočtu se významně podepsala i částka za tehdy nákladný, ale dechberoucí třípásový systém Technicoloru, jehož studio využilo vůbec poprvé. Výraznou výpravu doplnil na svou dobu značný počet komparzistů i kaskadérů a také znamenité kostýmy – Ollivia de Havillandová vystřídala hned devět různých šatů a Basil Rathbone celkem sedm, což pro mužskou postavu nebylo tenkrát zrovna běžné. Věrohodnou atmosféru středověké Anglie a Sherwoodského lesa navodily lokace v Kalifornii – natáčelo se v Bidwell Parku a v okolí jezera Sherwood (své jméno získalo právě díky natáčení tohoto snímku i toho z roku 1922). Vzhledem ke skvělému obsazení, dobře odvedenému řemeslu, bohaté výpravě i efektně zvládnutým akčním scénám se z filmu stal kasovní trhák, který vydělal čtyři miliony dolarů a získal tři Oscary – za střih, výpravu a také za přelomovou hudbu, kterou složil vídeňský skladatel narozený v Brně Erich Wolfgang Korngold. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (110)

liquido26 

všechny recenze uživatele

Kam se na tenhle film hrabe Kevin Costner. Dobrodružství Robina Hooda je velkolepou podívanou. Skvělí herci, přímočarý děj, který má obrovské tempo a spád. Žádná slabá scéna a nudit se nebudete ani chvilku. Co na tom, že některé souboje mohou působit trochu úsměvně z dnešního pohledu. Filmu to na kráse neubírá vůbec nic. Navíc je vše vyvedeno v barvách a o to působivěji celý snímek vyznívá. ()

MikO_NR_1909 

všechny recenze uživatele

Číry atleticizmus, v ktorom ale nehľadajte vkusné lavírovanie medzi rinčaním šablí a spŕškou vtipných dialógov. Väčšina odľahčeného deja stojí na cukrovinkovej doslovnosti a absolútnej nekomplikovanosti všetkého filmového. Výsmech dejín, dvojfigúrkovité paušalizovanie postáv či inak bezradná prázdnosť obrazov, ktoré sami o sebe nemajú vôbec čo povedať a plácajú vetrom. Je to skrátka film i pre tých, ktorí inak kritizujú staré filmy, respektíve ich nedokážu dopozerať, doceniť, nedajbože hlbšie vnímať. Bláznivé Dobrodružstvá Robina Hooda sú určené dokonca aj im, ale asi nie pre mňa. Snáď až na mohutnú výpravu a pestrú multifarebnosť kostýmov (ktoré však najvýstižnejšie charakterizuje slávny Technicolor) tu neexistuje silný režijný prvok. Aj tú akciu napokon nepovažujem za prevratnú, keď tak možno čiastočne v rámci doby. A opäť som sa tak trocha utvrdil v názore, že nadhodnotených paródií s veľmi zriedkavým suchým humorom je neúrekom a nechápem ich všeobecnému glorifikovaniu. ()

Reklama

Autogram 

všechny recenze uživatele

Ani by som neveril, že film má už toľko rokov. Perfektná výprava, nepretržitá akcia (až na pár vyznaní lásky), dobré dialógy sú veľmi príjemné, a to všetko sa nedá nájsť často ani v súčasných veľkorozpočtových filmoch. Dnes sa točí už ináč a tu nie je ani jedna zbytočná sekunda, takže žiadny čas na nudu. ()

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Pro mě nejmilejší představení dalšího hollywoodského páru snů Errola Flynna a Olivie de Havilland, k nimž zde nutno přičísti Flynnova dvorního režiséra Michaela Curtize (snad 12 společných filmů). Z amerických rozhodně nejlepší Robin (celosvětově bych hlasoval z čistě osobních důvodů pro Lexe Barkera), jenž nikdy nevybledne - ať svými skvěle zrestaurovanými barvami či romantikou, dobrodružstvím a humorem ()

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

A já bláhový si doteď myslel, že scéna s Robinem Hoodem a jeho přiteplenou bandou z prvního Shreka byla parodická. Nebyla. Byla jen věrná svému vlezle rozjuchanému předobrazu. Aspoň, že to zuby nehty zachraňují Basil Rathbone a Claude Rains, kteří jsou tradičně skvělí a nejuchají. Což se krom nich dá říct v celém filmu snad již jen o koních (i když ti si aspoň zvesela pořechtávají). ()

Galerie (200)

Zajímavosti (56)

  • Jedná sa o tretí film spoločnosti Warner Bros., v ktorom bol použitý Technicolor. (westerns)
  • V 28 letech byl Errol Flynn nejmaldší herec, který Robina Hooda ztvárnil. (Kulmon)
  • Erroly Flynn nebyl vůbec spokojen, když se dozvěděl, že má film režírovat Curtiz. Nelíbily se mu Curtizovy velitelské metody a oba dva měli spolu konflikty již během natáčení snímku The Charge of the Light Brigade (1936). (liquido26)

Reklama

Reklama