Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Jeho ostré šípy i nebezpečně okouzlující úsměv zastraší každého tyrana v Anglii... Bohatým bral a chudým dával, přesně tak jak to dokázal jen saský šlechtic Robin z Locksley neboli Robin Hood, jak mu říkala jeho zbojnická družina. Jeho král Richard Lví srdce se nevrátil z křížové výpravy do Svaté země, a namísto toho byl zajat vévodovou rakouským. Vlády nad Anglií se mezitím chopil jeho proradný bratr Jan a spolu se svými normanskými stoupenci začal utiskovat všechny Sasy. Robin se však rozhodl proti Janovi a jeho ničemným nohsledům postavit a bojovat proti bezpráví a tyranii i za cenu ztráty vlastní cti… Dobrodružství Robina Hooda z roku 1938 se řadí ke klasikám zlaté éry Hollywoodu, a i přes své značné stáří se těší divácké oblibě dodnes. V mnoha aspektech ovlivnil podobu pozdějších zpracování známého příběhu a udal trendy budoucím filmům dobrodružného žánru. Filmaři na něj neustále odkazovali a také jej i často parodovali. Vznikal nejprve pod režijním dohledem Williama Keighleye, který byl z rozhodnutí studia po natočení několika exteriérových scén vystřídán Michaelem Curtizem, jenž film zdárně dokončil. V roli Robina stanula tehdejší vycházející hvězda stříbrného plátna, charismatický Errol Flynn. Po jeho boku se jako lady Mariana objevila jeho stálá herecká partnerka Olivia de Havillandová (tito dva za svou kariéru hráli pospolu celkem v devíti filmech) a jeho úhlavního nepřítele Guye z Gisbournu ztvárnil Basil Rathbone. Studio Warner Bros., které se do té doby orientovalo převážně na nízkorozpočtové gangsterky, tehdy vsadilo na úspěch svého staršího dobrodružného snímku Kapitán Blood (1935), který také režíroval Michael Curtiz a v němž také hráli Errol Flynn s Ollivií de Havillandovou, a do filmu o Robinu Hoodovi investovalo svou rekordní sumu dva miliony dolarů. Na rozpočtu se významně podepsala i částka za tehdy nákladný, ale dechberoucí třípásový systém Technicoloru, jehož studio využilo vůbec poprvé. Výraznou výpravu doplnil na svou dobu značný počet komparzistů i kaskadérů a také znamenité kostýmy – Ollivia de Havillandová vystřídala hned devět různých šatů a Basil Rathbone celkem sedm, což pro mužskou postavu nebylo tenkrát zrovna běžné. Věrohodnou atmosféru středověké Anglie a Sherwoodského lesa navodily lokace v Kalifornii – natáčelo se v Bidwell Parku a v okolí jezera Sherwood (své jméno získalo právě díky natáčení tohoto snímku i toho z roku 1922). Vzhledem ke skvělému obsazení, dobře odvedenému řemeslu, bohaté výpravě i efektně zvládnutým akčním scénám se z filmu stal kasovní trhák, který vydělal čtyři miliony dolarů a získal tři Oscary – za střih, výpravu a také za přelomovou hudbu, kterou složil vídeňský skladatel narozený v Brně Erich Wolfgang Korngold. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (110)

Hwaelos 

všechny recenze uživatele

Ryzí esence hollywoodského stylu, která je patrná od počátků studiového systému až po dnes. Nákladná dobrodružná kostýmová podívaná, která nic závažného neřeší a zábavnými peripetiemi se chýlí k happy endu. Pokračovatelem těchto blockbusterů jsou v moderní době třeba Piráti z Karibiku. Navíc, Errol Flynn je ne nepodobný Orlandu Bloomovi (až na tu příšernou ofinku). Na filmu je ještě vidět, že němá éra ještě tak trochu určovala strukturu vyprávění (občasné používání mezititulků a teatrální herectví), ačkoli, díky štědré podpoře snímku od studia Warner, si mohl Robin Hood dovolit použít technicolorové barvy. Post hollywoodské klasiky dokazuje i to, že v podstatě všechny pozdější adaptace sherwoodského zbojníka jsou vyprávěny prakticky totožně. ()

sskrblik 

všechny recenze uživatele

Prostě jednou za čas mám rád všechny ultra staro-školské filmy a tento film mě znovu utkvěl v myšlence, že ačkoliv se zlí jazykové mohou smát zpracování, tak my nepokrytí obdivovači všech možných a nemožných věcí, spatříme neskonalou krásu v technicky staromilských kinematografiích. Byť zrovna v Hoodovi z roku 38. Dokázali udělat neskutečný komparz herců a scénografii, dle mého zdravého úsudku, zvládli na jedničku s hvězdičkou. Jasně tu a tam ve Sherwoodu skákali jako skřítci / gumídci chcete-li. Ale stejně....  na svou dobu udělat takovou bohatou scénu a celkově natočit i dnes nenudící film, to je podle mě velmi obdivuhodné. Občas něco působí lacině a třeha i trochu jako parodie, ovšem musím podotknout, že by mě nenapadlo, že Robin Hood z roku 38 může být natolik propracovaný. Takže smekám kuši a beru do rukou luk s šípy..... velmi pěkné a nadčasové.... nečekal jsem! Přesně takové staré filmy chci objevovat a věřím, že mám ještě prach málo zkušeností se starou kinematografií a chci ji dále utožovat, protože dnešní hollywoodský mainstream jsou především prvoplánované rychlokvašky... ()

Reklama

LeoH 

všechny recenze uživatele

Styl, švih, nadsázka, nejpůvabnější (nerovná se nejrealističtější) šavlovačky, co jsem kdy viděl, herci u vidiny kaskadérské prémie za zásah šípem sami skáčou do rány. Samozřejmě barvičky. Jediný pravý R. H., kam se hrabe Bittner, chci říct Costner. – You speak treason!Fluently. ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Glorious Technicolor. Tady o nic jiného nejde :) Fairbanksův Robin z roku 1922 potřeboval koncem 30. let aktualizaci jako sůl, tak nastoupil Errol Flynn a bylo vymalováno. Ale stejně nejlepší herečkou je Una O'Connor a nechává všechny ty klasiky Olivii de Havilland, Basila Rathbonea a Claude Rainse daleko za sebou. #LFŠ ()

Kass 

všechny recenze uživatele

Tenhle film nemá ten řízný drive a tah na branku jaký by současnou akcí odkojený divák čekal od dobrodružné látky s tradiční známkou "Robin Hood". To ale pro milovníky klasické hollywoodské kostýmní podívané jistě nemusí být na závadu. Dost možná právě naopak. Hravost, šarm a elegance zde totiž nechybí. "Robin Hood" pánů Curtize a Keighleyho obsahuje všechny ingredience, jež byly a jsou téhle legendě z Nottinghamského hrabství a okolí Sherwoodského lesa vždy vlastní. Rovněž samotný Robin v podání E. Flynna splňuje všechny předpoklady, které jsou na jeho roli kladeny. Má správně lišácký výzor, vyzařuje z něj urozenost, chrabrost a pro důvtip a lstivost nejde nikdy daleko :). Krásné 4*, už jen pro ty oči Olivie de Havilland... ()

Galerie (200)

Zajímavosti (56)

  • Zvuk Robinova šípu byl použit skoro ve všech Hvězdných válkách. (liquido26)
  • Dub Sira Josepha Hookera (ve filmu zvaný Šibeniční dub), u kterého Robin zakládá svou zbojnickou bandu, byl v době natáčení považován za největší dubový strom na světě. Kámen před dubem, na kterém Robin stojí, byl atrapa. (liquido26)
  • Kaskadéři dostávali velmi slušných 150 dolarů za každý šíp, který je zasáhl. (Cimr)

Reklama

Reklama