Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Jeho ostré šípy i nebezpečně okouzlující úsměv zastraší každého tyrana v Anglii... Bohatým bral a chudým dával, přesně tak jak to dokázal jen saský šlechtic Robin z Locksley neboli Robin Hood, jak mu říkala jeho zbojnická družina. Jeho král Richard Lví srdce se nevrátil z křížové výpravy do Svaté země, a namísto toho byl zajat vévodovou rakouským. Vlády nad Anglií se mezitím chopil jeho proradný bratr Jan a spolu se svými normanskými stoupenci začal utiskovat všechny Sasy. Robin se však rozhodl proti Janovi a jeho ničemným nohsledům postavit a bojovat proti bezpráví a tyranii i za cenu ztráty vlastní cti… Dobrodružství Robina Hooda z roku 1938 se řadí ke klasikám zlaté éry Hollywoodu, a i přes své značné stáří se těší divácké oblibě dodnes. V mnoha aspektech ovlivnil podobu pozdějších zpracování známého příběhu a udal trendy budoucím filmům dobrodružného žánru. Filmaři na něj neustále odkazovali a také jej i často parodovali. Vznikal nejprve pod režijním dohledem Williama Keighleye, který byl z rozhodnutí studia po natočení několika exteriérových scén vystřídán Michaelem Curtizem, jenž film zdárně dokončil. V roli Robina stanula tehdejší vycházející hvězda stříbrného plátna, charismatický Errol Flynn. Po jeho boku se jako lady Mariana objevila jeho stálá herecká partnerka Olivia de Havillandová (tito dva za svou kariéru hráli pospolu celkem v devíti filmech) a jeho úhlavního nepřítele Guye z Gisbournu ztvárnil Basil Rathbone. Studio Warner Bros., které se do té doby orientovalo převážně na nízkorozpočtové gangsterky, tehdy vsadilo na úspěch svého staršího dobrodružného snímku Kapitán Blood (1935), který také režíroval Michael Curtiz a v němž také hráli Errol Flynn s Ollivií de Havillandovou, a do filmu o Robinu Hoodovi investovalo svou rekordní sumu dva miliony dolarů. Na rozpočtu se významně podepsala i částka za tehdy nákladný, ale dechberoucí třípásový systém Technicoloru, jehož studio využilo vůbec poprvé. Výraznou výpravu doplnil na svou dobu značný počet komparzistů i kaskadérů a také znamenité kostýmy – Ollivia de Havillandová vystřídala hned devět různých šatů a Basil Rathbone celkem sedm, což pro mužskou postavu nebylo tenkrát zrovna běžné. Věrohodnou atmosféru středověké Anglie a Sherwoodského lesa navodily lokace v Kalifornii – natáčelo se v Bidwell Parku a v okolí jezera Sherwood (své jméno získalo právě díky natáčení tohoto snímku i toho z roku 1922). Vzhledem ke skvělému obsazení, dobře odvedenému řemeslu, bohaté výpravě i efektně zvládnutým akčním scénám se z filmu stal kasovní trhák, který vydělal čtyři miliony dolarů a získal tři Oscary – za střih, výpravu a také za přelomovou hudbu, kterou složil vídeňský skladatel narozený v Brně Erich Wolfgang Korngold. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (110)

Autogram 

všechny recenze uživatele

Ani by som neveril, že film má už toľko rokov. Perfektná výprava, nepretržitá akcia (až na pár vyznaní lásky), dobré dialógy sú veľmi príjemné, a to všetko sa nedá nájsť často ani v súčasných veľkorozpočtových filmoch. Dnes sa točí už ináč a tu nie je ani jedna zbytočná sekunda, takže žiadny čas na nudu. ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Glorious Technicolor. Tady o nic jiného nejde :) Fairbanksův Robin z roku 1922 potřeboval koncem 30. let aktualizaci jako sůl, tak nastoupil Errol Flynn a bylo vymalováno. Ale stejně nejlepší herečkou je Una O'Connor a nechává všechny ty klasiky Olivii de Havilland, Basila Rathbonea a Claude Rainse daleko za sebou. #LFŠ ()

Reklama

Freemind 

všechny recenze uživatele

Errol Flynn je v těch punčocháčích k popukání a nedokážu si vysvětlit, proč ho tehdy ženy považovaly za sexsymbol, je to spíše takový sympatický kulišák. Film nabízí skutečně dobrodružnou podívanou, u které jsem se - k vlastnímu údivu - několikrát upřímně zasmál. Roztomilé, barevné a zábavné. Velmi příjemný objev. ()

hans500 

všechny recenze uživatele

Dobrodružný film jak má být: dobrá režie (William Keighley a Michael Curtiz), skvělí herci (výborný Errol Flynn, přesvědčivá Olivia de Havilland a slizký záporák Claude Rains), slušný scénář, dobré souboje (hlavně ten závěrečný), příjemná hudba, vynikající výprava, kamera (barevná) i střih. Je málo co vytknout ale na plných 5* to přeci jen není, takže za 4,5*. ()

PetrPan 

všechny recenze uživatele

Hollywoodská limonáda 30. let. Romantické a nehistorizující zpracování (ach ty kostýmy a kadeře) legendy o Robinu Hoodovi.  Odlehčené tak, že jsem chvílemi čekal, že postavy začnou zpívat a tancovat. Srovnání se shrekovským Robinem Hoodem pro současného diváka skutečně sedí.  Akce dnes možná působí legračně, ale hercům tehdy nepomáhaly téměř žádné triky čili si dokážu představit, že Errol Flynn by si třeba  Kevina Costnera či Russela Crowa namazal na chleba. Nechybí památné rozstřelení šípu ve dví a nejlepší je závěrečný choreograficky velmi zdařilý  šermířský souboj Hooda a Gisbourna. Pozorně  jsem pak poslouchal zvuky vystřelených šípů a skutečně,  jsou to blazery ve Star Wars! Viděna kolorovaná a vyčištěná verze.  Spíše tři hvězdy, dnes už je tenhle způsob filmu přece jen zastaralý, ale z úcty ke klasice jednu přihodím. ()

Galerie (200)

Zajímavosti (56)

  • Během jedné bojové scény byl Errol Flynn bodnut hercem, který používal nechráněný meč. Když se Flynn herce zeptal proč, dostalo se mu omluvy a vysvětlení, že režisér Michael Curtiz mu nařídil, aby ochranu z meče odstranil, aby byla akce "více vzrušující". Flynn poté vylezl na jeřáb, kde stál Curtiz vedle kamery, chytil ho pod krkem a ptal se ho, jestli se mu to zdá "dost vzrušující". (liquido26)
  • V době, kdy byl film natočen, držel primát v zaměstnání největšího množství kaskadérů. (liquido26)
  • Maid Marion (Pana Marion) není nikdy takto ve filmu nazvána. Pouze je dvakrát nazvána "Lady Marion Fitzwalter". (liquido26)

Reklama

Reklama