Obchodník se smrtí

• USA Lord of War (více)

Jurij Orlov je Američan ukrajinského původu, jeho rodiče se přistěhovali v době jeho dětství do Ameriky. Jurij vyrostl v Brooklynu, v části zvané Malá Oděsa, kde násilí bylo normální jev. Místo ovládala ruská mafie a Jurij velmi brzy zjistil, že jeho cestou ze života v této čtvrti je obchod se zbraněmi. Jurijovi k malým obchodům pomohl jeho rádoby židovský původ. Jenže Jurij nechtěl zůstat jen tím, kdo prodává místním zločincům několik zbraní. Když se mu začne i za pomoci jeho bratra Vitalije dařit, vyhledá známého velkého obchodníka, Simeona Weisze, a nabídne mu spolupráci. Simoen ho však s opovržením odmítne. Jurij nelituje, dál prodává zbraně v malých množstvích. Postupně si vytvoří kontakty mezi armádními důstojníky a své obchody zvyšuje. Prodává všem, neptá se, co se zbraněmi bude a kdo je bude používat. Vede život v poloilegalitě, má několik falešných pasů. Brzy zjistí, že má v patách Interpol. Agent Interpolu, Jack Valentine, je vytrvalý a stále se ho snaží dostat. Jurij musí začít umět improvizovat. Záhy pro něj není problém změnit jméno lodi a její registraci přímo za plavby na moři. Jurij a Vitalij se stávají dodavateli afrických diktátorů. Jenže obchod narazí na komplikaci, Vitalij se stal závislý na drogách a na alkoholu. Jurij ho proto posílá do léčebny a sám v obchodech, ve kterých jde často o život, pokračuje. Ale i Jurij má slabost. Tou je jeho zatím platonická láska k modelce Avě Fontaineové. A protože Jurij ví, že nic není nemožné, brzy nastraží na Avu past, vyláká ji pod falešnou nabídkou na focení do hotelu, ve kterém si koupil všechny pokoje. Rázem se s Avou ocitne v prázdném hotelu. Šarmantní Jurijovo vystupování a zjevný dostatek peněz udělají na Avu dojem. Záhy Jurij slaví s Avou svatbu. Padá železná opona a Jurij rázem nachází cestu na svou rodnou Ukrajinu. Tady, za pomoci příbuzného, armádního generála Dmitrije, začne doslova vykupovat ukrajinské armádní sklady. Obchody jsou sice nelegální, na Ukrajině však není za peníze nic problém. Agent Interpolu, Valentine, se může jen dívat, jak se Jurij dostal mezi první ligu obchodníků se smrtí. Objeví se Simeon Weisz, který by teď rád s Jurijem Orlovem spolupracoval. Jurij se jeho nabídce ale vysměje. To neměl dělat. Weisz mu jasně říká, že vyhlásit mu válku není rozumné. Jurij si z těch řečí nic nedělá. Že je to chyba, zjistí záhy. Auto s generálem Dmitrijem před jeho očima vyletí do vzduchu. Jurij ale nemá čas se mstít, má tolik kontaktů, že obchoduje s Ukrajinci dál. Nic už pro něj není problém. Hlavními odběrateli jsou podivné vlády a diktátoři v Africe. Mezi nimi vyniká diktátor Baptista a jeho syn. Baptista platí za zbraně diamanty a Jurij mu rád dodává. Je to poněkud nebezpečnější, neboť oba Baptisteové jsou blázni, nicméně za obrovské výdělky, které to přináší, je i Jurij ochoten riskovat. Jurijova žena Ava se na nic neptá a Jurij ji nechává žít v její zlaté kleci. Jurij ale zjistí, že i Valentine se vypracoval. Začíná mu nepříjemně komplikovat život. Když se Valentine pokusí překazit Jurijovu dodávku zbraní za pomoci stíhačky, se kterou donutí Jurije a jeho lidi přistát s dopravním letadlem na prašné silnici v divočině, Jurij pochopí, že má skutečně sobě rovného protivníka... (TV Prima)

Taffey

No, že by byl film strhující, to bych říct nemohl. Cage mi v něm jaksi nesedí. Nemůžu si pomoct, ale ani na popáté mě film neoslovil. Jaksi jsem Cagemu neuvěřil. A v tom případě, i kdyby bylo všechno ostatní na pět hvězdiček, nemohu dát víc, než hvězdičky tři. I přes mou velkou snahu film kolem mě profičel bez jakéhokoli zvýšení adrenalinu. ()

Lupes

Andrew Niccol a asi jeho nejlepší počin. Možná je to tím, že se tentokrát nepouštěl do žádných vizí budoucnosti, ale držel se pamětí hlavního hrdiny. Jenže i tady si dovolím říci, že nic nového pod sluncem, resp. žádný nový pohled či memento se nekonalo. Až dokonale sedl na lep onomu rusky mluvícímu hajzlovi a chlácholivě jej obhajoval.. Vždyť to "chudák" neměl lehké, co všechno musel pro svůj business obětovat a přitom nechtěl nikomu ublížit. Jen... trochu si vydělat. A na to má právo každý. No ne? ()

Zmeo

Když jsem tenhle film viděl poprvé, chtěl jsem se stát obchodníkem se zbraněmi. Dnes o pár let později jsem naopak uchvácen zpracováním, které názorně ukazuje, jak je propojen svět černého obchodu se zbraněmi a politické moci. Skvělý výkon Nicolase Cage, ()

HarqAlAda

Úžasne vykreslená filozofia človeka ktorý si zarába na živobytie vo svete nie moc populárnym spôsobom. Správna dávka čierneho humoru ktorý mi sadol. Hviezdička dolu za limonádové ladenie celého filmu kde skoro všetko tak nejako na chlp vychádza. Silno mi pripomína Ďakuejeme že fajčíte. Odporúčam všetkým milovníkom Nicolasa Cage alebo Jareda Leto, prípadne ako výbornú ľahkú filozofickú oddychovku (ak sa to dá povedať o krimi thrilleri). ()

departed

Co mi akorát tak trochu vadilo bylo, že se ten film tvářil tak moc životopisně, autenticky a přitom byl vyprávěn v podstatě pohádkovým stylem. Vše šlo bez problémů, vše vycházelo tak jak mělo, zákony se vochcávaly jakoby se nechumelilo, prostě americký sen. Jenže ty negativa (následky) jsou pak smrsknuty asi do posledních dvaceti minut, ale co z toho, když předešlá hodina a půl ukazovala život na háku. Chtělo se to při vyprávění držet při zemi už od začátku a ne pak na nepřipravené diváky udělat otočku o sto osmdesát. ()

Kukolar

Nicolas cage v časoch, keď ešte nebral každú úlohu, ktorú našiel pod posteľou či v šuflíku. Prekvapivo dobre stvárnené, vyhrané situácie a tematika (ne)legálenho obchodovania so zbraňami riadená z najvyšších postov vo mne zanechala nezabudnuteľný zážitok a k menu Nicolas cage sa mi vždy bude spájať film Obchodník so smrťou. ()

papadoce

"Pane, naroste mi znova ruka ?" Film, ktorý púta skôr témou ako filmovým umením. Taký ten rozprávaný príbeh so skvelým Nicolasom Cageom. Dlho ma tento film obchádzal, ale vidieť ho som považoval za povinnosť. Splnená. ()

Demonic189

Ked tak nad tym premýšľam, mnoho lepších filmov Niky Cage nemá. Po všetkých stránkach perfektne zvládnutá práca, ktorá nenudí ani na sekundu. ()

knihovna

No jo, válka je neoblíbenější sport, o tom žádná. Docela dobré, o autentičnosti se dá mluvit těžko, pochybuju, že někdo ví jak to v téhle brandži chodí. Ale filmík dobrej, to zase jo. Výkon Nicholase Cagea takový standartní Cageovský. ()

ostravak30

Obchodník se smrtí ironicky, místy sarkasticky, komentuje situaci kolem obchodů se zbraněmi. Svět obchodníků se zbraněmi je jiný, ale přesně takový, jaký ho mocní udělali. Celé to shrnuje vlastně závěr, ve kterém Jurij Orlov popisuje, kterak se dostane z vězení. Některé situace jsou vzhledem k tématu až bizarní, ale nejspíš to přesně takhle funguje. Paradoxem je, že obyčejní lidé nechtějí válčit, ale politici, diktátoři a výrobci zbraní ano. Každý má na tom svůj zájem a část zisku. Některé scény jsou až krutě pravdivé a otázkou je, co s tím vším můžeme dělat. Odpověď je nic. Můžeme to jen smutně sledovat a mezi reklamami si povzdechnout. Válka s Ukrajinou, která teď aktuálně probíhá, by byla pro takového Orlova doslova jako žně. Snímek je dobře natočen a moc se nedivím, že se k němu Američané nechtěli znát. Jsou to právě oni, kteří rádi napadají cizí země, anektují je, a dodávají zbraně. Je to dobrý film, který přes svou délku běží v rychlém sledu a herci podávají dobré výkony. Akorát i přes to nevím, zda ho člověk chce vidět víckrát. Není to optimistické téma a poté, co jsem to viděl, mohl jsem na to říct jen: „Chce se mi zvracet!“ ()

Ex_Machina

„Vo svetovom obehu je viac ako 550 miliónov strelných zbraní, to je jedna zbraň na každého dvanásteho človeka. Jedinou otázkou je, ako vyzbrojiť tých ostatných“. A tu prichádzam na scénu ja, Jurij Orlov, zrejme najväčší priekupník zbraní na svete. Bývalá Juhoslávia, diktátorské režimy v Afrike, alebo gerilové skupiny v latinskej Amerike. Všetci používajú zbrane odo mňa. Idú na odbyt ako teplé rožky. Ak ich nedodám ja, dodá ich niekto iný. Predávam iba najvyššiu kvalitu, pretože po rozpade sovietskeho zväzu mám vďaka mojej šikovnosti a kontaktom k dispozícii plné sklady kalašnikovov, obrnených vozidiel a dokonca aj útočných helikoptér. Som hráč na najvyššej úrovni, ktorý nemá rád mierové rokovania. Čo na tom, že stačí urobiť jednu chybu a prídem o rodinu aj o život. Ale kým sa tak stane dám si lajnu kokaínu zmiešanú s pušným prachom nech nemusím premýšľať nad tým aký zlý a skazený je tento svet, ktorý je takým aj vďaka mne. ()

OL@F

Satirický film o zbraních s ledově klidným Cagem.Úžasný pohled na problematiku zbraní,skvělá hudba a velmi zajímavá kamera! ()

Al Majda

Nicolas Cage mě přesvědčil halvně o tom, že je na každém člověku rozhodnutí zabít či nezabít a to že on se vyhne trhu se zbraněmi neznamená, že se přestanou vyrábět či používat.Ale je to jedna z možností, jak se dostat rychle k penězům,což v dnešní době neznám téměř nikoho,kdo by byl proti. Obdivuji rozhodně jeho schopnost ,jak peníze rychle vydělat ,tak rychle utratit. ()

unrocker

Tak takto hrat Nacolase Cage jsem dlouho nevidel... Vsechno na tomto filmu bylo skvělé. Jinými slovy kdo neviděl neví, stojí to za 4 hvězdičky k té páté dokonalosti mi tam prostě něco chybělo... :( ()

KaZbunda

4,5. Cage konečně hraje v něčem, na co se dá dívat.Začátek mi přišel ale trochu zrychlený(bratr vs.drogy, první schuzka vs. svatba..). Ovsem zbytek je paradni, podporen supr komentari hl.hrdiny.Rozkradani ukrajinskeho zbranoveho ansamblu je nejlepsi casti filmu..chudak Dmitri :) ()

Nicolas Cage plánuje skončit s herectvím

Nicolas Cage plánuje skončit s herectvím

04.12.2023

Matador s jedním zlatým oscarem na poličce za měsíc oslaví své šedesáté narozeniny. Na jeho herecké pažbě bychom našli úctyhodnou stovku filmů a nějaké drobné k tomu, a tak není divu, že přichází… (více)

Obchodník se smrtí se vrací

Obchodník se smrtí se vrací

08.05.2023

Oscarový herec Nicolas Cage v těchto dnech baví diváky na plátnech kin coby narcistní hrabě Dracula v akční fantasy komedii Renfield, nicméně na horizontu se pro něj namísto vycházejícího slunce… (více)

Obchodník s nesmrtelností

Obchodník s nesmrtelností

14.04.2010

Andrew Niccol pořád ne a ne navázat na famózního Obchodníka se smrtí. Talentovaný tvůrce měl točit sci-fi s Orlandem Bloomem The Cross, pak se s ním počítalo pro adaptaci románu Stephenie Meyerové… (více)