Reklama

Reklama

Souboj vojevůdců

(seriál)
  • USA Clash of Warriors
USA, 2002, 26x44 min

Obsahy(1)

Největší bitvy v dějinách byly vždy soubojem dvou vojevůdců, bylo to utkání odvahy, odolnosti, vytrvalosti a strategické prozíravosti. Americký dokumentární cyklus připomíná některé z významných bitev první a druhé světové války, kdy v čele jednotlivých armád stáli významní velitelé, jejichž jména posléze vešla do dějin.
První řada: 1. Von Falkenhayn proti Pétainovi
2. Pershing proti Gallwitzovi
3. Rommel proti Montgomerymu
4. Alexander proti von Arnimovi
5. Žukov proti von Bockovi
6. Yamamoto proti Nimitzovi
7. Vandegrift proti Hyakutakeovi
8. Paulus proti Čujkovovi
9. Von Manstein proti Vatutinovi
10. Patton proti von Klugemu
11. Bradley proti Modelovi
12. Clark proti Kesselringovi
13. Dajan proti Ámirovi

Druhá řada: 1. Velkokníže Nikolaj proti Hindenburgovi
2. Allenby proti von Sandersovi
3. Haig proti Ludendorffovi
4. Dowding proti Goeringovi
5. Horton proti Dönitzovi
6. Harris proti Kammhuberovi
7. Von Rundstedt proti Eisenhowerovi
8. Honda proti Stillvellovi
9. Halsey proti Kuritovi
10. Buckner proti Ušidžimovi
11. MacArthur proti Jamašitovi
12. Giap proti Westmorelandovi
13. Schwarzkopf proti Saddámovi (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (47)

char_t 

všechny recenze uživatele

Normálně bych asi dal minimálně o hvězdu víc, ale shodou náhod tenhle dokument běžel v TV hned po konkurenčním Souboji generálů, a ze srovnání tenhle kousek vychází neslavně. Rozklepané, nevyčištěné původní záběry z druhé světové se prostě s remasterovanými záběry, doplněnými o rekonstrukce a živé ukázky techniky prostě nedají srovnávat. A co si budeme povídat - původních BW záběrů z WWII s komentářem už jsme viděli až až... Na druhou stranu nutno pochválit nestrannost tvůrců, to se u dokumentů z USA tak často nevidí... ()

lajkus 

všechny recenze uživatele

Bitvy (popřípadě ofenzívy) nemůžeme shrnout jako souboj pouze 2 osob, nemůžeme srovnávat jejich životy a kariéru a to že tento generál vyhrál tuto bitvu není mnohdy ani záluhou jeho taktických schopností ale zásluhou odhodlanosti vojáků, popřípadě lepší výzbrojí....... V dokumentu mi též chyběli některé bitvy vyhrané nacisty (Francie, dobytí Hong-Kongu a Singapuru Japonci, Rommelovo dobytí Libye)...... ()

Reklama

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Z formálního hlediska je Souboj vojevůdců kvalitně odvedenou dokumentární prací, když seriál využívá všech klasických i moderních výrobních postupů, jako jsou atraktivní archivní záběry, počítačová animace a příhodně vybraná hudební kulisa. Pokud divák není zasvěceným fanouškem vojenské historie, bohatě to k seznámení s tématem postačí. Z hlediska obsahového už bych připomínky měl, a to poměrně zásadní...Seriál obsahuje některé nepřesnosti, které ale nejsou podstatné a vzhledem k rozsahu díla je lze přehlédnout. Málokterý rozsáhlý dokument se jim dokáže zcela vyhnout. Horší a pro mě neakceptovatelné je to už s celkovou koncepcí. Autoři seriálu se dopouští tradiční západní tendenčnosti při bagatelizaci významu východní fronty, kdy válčiště v severní Africe nebo v Itálii mělo z hlediska celkového průběhu 2. světové války ryze podružný význam. Například kapitulace vojsk osy v Tunisku nebyla způsobena ani tak mistrovstvím spojeneckých důstojníků a zápalem angloamerických vojsk, jako spíš naprostou "podvyživeností" německo-italských jednotek, když drtivá většina posil a výzbroje putovala na východní frontu. Zvlášť americké jednotky předváděly v pravdě zoufalou podívanou. Význam bitev na západní frontě zdaleka nedosahoval významu střetnutí na východě a tyto bitvy byly rozhodovány díky výrazné převaze ve výzbroji i v počtu vojáků. Naprosto pominuty byly bitvy, ve kterých zvítězily německé a japonské jednotky v počátečním období války, byť se jednalo často o brilantně připravené a provedené akce. Zejména velké obkličovací operace Wehrmachtu v roce 1941, jako byla likvidace jižního uskupení sovětských vojsk v kyjevském kotli. Výběr jednotlivých bitev byl tedy hodně tendenční, kdy byly neúnosně vyzdviženy operace, na kterých se podílela americká armáda. Dále je pominutý fakt, že mnohé operace nevyhrávali ani tak vojevůdci, jako spíš štáby a ještě spíš ekonomiky zúčastněných zemí. Není dostatečně zohledněn poměr sil a komentář je mnohdy takový patetický, typicky americky bombastický, viz "tato bitva měla rozhodnout o osudu celé války" nebo "tento generál byl jediný, kdo mohl zachránit.." atd. Někdy si komentář odporuje v nástinu situace a jejím následném detailním popisu. Celkový dojem: 65 %. ()

DocBrown 

všechny recenze uživatele

Cilem autoru bylo zjednodusit jednotlive bitvy na pouhy souboj dvou osob, ale to se jim v konecnem dusledku NASTESTI nepovedlo. Casto sklouzavaji uplne mimo ne a to je spravne. Dokument je preplnen uzasnymi autentickymi zabery a neni nastesti natocen stylem "modernich" americkych dokumentu, kde je pulka zaber na nekoho na zidli a kazdych 5 minut je reklama na to, co bude v dalsich 5 minutach. Pocitacove simulace jsou omezeny na minimum a maji za cil pouze schematicke naznaceni, na to nizsi uroven grafiky zcela staci. Cili secteno velmi dobry pocin, skoda jen jednotvarnejsimu vyberu bitev (hlavne vyhry spojencu na zapadni fronte). 75% ()

Hellboy 

všechny recenze uživatele

Kvalitní řada dokumentů, jen mě občas zamrzelo, když některé dobové záběry pustili v průběhu dílu dvakrát za sebou, což ve mě vyvolávalo dojem, že jim nestačily záběry, tak jich pár pustili dvakrát.. Dost zvláštní bylo, jak jednotlivé úspěchy či prohry v bitvách připisovaly těm generálům, ačkoliv mnohdy těch vlivů bylo mnohem víc! Jo a počítačové simulace byly špatné, ale těch bylo vždycky naštěstí jen málo. To jsou snad jediné vady, jinak poměrně poučná a nenudící série! (Obsah rozebírat nebudu, natolik odborník nejsem) ()

Galerie (6)

Reklama

Reklama