Reklama

Reklama

Čekej do tmy

  • Česko Čekání do tmy (více)
Trailer

Obsahy(1)

Audrey Hepburnová v roli slepé ženy, která bojuje o přežití a netuší s kým. Slavný americký thriller Čekej do tmy (1967) začíná poměrně nevinně. Manžel slepé Susy z neznalosti vezme k sobě na letišti od neznámé ženy hrající panenku. Když ji má vrátit, nemůže ji najít. Susy přišla o zrak teprve nedávno a stále se učí s tímto handicapem žít. Někomu však panenka velmi chybí a za každou cenu ji chce získat zpět. Neznámý si je jist, že ji najde u Susy a je odhodlán kvůli ní i zabíjet. Mladá žena se tak ocitá tváří v tvář psychopatickému vrahovi Roatovi. Jejím jediným přáním je přežít. Je sledována a přitom sama nevidí. Jen ve tmě má nad vetřelcem výhodu… Mrazivě děsivý snímek udržel v napětí již generace diváků a léty neztratil na své působivosti. Zásluhu na tom má i vynikající Audrey Hepburnová, která za roli Susy získala svou pátou nominaci na Oscara. Producentem snímku byl její tehdejší manžel, herec Mel Ferrer. Role Roata, zosobněného zla, se skvěle ujal Alan Arkin a jeho dva spojence si zahráli Jack Weston a Richard Crenna. Postupně se rozvíjí příběh plný napětí, který vrcholí ve strhující konfrontaci obou hlavních postav. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (394)

Frajer42 

všechny recenze uživatele

Zcela zásadně mi zde neseděla jedna věc, která se nedá popsat bez spoileru. Takže SPOILER.... Hlavní hrdinka měla v jedné chvíli(nutno říct, že dostatečně dlouhou chvíli, v domě byla sama a o všech zlých úmyslech okolí již věděla) super příležitost zatelefonovat si policejní pomoc. Nejsem si vědom žádných aspektů, které by ji tuto možnost znemožnily. Každopádně si tuto pomoc nepřivolala a volný čas využila k likvidaci veškerého osvětlení. Abych řekl pravdu, tak kdyby jen trochu chtěla, tak by si stihla přivolat pomoc i snížit intenzitu osvětlení svého skromného bytečku na 0. KONEC SPOILERU. Do tohoto momentu(ten popisovaný ve spoileru) se mi film docela líbil. Jedná se o čistokrevné psychologické drama, u kterého jsem naprosto nečekal, že si vůbec moji pozornost dovede získat. Jakmile však začnete o samotném filmu hlouběji přemýšlet, tak zjistíte, že je scénář dírkovaný více než cedník. Některé díry jsou zanedbatelně malé, ale jiné jsou nepřehlédnutelné. Jsou filmy, kde se logické chyby dají přehlížet. U tohoto filmu to však nelze. Tento film by měl na logické propracovanosti stavět. Co si budem povídat. Bohužel na ní nestaví. Lepší 2*. ()

Willy Kufalt 

všechny recenze uživatele

Vynikající thriller s úžasně stupňujícím se napětím od počátku do konce. Když během úvodní sešlosti zločinecké party v cizím bytě vytáhl Richard Crenna ostrou trojnožku podobnou školnímu kružidlu na tabuli, hodil jí svému kolegovi a následně bleskově ještě popadl židli, aby úspěšně vydíral šéfa party, skoro jsem vybuchl smíchy. Poprvé a dost možná naposled. Každá další situace s ohrožením života byla stále tísnivější, s každým dalším příchodem / odchodem postavy měl osud Susy blízko k velkému peklu a ač jsem díky upozornění předem i některým zdejším komentářům věděl, že od filmu mám čekat vyvrcholení v podobě jedné z nejstrašidelnějších scén v historii vůbec, stejně mi ta vrcholná nečekaná lekačka způsobila náhlý menší šok. Atmosféra ke konci mrazivá a pokud jde o Audrey Hepburn, přiznám se, že dosud jsem jí měl trochu (a zřejmě neprávem) zaškatulkovanou jako herečku, která oplývala vždycky víc krásou, než talentem, ale tady... tady mi svým výkonem doslova vyrazila dech od prvního okamihu, kdy vstoupila na scénu. Ano, na scénu doslova, protože jde o příběh dle divadelní hry, což je na filmu dost znát, protože se odehrává z valné části na půdě jednoho domu. Nicméně díky strhujícím hereckým výkonům (kromě Hepburnové a též již zmíněného Crenny skvěle obsazený ústřední psychopatický záporák!) mne ani na chvíli nepřišlo na um vnímat místy divadelní charakter snímky jako mínus či pozastavovat se nad nepravděpodobností příběhu. V rámci žánru rozhodně excelentní filmový zážitek. 95% ()

Reklama

Boogeyman 

všechny recenze uživatele

Začátek moc záživnej není, navíc při vší úctě k Audrey Hepburn, věrohodně zahrát slepce asi ejde. Představitelka Esmeraldy by mohla vyprávět. Když o tom tak přemýšlím, ještě nikdy jsem neviděl skutečně slepého člověka, který by neměj nějakým způsobem zdeformované oči. No nic, když když už se nám zlodejíčci vyhadrkují mezi sebou a konečně vybalí své představení na nevidomou dámu, dostane film nevídaný náboj a prakticky v jedné místnosti se odehraje famózní thriler při kterém si ukoušete nehty. ()

J*A*S*M 

všechny recenze uživatele

Možná příliš vykonstruovaný, ale stoprocentně na tvorbu napětí zaměřený psychologický thriller. Působivá hra nervů se odehraje na ploše jednoho pokoje, potažmo jednoho bytu. Z jednoho úhlu pohledu může Wait Until Dark připomenout Hitchcockův thriller Rear Window (také pětihvězdičkové), ale při bližším porovnání vychází najevo, že tyto snímky pracují s divákem úplně obráceně a nelze je tudíž řadit do jedné společné škatule. Tu čistě thrillerovou však jednoznačně lépe naplňuje právě Wait Until Dark. ()

nunka 

všechny recenze uživatele

Keď sa divák čo i len trochu viac zamyslí, zistí, že zápletka je vyskladaná zo skutočností, ktoré trochu ulietavajú od reality a dramatickosť stojí na obave o bezmocnú ženu. Filmu stačí len pár postáv, priestor jedného bytu a milá tvárička Audrey Hepburn. Po tomto filme si však myslím, že Audrey je herecky efektnejšia v kultových klasikách, viac jej sadnú postavičky uhrančivých žien. ()

Galerie (36)

Zajímavosti (27)

  • Audrey Hepburn (Susy Hendrix) a režisér Terence Young spoločne navštívili školu pre nevidiacich, aby sa dozvedeli viac o zrakovo postihnutých. Audrey sa naučila Brailleovo písmo natoľko, aby sa zdalo, že ho dokáže čítať a písať. Používanie Brailleového písma je zmena oproti pôvodnému scenáru z Broadwayu, kde Susy používala veci ako kocky cukru na sledovanie telefónnych čísiel. Písanie telefónnych čísiel v Brailleovom písme pôsobí reálnejšie a jeho zaradenie do filmu pochádza zo stretnutia Audrey Hepburn s nevidiacimi. (TheRoller)
  • Počas druhej svetovej vojny pracovala 16-ročná Audrey Hepburn (Susy Hendrix) ako dobrovoľná sestra v holandskej nemocnici. Počas bitky o Arnhem sa do nemocnice dostalo veľa zranených Spojencov. Jeden zo zranených vojakov, ktorému Audrey pomohla uzdraviť sa, bol mladý britský výsadkár – a budúci režisér – Terence Young, ktorý o viac ako 20 rokov neskôr režíroval film s Audrey, Čakaj, kým sa zotmie. (TheRoller)

Související novinky

Zemřel herec Alan Arkin

Zemřel herec Alan Arkin

30.06.2023

Přichází smutná zpráva pro celý filmový svět, ve věku devětaosmdesáti let totiž ve čtvrtek v kalifornském Carlsbadu zemřel oblíbený americký herec, režisér, scenárista a hudebník, držitel Oscara Alan… (více)

Reklama

Reklama