Reklama

Reklama

Rusko roku 1999 je na pokraji anarchie a jeho současný prezident stojí bezmocný proti narůstající nezaměstnanosti, inflaci, rostoucí zločinnosti a korupci. Chaos před blížícími se volbami vítá vůdce pravicové strany Igor Komarov, ze kterého se postupně stává ikona národa, protože zemi slibuje návrat k někdejší moci a slávě. Komarov ale spasitel Ruska není, naopak. Je to zrůda v lidské podobě, což pochopí ti, kteří odhalí přísně tajný dokument Manifest nového Ruska, jehož je Komarov autorem. Jediný, kdo je schopný ho zastavit, je bývalý tajný agent CIA Jason Monk, který zná dokonale ruské prostředí a k zemi ho váže citové pouto. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (31)

Lacike 

všechny recenze uživatele

Taký Hallmarkovský politicky špiónsky film. Čo sa týka veľkoleposti a technickej stránky, tak som spokojný. Je to ešte starý dobrý analógový film, takže sa vo veľkom natáčalo v reálnych lokáciách Moskvy, je tu pár pôsobivých výbuchov, niekoľko solídnych naháňačiek a prestreliek. Proste akcia je Ok a bavila ma viac ako u Netflixovského komplet CGI blockbusteru za 200 mega. Hlavným problémom je, že sa film strašne tiahne a keby z toho zostrihali jeden 90 minútový film, tak by to bolo oveľa lepšie. Nepoznám predlohu a o koľko vrstiev ju osekali, ale vo filme sa toho veľa nedeje, rieši sa tam aj zbytočná súkromná línia hlavného hrdinu a hlavne celé to politické pozadie so zlým kandidátom na ruského prezidenta je podané béčkovo povrchne. Všetky postavy sú jednorozmerné figúrky a už mi chýbalo len to, aby sa zloduch zakaždým diabolsky zasmial. Herecké obsadenie je celkom hviezdne, ale nikto z nich tu nič extra nepredvedie. A že tu všetci hovoria anglicky je dosť rušivé. Takže za niečo fakt stojí len tá akcia. Vďaka nej sa to raz dá prežiť ak budete mať celkovo nízke očakávania. 5/10. ()

tuwanakha 

všechny recenze uživatele

Tedy tvrdit, že je Ikona nejlepší román od Forsytha může jen naprostý literární ignorant. Jednoznačně nejlepší kniha je všeobecně známý Den pro Šakala, též známý jako Šakal a svými dalšími knihami se Forsyth bohužel k svému superbestselleru ani nepřiblížil. Většina filmových zpracování jeho thrillerů dopadla mizerně s výjimkou právě Šakala a to ještě jen ve své první verzi (ta s Willisem a Gerem byla znatelně slabší). Dvoudílný televizní film z produkce Hallmarku není žádným veledílem, ale na druhou stranu stojí za shlédnutí. Na Swayzem je již znát věk a hlavně jeho choroba, ale jako herec je stále velmi dobrý. Ben Cross si vystřihl další roli záporáka jakožto šéf KGB , ale Michael York v roli sira Nigela žádný velký prostor k předvedení svého hereckého mistrovství nedostává. ()

Reklama

Aelita 

všechny recenze uživatele

Kdyby se ponechaly jen záběry Moskvy na pozadí stručného výkladu politické zápletky filmu, mohl by z toho být dobrý úderný dokument na CNN nebo RT odrážející praktiky a cíle všelijakých Společenství zainteresovaných stran, které jsou dnešními hybateli a protagonisty na světové politicko-hospodářsko-finanční scéně. Takhle to je jen šablonové velmi volné a hlavně zdloooooouhavé televizní zpracování románu Fredericka Forsytha "Icon". Důrazný moderní klip cut by tomuto filmu velmi prospěl. Nicméně jsou i zajímavé věci: 1. Tři nebo čtyřikrát ve filmu různí lidé řekli, že Rusko se změnilo. Otázka zní - v čem je podstata jakékoliv země a jakéhokoliv národa? To jest co se nemění nehledě na změny názvů země a společenského zřízení či života? __ 2. "V přeneseném významu znamená slovo „ikona“ člověka či věc, užívanou podobně jako náboženský obraz. Jako určitý vzor, ale do jisté míry i jako ochranný, magický předmět, který má například zajistit či alespoň zaštítit obchodní, či jiný úspěch." Každý větší celek kromě společenského konsensu potřebuje svoji ikonu jako sjednocující ideologický a ideálový symbol. Napadá mne, že již dlouhou dobu nejsvatější, nejznámější a nejrozšířenější ikonou světa je portrét George Washingtona na jednodolarové bankovce. ()

Gemini 

všechny recenze uživatele

Moje nadšení z chvíle, kdy jsem v programu viděl titulek Ikona a monumentální 190minutovou stopáž, střídá znechucení srovnatelné snad jen s tím, které cítí Kim Čong Il při dvojsloví "lidská práva". Geniální a do detailu propracovaný majstrštyk Fredericka Forsytha byl zprzněn způsobem, za který by se nemusel stydět ani samotný markýz de Sade. Okaté vykrádání tu Svatého, tam zas Peacemakera (a to nemluvím jen o hudbě), onde třeba M:I-2, korunuje scénář plný nelogičností, děr a "neselhávajících aktuálních témat", jakými jsou geneticky přesné biologické zbraně, extremismus a populismus vrcholných politiků. Politickošpionážní thriller té nejvyšší kvality se zvrhává ve špatně natočenou akční grotesku kombinovanou s rodinným dramatem, plnou známých hereckých jmen. Z nich překvapivě nejmenší vinu na nízkém hodnocení nese Patrick Swayze v titulní roli exagenta CIA Jasona Monka. Když pominu, jak pan scénárista (údajně po konzultaci s autorem knižní předlohy) naložil s každou druhou postavou románu (obzvlášť tragický je šéf britské SIS, Sir Nigel Irvine, ztvárněný Michaelem Yorkem - ten si to snad hodil lépe i v Austinu Powersovi), stejně bych nemohl jít nad tři hvězdy. Jediná moje světlá myšlenka je ta, že snad někdo najde tenhle komentář, uvěří mu a přečte si tu pravou, jedinou, skvělou Ikonu od Mistra Fredericka Forsytha. Jdu se radši učit, abych na to zapomněl... ()

vegetol.mp 

všechny recenze uživatele

Knížku jsem nečet a ani se na to nechystám, takže je mi šumák, jak moc tahle minisérie mrví původní předlohu. Jako oddychovka to ale není tak zlý. Dějově to odsýpá, na každej osmdesátiminutovej díl jsou v rámci rozpočtu tři solidní akční sekvence a potěší i slušný obsazení a solidní záporák. Hallmark má samozřejmě oproti kanálům jako je HBO nebo Netflix zásadní finanční limity, ale pokud někdo nečeká nějakej zázrak, ale takovou trochu dražší a líp zrežírovanou epizodu Námořní vyšetřovací služby, neměl by být zklamanej. ()

Galerie (27)

Zajímavosti (1)

  • Film se natáčel v Bulharsku (Sofie) a Rusku (Moskva). (GASTON73)

Reklama

Reklama