Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Slíbil jí, že z ní udělá hvězdu, jakou vždy chtěla být. Svůj slib splnil beze zbytku. Zaujala ho okamžitě, jakmile poprvé přišla do jeho ateliéru v bývalé továrně na klobouky. Díky své neobyčejné kráse a nepřehlédnutelnému charismatu, se mladá Edie Sedgwick stala takřka přes noc ikonou pro tisíce lidí. V polovině šedesátých let plnila titulní stránky prestižních módních časopisů, plátna kin a byla samozřejmě také ozdobou snad všech večírků. Konec její kariéry i života přišel ale stejně rychle a brzy, jako její závratný vstup do světel reflektorů. Ocitla se ve společnosti nejhorší spodiny. Věčně opilá, věčně zfetovaná, věčně bez peněz. Nedokázala se o sebe postarat a všichni se k ní obrátili zády. Přestože zemřela v pouhých 28ti letech, svět na ni nezapomněl. Nejméně dvě písně Boba Dylana jsou prý právě o ní, skupina The Cult pro ni také složila píseň a ve videoklipu dokonce použili originální Ediiny fotografie...

George Hickenlooper si vybral do hlavní role nádhernou Siennu Miller (Po krk v extázi/Layer Cake, Casanova). Světoznámého Andyho Warhola zde ztvárnil vynikající Guy Pearce (Memento, Proposition) a v postavě Ediiny velké lásky poznáme mladého Haydena Christensena (Star Wars II, III). Film se před příchodem do kin potýkal se spoustou problémů. Například Bob Dylan chtěl zabránit promítání tohoto snímku. Film podle něho prý naznačuje, že múza Andyho Warhola zemřela právě kvůli němu... (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (172)

4daPeace 

všechny recenze uživatele

Verdikt: Nekdo jako, ja, kdo toho a Andym Warholovi vlastne moc nevedel a stale nevi, ziskal po shlednuti tohohle retro-filmu vlastne jedinou vec a to poznatek, ze si budu dale vice vsimat, v jakych filmech se bude objevovat jedna herecka s hodne velkym talentem - Sienna Miller. P.S. Pripomelo mi to film Gia, ktery vlastne odstartoval karieru Mrs. Jolie...Sienna ma mozna naslapnuto jeste lepe... ()

Pavlínka9 

všechny recenze uživatele

Tento film mě zaujal již v roce 2006, kdy jsem se na něj neskutečně těšila. A byla jsem nadmíru spokojena. Pro někoho, kdo neví jaká byla doba v 60tých letech (já to na vlastní kůži sice taky nevim, ale zajímám se o to), tak mu to prostředí přijde hodně zvláštní. A ono doopravdy bylo. Andy Warhol byl podivín, kterého Guy Pearce zahrál tak přesvědčivě, že bych si od něj nějaký obraz snad koupila :D Ale hlavní pro mě byla Sienna Miller, která mi přijde neskutečně krásná a v tomto filmu svoji krásu patřičně využila. Nemohla jsem se na ní vynadívat...Film není nějak moc dlouhý, což je výhoda, jelikož tam nejsou zbytečnosti, prolíná se tam undeground s realitou a je tam dobrám ukázka toho, jak lidé z vyšší společnosti a se zájmem o současnot, naráží na lidi s vlastním nápadem...a nebo je to opačně? ;) Hayden Christensen v roli "Boba" byl jako blesk z čistého nebe a pohled na něj byl osudovým jak pro Edie, tak pro mě ;) Prolínání z léčebny a minulosti, kterou Edie prožila je velice příjemná a závěrečné titulky s krátkým vysvětlením, to byla jen tečka za výborným filmem :) ()

Reklama

marhoul 

všechny recenze uživatele

Sláva je tak pomíjivá... O to tragičtěji to končívá, když si mladá nanynka, byť zajímavá a s pěkným ksichtíkem neumí spočítat, že nic netrvá věčně.V závěru troska. No jo, holka, ale to ses měla jinak otáčet. Film není bůhvíjaký, ale Sienna je v něm výborná. Plakáty od Warhola vyloženě můžu, ale jeho jako člověka či kulturní ikonu jsem nepobrala nikdy. Výstřední syn Rusínů, odkudsi z dediny za Medzilaborcema, který by Slovensko na mapě beztak těžko našel sice dobyl kulturní svět, no pro mě je popartový king navždy Bowie. Děvenky, které skočily na lep Andymu tedy příliš nechápu, ale asi jim to za tu jepičí slávu stálo. Však kdo jsem já? Že ano. :) ()

O´Hara 

všechny recenze uživatele

It was amazing film.Great...nemám slov, jsem z toho naprosto ohromen, ne ve smyslu, že bych to mohl vidět pořád dokola, ale v tom, že je to opravdu jedinečné, otevřené, smutné a krásné zároveň. Sienna Miller je zde naprosto dokonalá, téměř každý mi dá asi za pravdu, že z této herečky se stává nová ikona amerického filmu....a dává to zde naprosto všem jasně najevo!! ()

Silence 

všechny recenze uživatele

Paradoxně jsem se nudil díky tomu, že je ten film nehorázně zkratkovitý. Klidně bych snesl dvouhodinovou stopáž, kdyby jen autoři nepřeskakovali od nedořečených témat a situací k dalším. Příliš spoléhají na herce a na to, že všichni diváci znají Warhola a jeho dílo. Z filmu si totiž nemůže neznalý divák odnést pocit o Warholově géniu... Samozřejmě, že Factory Girl je hlavně o Edie, o tom, jak byla hýčkána, když byla hodná holčička a jak jí Warhol odhodil, jako použitý kapesník v okamžiku, kdy dostal pocit, že už není jediným uctívaným mužem jejího života. Bohužel, člověk má stále nutkání říkat si: "Kde je ten Andy Warhol? Proč Edie uctívá tohohle pošuka?". Je to především chybou již zmíněné zkratkovitosti. "Ukážeme, jak Andy natočí brakový film, načmárá pár čar na papír a po několika záběrech na nadšené obecenstvo už divák přece musí vidět toho génia," myslí si zřejmě autoři. To je ale tak naivní názor. Bohužel prochází celým filmem a ten tím neskutečně trpí. Ve výsledku je tak Factory Girl povrchní klipovou sekvencí, která postrádá emoce a jakoukoliv skutečně zapamatováníhodnou scénu. To, že se na to hezky kouká a poslouchá, je skutečně málo. Zklamání. 4/10 ()

Galerie (29)

Zajímavosti (13)

  • V originálním znění mluví matka Andyho Warhola česky. (HappySmile)
  • Snímek vznikl na základě výpovědí řady Warholových přátel. (Olík)
  • Sienna Miller byla do role Edie Sedgwickové obsazena dvakrát. Poprvé ji zamítli producenti, protože cítili, že pro film potřebují nějaké "větší jméno". Nakonec ale roli dostala díky publicitě svého rozchodu se snoubencem Judem Lawem. (HappySmile)

Související novinky

Rychlonovinky

Rychlonovinky

31.01.2007

DreamWorks a Ardman Animations téměř 10 let pracovali společně a vzešly z toho celkem 3 animované filmy: Slepičí úlet, Oscarový Wallace a Gromit: Prokletí králíkodlaka a Spláchnutej. Obě studia se… (více)

Reklama

Reklama