Reklama

Reklama

Anémic cinéma

(festivalový název)
  • Francie Anémic cinéma
Krátkometrážní / Experimentální
Francie, 1926, 7 min

Režie:

Marcel Duchamp

Obsahy(1)

„Vrcholy kuželů připomínají a zároveň i poněkud karikují bradavky. Vzájemné pronikání pulsujících spirál na zbývajících discích pak evokuje vstup do nitra vaginy," popisuje psychoanalyticky Toby Mussman film Marcela Duchampa, jehož ready-mades navždy změnily normy našeho estetického vnímání. (MFDF Ji.hlava)

Recenze (19)

ŇY!!! 

všechny recenze uživatele

Příspěvek Marcela Duchampa do pokladnice světové kinematografie. Pro někoho možná příliš streotypní snímek, poskládaný ze záběrů na různé spirálovité kotouče, prokládaných slovními hříčkami ve francouzštině (dle Jindřicha Chalupeckého velmi cynickými a se sexuálním podtextem). Jen pro objasnění nezvyklého názvu: slovo "Anémic" je přesmyčkou slova "cinéma". ()

Sfinkter 

všechny recenze uživatele

Duchamp možná dělal revoluční věci, ale tento snímek beru pouze jako "film je mocná věc tak natočíme pár spirál a tvarů ať divák vidí něco skvělého". Tyto hrátky s obrazem a vnímáním však najdete v mnoha knihách a animacích a neshledávám na nich nic převratného. Chvilku si oddechněte, nechce se unášet obrazem, máte k tomu pěkný hudební doprovod. Ale těch šest minut bohatě stačí. ()

Reklama

JohnMiller 

všechny recenze uživatele

Na tomto celom je aj tak najlepšia tá slovná hračka v názve..... Anémic cinéma. V celej snímke sa na obrazovke zobrazujú pohyby špirál. Oční klam obrazu sa tu strieda s kruhom do ktorého je vpísaný text takisto v tvare špirály. Len škoda že som s tých textov neporozumel ani mäkké ň pretože po Francúzky neviem s hola nič. Tým pádom je moje hodnotenie iba také..... inštinktívne. Tento avant-gardný film je jednoduchý ale originálne úderný. ()

SeanLSD 

všechny recenze uživatele

Najnekonformnejší zo všetkých avantgardných umelcov v spolupráci so spriazneným Man Rayom roztočili niekoľko zo svojich rotoreliéfov s hypnotickými špirálovými maľbami a hoci títo dvaja sú spojení predovšetkým s dadaizmom od jeho samotných počiatkov až k vrcholným formám siahajúcim až do súčasného umenia, charakter básní v krútivom efekte tvoriacich polovicu diela a hypnotický efekt, ktorý má jeho sústredené sledovanie na diváka, ukazujú skôr na surrealizmus. ()

Hwaelos 

všechny recenze uživatele

Bez znalostí francouzských slovních hříček je Anémic cinéma jen prostředkem pro autohypnózu, protože po pěti minutách záběrů rotujících spirál se vám bude maximálně točit hlava. Zároveň jsou ale pasáže s textem spíš kritickým místem filmu a představují Duchampovu neschopnost odpoutat se od literatury k vizuálnu. ()

Galerie (5)

Zajímavosti (4)

  • Kotouče s větami, které ve filmu v pravidelných intervalech rotují, obsahují francouzské slovní hříčky odpovídající stylu dada. (Hwaelos)
  • I samotný název filmu je dvojznačný. Je to sice pokus vytvořit "anémický film", ale zároveň je slovo "anémic" jen přesmyčkou slova "cinéma". (Hwaelos)
  • Na filmu spolupracoval i význačný avantgardní režisér Man Ray. (Hwaelos)

Reklama

Reklama