V roce 1971 vznikl slavný snímek Francouzská spojka s podtitulem Štvanice a při svém uvedení se setkal s nadšeným kritickým i diváckým úspěchem. Kriminální drama bylo oceněno hned pěti Oscary a snímek lze řadit mezi klasická díla americké kinematografie. Otevřený konec vyloženě vybízel k natočení pokračování, které vzniklo o čtyři roky později v režii Johna Frankenheimera. V hlavní roli se vrací Gene Hackman, který za ztvárnění newyorského detektiva Jimmyho Doylea obdržel Oscara za nejlepší herecký výkon v hlavní roli. Detektiv Doyle přijíždí do francouzského města Marseille, aby konečně dopadl unikajícího překupníka drog Alaina Charniera (Fernando Rey).  Na jeho dopadení má spolupracovat s marseillským komisařem Henrym Bárthélémyim (Bernard Fresson). Během vyšetřování pozadí drogových kšeftů je ovšem Doyle unesen a držen ve starém hotelu, kde mu únosci systematicky píchají drogy. Po třech týdnech intenzivní drogové kúry ho Charnier nechává propustit na pokraji života a smrti. Doyle musí překonat příznaky silné drogové závislosti a uvědomí si, že měl představovat pouhou policejní návnadu. S celou situací je ovšem odhodlaný se vypořádat po svém a Charniera konečně jednou provždy dostat. (Česká televize)

Anthony

Pořádný závěr mi v jedničce chyběl, jinak se ovšem první díl těžko překonává. John Frankenheimer se ovšem snažil a tak natočil skutečně důstojné pokračování. Hackman zde herecky řádí snad ještě více než v předchozím filmu, především kvůli pro herce vděčné scéně s drogami. Líbí se mi, že je zachována civilnost (ruční kamera), závěrečná honička přes město je mistrovská a vyvolává ve vás dojem, že jste při tom. ()

tnp101

Pokračování mírně odlišného charakteru. Zatímco první díl se dal s trochou nadhledu označit za akční film, dvojka se jeví spíše jako psychologický thriller. Nějaké nadmíru vzrušující akce je tu pomálu (i když honička z vlastního pohledu ala „Mirror’s Edge“ působí velmi příjemně) a dějově film není stavěn pro dvouhodinovou stopáž. Co jej ale obstojně drží nad vodou, je fantastický výkon Gene Hackmana. Pokud se vám líbí jednička, nespálíte se. RECENZE ČESKÉHO BLU-RAY: O několik let novější sequel „Francouzské spojky“ vypadá obrazově hned na první pohled nesrovnatelně lépe než uzrněný první díl. Poměru stran zůstává „celo-obrazový“, tedy 1,85:1 a konečně se dočkáme obstojné ostrosti i nějakých těch drobnějších detailů, přestože se stále nejedná o vyložený zázrak. Zrno je tentokrát nenápadné, barvy pak nijak pestré, ale docela realistické. Mírně nižší kontrast neznehodnocuje solidní podání černé a obraz oproti prvnímu dílu zkrátka celkově působí mnohem stabilnějším dojmem. O trochu slaběji vypadají záběry z vlastního pohledu, jež se hojně využívají v závěru, avšak přesto by se u jedničky jednalo o ty pohlednější záběry. Žádné anglické titulky u neanglicky mluvených dialogů nejsou tentokrát přítomny, za což může charakter filmu. Obraz se dočkal příjemného vylepšení, což bych rád řekl také o zvuku, ale bohužel nemohu. Originální DTS-HD 5.1 MASTER stopa zní totiž výrazně hůře, než docela efektivní stopa u předcházejícího filmu. Dynamika je utopena v nevýrazném mixu, kde akčnější scény automaticky neznamenají celkovou vyšší hlasitost. Subwoofer zůstane víceméně zcela bez práce a podobně tomu je i v případě zadních kanálů. Kvalita slova se takřka rovná ne nejsilnější prezentaci slyšené v jedničce a velmi nehezky zní i hudební doprovod. Tohle člověka jednoduše nenadchne. Mohl bych se tu pochopitelně odvolávat na rok výroby, ale po překvapivě potěšujícím zážitku z jedničky se mi do toho moc nechce. Česká stopa opět není přítomna a tak se můžeme vrhnout na přídavné materiály. Tentokrát jsme nebyly o nic ochuzení, což ale neznamená, že na nás čeká nálož. I nyní na nás čeká dvojice komentářů. První nabízí příjemnou kolekci informací z úst již zesnulého režiséra J. Frankenheimera a druhý neméně zajímavě hovořícího G. Hackmana a producenta, kteří sice nebyli nahráváni pospolu v jednom studio, ale vzhledem ke svižnému střídání se nejedná o tolik patrný jev. Oba komentáře nabízejí podrobný pohled na pre-produkci i produkci. Následuje izolovaná hudební stopa v DTS 5.1, která zní několikanásobně lépe, než jak je namixovaná v regulérní stopě. Dále tu máme 25 minutový dokument o J. Frankenheimerovi, což je docela zajímavá opěvná biografie a 7 minutovou konverzaci G. Hackmana o filmu, resp. režisérovi, hercích, lokacích a podobně. Následuje kinotrailer a galerie kostýmů a storyboardů se zhruba 200 snímky a to je bohužel vše, co nám disk nabídne. Popravdě řečeno nejsou výrazněji informačně nabité, než na první pohled ještě o trochu slabší nabídka u disku prvního dílu, tam totiž na rozdíl od tohoto disku byla k dispozici i „trivia“ stopa, což je neředěná kolekce informací sama o sobě. Ale nedá se nic dělat. Potěšující alespoň jejich kompletní HD prezentace, o trochu méně pak absence českých i anglických titulků. Pokud se rozhodnete kupovat Blu-ray disk jedničky, pořídit k ní rovnou i dvojku není úplně od věci. Pamatujte však, že ani jeden disk nepředstavuje nic, z čeho byste se zbláznili radostí - čas od času se může dokonce jednat o opačné emoce. Slabších 60%. () (méně) (více)

Martin741

Francouzska Spojka 2 je uz o cosi menej napinava ako vyborna jednicka. Tvorcovia sa viac zamerali na psychologicku dramu nez na plnohodnotny akcnak a film opat stoji a pada na Gene Hackmanovi. Williama Friedkina na poste rezisera vystriedal John Frankenheimer /Vlak 1964/. Celkovo vsak pre mna uz slabsie pokracovanie : 66 % ()

major.warren

Skvělé pokračování legendárního kriminálního trháku Francouzská spojka. V hlavní roli komisaře Pepka Doyla opět Gene Hackman. Režie se tentokrát ujal John Frankenheimer a myslím, že se mu jeho dílo velice povedlo. Scénář opět velice dobrý se skvělými hláškami. Kamera jako v prvním díle výtečná. Hudba jako v prvním díle nic moc, střih a zvuk dobré. Kromě hlavního Gena Hackmana se ve filmu objevil opět skvělý Fernando Rey v roli zločince Charniera. Nejlepší scéna je podle mě scéna finální. U mě čtyři krásné hvězdičky. ()

Othello

Člověk se po prvním díle, kde jsem se vláčeli špinavými ulicemi New Yorku těší na něco podobného v Marseille, ale místo toho strávíme půlku času ve špatně nasvícených interiorových kulisách. V půlce se navíc film zastaví asi na šest hodin, aby Gene Hackman mohl provést HEReCký VýkON (tm). Jeho Popeye zde pak, vykořeněný z prostředí, kterému rozumí, působí akorát jako nevychovanej debil, takže jediný, co si zde zbývá užít je místy taková zvláštní surovost kamery a střihu, kde všechno probíhá buď zbytečně pomalu nebo zase podivně rychle. ()

• Vila u moře, kde bydlí záporák Charnier (Fernando Rey), je ve městě Cassis u Marseille. (ČSFD)
  • Zatímco první příběh byl natočen podle skutečných událostí, pokračování Francouzská spojka 2 je čistou fikcí. (Terva)
  • Kvůli větě "Mickey Mantle je hovno" musel producent Robert L. Rosen bývalou hvězdu vyhledat a požádat o svolení. Mantle jakmile záběr uviděl, rozesmál se a dal souhlas k užití jeho jména. (Terva)