Vojna a mier, na bojisku aj v ľudských srdciach. V tieni Napoleonovej invázie do Ruska sa do seba zamilujú predstavitelia dvoch rodín aj napriek rozdielom, ktorí medzi ich šľachtickými rodmi panuje. Mladá šľachtičná Nataša Rostovova (Ljudmila Saveljeva) žije v nešťastnom manželstve s Pierrom Bezuchovom (Sergej Bondarčuk), čo vyústi do romániku s temperamentným princom Andrejom Bolkonským (Vjačeslav Tichonov). Keď vypukne vojna a Moskva sa dostáva pod francúzsku okupáciu, každý musí zápasiť s nástrahami lásky, čeliť stratám a búrlivým udalostiam histórie, ktoré preukážu česť, odvahu a odolnosť ľudského ducha tvárou v tvár nepriazni osudu. (Arsenal83)

eexDon

Für mich - 85%, - /promluvy, rozmluvy, jež naštěstí od 2. dílu ustaly a samotný 1. díl, jenž mě přímo nezklamal, ale ani příliš neoslovil/, + /bitva u Slavkova, Borodina, chaos v Moskvě/pro Rusy spíš apokalypsa/, ústup Napoleona, 2. díl - plesy, hony atd., je toho mnohem víc/, hodnocení - přesně jako ruský medvěd, pomalejší rozjezd/1. díl/, pak ostré zvýšení tempa a úrovně/2. díl se mi tak líbíl, na rozdíl od 1./ a potom zuřivý dojezd/3. + 4. díl/ spolu s největší filmovou bitvou všech dob, jinak řečeno delší začátek/trvalo, než se ruský medvěd dostal do tempa/, ale v cíli bez soupeře, poznámky - předobraz, vzor pro každé další zpracování, bitva u Borodina - takhle se to má dělat ()

StaryMech

Z menší části žalozpěv nad hrůzami války, z větší vlastenecký chorál. Bondarčuk dal přednost místy až manýristickému opernímu patosu před střízlivým realismem a tah mu vyšel lépe, než bych čekal: dílo ctižádostivě, ale pevně rozkročené někde na půli cesty mezi Gancem a Malickem, si podle mě přes všechny své slabiny (včetně režisérova sebeobsazení do hlavní role) zaslouží, aby se o něm psalo jako o díle mistrovském. ()