Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Poslední měsíce nacistické okupace v malém městěčku. Třináctiletý syn předáka místního ilegálního hnutí zastoupí partyzánskou spojku a přes veškěré nebezpečí odevzdá důležité zprávy. První hraný film režiséra Pavla Blumenfelda. Bývalý příslušník čs. jednotek v Sovětském svazu předtím spolupracoval se sovětskými dokumentaristy. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (19)

Martin741 

všechny recenze uživatele

Dlho som si myslel, ze to natocil Vaclav Krska a ne. To je dobre, krska mi totiz ako reziser nepasuje. Tento rezisersky debut je nepravom podceneny, podla mna mal byt uz v cervenej farbe. Trochu ma nasralo, ze kusok v hore, co by hubar dosiel na hriby maju partizani tabor jak mensia osada a nacisti o tom nevedia ..... to bol take, tazko uveritelne. kazdopadne za koniec filmu dam vysoky pocet %, a to az 72 % ()

wosho 

všechny recenze uživatele

Film s čb viděným světa, poplatný své době. Na druhou stranu je dobře natočený a zahraný (myslím herecké výkony dětských hrdinů). Jeho největší problém však tkví v špatném rozvržení rovnováhy. Autoři nevědí co filmem říct a komu. Mixují válečné drama o odbojářích a partyzánech bojujících ve strachu proti Němcům. A při tom do toho neustále vrážejí dětské dobrodružství. A obě šásti filmu spolu vůbec nefungují narizdíl od francouzských Zakázaných hrách z té doby. Škoda, protože by se jednalo o velice kvalitní dětský film. ()

Reklama

GIK odpad!

všechny recenze uživatele

Haranti mají málo války a tak si na ní ještě hrají. Němci pročesávají les metr po metru, ale poněkud přebujelou partyzánskou kolonii objeví haranti. Politická diskuze pětiletého haranta o bolševicích. Globus v kanceláři gestapáka – no to jsem ještě neviděl. Globus je pečlivě zabírán z mnoha úhlů. Výslech dětí na gestapu společně s matkou – prasárna. Hlavně že stále vidíme globus. Šéf, který před tím neuměl česky slovo, najednou mluví jako rodilý Čech. Zabedněný učitel neumí poslouchat svého nadřízeného. Konfidentka partyzánů pracuje přímo v centrálním stanu SS. Děti hromadně hajlují – taky jsem nikdy neviděl. Zednářská znamení: 6 krát 3 je 18. 18. auto, zednářská pyramida. Řídí podzemní hnutí z půdy. Přepadení konvoje wehrmachtu za účasti 12letého kluka se samopalem. Jedna zhovadilost za druhou. ()

MickeyStuma 

všechny recenze uživatele

To by nebylo, aby ve 2. světové válce nebyli dětští udatní hrdinové. V tomto příběhu se jmenuje Jenda a není sám. Jde o zbraně určené na frontu vyrobené v malém městečku, jejichž dodání chtějí zabránit partyzáni. A pozor, protože film vznikl počátkem 50. let, není od věci, že jim pomáhají příslušníci ilegálního hnutí z řad dělníků a obyvatel města. Jenda se v lese náhodně stane svědkem zastřelení partyzánské spojky a tak se toho chopí sám. A dobrodružství zakončené válečnou scénou může začít. Film je určený dětským divákům, takže je v mnoha ohledech umravněn. Ani ta politická agitka tu není tak markantní. Vlastně se jedná o ryze dětský dobrodružný příběh z války a nic jiného. Dnes už víme, že jich vzniklo daleko více, které mají jedno společné. I děti bojovali s vervou sobě vlastní za svobodu své vlasti jak jen mohli, kteří ve své době byli prostě vzorem. S realitou to samozřejmě nemá nic společného, ale jako film to zase nebylo natočeno nijak špatně. Jen vlivem doby vzniku to má nechutnou hořkou příchuť. Přesto je škoda, že se stal snímek pozapomenutým. ()

Hennes 

všechny recenze uživatele

Slušně natočený snímek. Jednalo se o rok 1950 a myslím, že si musíme uvědomit dobu a atmosféru natáčení, která byla prostě jasná. Filmařsky to ale není vůbec špatné. Já si pamatuji tento film velice matně z roku 1977, když jsem ho jako malý shédl na rekreaci ROH v Jánských lázních, při večerním promítání na upevnění socialistické morálky. Strašně mě zaujala jako malého kluka záverečná scéna napadení německého konvoje partyzánskou skupinou. Marně jsem po filmu léta pátral až dnes mi ho předložil jako na podnose CS Film. Úplně náhodou jsem přepnul a hele.... ()

Galerie (3)

Zajímavosti (1)

  • Film se natáčel v Úpici u Trutnova. (ledofredo)

Reklama

Reklama