Malý toaster

• Československo Odvážný malý toaster (více)

Mile svérázné veselé postavičky a přitažlivé výtvarné zpracování dělají z tohoto výjimečně pěkného filmu krásný zážitek pro každé dítě. Film připomíná velké hollywoodské filmy, ve kterých hrdinové stále musí čelit novým problémům a proto je velmi vzrušující a skutečně silně upoutá vaši pozornost. Nudit se při něm zaručeně nebudou malí ani velcí! Jednoho dne rodina opustí svůj domov a zanechá v něm domácí spotřebiče. Ty ale oživnou a vypraví se do světa najít svého „pána“. Tak začíná nebezpečná, humorná a krásná podívaná o putování domácích spotřebičů do města i na venkov. Po boku nebojácného malého toastera tu kráčí vážný vysavač, zbabělá skříńka, hlučné rádio, rozsvícená lampa a další. Cestou prožívají nevídaná dobrodružství a jsou moc rádi, když nakonec svého „pána“ přece jen najdou. (oficiální text distributora)

T-pack

Podobně jako Králík Roger nebo třeba nekonečný příběh byl Odvážný malý toaster vypálen do mé paměti jako sled obrazů a scén, spíše než ucelené vyprávění. Na tomhle animáku ale bylo zvláštní to, že se mi vybavovaly hlavně scény strašidelné, nemající daleko až k traumatizujícím. Když jsem pak objevil tohle DVD v naší malé kolekci, musel jsem si ho pustit a teď už vím, proč si pamatuju hlavně scény jako obří fousatej ventilátor, elektromagnet, co nahání spotřebiče po celý skládce, nebo místnost plnou rozbitejch zpívajících krámů. Tenhle snímek je neuvěřitelně temnej na to, že je cílenej hlavně na děti. Dysfunkční parta při sobě drží zpravidla jen v momentech ohrožení a ty se střídaj jeden za druhym. Postavy taky nejsou ploché, paradoxně snad až na ten odvážný malý toaster mají celkem propracovanou psychiku a kdyby někdo zkusil udělat kurva temnej remake pro dospělý, kde klidně sem tam nějakej spotřebič fakt zařve, rozhodně by mě něco takovýho lákalo. Právě ta depresivní dospělácká složka rozhádanejch postav nechává Toaster vyniknout a jde o velmi nápadného předchůdce do dokonalosti dotažených Toy Story, tak nápadného, že by se snad měl jmenovat spíš Appliance Story. ()

Mercilonka

Kazetu "Odvážný malý toaster" jsem dostala na Vánoce 1994 a film jsem si pouštěla ještě v roce 2004. Bohužel doba se na pásce podepsala a kazeta je takřka nedívatelná. Jakou radost jsem měla, když se na pultu trafiky objevilo DVD a já se těšila na elektrickou dečku a nerudný, ale přesto citlivý vysavač. Největší zklamání - nový dabing. Jelikož hlášky znám zpaměti, tak jsem se u filmu tak šklebila, že jsem ho v půlce musela vypnout. Ale děj je naprosto originální, dojemný a dobrodružný. ()

tsatsiki

když jsem byl malý, tak sem tuto pohádku miloval. Pak se někde ztratila vhska a viděl jsem ji asi po 15 letech, když jsem si ji dnes stáhnul. Jedinné, co se mi po letech na tom nelíbilo, byly ty písničky, jinak se mi to líbilo jako dřív a viděl jsem to, ale s novým dabingem. Ten z vhsky nebo z novy se asi nedochoval. ()

janek85

Roztomilý, nádherný, pěkně nakreslený příběh. Jak jsem byl malý, tak jsem si to pořád půjčoval v půjčovně, protože mě to tolik bavilo a měl jsem z toho velikou radost. Postavičky jsou do detailu nakreslené, pěkně barevné. Celkový dojem:Je mi hrozně moc líto, že tento kreslený film zmizel z půjčoven, pač mi na něm hodně záleželo. A rád bych se s ním shledal znovu.97% ()

L_O_U_S

Je zvláštní porovnávat pocity, jaké jste při jednotlivých scénách zažívali jako dítě a jaké zažíváte teď. Malý toaster mi svého času přišel jako poměrně depresivní animák. Dnes už na mě zapůsobí tak maximálně scény ze skládky s ďábelským elektromagnetem. Zajímavé je taky porovnávat, jakou myšlenkovou stopu film zanechával před lety a jakou dnes. Zatímco kdysi jsem tenhle snímek vnímal prostě jen jako pohádku, dnes už je to antikonzumní poselství daleko čitelnější. Pro každého z nás je totiž daleko snazší koupit si novou konvici než nechat opravit tu starou, o nákupech nepotřebných technologií ani nemluvě (souhlas se strougym). (424.) ()

• Ve filmu můžeme na dveřích spatřit i známý pixarovský odkaz A113. (T-pack)
  • Film vychází ze stejnojmenné knižní novely Thomase M. Dische z roku 1980, ale díky rozsáhlým upravám ve scénáři skončily v hotovém filmu jen čtyři řádky dialogů z knihy. (Homerking)