Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Malá Terezka přijíždí na prázdniny k babičce a dědovi, kteří tvoří svéráznou dvojici. Zatímco děda Malý, vesnický všeuměl, se celý život pokouší, samozřejmě marně, létat na rogalu, jeho žena vše shovívavě pozoruje a v klidu přitom pokuřuje doutníky. Prázdninová pohoda však netrvá dlouho. Místní zbohatlík a nepoctivec Napakunk chce, aby mu děda vyřezal sochu jeho dcery Pepiny v životní velikosti. Děda však odmítne. Pepina je totiž tak tlustá, že nenajde tak silné dřevo. Další den proto Napakunk porazí památnou lípu, pod níž se kdysi děda seznámil s babičkou, a přiveze ji dědovi. Ten ho však vyhodí a rozzlobený lakomec v noci zničí strašidelný park, který děda vyrobil pro Terezku. Té se podaří zachránit jediné dřevěné strašidýlko, Cvikýře. Ten nečekaně obživne a předvede Terezce své zázračné dovednosti. Nemůže sice konat dobré skutky, jen strašit, ale i toho dokáže Terezka využít. Od té chvíle se Napakunk stává obětí soustředěného útoku zlomyslných kouzel. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (90)

Lish84 

všechny recenze uživatele

Už z dětských let si tento film pamatuji jako dobrý, ale ne vynikající – a stejně na mě působil i dnes. Ubíhá příjemně, často pobaví a maličko i dojme, ale něčím alespoň trochu originálnějším či zajímavějším se chlubit nemůže. Samotné strašidýlko vypadá roztomile, ale je poněkud statické. A třeba žánrově podobný film Ať žijí duchové dokazuje, že tvrzení „co bychom po českém filmu chtěli“ v tomto případě neobstojí. Ono zase těch trikových scén ve filmu tolik není a tak působí částečně i rušivě. Místy jsem si i říkal, že fantastické prvky by tam nemusely být vůbec a mohl to být zkrátka jen film o malé holce na prázdninách u babičky a dědy. ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Po letech jsem našla odvahu na reprízu a došla jsem k obratu, Cvikýř už mi tolko nevadí. Pořád to není žádný zázrak, ale solidní duo Hrušínského a Štěpánkové má své chvilky, obzvláště doplněné Dočolomanským, a casting taky vyloženě nesáhl pro Šulajovou vedle. Nicméně je pořád poměrně škoda, že jde patrně nechtěně více o sociálně realistickou sondu do života jedné malé obce a jejích obyvatel, nežli od nápaditou pohádku pro mládež. Pohádkově hravá zůstává převážně jen zdařilá Soukupova hudba a několik rekvizit jejichž show ideálně upomíná na to nejlepší, co nabízelo v plné míře již dobrodružství při Tajemství hradu v Karpatech. ()

Reklama

SOLOM. 

všechny recenze uživatele

To k nám takhle přišla návštěva i s malým prckem a on hned: „Strýcu, pusť mi pohádku“ – jenže kde jí sebrat, když je furt dávají v TV, tak na co je mít zbytečně doma. Začal jsem se přehrabovat ve své „filmotéce“ a to zas bylo hned: “Běda jak mu tam pustíš nějaký horor!!!“. Jenže když já doma skoro nic jiného nemám. No, ale náhodou jsem našel DVD s tímto filmem a tak bylo vyhráno. Ani nevím, jak jsem k němu přišel. Popravdě nás tahle staro/moderní pohádka pobavila oba. Rudolf Hrušínský byl dobrý jako vždy, bylo tu i dost srandovních scén a asi nejvíc se nám líbil ten „ráčkující“ uličník. Malý měl radost, já to přežil bez úhony, takže docela spokojenost. Lehký nadprůměr si to zaslouží.60% ()

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Strašidla z Vikýře je výchovný film pro děti. Socialistická uvědomělost je sice přítomna, ovšem nikoli v přehnané míře. Film pozvedávají lehce karikaturní postavy hlavních dospělých herců, jejich adaptabilita na rozdílná prostředí přináší záchvěvy úsměvů bláznů. Film chce vychovávat poctivé lidi, pomáhá si nadpřirozenou mocí a snaží se zesměšnit zakořeněnou hamižnost a nečestnost lidského soužití. Hlavní postavou prázdninového příběhu je malá Terezka (sympatická Katarína Šulajová), poslušné děvčátko chce pomáhat potřebným. Každou sebemenší nespravedlnost a ústrk si bere velmi osobně a sama jde příkladně za svou ideou. Pohádkovým elementem je strašidýlko Cvikýř (hlas Jiřiny Bohdalové), který se po Terezčině prosebném naléhání stává soudcem i vykonavatelem nápravy a trestů. Nejrozvernější postavou je Ferdinand Malý (velmi dobrý Rudolf Hrušínský), Terezčin děda, samorostlý umělec a technický zlepšovatel radostného života. Překážky vítá, bez nich by nemohl stále snít o letu k nebesům a ke štěstí. Hlavní ženskou postavou je Ferdinandova žena a Terezčina babička (dobrá Jana Štěpánková) v rozpolcenosti povzbuzování i obav. Svědomitě hudruje a nikdy nezapomene stát na stráži. Vskutku poetické pouto škádlivé harmonie je oslavou života. Nejpanovačnější postavou je Napakunk (vynikající Josef Somr), všehoschopný obchodník a vynalézavý podvodník. Moc peněz je nezpochybnitelná a mamonu podřizuje všechny své kroky. Výraznou postavou je Vilda (zajímavý Michal Dočolomanský), družstevní řidič, který chce s každým vycházet v dobrém. Z dalších rolí: tatínka hledající malý nezbeda a Terezčin kamarád Míša (příjemný Petr Žižka), jeho starostlivá maminka Marie (zajímavá Anna Nagyová-Šulajová s hlasem Miluše Šplechtové), Napakunkova tlustá a nepřející dcera Pepina (Jana Svobodová), Napakunkova trpící a poslušná manželka (příjemná Růžena Merunková), či stará sousedka Koutná (Vilma Jamnická). Dětská tvorba má vychovávat. Nápaditost nemá vzdušný elegantní střih, naštěstí si můžeme s povděkem vychutnat herecké představení. ()

Milda003 

všechny recenze uživatele

Taková fantasy česká filmová pohádka, kde holka z prahy přijede na prázdniny k babce a dědkovi a začnou se dít podivuhodné věci a všechno dopadne dobře a mají se všichni rádi. Za mlada když to davali v TV byli jsme z toho odvařený jako blázen, když se na to podívám dneska není to už žádná slávie, méně jak tři si to nezaslouží, ovšem to asi jen z nostalgie ;-). ()

Galerie (10)

Zajímavosti (4)

  • Vůz, v kterém ve filmu jezdil Napakunk (Josef Somr), byl Mercedes Benz W 123 vyráběný od roku 1976. (JARDAHONDA)
  • Natáčeno v obci Machová v okrese Zlín. Dále v obcích Kojetín a Mysločovice, na zámku Račice, lomu Drysice a Kroměříži. (Vitex26)

Reklama

Reklama