Karlos80

Na to že jde o ultra-levný produkt (typické béčko vytvořené pro drive-in kina ve své době), tak je to překvapivě velmi provedený (natočený), napínavý a zábavný film s prostředí mafie a gangsterů odehrávající se v New Jersey. Je to mnohem více temné, odvážnější, syrovější a realističtější než třeba "GODFATHER", měl jsem zde pocit, že se zde divákovi dostává mnohem většího pohledu do struktury a fungování mafie, než ve většině jiných gangsterek. Film který občas působí trochu neohrabaně (amatérsky) má jinak docela dobrý (uvěřitelný) příběh (s chytrou a vyváženou rovnováhou co se týká akce, násilí a komických situací-scén) a překvapivě solidní herectví - uvěřitelných charakterů (nejlepší Vincent pak Pesci - natolik věrný svému pozdějšímu typickému charakteru malého, mazaného a zabaveného chlápka, Crisculo který hrál šéfa byl velmi autentický, Cortese v hlavní roli mě zde tolik nezaujal), je to odvážné, krvavé a k vidění je tu i nějaká frontální nahota v úvodu. Není vůbec pravdou, jak se všude píše, že tím úplně prvním filmem který odstartoval filmovou kariéru Joea Pesciho byl až "RAGING BULL" (tím se jen proslavil), byl to právě tento film, tato zapomenutá malá grindhouse gangsterka, ve které na sebe tento později velmi oblíbený herec upozornil natolik, že i sám režisér Scorsese, který tento film viděl, tak přiznal, že ho tady Pesci natolik zaujal, že ho za 4 roky později, ještě s Frankem Vincentem obsadil do svého "RAGING BULLA" (kdyby tomu bylo naopak, žádného Pesciho by nikdy nebylo a bylo by po kariéře v tomto případě to ale vyšlo, a on se ale stal hvězdou, proto je zajímavé vidět ho ve filmu, kdy jí ještě nebyl), a později i do svých "GOODFELLAS", kdy právě tento film, "GOODFELLAS" (a nejen jemu) vydláždil cestu (o tom není vůbec pochyb), je tu totiž k vidění spousta zajímavých paralel (a prvků) nejen k tomuhle Scorseseho dílu, dále třeba "CASINO" etc. Scorsese ty scény jen obšlehl a uvedl k dokonalosti ve svých TOP mafiánských eposech za velký prachy. Někde se inspirovat musel. Natočit tento film právě třeba Scorsese (vůbec stát za ním HOLLYWOOD), mít to větší-natáhlejší příběh, rozpočet těchto velkých filmů a hrát tu třeba takovej Robert De Niro v roli šéfa, tak je to dost možná dokonalé a nesmrtelné dílo, které bude soupeřit s tou nejužší žánrovou špičkou, o tom jsem přesvědčen. Takhle jde bohužel, o neprávem zapomenutou žánrovku - nedoceněný klenot (který výrazně inspiroval většinou budoucích mafiánských filmů). Film by měli ocneit všichi fanoušky do mafiánských filmů, zklamáni určitě nebudou. Podobné filmy; "GOODFELLAS", "CASINO", "MEAN STREETS", "DONNIE BRASCO", "GODFATHER TRILOGY", "SOPRANOS" atd. ()