Reklama

Reklama

Řek Zorba

  • Řecko Zorbas o Ellinas (více)
TV spot 2

Obsahy(1)

Na Krétu přijíždí mladý anglický spisovatel řeckého původu, Basil, aby obnovil těžbu ve zděděném lignitovém dole. Cestou se seznámí s vesničanem Zorbou, jehož nepředstíraná volnost a nezávislost není založena na velikosti majetku, ale na odhodlání a chuti užívat si života naplno. V jeho přítomnosti plachý Basil pochopí, že existuje způsob, jak se vypořádat s osobními úspěchy i prohrami. Ten zní: Nikdy nepřestat tančit! Film vznikl podle románu spisovatele Nikose Kazantzakise, jehož původní název zní "Život a skutky Alexise Zorbase". Na filmové plátno jej převedl rovněž řecký režisér Michalis Kakojannis. V silném a divácky vděčném příběhu strhává pozornost pozoruhodný výkon Anthonyho Quinna (známý ze snímků Žízeň po životě, Zvoník u Matky Boží, Děla z Navarone či Poslední vlak z Gun Hillu), který v hlavní roli předvádí nejjemnější odstíny svého hereckého mistrovství. Z původních sedmi nominací Řek Zorba v roce 1965 získal tři Oscary: za vedlejší ženskou roli (Lila Kedrova), za kameru (Walter Lassally) a výpravu (Vassilis Photopoulos). (Česká televize)

(více)

Videa (2)

TV spot 2

Recenze (176)

cheyene 

všechny recenze uživatele

Co se Zorby týče, hlásím se k uživatelům, kteří si plni velkého očekávání pustili tento kultovní snímek a po dokoukání se cítili poněkud rozpačitě, neboť přes nesporné kvality snímku nedostali to, co očekávali. Osobně se mi Řek Zorba zdál zbytečně dlouhý a rozvláčný s řadou hluchých scén, ovšem to vše zase kompenzovaly výborné herecké výkony Anthonyho Quinna, který svoji postavu ztvárnil neskutečně autenticky. Divácké ucho potěšila také hudba a další smysly pomlaskávaly u zpracování scény s vdovou před kostelem, jež byla opravdu precizní, napínavá a působivá. Stejně tak sugestivní bylo propadnutí majetku cizinky a davové běsnění. ()

honajz2 

všechny recenze uživatele

SPOILERY Mám z toho hodně, hodně rozporuplné pocity, ale ty jsou asi způsobené tím, že nechápu, co to pan režisér chtěl vůbec natočit. Témat je v tom několik - oslava života, rozpor mezi "řídit se rozumem" a "řídit se srdcem", depresivní Krétské reálie (ačkoli jestli to tam fakt takhle vypadalo v půlce 20. století, tak tam zamrzli někde ve středověku) - a ona se perou dohromady, hala bala se střídají a neměl jsem pocit, že by nějaká z nich dominovala. Jasně, dle konce to budou ty první dvě, ale stejně se to tam divně střídá - chvíli Zorba pronese úplně geniální a hlubokou větu vztahující se k těm prvním dvěma tématům, pak tam celá vesnice sleduje podříznutí ženy u kostela, pak dojde na další moudro a pak tam umře Zorbova "manželka" a celá ves jí sebere z jejího domu vše co se dá... Já nevím, možná je to jenom můj problém, ale subjektivně takový pocit z toho filmu mám, nemůžu si pomoct... Takže ve finále jsem z toho neměl ani dobrou náladu, ani depku, žádné optimistické ani pesimistické dojmy, jen hromadu zvláštních neutrálních pocitů. Možná to tak mám kvůli tomu, že skoro dvě a půl hodiny jsou na tenhle námět moc a celkově se ten film poněkud vleče. Být to kratší, asi bych se do toho líp dostal, asi by to na mě zapůsobilo veskrze optimisticky a pak bych z toho možná byl nadšený. I přes mé dojmy z toho filmu se jedná o velmi povedené dílo s úžasnou kamerou (většina záběrů je naprosto dokonalá a u mnoha scén dokáže vyvolat přesně ten pocit, který vyvolat chce), solidními hereckými výkony, sympatickými hlavními postavami, hezkým prostředím Kréty (do které bych po zhlédnutí tohohle filmu asi nikdy nejel, leda by mě tam provázel Zorba, protože ten styl života je tam natolik jiný, že jsem ho nepobíral...) a taky spoustou chytrých a hlubokých myšlenek. Už jen kvůli tomu ten film nechci zatracovat a slabé čtyři hvězdy mu nakonec dám (možná půjdu i výš (nebo níž), až se mi to rozleží v hlavě), ale stejně to na mě zapůsobilo úplně jinak, než na zbytek uživatelů tady - a já bych rád věděl, kde se proboha stal problém. Řek Zorba je pro mě trošičku jako Dům z lávy, ve kterém se nedějí divné věci, ale divné jsou postavy obyvatel ostrova (kromě hlavní dvojice a jejich milenek) a taky je to ujasněné v tématech, která to chce sdělit. A hlavně teda nevím, jestli Řeka Zorbu chci ještě někdy znova vidět, ačkoli bych to asi někdy v budoucnu znova vidět měl. Slabé 4* ()

Reklama

Radko 

všechny recenze uživatele

Latentný homosexualizmus u Basila a Zorbu nakoniec možno dôjde k naplneniu. Pretože ženy, ktoré sa okolo nich vo filme vyskytli, na jeho konci už jednoducho nie sú. Zorba možno preto vo finále vraví: "Nikdy som žiadneho chlapa nemiloval tak, ako Teba.". No a Basil poprosí Zorbu, aby ho naučil tancu. Zorba čosi melie o oslobodení sa spod okov, no ten tanec má prísne a presne stanovené kroky. Také vylučujú nejaké uvoľnenie. Emočne aj príbehovo ma film úplne minul. Komediálne na ňom vidím akurát, že sa stal z neznámych príčin kultovým. Podvedome som sa mu dlho vyhýbal. A keď som si ho zvolil, mal som sakra problém ho dopozerať. V čom Zorba slávil život? Že opustil manželku a deti, klamal frajerke, dávajúc jej akúsi falošnú nádej, klamlivé sľuby o saténových šatách a nakoniec fakeové manželstvo? Angličanovi úplne zničil zdedenú baňu - samozrejme na účet Angličana. Snahu o zodpovednosť lišiacky nahradil prednesom, že veď treba blázniť. Keď sa Zorba napil, tak tancoval - to robí cca 70% opilcov - snažia sa byť velice zábavní. Oslava radosti, reciny a prírody? Skôr temný stredovek a jeden nezodpovedný, zostarnutý, vlezlý robotník, zvyknutý celý život žiť na úkor druhých a nenápadne ich pritom ruinovať. Poznámka: Juhoeurópske štáty majú podobný siesta štýl tak akosi v krvi - nič moc výkonnosť, samé maňana sľuby, ekonomika v totálnych mínusoch, natiahnutá ruka po peňažnom sanovaní sa nikomu nehnusí. ()

PetrPan 

všechny recenze uživatele

Brát život takový jaký je, to není jen tak. To totiž každý neumí. Řek Zorba vás ale může popostrčit alespoň k zamyšlení se. Krutý obraz venkovského života chudých Kréťanů, či chcete-li kreténů, brzy na jedné straně ostře kontrastuje s bezstarostností bodrého Zorby, který se vetře k nesmělému Angličanovi hodlajícímu zde podnikat, ovšem na straně druhé spíš jen dokresluje tu mnohotvárnost lidského bytí, kde ve své podstatě jde jen o to, zda dokážete mít radost z dalšího dne, jenž je nám tu vyměřen.  Pětihvězdičková oslava života. ()

BarryLyndon 

všechny recenze uživatele

Trestuhodně jsem se shlédnutí Zorby bál jako kostýmního dramatu. No byl jsem vůl, protože to vůbec takové není... Ve skutečnosti je to až na jeden dva momenty velmi lehká a zábavná buddy komedie o osobitosti Řeků a geniu loci Kréty. Neuvěřitelně to herecky tahá Anthony Quinn. Strašně mne nasralo, že nezískal Oscara, pak jsem si ten ročník rozkliknul: Rex Harrison za My Fair Lady, Peter Sellers za Doktora Divnolásku, dále Peter O'Toole a Richard Burton, OK. :-D  Je na tom velmi sympatické jak to netlačí na pilu a plyne si to svým tempem a přesto je to neuvěřitelně kvalitní. Hodnocení jsem možná podstrelil a časem to dám výš 8/10 ()

Galerie (36)

Zajímavosti (10)

  • Film se natáčel na řeckém ostrově Rhodos, kde můžete navštívit pláž Anthonyho Quina, kterou mu vláda věnovala, když slíbil, že v Řecku zřídí hereckou školu a tím ho zpopularizuje (což se stalo i díky natočení filmu). Quinn ale slib nesplnil, ale jméno pláži už zůstalo. (Kamkon)
  • Herec Anthony Quinn, který měl ke konci filmu předvést strhující předvedení některého řeckého tance, si těsně před dokončením filmu zlomil nohu a tak to, co ve filmu vidíme, jsou jeho vlastní vymyšlené kroky tance, který předváděl tak, aby ho noha co nejméně bolela (Kamkon)
  • Skutočný "Grék Zorba" sa volal Giorgios Zorbas. Narodil sa v roku 1867 a bol baníkom, s autorom románu Nikosom Kazantzakisom sa stretol v roku 1915. Zorbas neskôr žil v Juhoslávií v obci Butel neďaleko Skopije, kde v roku 1941 zomrel a je tam aj pochovaný. (Jaroo)

Reklama

Reklama