Reklama

Reklama

Černé zrcadlo - Série 5 (2019) (série)


Smithereens (S05E02)

(epizoda)
  • Velká Británie Smithereens
všechny plakáty
Trailer

VOD (1)

Obsahy(1)

Londýnský řidič sdílené taxislužby unese zaměstnance společnosti provozující sociální média a vyvolá mezinárodní krizi. (Netflix)

Videa (1)

Trailer

Recenze (90)

xxmartinxx 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Nutí někdo Charlieho Brookera, aby byly epizody Black Mirror tak dlouhé, jak jen je únosně možné? Protože ty, co by vydaly na slušných 20 minut, mají většinou 40 (což chápu, dvacetiminutovka se na dramatickou antalogii nehodí), ale ty, co by byly na 40 minut tip top, mají z nějakého důvodu vždy přes hodinu. Celý seriál je založený na prezentování anekdotických příběhů na téma technologie a údernost je tu pak klíčový faktor. Jen málo epizod to ale opravdu chápe a pohybují se v podivném limbu, kdy se všemu věnuje času moc na to, aby stačila samotná pointa anekdoty, ale všechny ty věci navrch k ničemu nevedou. Neúnosné natahování bez účelu je na téhle epizodě vidět obzvlášť. Ten čas se tu mohl proměnit v vývoj kontaktu mezi dvěma muži v autě, což je prvek, který ta epizoda absolutně neřeší. Vztah obou je celou dobu statický a prázdný, zatímco je přidáno X ničemu nesloužících scén zastavujících děj. Ani závěrečný dialog nenabízí katarzi, zbytku epizody se k němu nepodařilo nasměřovat dost linek, které by se v něm mohly střetnout. Neekonomičnost a neefektivita vyprávění Black Mirror je už prostě trademark a celou sérii pro mě táhne dolů. Brooker by hodně potřeboval nějakého ko-scenáristu, který by jeho neschopnost rozpracovat námět a plnohodnotně jím vyplnit stopáž vyvážil. Brooker umí gradovat výhradně zvraty a odhalováním nových informací, jak se k anekdotickému vyprávění hodí - ale s tím si nevystačí vždy, a vystačí si s tím míň u větších stopáž. A jeho neschopnost ve vykreslování živoucích postav je pak hodně velkým kamenem na noze. Zvlášť ve chvíli, kdy už zjevně došly nové zvraty a pointy a seriál už moc neví, o čem by mohl ještě být, tak buď variuje staré náměty, nebo rozvádí tak banální technofobické báchorky, že by se za to první série styděla. Hodnotím tuhle epizodu pořád docela slušně, protože to je pořád výš než bezradná čtvrtá řada a je to přece jenom o kousek soustředěnější - ale pořád to není dost. ()

Yardie 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Není to čistých 70%, ale je to také zajímavá epizoda, která se soustředí spíše na několik aktuálních "palčivých" otázek než na nějaké upozornění na vývoj a směřování technologií. Chybí si nějaké extra vyústění něco šokujícího, ale některé dnešní záležitosti to ukáže v plné "kráse". Zase trošku jiný díl, ale slušný. Howgh! ()

Reklama

IvcaSammet 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

I přes to, že to není typická epizoda pro Black Mirror, stejně nemůžu jinak než hodnotit pěti hvězdičkama. A jo, jasně, je to i kvůli Andrewovi, protože Smithereens znovu není typická Black Mirror epizoda, kde by hrály hlavní roli technologie budoucnosti. Závěrečná pointa byla ale ve finále tak silná, že mě donutí brečet pokaždé, když epizodu vidím. Navíc mi připomíná epizodu Shut up and Dance a i právě proto nemůžu hodnotit jinak. ()

easaque 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

+3*+1* za pointu Další díl, který je obsahově i provedením průměrný. Že sociální sítě jsou závislácké, si uvědomuje určitě každý, i ten kdo je na nich. Přesto samotná pointa je vlastně tak jednoduchá až je geniální, a tu si uvědomíme opravdu až po shlédnutí a přesto s tím nic nenaděláme ... a vlastně taky proč? ;-) [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

Pepinec 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

To je stejný, jako když na perónu čekáš na vlak. Občas to vypadá nadějně, že už jede ten tvůj, ale nakonec každej uhne na jinou kolej. Tak tam stojíš jak trubka a po hodině jdeš na bus. Tahle epizoda byla taky nadějná v náznacích, ale hodinu deset si naznačování může dovolit pěkná holka na baru, ne film. Za mě jednoznačně jedna ze dvou nejslabších epizod celýho projektu. ()

Galerie (4)

Zajímavosti (8)

  • Chris (Andrew Scott) vyzvedává svou první zákaznici z adresy „Skillane Street, Londýn, EC4N“. Skillane se jmenovala jedna z planet ve videohře v USS Callister (2017) a Victoria Skillane (Lenora Crichlow) je slavná vražedkyně z epizody Lovná zvěř (2013), jejíž jméno se následně objevovalo také v epizodě Nenávist národa (2016), kde lidé tweetovali, aby zemřela. Dále si na této mapě v GPS navigaci můžeme všimnout mnoha jiných míst odkazujících na další epizody seriálu. Například kina s názvem „Bandersnatch Theatre“, odkazujícím na interaktivní film Black Mirror: Bandersnatch (2018) či obchodů „Raiman's“ (postava z epizody Muži pod palbou, 2016) a „Dahl’s Shoes“ (příjmení postavy z epizody Nenávist národa, 2016). Je tu také „Redfield Theatre“ (příjmení postavy z epizody Zkušební verze, 2016) a „Dawson's Burger Bar“ (příjemní doktora z epizody Černé muzeum, 2017). Na mapě si ještě můžeme všimnout restaurace „Fence's Pizza“, která se objevila již v epizodách USS Callister (2017) a Krokodýl (2017). (hansel97)
  • V epizodě se objevuje téma typické pro celý seriál, a tím je odvrácená strana mobilních telefonů, na kterých vzniká závislost a mohou být zneužity proti nám. Podobným tématem se již zabývali epizody Pád střemhlav (2016) a Sklapni a tancuj (2016). (hansel97)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno