Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Britsko-americký film anglického režiséra Charlese Jarrotta Tisíc dnů s Annou zavádí diváky do anglické historie první poloviny šestnáctého století, do doby vlády krále Jindřicha VIII., kterého filmoví diváci znají jako manžela šesti žen – tak ho alespoň vylíčil režisér Alexander Korda ve své slavné historické komedii Šest žen Jindřicha VIII. z roku 1933 – kterého však historie zaznamenává jako představitele počátku absolutismu v Anglii a zakladatele anglikánské církve. Pouhých tisíc dnů prožila po Jindřichově boku jeho druhá žena, mladičká Anna Boleynová. A z tohoto tisíce dnů byl jenom jediný, kdy se jejich láska potkala a kdy byli oba dokonale šťastni. Králova přelétavost se Anniny krásy brzy nasytila, a když mu ani ona nedokázala dát vytouženého syna, začal přemýšlet, jak by se jí mohl zbavit... Jindřicha VIII. ztvárnil slavný britský herec Richard Burton, jeho druhou manželku ve filmu hraje kanadská herečka Genevieve Bujoldová. Návrhářka kostýmů Margaret Furseová byla za svou práci oceněna Oscarem. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (105)

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Skutočne oscarová záležitosť s výbornými hercami. V tomto období sa točili skvelé historické veľkofilmy a tento nie je výnimkou. Jediné čo mu možno vyčítať je zromantizovanie postáv. Henrich VIII., človek, ktorý má na svedomí okolo 100 000 obetí v polohe váhajúceho panovníka v podstate s dobrým srdcom. Takisto Anna Boleynová, v skutočnosti prefíkaná mrška, sa na konci ukazuje ako citlivá žena, ktorá dokonca aj milovala. Ale nie je to úplne na škodu. Človek- nehistorik si nájde na tom svoje, podobne ako pri trilógii Sissi, kde nikto nehľadel na nepresnosť dejinných údajov. ()

NinonL 

všechny recenze uživatele

Tento film stojí za to vidět i s jeho nadprůměrnou délkou. Marťan popsal děj bravurně, podrobnosti, jak to všechno bylo, lze nalézt na wikipedii. Nejvíce mě překvapila Genevieve Bujold v roli energické, ambiciózní a drzé Anny Bolein (skvělý dabing Jorgy Kotrbové). Richard Burton hrál roli malicherného a panovačného krále Jindřicha VIII. dobře, jak jsme u něho zvyklí. Ale nejvíc si na filmu cením podrobný popis rozchodu anglického vládce s Vatikánem a katolickou církví (vznik církve anglikánské, kde hlavní autoritou není papež, nýbrž anglický král). Mocichtivá a destruktivní role církve je zde popsána skvěle a bez jakékoli přetvářky. Včetně dialogů, které jasně ukazují, o co katolické církvi šlo (jde?), že spása lidských duší to není ani náhodou. Proto hodnotím plným počtem. ()

Reklama

Sesitka 

všechny recenze uživatele

Kdysi jsem viděla konec tohoto filmu a ten mě opravdu zaujal tak, že jsem si ho při nejbližší příležitosti nahrála, ale dlouho trvalo, než jsem na něho podívala – představa, že se budu dívat 145 minut na historický film nebyla moc lákavá. Nicméně po zhlédnutí musím přiznat, že moje obavy byly úplně zbytečné. Dvě hodiny sledujeme výborného Richarda Burtona a Geneviève Bujold a scénář ani na chvilku nenudí. I přesto pro mě nejlepší částí zůstává poslední čtvrthodinka. Zvlášť scéna ve vězení a poprava jsou tak skvěle natočené, že nejenom za ně si film zaslouží plné hodnocení. ()

danecek24 

všechny recenze uživatele

27. Zlatý Glóbus za rok 1969 - cena (4) - *Nejlepší film (drama), *Nejlepší herečka (drama) - Geneviève Bujold, *Nejlepší režie - Charles Jarrott, *Nejlepší scénář - Bridget Boland, John Hale + nominace (3) - Nejlepší herec (drama) - Richard Burton, Nejlepší herec ve vedlejší roli - Anthony Quayle, Nejlepší hudba - Georges Delerue ()

ainny 

všechny recenze uživatele

Kdysi, kdysi, kdysi to bylo moje první "setkání" s Jindřichem, Annou i Alžbětou. A bylo to setkání nezapomenutelné. Dneska jsem si ho po spoustě let zopakovala a trochu se bála zklamání. Přece jenom už jsem velká holka, kterou neokouzlí to, co tenkrát tu malou. Strach byl zbytečný. Ten film je tak skvělý, že jsem si ho dneska užila úplně stejně, jako tenkrát. Víc snad ani nemá cenu něco psát, protože už to řekli mnozí přede mnou. ()

Galerie (64)

Zajímavosti (3)

  • Říká se, že na půvabnou kanadskou herečku Geneviève Bujold (Anne Boleyn) Elizabeth Taylor natolik žárlila, že se objevila mezi komparzisty v kostýmu dámy s maskou, jen aby mohla být Richardu Burtonovi nablízku. V titulcích však žádnou zmínku o jejím účinkování v tomto filmu nenajdeme. (Pavlínka9)

Reklama

Reklama