Transformers

• USA Transformers
USA, 2007, 144 min (Alternativní 138 min)

Režie:

Michael Bay

Shia LaBeouf, Megan Fox, Josh Duhamel, Tyrese Gibson, Rachael Taylor, Anthony Anderson, Jon Voight, John Turturro, Kevin Dunn, Amaury Nolasco, Zack Ward (více)

Transformers patří k nejúspěšnějším hračkám v historii. Roboti, kteří se dokážou přetransformovat v libovolný dopravní prostředek, jsou populární natolik, že se stali hrdiny akčního animovaného seriálu. Mohli by ale být také předlohou pro hraný celovečerní akční film? Pochybnosti hravě rozmetají dva argumenty – úspěšné snímky se v současnosti natáčejí podle mnohem podivnějších námětů (třeba podle atrakcí v zábavních parcích, viz Piráti z Karibiku) a Transformers se navíc mohou opřít o dva velikány světového filmu, produkujícího Stevena Spielberga a režírujícího Michaela Baye (Mizerové 1 + Mizerové 2, Skála, Armageddon). Ti dva mají dostatečný kredit na to, aby se z projektu, který by jinak doprovázely pochyby, stal jeden ze nejočekávanějších filmů léta... Prakticky odnepaměti ve vesmíru kolem nás zuří válka dvou vyspělých mimozemských civilizaci, „hodných“ Autobots a „zlých“ Decepticons. Dosud se nám vyhýbala, ale když tito vyspělí mechanoidi objeví na Zemi zdroj energie, jehož ovládnutí může jedné či druhé straně přinést konečné vítězství, promění se naše planeta v peklo na zemi (nebo spíš ve vesmíru). Jejich invazi prožíváme společně s teenagerem Samem (Shia LaBeouf), kterého doposud trápila pouze škola, absence pořádné káry a slečna jménem Mikaela (Megan Fox), jež dává přednost jeho spolužákům. Ve chvíli, kdy se v televizi objeví první zprávy o ničivých robotech, začne mít o jeden problém navíc. Je to právě on, kdo nevědomky ukrývá klíč k onomu životně důležitému energetickému zdroji, proto má nárok na první místo na seznamu ohrožených druhů. Hned za ním figuruje zbytek naší civilizace… Spojením Stevena Spielberga s Michaelem Bayem vznikl z dětské hračky silný epický příběh, který úspěšně kombinuje dramatičnost Války světů s diváckou vstřícností Dne nezávislosti. Přestože příběhu dominují velkolepé akční sekvence, o které se starali mistři oboru, specialisté z trikového studia George Lucase Industrial Light and Magic, je v něm dostatek prostoru i pro humor a pro originální zápletku. „Nejdůležitější bude přesvědčit lidi o tom, že film, který se inspiroval dětskou hračkou, může být pro dospělé. Stačí ale pár vteřin libovolné akční sekvence a vaše předsudky budou ty tam,“ tvrdí producent filmu Lorenzo di Bonaventura. (Magic Box)

Pedro Morales

Po vizuální stránce se bezesporu jedná o naprostý masakr a orgie, jedna akční scéna střídá druhou a divák nemá čas si pořádně vydechnout. Michael Bay odvedl kvalitní práci, stejně tak triky jsou na opravdu velmi vysoké úrovni a akční scény jsou neskutečně nabušené. Plno efektních záběrů na až neskutečné množství různorodé vojenské techniky také nemůže nechat asi nikoho chladným, stejně jako občasný velmi efektní zpomalený záběr. Avšak žádná scéna vám po skončení filmu nějak víc neutkví v paměti, navíc, při souboji obřích robotů je vše občas až moc zmatené a rychlé, takže vlastně není pořádně vidět co se děje. Po příběhové stránce jsou Transformers velmi nenápadití a neoriginální, chování a průpovídky robotů (Optimus prime v tomhle jednoznačně vede) jsou občas přímo směšné a při představování bych se nebál označit jejich chování dokonce za vyloženě trapné. Celkově se pro mě jedná o zklamání, čekal sem od toho teda o dost víc. ()

bolan

Byl jsem nucen se na to dívat s prckem. Tohle fakt neni pro mě a nechápu jak se stane ta věc, že je z toho unešen člověk starší 13-ti let. ()

crozet

Nad 15 let nepřístupno! Když se tedy pokusím vrátit do dětství a divácký zážitek hodnotit jeho očima, asi bych v kině ani nedutal (dobrodružství, akční a bezvadné trikové momenty, vojenská tématika, děti-rodiče, klukovské lásky atd.). Nicméně i nadšencům a méně kritickému divákovi by patrně neunikla místy až sebeironizující příběhová klišé, která pro svou intenzitu rozhodně vybočují i z eufemistické kolonky "přímočarost".. Všeobecně si však myslim, že bych se rozhodně a bez problémů identifikoval s hlavním hrdinou, o což je pro mladšího diváka mužského pohlaví patrně nejdůležitější. Pamatuju si z doby premiéry tohoto filmu na 1 recenzi, která právě ohled na cílové publikum Transformers vystihla vpravdě brilantně - "...vždyť co může být tím největším snem 15letého kluka, než že zachrání svět, že mu patří nejlepší auťák a že ho miluje nejkrásnější holka ze školy; a přesně v tomto pořadí!" Co se pak přímo slečny LaBeouf týká, není nutné hroužit se do psychiky nedospělého hocha.. ()

Hepy13

" Nepřišel jsem léčit rakovinu, ale bavit lidi! " Ano,mě Michael Bay skutečně velmi baví. S každým jeho příchozím filmem se těším na tu dechberoucí akci, která mě vždycky dostane od začátku až dokonce. Transformery považuju za nejlepší Bayův film, který je ale nutno vidět v HD rozlišení, jinak to snad ani nemá cenu na něj dívat. Ty všemožně se rozkládající autoboti působí velmi úchvatně. K celkovým efektům se snad nemusím ani vyjadřovat, audio-vizuální stránka je vynikající a celý soundtrack k filmu taktéž velmi pěkný. Shia LaBeouf ukazuje že má veliký talent, a ty jeho zmatené rozhovory s krásnou Megan Fox mě neskutečně bavily, ostatně jako většina hlášek. Vy kteří házíte Transformery do odpadu opravdu lituju, že si neumíte užít perfektní filmový zážitek. ()

Florfila

Skvělá podívaná… Transformeři u mě vzbudili doslova a do písmene maniakální posedlost. Byla jsem Optimus Prime, byla jsem Bumblebee, bojovala jsem bok po boku s autoboty proti deceptikonům... Lahoda pro oči a hlavně pro uši… Takhle zvukově vytuněný film jsem snad nikdy neviděla… Na gauči to se mnou mlátilo jako při epileptickém záchvatu…uhýbat před deceptikonskými střelbami byla fakt fuška… Jednoduše skvělá podívaná… Chci svého vlastního Bumblebeeho ve všech jeho podobách :o) ()

Vitaminy

Přes dvě hodiny brutální akce. Celý film se něco děje. Když se přestanou řezat autoboti s decepticonama, tak se mezi sebou hádají Shia LeBeouf s Kevinem Dunnem, apod. Prostě není čas na odpočinek a vydechnutí a vy musíte, prostě musíte zůstat v sedačce a sledovat s otevřenou hubou vyšperkované do posledního detailu (slovy Žvanimírka) audio-vizuální orgie od Michaela Baye. 95% ()

Rekpet

Čekal sem to horší (nemám rád sci-fi), ale líbilo se mi to.. Sice si pořád stojím za tím, že kdyby tu snahu (po technické stránce je to perfektní) vynaložili na něco realističtějšího, bylo by to lepší... ()

Yokolobuna

Bohužel jeden z fenoménu, který nikdy nepochopím. Pro mě osobně je to děsná slátanina, která by se hodila dětem před spaním do školky. Film mě nudil natolik že jsem u něj usnul za bílého dne. A ta stopáž BRRR. Odpad dát nemohu jen kvůli technické stránce filmu... ()

Erik7595

Pravý monštrózny a efektami nabitý film, ktorému nechýba skvele prepracovaná, vizuálne úchvatná a dynamická akcia, výborný soundtrack , sympatický herci na čele s vynikajúcim Shia LaBeofom, kráska menom Megan Fox a taktiež humorné scény, ktoré sú vtipné a nevyznievajú trápne alebo infantilne. Keď som v roku 2007 rozmýšľal, či pôjdem na to do kina a počul som, že to bude film o robotoch skladajúcich sa do áut, myslel som si, že to bude nejaký brak alebo hovadina. Až v kine som si uvedomil, že som bol rád, že som nakoniec išiel. Jednoducho je to filmová akčná bomba, ktorá baví, ohúri vás svojou akciou a spracovaním a ktorú môžem vidieť veľakrát a nikdy ma neomrzí. 100% ()

nikoletkaa

Přiznávám, že kdyby nebylo pár mých přátel, asi bych tento film nikdy neshlédla. Filmy ve škatulce "akční sci-fi" totiž rozhodně nepatří mezi můj šálek čaje (kávu nepiji). Ale také musím přiznat, že jsem byla mile překvapena. Shia tu má perfektní ukecanou roli - napadá mě srovnání s postavou Setha v OC, Megan je opravdu krásná a jiskřilo to mezi nimi více než dost. Akční scény byly vykresleny parádně, triky bombastické, plus patří také humorným scénám a nesmím opomenout výbornou hudbu pana Jablonskeho. ()

Tochal

Zívaní, pokukování po hodinkách a během soubojů snad i trocha přeskakování děje. A co jsem viděl mezitím? Jak se mydlí kusy šrotu, jak malej kluk ke štěstí přišel (rozuměj k auťáku a fešandě), jak se mydlí kusy šrotu, jak se chodící roborádio snaží vtipkovat, a konečně - jak se mydlí kusy šrotu. Film o ničem. Kéž by se dalo říci i "film pro nikoho." ()

fildatriska

Až po tento film jsem měl Bayovy filmy docela rád, ale tohle prostě není ničím vyjímečné. Sci-fi by mělo mít mnohem propracovanější základ, ne jen nějaká kostka a pěkná jména robotů. Efekty jsou moc dobré, ale nesmyslné. Ve výsledku jde o naprosto průměrný, typický holywoodský snímek s nadrpůměrně krásnou Megan. 3 hvězdy až nad hlavu. ()

Brylin

Naprosté vítězství formy nad obsahem. Transformers jsou jak bonbón s nádherným lákavým obalem, který je ovšem bez chuti. Pár hlášek, hutná akce, spousta efektů, Megan s dokonalým tělem, ale jinak v zásadě povrchní blbina vhodná tak pro stáda amerických burgrožroutů. Na víc než dvě a půl hvězdy tento snímek nemá. ()

LukyNike

Úžasná akční podívaná, výborné všechno, superkrásná Megan Fox a dobrý soundtrack vznáší Transformers do nebes. Jediná škoda jsou občas ty hlášky, protože chvílema to vypadá spíše jako komedie. Mohlo to být více epické, ale i tak bezvadný nářez. ()

Misacek22

Jak nemám ráda akční filmy, tak tohle science fiction mi opravdu vyrazilo dech! Obdivuji ten nápad a ztvárnění. Obvykle nemám ráda takovéto typy filmů, ale tenhle jsem žrala od začátku do konce. Opravdu skvělé efekty a provedení! A nějaké scény byly i vtipné, což považuji za velký plus. Konečně přišlo něco "trochu jiného". ()

Greg25

Přesně si vzpomínám na pocit, když jsem před pěti lety viděla tenhle film - vizuální pecka plná speciálních efektů. Jinak průměr ve všech ostatních ohledech, lehce přepálená stopáž, příliš mnoho akce. Ale vcelku solidní blockbuster, který si na nic moc nehrál. Přesto jsem jednu věc věděla zcela určitě - nechci vidět pokračování a když se to vezme kolem a kolem, tak nechci znova vidět ani tenhle film. Jednou to prostě stačilo. 75% ()

xxxvodnikxxx

Z tohoto filmu mám strašně rozporuplné pocity, jako ano, dobré a pěkné, na druhou stranu si říkám, že ne-li polovina, tak čtvrtina času filmu byla úplně kničemu... Příběh by to mělo, a celkem dobrej, nějakej úvod ten film potřebuje mít, ok, ale nevim, možná byl až moc zdlouhavej, možná, že měl až moc vedlejších dějových linií, chvílema to bylo jako akční pohádka pro děti. Jako ano, koukat se na to dá, a klidně bych se někdy kouknul znovu, ale rozhodně existuje xxxx lepších alternativ, na téma jakej film si pustit.. ()

VictorMartel odpad!

Pokrytecké porno s herečkou, která by se mohla učit od zhrzené prasnice v Sa majesté Minor/2007, říznuté Armageddonem. Ohrané klišé katastrofických a akčních sci-fi: prezident zase nebyl informován o nějakém tajném bezpečnostním projektu. ()

Lilloos

Megan Fox a robotická auta, co víc si chlap může přát?! Ale já jako slečna jsem měla čas si všímat i těch skrytých aspektů téhle megalomanské podívané. Jednoduchý příběh mi nevadil, debilní chování postav podtržené střihem, který nechal postavy mizet a znovu se objevovat až když je bylo potřeba, už ale jo. Navíc jsem se několikrát přistihla jak na tu epickou akci tupě zírám, aniž bych vůbec vnímala. Škoda, Optimus Prime je sympaťák. ()

Hasbro zakládá filmovou a televizní divizi

16.02.2022

Studio Paramount upouští od blockbusterů

Studio Paramount upouští od blockbusterů

12.09.2021

Studio Paramount v příštích letech čekají velké změny. Současný šéf Jim Gianopulous odchází a místo něj přijde Brian Robbins z americké kabelové stanice Nickelodeon. Nový ředitel studia pak nejenže… (více)