Reklama

Reklama

Rambo: Do pekla a zpět

  • USA Rambo (více)
Trailer 1

Obsahy(1)

Stárnoucí válečný veterán z Vietnamu, John Rambo, se usadil a kdesi v Thajsku vede samotářský život. Provozuje loďku, rybaří, odchytává hady a především se snaží vyhýbat problémům. Ale problémy si najdou jeho. Poklidný Rambův život naruší misionářská skupina, vedená Sarah a Michaelem Burnettem, která se i přes jeho varování vydá do Barmy. Do končin, kde je nic dobrého nečeká. A Johnovi nezbývá než přispěchat na pomoc.

Scénář filmu koloval hollywoodskými studii mnoho let, původně měl Rambo bojovat proti nelegálním těžařům dřeva v Amazonii. Dlouho se nemohlo přijít na ideálního Rambova protivníka, nakonec – po konzultaci s redakcí renomovaného časopisu Soldier of Fortune – „vyhrála" jihovýchodní Asie, kde je prý „nejhorší politicko-vojenská situace".

Prakticky od jejího vzniku v roce 1948 bojuje v Barmě státní armáda proti guerillovým skupinám etnických menšin, především Karenů, které usilují o autonomii. Jejich boj je momentálně jeden z nejdéle trvajících válečných konfliktů na celém světě. Právě Karenům jde na pomoc misionářská skupina, přičemž barmská armáda do oblasti žádné humanitární pracovníky zásadně nevpouští. Thajsko, kde se usadil Rambo, do Barmy za pomoci mezinárodních organizací dodává čistou vodu, jídlo a poskytuje azyl barmským rodinám, které s veškerým majetkem v nůších na zádech prchají před válkou. Přestože tato oblast zdaleka není tak známá jako Dárfúr či jiná africká pekla, čísla vypovídají o rozsáhlé humanitární katastrofě. Ve snaze zbavit povstalce jídla, financí, informací a rekrutů barmská armáda pod vedením represivní junty vypálila či jinak zničila přes tři tisíce vesnic. Kolem půl milionu Barmánců muselo opustit své domovy a před boji prchají barmskou džunglí z místa na místo. „Pozemní miny, nucené verbování do armády, konfiskace majetku, využívání vesničanů k přenášení munice, nelidské mučení a popravy jako trest za napomáhání povstalcům,“ tak popisují situaci zpravodajské zdroje. K válečným hrozbám se přidává malárie, podvýživa a další onemocnění, proti nimž v místě nelze sehnat léky. V říjnu roku 2007 otřásl světem další skandál, když nechala Barmská policie střílet do protestujících mnichů. Téma Barmy se tedy zdá být vpravdě nadčasové a dobře zvolené. Samotný Sly, který strávil natáčením Ramba 4 na barmsko-thajských hranicích šest měsíců, prohlásil, že Barma je horší než Vietnam. (Shadwell)

(více)

Videa (5)

Trailer 1

Recenze (1 579)

Adrian 

všechny recenze uživatele

Sly po druhe a definitivne stvrdzuje svoj comeback sposobom tornada niciaceho aj tie najvacsie stavby pochyb. Osobne pre mna testosteronova jazda, ktoru som od tretieho Bourna nezazil. Rambo 4 (podobne ako Rocky 6) je navratom nielen k teme, ale i k zanru a jeho preneseniu do noveho milenia. Oldschoolove rozvrhnutie deja je poctou i sikovnym pomrkavanim na jeden zo zakladnych stavebnych kamenov zanru (Rambo II), ako i zvysne casti sucasnej kvadrilogie. Zaroven v sebe vsak nesie i prvky moderny - John uz nie je soliterom (i ked najvacsi kus "prace" samozrejme ostava na nom), flasbackove momenty su rovnako hrave, dynamicky zostrihane a "trendy" kolorizovane ako zaverecny duel v Rocky 6. A nad tym vsetkym stoji brutalita - hnusna, spinava s nadychom realnosti. Brutalita v celej svojej nahote a pocetnom zastupeni, ktora vsetkych sucasnych mladych "reznikov" nechava v kute s hanbou, otvorenou sankou po zem a s pocitom, ze tam kde "oni dnes koncia s velkohubymi recami o posuvani hranic, dedusko Sly iba zacina...". Mozno sa sporit o jednoduchosti deja (kto cakal nieco ine, je ovsem naivny) ci samoucelnosti nasilia, ovsem cit pre dokonalu gradaciu nielen jednotlivych sekvencii, ale i celeho pribehu sa Rambovi upriet neda. Na konci filmu som osobne mohol adrenalin vyzarovat v nekonciacom kolobehu erupcii. [Kontr. projekcia] ()

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

Nemůžu si pomoct, ale poslední díl Ramba se mi prostě líbil nejvíc. Tady poprvé jsem dokázal přijmout důvody, kvůli kterým se John zapojil do konfliktu. V tomto díle nezněly Rambovy řeči (či jiných postav) tak hloupě a pateticky. Ve čtyřce bylo nejmíň přestřelených či vyloženě dementních scén. V Rambovi: Do pekla zpět jsem neměl takovou potřebu se smát skrz trapné pasáže, nenudil se a plně fandil hlavním hrdinům. A přestože se dá nejen v případě závěrečných jatek diskutovat nad tím, zda má tahle nezřízená brutalita a zabíjení své opodstatnění, jestli to není jenom chorá zábava a potěšení, která snímek degraduje, mně se film celkově líbil a s čistým svědomím mu dávám slabší 4*. ()

Reklama

genetique 

všechny recenze uživatele

Po správach o tom, že Sly chystá návrat svojich oboch akčných hrdinov som prekypoval nadšením a nedočkavosťou. Pri Rockym sa čakanie oplatilo na výbornú, zostávalo už len čakať na pokračovanie série o vojnovom veteránovi. Z filmu som mal však aj trošku obavy. Hlavne z toho pohľadu, že okrem takpovediac najcharizmatickejšej jednotky ostatné diely série ponúkajú mierne klišéovitú a miestami len kŕčovitú akčnú strieľačku. Stallone ale nenechal nič na náhodu. Vedel, že charizmatické pokračovanie s dramatickým dejom už asi nevráti Ramba do takého svetla v akom bol, tak prečo mincu neotočiť na úplne opačnú stranu. Už všetci vieme ako je to tu s tou brutalitou a tak, niektorí sa pohoršujú, niektorí nie. Povedzme to tak, že je to proste len kurevsky reálne natočený film a podľa situácii v Barme je to možno jej lepšia stránka. Každopádne atmosféra je skvelá, zápletka jednoduchá, no o to účinnejšia. Už konečne nejde o to spasiť celú krajinu a sám vyhrať celú vojnu. Dialógy ani nemajú čo skaziť, tých pár súvetí čo odznie sú napísané fajn, hlavne zaujímavo a výstižne. Akčné a bojové sekvencie nemajú najmenšiu chybu, tento masaker má veľa inovatívnych okamihov (luk, míny), strih, práca s kamerou, všetko je v správnom uhle a presne ako má byť. Všetko lieta, smrteľná smršť výbuchov, popráv a nechutností, naozaj sa nečudujem ak to niekto nevydrží. Len to naozaj mohlo byť dlhšie a viac o postavách, hlavne rola psychopatického homosexuálneho vodcu barmských hajzlov by stála za viac znechutenie. Takže pri tomto filme treba proste vypnúť všetku humánnosť, ktorú v sebe máte a uistiť sa, že pozeráte len film a nič viac. Ja som tak učinil a spokojnosť sa dostavila. Zaručená. 100%. ()

Superpero 

všechny recenze uživatele

Nejbrutálnější film, co jsem kdy viděl v kině. Akce je zvládnutá na jedničku, končetiny létají všude kolem. Když Rambo kosí vojáky, řikáte si obdivný "ty krávo." Ovšem při páchání zvěrstev na civilním obyvatelstvu budete skřípat zuby. Stallone je ve své roli stále dokonalý a elegantně vyřešil i věkový problém, jelikož většinu masakru zvládne buď hodně vychcanou lstí (bomba) a nebo za těžkým kulometem (rozumějte nepere se a má jen jeden sprint na dlouhou trať). Navíc Stallone na to má prostě ksicht, ať je mladej, nebo starej, toho Ramba mu věříte. Uznávám že ten film není nijak vynalézavý a originální, ale to od něj nikdo neočekával a hlavně ani nechtěl. Pro mě naprostá paráda. ()

tombac 

všechny recenze uživatele

Masakr, kterému lze vytknout jen něco nablblých misionářských keců adresovaných zasmušilému lodníkovi a relativně krátkou stopáž, poněvadž jakmile vyskočí lodník na barmskou pevninu s bandou žoldáků, film postupně nabere rychlost splašeného vlaku a zastaví se, když je ještě hlaveň lodníkova kulometu rozžhavená do běla a svedla by rozšmelcovat na krvavé flákoty další prapor vojáků. Všechna čest, Rambův čvrtý nástup na scénu se nese ve velkém stylu a všechny ty soudobé akční krváky proti němu vyhlížejí jako neviňátka. Když už se střílí, chuchvalce krve cákají na všechny strany, barmští zlosyni vraždí, znásilňují, usekávájí mačetami končetiny a nahánějí domorodce na miny... V akci je také Sly-režisér jako doma. Navzdory pekelnému tempu v závěrečné půlhodinovce je řež přehledná a nechutně detailní. Na nějaké vizuální finesy se tu nehraje, tohle je poctivý oldschool s jedním digitálním úletem (sniper). 9/10 ()

Galerie (149)

Zajímavosti (50)

  • Vzhledem k situaci v Barmě (Myanmaru) se natáčelo v sousedním Thajsku. Konkrétně v provincii Chiang Mai ležící na severu Thajského království blízko hranic s Barmou. Dále se natáčelo v Mexiku a v Arizoně. Natáčení probíhalo od 23. února do 4. května 2007. (DaViD´82)
  • Sylvester Stallone (Rambo) chtěl, aby se film odehrával během aktuálního globálního konfliktu, o kterém se média příliš nezmiňují. Po vyloučení některých známých konfliktů na Blízkém východě, v Latinské Americe či v Africe, si Stallone promluvil s mezinárodními experty, kteří mu vyprávěli o vraždění karenského lidu barmskou juntou. (DEXTER099)
  • Náklady na výrobu byly přibližně 50 milionů amerických dolarů. (NIRO)

Související novinky

Wonder Woman vzkřísila Rudou Sonju

Wonder Woman vzkřísila Rudou Sonju

06.11.2017

Už řadu měsíců je jasné, že úspěch amazonské princezny přižene do kin další superhrdinky. V Sony chystají týmovku s Black Cat a Silver Sable, v 20th Century Fox řeší spin-off Logana s X-23, a jak… (více)

Creeda 2 natočí Stallone

Creeda 2 natočí Stallone

10.10.2017

Boxerská sága o Rockym se před dvěma lety dočkala spin-offu se synem Apolla Creeda. Film za 35 milionů dolarů vydělal 173 milionů a dovedl Stalloneho ke Zlatému glóbu a nominaci na Oscara, takže není… (více)

Rambo se přesouvá do televize

Rambo se přesouvá do televize

23.08.2013

Rambo: Do pekla a zpět z roku 2008 nebyl žádný komerční trhák, ale fanoušci akce ocenili jeho žánrovou čistotu a snímek si pamatujeme jako důstojný návrate Slye do slavné role. Dlouho se mluvilo o… (více)

Stallone ubere na brutalitě

Stallone ubere na brutalitě

22.06.2009

A to jak v ostře sledovaných The Expendables, tak i v možném Rambovi 5. Podle producenta Aviho Lernera by totiž čtvrtý Rambo přilákal do kin mnohem víc diváků, kdyby neobsahoval tak obrovské porce… (více)

Reklama

Reklama