Rambo: Do pekla a zpět

• USA Rambo (více)

Stárnoucí válečný veterán z Vietnamu, John Rambo, se usadil a kdesi v Thajsku vede samotářský život. Provozuje loďku, rybaří, odchytává hady a především se snaží vyhýbat problémům. Ale problémy si najdou jeho. Poklidný Rambův život naruší misionářská skupina, vedená Sarah a Michaelem Burnettem, která se i přes jeho varování vydá do Barmy. Do končin, kde je nic dobrého nečeká. A Johnovi nezbývá než přispěchat na pomoc.

Scénář filmu koloval hollywoodskými studii mnoho let, původně měl Rambo bojovat proti nelegálním těžařům dřeva v Amazonii. Dlouho se nemohlo přijít na ideálního Rambova protivníka, nakonec – po konzultaci s redakcí renomovaného časopisu Soldier of Fortune – „vyhrála" jihovýchodní Asie, kde je prý „nejhorší politicko-vojenská situace".

Prakticky od jejího vzniku v roce 1948 bojuje v Barmě státní armáda proti guerillovým skupinám etnických menšin, především Karenů, které usilují o autonomii. Jejich boj je momentálně jeden z nejdéle trvajících válečných konfliktů na celém světě. Právě Karenům jde na pomoc misionářská skupina, přičemž barmská armáda do oblasti žádné humanitární pracovníky zásadně nevpouští. Thajsko, kde se usadil Rambo, do Barmy za pomoci mezinárodních organizací dodává čistou vodu, jídlo a poskytuje azyl barmským rodinám, které s veškerým majetkem v nůších na zádech prchají před válkou. Přestože tato oblast zdaleka není tak známá jako Dárfúr či jiná africká pekla, čísla vypovídají o rozsáhlé humanitární katastrofě. Ve snaze zbavit povstalce jídla, financí, informací a rekrutů barmská armáda pod vedením represivní junty vypálila či jinak zničila přes tři tisíce vesnic. Kolem půl milionu Barmánců muselo opustit své domovy a před boji prchají barmskou džunglí z místa na místo. „Pozemní miny, nucené verbování do armády, konfiskace majetku, využívání vesničanů k přenášení munice, nelidské mučení a popravy jako trest za napomáhání povstalcům,“ tak popisují situaci zpravodajské zdroje. K válečným hrozbám se přidává malárie, podvýživa a další onemocnění, proti nimž v místě nelze sehnat léky. V říjnu roku 2007 otřásl světem další skandál, když nechala Barmská policie střílet do protestujících mnichů. Téma Barmy se tedy zdá být vpravdě nadčasové a dobře zvolené. Samotný Sly, který strávil natáčením Ramba 4 na barmsko-thajských hranicích šest měsíců, prohlásil, že Barma je horší než Vietnam. (Shadwell)

Holina

Je to prostě masakr. Nečekal jsem, že pokračovánmí takového kultu jako je Rambo by mohlo dopadnout tak dobře. Je vidět, že ho Stallone splácal s láskou. ()

Ilhan

Po prvních shlédnutí jsem byl trochu zklamaný, ale druhé, a tentokrát v originálním znění, naprosto mění můj názor. I když ho stále považuji za nejslabší z celé série, zaslouží si mé uznání. Sly je prostě machr. Jen bych byl radši, že když příběh Johna Ramba tak hezky zakončil v tomto díle, neměl by již točit další. "Live for nothing, or die for something!" ()

B4TM4N

Syrovost. Rambo se tentokrát dělí o show s partou žoldnéřů, ale co bychom na stará kolena po Slyovi nechtěli. V podstatě lze film rozdělit na dvě části: v první půlce nás Sylvester emočně chystá a zpracovává ukázkami zvěrstev páchaných barmskými vojsky, aby ve druhé polovině částečně ulevil vašemu vědomí a v kolosálním masakru si to s těmito "lidmi" vyřídil. A že mu to po těch dvaceti letech jde možná ještě lépe. Hlas zhrubl, stejně jako celý film. Takhle se točí film podle představy tvůrce a ne podle představy studia na rating 13. ()

wosho

Rambo IV je trošku sklamání. Má sice solidní režii, dobré herecké výkony a staromodní krvavou akci, ale scénář stojí za starou bačkoru. Děj je..., prakticky žádný děj nemá. Co se Stallonovy nepodařilo s příběhem, podařilo se mu s postavami-zvláště záchranný tým a hlavní padouch jsou skvělé napsaní a zahraní. Celkově je poslední Rambo důstojným návratem akční legendy po dlouhé době v ústraní a živoření v blbostech. ()

Pretender

''Any of you boys want to shoot, now's the time. There isn't one of us that doesn't want to be someplace else. But this is what we do, who we are. Live for nothing, or die for something. Your call.'' ()

dopita

Rambo je zpátky a s ním i kult akčního hrdiny. Takhle si představuju akční nářez!! Posledních asi patnáct minut je řezničina z první cenový skupiny – radost pohledět! Kam se na tyhle jatka hrabou všechny ty současný akční slátaniny pro dvanáctiletý děcka. Přesně v intencích akčních filmů osmdesátých let. Stallone sice neumí odvyprávět akční scénu tak dynamicky jako to kdysi uměli Renny Harlin nebo John McTiernan, ale zase to nahrazuje neskutečným nasazením, absencí líbivosti a podlejzavosti a hlavně přesným střihem, kterej diváka neznechutí svou zběsilou kadencí (ehm Michael Bay, Tony Scott atd. že...) ale naopak diváka vede a nechá mu prostor pro orientaci ve scéně a to vše aniž by utrpělo tempo. Příběh je řiďoučkej, ale to neva, předchozí díly na tom byly stejně. Takže škoda jen velmi krátké stopáže, film má sice 88 minut, jenže úvodní titulky trvaj šest minut (aniž by se pod nimi něco dělo), závěrečný titulky maj přes deset minut, takže samotnej film má jen 72 minut. Škoda, ještě jedna akční scéna by bodla. ()

Shakeus

Legenda se vrací a to ve velkém a hodně krvavém stylu. John Rambo je ještě tvrdší a nekompromisnější než kdy dřív a jestli je celý film masakr, tak nevím, co je poslední desetiminutovka, nejspíš mlejnek na maso. No prostě ... Sly se s tím nesere. Jenička byl film, dvojka a trojka akční srágory a tohle je neuvěřitelná řež. ()

bila.tecka

Velmi vydařený návrat akční legendární postavy 80. let (i jejího představitele). Stallone mlčky komentuje barmskou genocidu a přitom vysílá svého Johnyho s nezbytným lukem a šípy jako zkušeného průvodce s nabubřelými (jak jinak) žoldáky. Rambo to tam pochopitelně všechno vykydlí, ale nemám důvod se mu smát či nevěřit. Závěrečný návrat domů se jakoby oklikou vrací k jeho prvnímu návratu domů z Vietnamu, kde se "trochu" zasekl v jednom nejmenovaném horském městečku... ()

Roman Albach

Ufff, to byl nářez! Akčňák od začátku až do konce. V tom nejlepším slova smyslu. Sylvester Stallone odvedl perfektní práci. Doufám, že pracuje na Rambovi V, protože dokazuje, že věkem točí lepší a lepší filmy. ()

Vaklaf

Má to všechno, co to mít má a nemá to nic, co to mít nemá. Poprvý, co jsem si v kině připadal (a řval) jako na fotbale. Díky bohu za naše vždy téměř prázdný kino. ()

xmozek

Tady prostě lítá všechno. Kulky, granáty, šípy, kusy těl, .... Stalonic se v důchodu pěkně vyřádil. Je vidět, že důchodci maj prd co na práci. ()

pipapaja

Zde opravdu Sly ukázal že absolutně vůbec nepatří do starého železa. Rambo je zpět se vší parádou a o dost lepší než posledně. Je to sice krvák a dosti depresivní v první polovině ale jakmile nastoupí John se svým lukem a mačetou jste ve svém živlu a tetelíte se blahem když kulometem srovnává vše se zemí. Opravdu akčně je to moc dobré scénář je jednoduchý ale na to se tady nehraje a herci ve vedlejších rolích nejsou vůbec k zahození viz Školák. Bohužel hlavní záporák není tak dobrý jako předchozí a jeho zlikvidování není také nic extra. Doufám že bude pětka. ()

Krabak

Dlouho jsem se dokopával k tomu, abych tento film zkoukl. Říkal jsem si, že "novodobý" Rambo bude jakási splácaná atrapa...Ale mýlil jsem se. Rambo úspěšně pokračuje ve své zajeté stopě. Krav, akce a drsný výrazy. Takle maj sakra vypadat všechny filmy, co se považují za akčňáky. Žádný zdlouhavý nesmyslný dialogy, žádný romantický scénky. Stačí dát nakorbenci do ruky pořádně těžkej kalibr, postavit proti němu armádu a jedééém. Jen mě zklamalo, že scénka s lukem byla tak krátká. Vcelku jsem se těšil, že ke konci do tý mely naklusá John s výbušnýma šípama a udělá armagedon :-D No což...všechno mít nemůžu--->85% ()

Paity

Čekal jsem mnoho a dostal jsem mnoho, tak by se to dalo shrnout. Rambo: Do pekla a zpět rozhodně zaujme, rozhodjně pobaví a zabaví. První půlka je sice na rozjezd pomalekší, ale pak si to Sly vezme "pod svá křídla" a kosí Belgičany jednoho po druhém, promiňtě Barmánce. ()

Wonder Woman vzkřísila Rudou Sonju

23.08.2013

Stallone ubere na brutalitě

Stallone ubere na brutalitě

22.06.2009

A to jak v ostře sledovaných The Expendables, tak i v možném Rambovi 5. Podle producenta Aviho Lernera by totiž čtvrtý Rambo přilákal do kin mnohem víc diváků, kdyby neobsahoval tak obrovské porce… (více)