Reklama

Reklama

Útěk z vězení - Série 1

(série)
USA, (2005–2006), 15 h 24 min (Minutáž: 42 min)

Tvůrci:

Paul Scheuring

Hudba:

Ramin Djawadi

Hrají:

Dominic Purcell, Wentworth Miller, Robin Tunney, Amaury Nolasco, Marshall Allman, Peter Stormare, Wade Williams, Sarah Wayne Callies, Rockmond Dunbar (více)
(další profese)

Epizody(22)

Stavební inženýr se rozhodne vysvobodit bratra z vězení. Přepadne banku a nechá se zatknout, aby mohl do věznice propašovat plán budovy. (Netflix)

Recenze (32)

Ouwen 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Absolutní nářez. Po první sérii na mě snad 95% seriálů působí úplně zpomaleně. Revoluční, scénáristicky natáhnuté k dokonalosti a výborná režie. Skoro vše, co se v seriálu odehraje není dílem náhody, ale chytré vsuvky, která nakopne už tak adrenalinové tempo. Precizní paleta postav, jejich motivace, přirozený humor a ani chvilka nudy. Ubisoft se ani nemusí snažit o Splinter Cell na plátna, poněvadž první série Prison Break je názornou ukázkou stealth akce, improvizace, logiky a napětí. Wentworth Miller se pro roli Scofielda narodil, nesmírné charisma, úžasný herecký projev (to však platí u všech jeho kumpánech, obzvláště Purcell, kterej se topí v béčkovejch hovnech) a celej ten proces, postup, hledání cest, čtení okolí a zvyků muklů kolem něj, mě fascinovalo. Vždycky je cesta a ani samotka neznamená konečnou. Líbilo se mi, jak aj čte ze svého tetování, a ačkoliv mu celá ta věc přerůstá přes hlavu, je to jedným slovem génius. Asi ten největší, kterej se kdy na plátnech zjevil. Nepamatuju postavu, u který bych tak obdivoval postup celým příběhem, natož aby to byla civilní postava, která se štítí a zhrozí z násilí kolem něj. Scény, kdy zůstane šokovanej v cele od krve a klepe se, jen a pouze podtrhují naturalistický podkres a kulisu, ve které se to dění odehrává. Nutno dodat, že to není pouhá kulisa, ale skutečně obří pískoviště, které slouží k interakci mezi Scofieldem a samotným útěkem. Splinter Cell nezmiňuji náhodou. Majkl šplhá po trubkách, římsách, vše si pečlivě plánuje, taktizuje, chodí šachatama a potrubím. Je jasné, že všechno se naplánovat nedá a proto je každej krok vpřed nesmírně riskantní a doslova o hubu. Atmosféra celého Fox River na mě dolehla. Může za to především citlivá režie, Djawadiho impozantní soundtrack a skvělé herecké projevy. Dostanu se do hlavy muklovi, kterého čeká trest smrti - je nevinný, ale pocítím na vlastní kůži, jak mě poslední hodiny odtikávaj, sním poslední jídlo, zahraju poslední karty se svým bratrem s uvědoměním, že za pár chvil to přijde a prostě nejde z toho nezešílet. I ostatní postavy skutečně výborné, nehodlám každého vypisovat detailně, to se musí vidět a prožít. Bavil mě každej, každej je výbornej a neumim si bez něho Prison Break představit. Každej něčim přispěl. Nyní jsme venku, a však čeká nás pro tentokrát skutečně těžší konkurence, mnohem těžší než vláda a její zabijáci. Na scénu přichází FBI hunter, Mahone. A Majkl dostal rovnoceného rivala. ()

SNCIS 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Obsahuje spoilery: Bráchové (Génius a Bouchač) na život a na smrt v jednom lapáku. Po celou dobu se řeší, jak utéct + kdo a proč to na Lincolna ušil? Z kriminálníků je nejvýraznější Theodore Bagwell. Ať se herec objeví kdekoli jinde, tak v něm stále vidím postavu, co hrál zde. Jinak je to zdlouhavé a poslední 2 epizody, kde se prchá jsou nejlepší v této sérii. Jinak poměrně nuda, takový slabší průměr. - 50%. ()

Reklama

cimrman2. 

všechny recenze uživatele

První série je prostě emoční Europa Park! Michael Scofield se rozhodně svou genialitou a actingem podepsal pozitivně na mém životě. Proto má tento seriál místo v mém žebříčku na nejvyšším stupínku, ještě s pár dalšími tituly. I když jsem již měl znalost dějové linky, vývrtky ve scénáři jsem hltal jako kdybych na to koukal poprvé. Znovuzhlédnutí proběhlo se zhruba tříletým odstupem. Zhlédnutí první série Prison Break v roce 2024 se pro mě stává výjimečným ze dvou důvodů. Zaprvé, je neuvěřitelné, jak seriál dá se říci koresponduje s aktuálním děním v USA - Viceprezidentka - žena, která se uchází o místo prezidentky  (Kamala Harris) . Atentát na prezidenta v seriálu, v realitě jsem si spojil s atentátem na Trumpa. The Company nabírá úplně jiného významu a celou sérii jsem vlastně přemýšlel, co se doopravdy v reálném světě za závěsy za které normální člověk nevidí děje. Zadruhé, protože se nacházím blíž, Chicagu, státu Ilinois a Joliet Correctional center (Fox River),  než kdy dřív, to jen pouhopouhých 913 mílí - nacházím se ve městé Mangum. Cítím se tak najednou daleko blíž atmosféře seriálu, než když jsem sledoval v Evropě. S tou atmosférou soucítím i co se týče jídla, protože jsem teď skoro jako pan Belleck, vychutnávající si každý den poctivého hambáče. Kdo s tím moc nesoucítí je můj zažívací trakt. Co víc, jako výměnný student žiju u hostitelské rodiny. Můj host Papá makal 25 let jako dozorce ve vězení. Sledoval jsem to s ním a probíral rozdíly mezi realitou a seriálem a dobrali jsme se k tomu, že je to víceméně autentické až na nějaké nutné pompézní akcičky. Překvapilo mě že kopání tunelu pomocí lžičky, hřebíku nebo vidličky je poměrně normální věc a že se to těm disciplinovaným fakt povedlo. Za deset let si to možná dám znova a bude to mít zase jiné výjimečné momenty. Co hodně potěšilo na americkém gauči několik tisíc kilometrů od českých luhů a hájů je překrásný odkaz na Česko :) v podobě Scofieldovi fiktivní manželky z Prahy (prostitutky) zahráno australskou herečkou. První série, je to krásná práce a hlavně emoční Blue Fire. Díky Scofielde. Ještě jsem zapomněl na efekt motýlích křídel. Stejně jako by se Breaking bad nestalo kdyby Walter přijmul peníze, tak prison break by se nestalo kdyby Michael zvedl telefon když mu Lincoln před garáží volal. ()

Likan7 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Útěk z vězení má parádní start. Prvních takových 10 epizod byla špička. Pak sice kvalita maličko klesá, ale finále, který je rozděleno na takových 5 dílů je naprostá klasa. Realné chování, skvělý scénář a zvraty v každým díle společně se zběsilým tempem mě nutí se na dvojku hodně těšit. Snad se pojede v kolejích, jaké se projely na konci série. ()

Standaa 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Tahle show má tak neskutečné tempo, až je to neuvěřitelné. Žádné hluché momenty, žádná vata, řekne se jen to co je třeba, žádné okecávání. Tady se fakt nikdo nudit nemůže ani vteřinu, pořád se něco děje. Byl jsem někdy až v šoku, jak rychle děj plyne, ale zároveň jsem nikdy neměl pocit, že by to bylo nějak uspěchané nebo že se mělo říct/ukázat víc. Má to sice hromadu hromadu nelogickejch momentů (nad některýma musíte fakt přivřít oči) a některý zápletky jsou tak trochu vytažený z prdele, ale tady mi to vůbec nevadí. Tolik momentů kdy jsem byl tak neuvěřitelně napjatej a v posledním díle zvlášť. Skvělé postavy, kde si ke každé vytvoříte vztah, a všechny skvěle zahrané. Jo a hlavní protagonista a ta cute doktorka maj tak obrovskou chemii co jsem už dlouho mezi hercema neviděl, fandím jim jako kráva. Tahle show je takovej opak Better Call Saula. Tam je vše dotažené do detailu, ale vleče se to až běda. Člověk tam vyloženě čeká, až se děj pohne. Tady to je přesnej opak. ()

Galerie (187)

Zajímavosti (16)

  • Vězeňská cela, ve které se v 1. sezóně natáčely scény se Scofieldem (Wentworth Miller), byla ve skutečnosti uměle postavená a měla posuvné zdi a strop. To z důvodu, aby štáb mohl v tak malém prostoru lépe nasvítit a efektivněji natočit to, co by bylo v reálné cele nemožné. (FIBO)
  • V epizóde zaznie pieseň "Sweet Emotion" kapely Aerosmith. (ash99)
  • Route 66 sa začína v Chicagu, nie New Yorku. (ash99)

Reklama

Reklama