Reklama

Reklama

Když mu bylo sedm let, odebrali ho matce a podrobili drsnému vojenskému výcviku. O třicet let později musí král Leonidas, vládnoucí řecké Spartě po boku milované manželky Gorgo, čelit děsivé hrozbě. Král Xerx požaduje, aby se mu Sparta podřídila, Leonidas však posly bez milosti shodí do studny. Je odhodlán bránit svou zemi i navzdory nepříznivým věštbám. Nikdo netuší, že věštbu zaplatil Thérón, který se spřáhl s Xerxem. Když rada odmítne Leonidovu výzvu, shromáždí král tři sta odhodlaných bojovníků a vydá se s nimi k pobřeží, aby se v úzké soutěsce Thermopyly postavil mnohonásobné přesile. Připojí se k nim také Arkaďan Daxos se svými vojáky. Zatímco se muži připravují k boji, Gorgo, kterou jeden z radních varoval před zrádným Thérónem, se snaží přesvědčit radu, aby Leonidovi vyslala na pomoc posily. Leonidas odmítne s Xerxem vyjednávat. Svou zemi nevydá do rukou nepřítele. Sparťané beze ztrát odrazí první perský útok. Zatímco Leonidas znovu odmítne s Xerxem vyjednávat, Gorgo se s velkým sebezapřením poddá Thérónovu chtíči, ve snaze získat ho na svou stranu. Podlý rádce ji však opět zradí. Zradí také uražený Efialtés, který Xerxovi ukáže, kudy by se jeho vojsko mohlo dostat Sparťanům do zad. Leonidas se odmítne vzdát, a tak se schyluje k rozhodující bitvě. (TV Nova)

(více)

Videa (3)

Trailer 1

Recenze (2 019)

Bluntman 

všechny recenze uživatele

Spartans, tonight, we dine in hell! Fašistická, manýristická, didaktická, dlouhá... taková je filmová 300: Bitva u Thermopyl, která překvapí (nemile) vzhledem k servírovanému vizuálnímu obžerství několika vyloženě dementně rámovanými sekvencemi a tím, že krom nápaditých závěrečných titulek vlastně není o co dohromady stát. Několik stylistických fines, kdy kamera zběsile poletuje v bitevní vřavě a zpomaluje se, zrychluje a stylizovaná krev cáká na všechny strany, je na úkor gradace a vedlejší linie s manželkou, která v původním komiksu nebyla, zase narušuje tempo a okatě dává najevo, že tady Snyder neměl obrázky, podle nichž by se řidil, a tak má problémy i s tak základními věcmi jako rozmístění herců v mizanscéně. Figura nespolehlivého vypravěče dovoluje popustit uzdu fantazii, ale pokud má být vytvořena spojitost mezi Butlerem a Wenhamem v závěru, nefunguje díky Butlerovu přehrávání a Wenhamovu (záměrnému) podehrávání. K tomu je nutné připočíst rušivý patos, zbytečnou popisnost právě zobrazovaného, která je ale ještě v míře, neschopnost konstruovat koherentní fikční svět a po sin City tady máme další důkaz toho, že takhle by se komiksy na plátno převádět neměly, protože přeložením z jednoho média do druhého nevznikde nikdy nic soběstačného. ()

Boss321 

všechny recenze uživatele

Dlouho trvalo než jsem se rozhodl na tenhle kousek kouknout a vůbec nevím proč. Převedení bitvy u Thermopyl na filmová plátna za pomocí toho nejlepšího co moderní filmová technologie nabízí dopadlo skvěle. Film, u kterého na dvě hodiny vypnete a vychutnáváte si vizuální orgie, kterým nechybí velkolepé bitvy a spousty krve. Předpokladem je, že se vám snímek zalíbí od prvního okamžiku, protože jinak budete mít sto chutí v polovině projekci ukončit. To se u mě díky bohu nestalo a dvě hodiny jsem si užíval tuhle krásnou podívanou........ ()

Reklama

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Doufám, že Lakedaimonští označili studnu, do níž vhodili poselstvo, za hygienicky závadnou. Na to jsem myslel během filmu, což zhruba vypovídá o tom, jakou měrou jsem byl vtažen do příběhu. Nemohu si pomoci, stylizace a zjevná ateliérovost v mých očích filmu ubírají to hlavní, a to divácký zážitek. Někteří tu píší o živočišnosti, já se nemohl zbavit pocitu umělosti. Akce je ve filmu celkem požehnaně, žádná však není taková, aby se hlouběji vryla do paměti. Z trojice krev, pot a slzy je v nich přítomna jen krev - a přitom je to celé takové bezkrevné. Kupodivu si film dějově ubírá i tam, kde by mohl vypjatost rozdávat nejvíce, a to u samotného konce 300 statečných. Ve skutečnosti jejich boj končil těsným bojem na tělo, když se přelámala kopí, byly meče, když se zlámaly meče, bojovalo se rukama a zuby. I když jde o komixovou adaptaci, není to argument pro benevolentnost v některých věcech. Kupř. eforové nebyli kněží, ale sbor kontrolující moc králů, se Sparťany zůstali na bojišti Thespijci, spartský posel po vyřízení zprávy o bitvě spáchal sebevraždu atd. K ideovému vyznění. Za prvé spartská společnost se bez nadsázky dá přirovnat k fašismu. Počínalo se vyřazováním nevhodných již v kojeneckém věku. Každý plnoprávný Sparťan (Sparťané sami si říkali Lakedaimónští) dostal od státu přidělenou půdu a skupinu heilótů (otroků), která ji obdělávala a živila ho. Výcvik chlapce počínal v šesti letech tím, že si musel krádežemi opatřovat jídlo (když byl chycen, byl tvrdě potrestán, když ne, byla to známka jeho schopností). Armádní cvičení spočívalo v pravidelných pogromech na heilóty, kteří žili mimo Spartu ve vesnicích, které byly pravidelně napadány a vypalovány. Ve filmu Leonidas sice opakuje fráze o obraně svobody a o novém věku, skutečnost však byla taková, že příliv bohatství z kořisti do Sparty (která do té doby vůbec neužívala peníze) původní rovnou společnost plnoprávných Sparťanů rozdělil na bohaté a mocné (např. Leonidův spolukrál Pausániás, vítěz od Platají), kteří začali skupovat původně státní půdu, a ožebračené. To byl konec spartské moci, protože bohatí ztratili vůli a chudí motivaci bojovat. Prostřihy do Sparty sice trochu komplikují jinak velmi řídký děj, na druhou stranu přinášejí to, čeho jsem se bál nejméně, a sice politickou korektnost. Tvůrci se evidentně zalekli příběhu bez jediné významné ženy, to se muselo napravit. Vojáci sami jsou naolejovaní cucáci z módních katalogů v kožených spodkách, kteří by se hodili spíš na pánský striptýz. I když jsem původně dal milosrdné tři hvězdy, postupem času jsem došel k tomu, že vlastně nevím za co. ()

Viktooorka 

všechny recenze uživatele

Nádherná přehlídka mužských těl, nádherná grafická stránka, nádherně provedé "bitky" , nádherná představa tehdejší Sparty, nádherný konec... Přesto mě tam ale chyběla ta historická atmosféra, při které mě tuhne krev v žilách.. Bavila jsem se, vychutnávala každou minutu, čekala co bude a kochala se nejenom neodolatelným Gerardem Butlerem :) A i když jsem tam postrádala tu kouzelnost historie, byl to nejzajímavější historickej film, co jsem kdy viděla :) Btw. proč ve všech filmech za poslední dobu co jsem viděla, ukazují ty mužský zadečky? To mi dělaj schválně. Kdo má pořád umývat monitor od slin :-D ()

B!shop 

všechny recenze uživatele

Boze, tohle byla naprosto neuveritelna ultra mega rezba. Spolu s Fontanou asi muj nejocekavanejsi film a zatimco Fontana me zklamala, tohle me rozsekalo na sracky. Takle vostra "historicka" rezba tady od Navratu Krale nebyla. Je dobre, ze se tvurci nesnazili o nejaky rozvinuti pribehu, neco minut o treninku Spartanu a pak sup a uz jede bitva. A do toho neco malo zaberu do Sparty. Podle me to bylo vyvazeny naprosto perfektne. Po vizualni strance to jsou neskutecny orgie, ktery tady snad jeste nebyly a i hudba je pekne vostra. Kdyz se zacnou rubat a do toho zacne hrat nejakej metal, tak to je proste masakr. Gerard Butler se snazi, porad rika nejaky vostry hlasky a vypada fakt spravne krute. A persane maj ve svy armade peknou sbirku ruznejch zrudicek. Sice tu nejsou nejaky ohromny bitvy tisicu proti tisicum, protoze tam kde bojujou, to je spis o boji muze proti muzi, ale to bylo jedine dobre. Navic tu vsude caka krev a sem tam upadnou nejaky ty koncetiny. Ale samozrejme se tu najdou i velky zabery na celou armadu. Jen dve malicky vytky. Misty tu je otravnej hlas vypravece-komentatora, kterej popisuje veci, co zrovna vidime a je to tak trochu zbytecny a pak zaverecna bitva, kdy se vsichni nechaj pobit. Jasne, vsichni vi, jak to dopadne, ale prislo mi to krapet uspechany, ze se skoro nebranili. Tech 120 minut, co film ma, je naprosto presnejch, aby vas film vtahnul a do konce nepustil, je fajn, ze to tvurci neprotahovali, precejen slo o jednu bitvu a mit to tri hodiny, tak to takle kulervouci nebude. Tohle se proste musi videt. ()

Galerie (117)

Zajímavosti (101)

  • Film se zabývá více mytologií než historií. „Řekl bych, že 300 je film, vyprávěný očima Sparťanů. Nejen z jejich perspektivy, ale skrze to, jak bitvu u Thermopyl pociťují. Kdyby vám Sparťané u ohně vyprávěli o thermopylských událostech předtím, než o nich bylo cokoli napsáno, udělali by to takto. Nezáleží třeba na tom, že nemají pořádně chráněná těla, všechno, co s nimi souvisí, je má činit víc ohromující," prohlásil režisér Zack Snyder. (tyzmrde)
  • Ze tří set Sparťanů bitvu ve skutečnosti přežili dva muži. Jednak Aristodémos, který měl nemocné oči a vrátil se proto do Sparty (v bitvě u Plataj svou pověst "zběha" napravil), a dále posel Pantités, který se po návratu do města oběsil. (Mossback)
  • Před závěrečnou bitvou Leonidas (Gerard Butler) pronese, že se sejdou v pekle. Peklo však mají křesťané, pro Řeky to byl "tartaros". (Kroup4)

Související novinky

Chystá se Snyderův návrat ke Sparťanům

Chystá se Snyderův návrat ke Sparťanům

02.06.2024

Když to s originalitou nevyšlo, je potřeba se vrátit k osvědčeným postupům. Právě tak asi přemýšlí Zack Snyder (Armáda mrtvých), který se po nepříliš vřele přijatých dvou dílech své vysněné sci-fi… (více)

Gerard Butler chce zachránit svět

Gerard Butler chce zachránit svět

27.06.2020

Herec Gerard Butler patří v Hollywoodu už řadu let k akčním jistotám. Nehraje sice v těch největších blockbusterech a jeho filmy v kinech čas od času šeredně vyhoří, hvězda snímků 300 nebo Pád Bílého… (více)

Sin City míří do televize

Sin City míří do televize

01.06.2017

Drsná comicsovka Sin City - město hříchu vydláždila v roce 2005 cestu ke Třístovce a k Watchmenům. Fanoušci ihned volali po dvojce, Robert Rodriguez s ní ale otálel dlouhých 9 let a nakonec vydělala… (více)

Romeo a Julie: Bitva u Verony

Romeo a Julie: Bitva u Verony

22.03.2015

Dopočítat se filmových zpracování nejslavnějšího Shakespeara není vůbec jednoduché. Adaptací jsou vyloženě desítky, v paměti ale nejspíš máte tu od Baze Luhrmanna a možná podivnost Tromeo and Juliet… (více)

Reklama

Reklama