Faunův labyrint

• Mexiko El laberinto del fauno (více)

Píše se rok 1944 a dvanáctiletá Ofélie jede se svou těhotnou matkou za otčímem, frankistickým důstojníkem, který kdesi v horách na severu Španělska potlačuje zbytky republikánského povstání. Život ve vojenské posádce ale nenabízí Ofélii pouze realitu poznamenanou boji s povstalci, všeobecným nedostatkem jídla a velmi chladným vztahem s otčímem – v nedalekém starodávném labyrintu potká dívka jednou v noci starého fauna, který ji prozradí, že je ztracenou princeznou kdysi mocné pohádkové říše a současně poslední nadějí na její záchranu. Než se ale opět setká se svým královským otcem, musí splnit několik úkolů. Fascinující podívaná a silný příběh o tom, že ve světě dětské fantazie se za život, čest a odvahu platí stejná cena jako ve světě dospělých. (oficiální text distributora)

MikeCool

Nádherný mysteriózně reálný film. Výborná atmosféra doladěná excelentním soundtrackem, který nás v různých podobách provází celým filmem. Rozhodně to není žádná podívaná pro děti, fašismus, brutalita, zabití nevinných lidí a dokonce i "smrt" hlavní hrdinky rozhodně není žádná filmová porce pro dětské oči. Film s mírně hororovou atmosférou ze Španělské dílničky rozhodně nezklamal, ale naopak velice potěšil. ()

Smok

Proste nesadlo. Asi tak ako teplá decová vodka na prázdny žalúdok. Nerozumiem, koho má kríženec vojnovej drámy a rozprávky zaujať. Deti, alebo dospelých. Dieťaťu to nepustím, na to tam bolo hodne drsných záberov a mňa celé to fantasy mystično proste nudilo. Nejaká hlbšia myšlienka tam zrejme bude, tak za ňu teda tie dve. ()

boshke

Čekal jsem více té pohádkovosti. Zlý pan Obluda se ukázal tak na pět minut, možná ani to ne, hodný pan Obluda se většinou jen tak mihl. A to je v podstatě všechno, když nepočítám tu hnusnou (něco podobného bylo ve Star Wars, ne?). A reálná rovina mi zas až tak zajímavá nepřišla, takže za 70% ()

Kothy

Taková Alenka v říši divů pro dospělé za 2. světové války zasazená do Frankova fašistického Španělska. Guillermo del Toro je mistr mystiky. Potvora s očima v dlaních mi naháněla celkem hrůzu. Celou dobu vás provází faun. Opravdu úžasný film s vynikajícím příběhem a atmosférou. :) "Dám ti nabídku. Když napočítáš do tří bez koktání, můžeš odejít." ()

swamp

Děj tohoto fantasy dramatu zobrazuje útěk malé holčičky od reality, kterou je období Španělska nasáklé vítězstvím Franca (tedy i nastolení fašismu), k fantasknímu světu, který má zachránit a stát se jeho královnou. Setkává se s faunem, který ji postupně zadá tři úkoly, které, pokud chce zachránit pohádkovou zemi, musí bez výjimky splnit. ()

Fingon

70% Tak nevím, ale mám dojem, že Del Toro už to s příběhy zasazenými do doby druhé světové války (Devil a částečně i Hellboy, i když tam je to dáno předlohou) poněkud přehání. I když jsem se na tohle třásl jako na máloco, jsem Faunovým labyrintem poněkud zklamaný. Faun samotný vypadá jako záporák z Legendy nabarvený na modrozeleno. Ale je pravda, že Ivana Baquero vypadá dost dobře, a co teprve za pár let... ()

Sašenka165

Tenhle film na mě hluboce zapůsobil, nic víc není potřeba dodat... ale přece jenom, nedá mi to a vyjádřím se podrobněji: Obsazení, příběh, hudba - to všechno je nezapomenutelné. Být hercem, který hrál fašistického kapitána Vidala, bála bych se vyjít ven ze zabarikádovaného domu (tak přesvědčivý výkon to byl). Dále mě zaujala odvážná a velice oduševnělá Mercedes, jakožto Vidalova služka a zároveň členka odboje a její přítel - lékař, který se dobrovolně rozhodne pro smrt a stojí si pevně za svými ideály. Úžasná byla Ivana Baquero v roli holčičky Ofélie, která před krutou realitou utíká do často ještě krutější fantasie. A byla to vůbec fantasie? Toť hlavní otázka tohoto dokonalého filmu. Není to v žádném případě pohádka pro děti, spíš krutý příběh s fantasy prvky. Celé nádherné dílo podtrhuje krásná španělština, které je skvěle rozumět a která zde působí nádherně (možná to tak ale cítím jen já, protože považuji španělštinu za nejkrásnější jazyk na světě :) ). ()

teutates

Nooo takže ja som sa u tohto nudil... neviem či moje očakávania boli až príliš veľké, avšak toto dielo ma neokúzlilo natoľko aby som ho povzdvihol a ospevoval... Vadili mi 2 línie, u ktorých ma viac zaujala ta menej rozprávková... Pôsobilo to na mňa štylom "kde bolo, tam bolo..."bla bla... čakal som niečo štýlovejšie, mystickejšie a v poslednom rade niečo nové. Silného záporaka síce dielo má, ale nič veľké sa nekoná... Postava Fauna mi učarovala, taktiež niektoré scény boli výborne, ale dalšie veľké minús bola dlhá stopáž... Pre mňa pomerne veľké sklamanie a 6/10 ()

nascendi

Keď som do svojej charakteristiky písal "doháňam zameškané" netušil som, koľko som toho vlastne zameškal. Nevidel som ani jeden film Guillerma del Toro a nemám ani dosť skúseností so štvorkombináciami, ktorými je v popiske žánrovo vymedzený jeho Faunov labyrint. A tak mi tento film pripravil iba ohromenie a úžasný zážitok. Nemám ambície priradiť sa k jeho interpretátorom, ani k tým, ktorý sa ho pokúšajú zaradiť do nejakej priehradky. Mne stačí ten zážitok a zatiaľ ma trápi, že neviem presne pomenovať, z čoho všetkého bol namiešaný. Jednu prísadu som spoznal hneď. Je ňou precíznosť. Precíznosť, ktorá nedopustí odfláknutie čohokoľvek a nič neponecháva v nádeji, že si to nikto nevšimne. A na ostatné časom prídem. Je to film, o ktorom sa dá hodne rozmýšľať. A na to mám dosť času i chuť. ()

predators

Tak na to, že je dívence dvanáct let, má docela bujnou fantasii:-) Nebo je to všechno opravdové? Tak v tom případě bych si asi nadělal do kalhot:-) Zasazení příběhu do bojů partizánů s vojáky, vedenými kapitánem "maniakem" je dobrou volbou a prostředí temného lesa jakbysmet. Jinak celý příběh skvěle graduje a vrcholem je pro někoho možná předvídatelný, pro mě nečekaný konec. Možná je to tím, že jsem si myslel, že se dívám na pohádku a ejhle...děti pod deset let držte raději dál:-)75% ()

Slartibarkfast

Velice drsný příběh z doby Španělska pod vedením generála Franka. Předpokládal jsem, že pohádkový příběh, jež je protknut celou dějovou linií, bude spíš něco pro děti, ale mýlil jsem se. Malým dětem tenhle film rozhodně určen není. Je to spíš útěk z kruté reality, ze které prochází malá Ofélie do vysněného světa. Naturalistické scény někdy vyděsily i mně samotného. Každopádně je to brilantní kousek, který každého chytne za srdce. Velmi mile mně překvapil 90% ()

cukorek

Na odporúčanie môjho kolegu v práci som siahol po tomto Del Torovom filme. Pred tým som videl jeho Hellboya 2 a tak som si povedal prečo nie. Faunov labyrint má v sebe isté čaro, niečo neobyčajné s čím vystupuje z radu bežných filmov, ak by som ho mal zaradiť k podobným tak určite Narnia. Podobné vojnové obdobie a aj detský príbeh s výraznou túžbou po dobrodružstve bez akéhokoľvek náznaku strachu. Faunov labyrint predsa len oplýva lepšou kvalitou, keď ponúka pestré zábery (striedanie farebného obrazu s temným obrazom ),vynikajúci strih (záber ako vošla Ofília do jaskyne a potom záber na kapitána v lese a podobne), okúzľujúce mysteriózne bytosti (Faun, lietajúce víly), realistické a otvorené snímanie kamery (akčné momenty medzi partizánmi a španielskymi vojakmi, či nezvládnutú reakciu kapitána, ktorý fľašou dobil nevinného zajatca) dobré vykreslenie pováh a vzťahov medzi jednotlivými postavami, ktoré sa dostali do vysokého zdramatizovania. To čo mi však nesadlo bolo prílišný dôraz kladený naraz na dve postavy (kapitán a Ofília) až tak, že sa hlavná postava strácala a nakoniec rozhodnutie pre spojenie dvoch príbehov, kde dej len prekračuje z nohy na nohu a oslabuje vždy rozbehnutú udalosť. Tiež som sa nedočkal takmer žiadneho hororového predstavenia, okrem jednej scény. Najväčším prekvapením a zhrozením pre mňa bolo, keď som sa "pozrel Faunovi do očí". V tu chvíľu mi bleslo hlavou slovo Avatar, hneď za tým tvorcovia Avatara to skopírovali. Podobnosť bola neskutočná, ubrali rohy a pridali modrú farbu to bolo všetko. Napriek všetkým spomenutým argumentov ma film oslovil na 70%. ()

Mariin

Snažil jsem se, ale ani po 40 minutách mne film ničím nenadchl ani nezaujal. Frankisté jsou tu dle komunistického mustru vylíčeni jako zlí nacisté, samotný příběh fantasy mi připadá velmi mdlý...Ty dvě hvězdičky jsou jen za vizuální efekty. Jinak nechápu tak vysoká hodnocení (k dnešnímu dni 82%). ()

Slarque

Fantasy (nebo temná pohádka, chcete-li), na které je vidět, že ji natočil nadaný filmař s fantazií. Konzistentní atmosféra bez jakéhokoli zlehčování byť jen náznakem humoru. Zajímavé masky, triky i výprava, aniž by cokoli z toho působilo samoúčelně. Perfektní herci v čele s dvanáctiletou Ivanou Baquero a Sergim Lópezem jako ztělesněním (téměř) naprosto bezcitného zla. Výsledek je výborný, téměř bezchybný (90%). ()

Arsenal83

Oceňujem pointu, že dobro bude odmenené a zlo potrestané. Len tá komplikovaná forma mi k tak jednoduchej myšlienka nepasovala. Scény z reálneho sveta sú oveľa zaujímavejšie než tie „rozprávkové“, navyše sa na tieto vyslovene pozerá odporne – hnusný hmyz, žaba a pod. Nebyť dobrého záveru, hodnotil by som ešte nižšie. ()

Tomco

nemastne, neslane..obcas krasne a prijemne, obcas trosku nudne...svet fantasy je ovela strhujucejsi ako realita, ktora ma vobec nebrala..som skor sklamany. ()

Vitason

Díky Mexiku máme tequilu, nachos, široké klobouky a poslední dobou nás tahle země zásobuje i dobrými režiséry. Jedním z nich je bezpochyby Guillermo del Toro, který od začátku koketuje s hororem, což dokazuje i ve svém posledním filmu pohádce Faunův labyrint, který má hororových prvků více než je zdrávo. Kdybych tento film viděl jako malý špunt, tak bych se minimálně na týden musel vrátit k plínkám a do dneška bych zřejmě koktal. Vždyť tady chlapíka ubijou lahví od piva (sice vím, že alkohol škodí, ale do dneška jsem si myslel, že jen pomalu ničí játra), je zde amputace nohy, chlapík s očima na rukou (s tím by se dalo vidět věcí :-). Všechny tyto krutosti se odehrávají na pozadí ještě krutějších událostí druhé světové války, kdy Falanga válčila s partyzány. Tento příběh dokázal del Toro namíchat pomocí skvělého vizuálního looku, který trochu připomíná Bratry Grimmy od Terryho Gilliama, povedenými efekty a maskami, ale nejvíce zaujme skvělá odvedená kamera. Všichni herci byli dobře typově obsazeni a výkony podali také kvalitní. Ač má Faunův labyrint pohádkové prvky, tak dětem bych ho nepouštěl. Podobné filmy: Tideland (2005), Labyrinth (1986), Nekonečný příběh (1984), ()

Del Toro natočí vysněného Pinocchia

Del Toro natočí vysněného Pinocchia