Faunův labyrint

• Mexiko El laberinto del fauno (více)

Píše se rok 1944 a dvanáctiletá Ofélie jede se svou těhotnou matkou za otčímem, frankistickým důstojníkem, který kdesi v horách na severu Španělska potlačuje zbytky republikánského povstání. Život ve vojenské posádce ale nenabízí Ofélii pouze realitu poznamenanou boji s povstalci, všeobecným nedostatkem jídla a velmi chladným vztahem s otčímem – v nedalekém starodávném labyrintu potká dívka jednou v noci starého fauna, který ji prozradí, že je ztracenou princeznou kdysi mocné pohádkové říše a současně poslední nadějí na její záchranu. Než se ale opět setká se svým královským otcem, musí splnit několik úkolů. Fascinující podívaná a silný příběh o tom, že ve světě dětské fantazie se za život, čest a odvahu platí stejná cena jako ve světě dospělých. (oficiální text distributora)

yamk5

Pre mňa je to záhada. Vlna mexických/španielských hororov je stále v plnom prúde a tento kráľ vybočil viac ako sa čakalo. Mytologický príbeh je už päť rokov po premiére klasikou a určite to najlepšie, čo Španielsko dalo filmu v posledných rokoch (poráža aj Almódovara ši Allena). ()

Koprska

Úchvatná podívaná nebo Dokonalá šílenost..? Klasický pohádkový začátek uvozuje něco sladkého, ale klasické pohádce se to nepřiblíží ani na milion světelných let... Rádoby ,,bylo nebylo" se protne s fantazií, krutosí, brutalitou a realitou na hranici života a smrti.. Zařadit k ostatním dosud známým filmům dle mě skoro nemožné... Unikátní, krásné, ale bez špetky krásy v dnešním pojetí... Super kameru, kostýmy pak dle mě kazí délka.. co je moc, to je moc.. Přesto je to zážitek, který si opravdu nechci jen tak pusiti znovu, abych si nekazila požitek... ;) ()

zekkx

Opravdu nechápu hodnocení, natočené je to sice skvěle - jednoduše pastva pro oči, eyesgasmus při každém druhém záběru, na mysli mám například scénu s deštníkem při útěku Mercedes s Ofélií, ale to je vše. Příběh se mně totiž nedotkl ani omylem. Nechci působit jako kontroverzní d*bil, který nedokáže ocenit kvalitu, ale dle mého názoru je Pan's Labyrinth overated kýč. ()

Steffa

Faunův labyrint je velmi efektní spojení světa imaginace s realitou, bohužel už ne tolik efektivní. Trpí spoustou hluchých a nudných míst a to i přesto, že nápad je velmi originální.Na můj vkus bych přidal ještě víc imaginace ve stylu "pojídače dětí". Pozn. 1: Díky za takový konec jaký byl, happy endů už jsem trochu přesycen. Pozn. 2: Tu holku bych picnul hned na začátku, přišla mi hrozně protivná. Pozn. 3: Když to byla všechno jen představivost malé holčičky, co mělo znamenat to "cosi" pod postelí?? ()

Heroine

Vynikající i jako podobenství, i jako skutečně kouzelný příběh. I když je dějová stránka celkem průměrná, především vizuální stránka celý film povznáší někam do extra kategorie. Neuvěřitelná výprava, a po tom co jsem viděla stovky ničemných hororů, kde všechno "děsivé" vypadá jako větší slimák který řve, je tohle skutečná bomba. Už v Hellboyovi jsem si říkala, že má Del Toro vkus pro výtvarnou stránku, ale tohle, i když je si to v lecčem podobné, je ještě lepší. Okamžitě jsem samozřejmě poznala vynikajícího Douga Jonese, (nebo alespoň jeho ruce), a to hned v několika rolích. Navíc je příběh neskutečně temný, a všechny ty kruté detaily jsou tak propracované! Hlavní záporák je skutečně nechutný hnusák, a i když se mi děvče v hlavní roli nelíbí, (na rozdíl od holky z Města Ztracených Dětí, vizuálně podobného žánru), dojemnost to nekazí. Dějově mi snad přijde jedině nefér, že na závěr seděla na trůnu vedle krále i Oféliina matka, která jí jinak byla v životě úplně k ničemu. Ale jinak je to skutečně fascinující. ()

Gabretta

Netradiční spojení dějinného útržku 20. století s fantazijním světem mě fascinovalo - mimo jiné i tím, jakým způsobem bylo realizováno. Dětská duše nesní jen v noci během spánku, dětská duše (a přiznejme si, že čas od času a sem tam i nějaká ta duše dospělá) sní pořád...:o) ()

anitae

Pro mě malinko neskousnutelná kombinace hororu a pohádky, jako horor super, ale pohádka nee. Chytrá Ofélie, zlý otčím důstojník, partyzáni, podivný faun...3,5* ()

miawallacova

To že je hlavní hrdinka filmu dítě neznamená, že film je pohádka. Při sledováními mne vždy přemáhá úzkost, strach a další směsice pocitů. Guillermo del Toro dokázal natočit film, který mne okouzlil svým fantaskním příběhem a zároveň nahnal husí kůži a donutil zamyslet nad tou tenkou linií mezi světem dospělých a světem dětí... pět hvězd + dalších pět za krásnou hudbu a zlatého bludišťáka k tomu ()

canni

Film na který jsem se musel podívat po jeho shlédnutí znovu. Výborné herecké výkony a super podání toho jak je svět vnímám skrz dětské oči. Občas je určitě lepší utéct z reality do svojí představy, bohužel probuzení je pak o to horší když zjistíte, že nic není tak růžové jak si to v hlavě namalujete. Film si zasouží uznání, že i z relativně malého rozpočtu se dá vytáhnout pěkná podívaná. 80% ()

ortoncz

Nejprve jsem chtěl dát 4* , ale když jsem si uvědomil , že mě ten film zase až tolik nebavil je to za 3*. Je to pohádka nebo válečný film asi něco mezi tím , nebo snad oboje dohromady? Takže za mě 60% ()

Ondr@932

Tak tomuto filmu jsem nedával moc velké naděje. Už jen proto, že žánr fantasy zrovna moc nemusím. Ale nakonec to bylo překvapujíc velmi pěkný zážitek! Což jsem rozhodně nečekal... Smíchání válečné a fantasy dějové linky byl skvělý nápad a v tom filmu to vážně vyniklo. Skvělé herecké výkony, zajímavá či tajúplná atmosféra a hudba dávali filmu opravdové grády! Zkrátka taková zvláštní hororovo, fantasy pohádka která mě dokázala zaujmout. Dávám 9/10 ()

Kadas97

Dlho som tento film odkladal lebo som sa bál, že to bude sračka typu Narnia, ale po pár minutách šiel "narniovský syndróm" do úzadia až napokon úplne zmizol. Toto je jeden z tých filmov kde pojem fantasy naberá iný rozmer ako len zázračné jednorožce, ktoré žerú kvetinky a kakajú dúhu alebo princ s 3 metrovým mečom bojuje proti (zl)obrovi. Fantasy je tu zobrazená z tej temnejšej stránky,nadprirodzené postavy nevyzerajú rozprávkovo, ale sú niekedy až nepríjemné. Postava Fauna bola detailne prepracovaná a celkom dosť "desivá" ,možno že by ho na Kréte zvolili za zástupcu labyrintu v Minotaurovej neprítomnosti. Modlivky a kobylky boli vlastne víly, po ktorých neostával vo vzduchu visieť hviezdičkový prach. Scény boli niekedy až príliš drsné, preto by som tento film nedoporučoval deckám pod 12 rokov, ale staršie by to už mohli nejako zvládnuť. Guillermo del Toro zrežíroval doslova krásny, atmosférický príbeh s rozprávkovým dejom, ale hororovým prevedením. Herecké výkony boli tiež na vysokej úrovni, hlavne malá Ofélia a nepríjemný kapitán. Pre mňa veľmi príjemné prekvapenie znásobené tým, že som čakal niečo čomu naparím maximálne dve hviezdy. Faunov labyrint má plnohodnotných 10 z 10. ()

IPajule

Dramaticky fantastický film s krásným dějem o princezně, která zemřela kvůli životu s lidmi, ale jednoho dne se narodí jiné děvče, do kterého se princezna převtělila. Potkává víly a Fauna, který jí dá knihu a musí splnit 3 úkoly, tím posledním je zkoužka jestli obětuje svého bratra nebo sama sebe. Vše skončí šťastně, až na pár "hajzlů" jako je Kapitán. ()

dalziel

Tak mňa to teda absolutne nebralo.Mám dojem že niektoré filmy sprevádza nejaké konšpiračné spiknutie,lebo inak si neviem vysvetliť že tento film patrí do prvej 100-ky tu na CSFD.Nad tým mi fakt ostáva rozum stáť. ()

Perth

Mnozí by mohli na první pohled usoudit, že půjde o jednodušší snímek pro mladší diváky, opak je však pravdou... Film s dvěmi liniemi příběhu a dvěma žánry, které del Toro, v dobře odhadnuté stopáži, skvěle prolíná, vřele doporučuju jako alternativní oddych od všech nepřirozeně vyumělkovaných a mírumilovných snímků, točených pro co možná nejnižší rating, které by nedejbože mohly někoho pobouřit. Faunův labyrint totiž spojuje krásu pohádkového světa s naturalismem a opravdu spoustou násilí v světě reálném, stejně tak je ale nabit mnoha referencemi a významy, jež mi doteď nejsou všechny známy. (Jestli někdo tuší, proč víla ukazovala Ofélii na prostřední dvířka místo těch levých, rád si přečtu vysvětlení.) Také nemůžu opomenout vyzdvihnout soundtrack a kameru, které působí v mnohých scénách kouzelně a umělecky. Konec filmu spíše vzbuzuje řadu otázek, než aby jasně definovala závěry a tak věřím, že si zde každý najde svůj význam. ()

Ivo

Mimořádně brutální "pohádka" kombinující explicitní mučení a zabíjení ve světě vnějším s jemně hororovými scenériemi světa pohádkového (a který z nich je teď ten "skutečný", že ? :) Činí to však způsobem do té míry atmosférickým, intenzívním a originálním, že člověk jen zcela pohlcen sedí s otevřenou pusou. To vše provází sugestivní hudba (včetně hypnoticky dojemné "ukolébavky"), podmanivý vizuál a krásná španělština. Těžko uvěřit že tvůrce tohoto neobvyklého díla se později vážně podílel na totálních krávovinách typu Pacific Rim a spol. ()

TheSompeque

Tenhle film je vyloženě masterpiece. Hudba, atmosféra, fantastické postavy. Všechno je skvělé. Druhá půlka sice trochu dře pomalejším tempem, ale celkově je film solidní kousek fantasy drama, který se jen tak nevidí. ()

Razzor_82

"Jmenuji se Faun" Hluboce mrazivá pohádka pro dospělé publikum. Guillermo del Toro si stvořil své postavy a dokonale promíchal svět lidí a fantazie. Doslova magický vizuál dětské mysli a dech beroucí brutalita.  Nečekaně silný příběh s bolestí na konci. Dílo ze kterého běhá mráz po zádech. 9/10 ()

Del Toro natočí vysněného Pinocchia

Del Toro natočí vysněného Pinocchia