Lovci duchů

• USA Supernatural (více)
Horor / Drama / Mysteriózní / Thriller / Fantasy / Komedie
USA, (2005–2020), 247 h 25 min (Minutáž: 29–60 min)

Tvůrci:

Eric Kripke

Režie:

Kim Manners, Robert Singer, David Nutter, J. Miller Tobin, Mike Rohl (více)

Předloha:

John Shiban (kniha)

Diskuze

Mr.Apache (hodnocení, recenze)

Co jsou to vlastně ty "pseudointelektuální výrazy"? Nikdy jsem se s ničím takovým nesetkal. Dokonce ani u niethustry, který se v nich má údajně vyžívat.

Lirael (hodnocení, recenze)

logosi: Řeší je, využívají je - to je úplně jedno. Pointa je, že tam jsou a že nad nimi jako divák nějak uvažuješ.
A k tvému dotazu - v okamžiku, když začneš psát něco o "pseudointelektuálních rádoby rozborech" se dá tenhle postoj docela jednoduše vyčíst mezi řádky. Samozřejmě, může to být jen můj dojem, to nepopírám :)

niethustra

niethustra (hodnocení, recenze)

logosi: Neznám pseudointelektuálnější výraz než výraz "pseudointelektuální". Zkus se s ním ohánět, teprve až si náležitým způsobem osvojíš jeho význam, poněvadž častovat lidi slovy, u kterých je patrné, že jim nerozumíš, je trošku směšné. To jen tak okrajově. Že podle tebe není v seriálu nějaká "nadstavba", ještě neznamená, že tam opravdu není (neříkal bych tomu nadstavba, ale to je nakonec jedno). V případě SUPERNATURAL se dokonce domnívám, že témata, o kterých jsem se zmínil a která se do určité míry stala předmětem mého komentáře (ne článku, proboha!), jsou v něm očividná a divákovi se přímo nabízejí. Jak už tu bylo zmíněno, je na samotném člověku, jaký postoj k těmto tématům zaujme a pokud k nim nějaké vůbec zaujme (připadá mi ale hloupé celou tuhle otázku odbýt tvrzením: "podle mě tam tohle a tohle není")... Chápu ale, že tvou reakci na můj komentář jednoduše vyprovokoval můj způsob vyjadřování, který alibisticky označuješ za "vyžívání se v pseudointelektuálních výrazech", a že celá rozpoutaná debata o možnostech výkladu SUPERNATURAL s tím nemá co dělat, poněvadž jediný argument, se kterým jsi schopná vyrukovat, je, že to tak cítíš. To je naprosto v pořádku, na druhou stranu nechápu, jak se pouze na základě toho můžeš cítit být oprávněná posuzovat můj komentář, navíc způsobem, jak už jsem se vyjádřil, vcelku nevybíravým. Nakonec je to ale jedno; na vyvrácení tvého povýšeneckého postoje jednak nemám prostředky vhodné k tomu, abys je vstřebala a nevykládala si je okamžitě jako urážky (přinejlepším), jednak na to nemám ani náladu.

logosi (hodnocení, recenze)

Lirael: Jenže to je právě to,oni je neřeší,oni je pouze využívají.A prosím tě,kdy přesně jsem ji podsunula věci typu "jsi divná,že tak uvažuješ"?

Lirael (hodnocení, recenze)

hellstruck: Ale všimla sis, že opravdu útočná je až v okamžiku, kdy jí začnete posouvat věci typu "jsi divná, že nad tím tak uvažuješ"?

logosi: Ale o tomhle se přece nehádám, nikdo netvrdí, že je SPN kdo ví jak geniálně napsaný. Ale že tam tyhle témata řeší povrchně přece neznamená, že tam nejsou. A už vůbec to není důvod, proč nad seriálem nepřemýšlet.

logosi (hodnocení, recenze)

niethustra: Tak za prvé bych chtěla podotknout,že slovo nevole,tak zcela nevystihuje moji reakci na tvůj článek,skutečně to bylo spíše pobavení.Důvody,kvůli kterým jsi protrpěl první tři série, nejsou z tvého článku znát,zkrátka to vypadá,že tě to nebavilo(doufám,že ti můžu tykat).A už vůbec nemám výhrady k tomu,zda se ti seriál líbil či ne,dokonce s tebou souhlasím,že pátá série je v seriálu zdaleka nejlepší.Ani  jsem ani nechtěla být agresivní,to byla jen reakce na urážky od Kiddo a rozhodně ti nechci dávat návody,jak se máš na seriál dívat.Ale to,že v seriálu hledáš nadstavbu,která tam podle mě není  a vyžíváš se v pseudointelektuálních výrazech,aby to lépe vypadalo,nezlob se na mně,ale tak to zkrátka cítím.

TammiLargo

TammiLargo (hodnocení, recenze)

niethustra: věřím,že tvůj názor je opravdu zajímavý,ale tohle fakt nedám :D

niethustra

niethustra (hodnocení, recenze)

Trochu mě zaráží, že každý polemicky naladěný příspěvek je hned označený za agresivní. ... První dvě tři série jsem protrpěl především kvůli Padaleckimu, který mi ani typově, ani herecky nesedne, a kvůli podle mého neohrabaně podanému vztahu obou bratří ke svému otci (kiddo na to má jiný názor, s nímž souhlasím potud, pokud první dvě série představují expozici k celku pěti sérií. Jako takové totiž svou funkci opravdu splňují dokonale). To však neznamená, že mě seriál nebavil! S dalšími sériemi mě naopak bavil čím dál tím víc. Pátou řadu považuji za opravdu povedenou a považuji ji za to lepší, co jsem měl možnost v rámci současné seriálové tvorby vidět. Na druhou stranu nemám potřebu psát komentář o tom, že mě SUPERNATURAL baví, že je mi jeho herecké obsazení více či méně sympatické apod. (to vyčerpávajícím způsobem vyjadřuje mé hodnocení). Takový komentář by pro mě byl nicneříkající. To samozřejmě neznamená, že podobně naladěným komentům upírám právo na existenci. Jistě si své čtenáře najdou a své místo na databázi mají. Jsem ovšem toho názoru, že SUPERNATURAL je bohatý na témata, která si rozhodně zaslouží aktivnější diváckou účast a že jejich vestavba do seriálu nebyla míněná pouze jako prostředek k pouhému zabavení diváka. Kiddo některá z těch témat zmínila jak ve svém (velice dobrém) komentáři, tak i zde v diskusi, a nutno přiznat, že se jedná o záležitosti, které si seriózní divácký přístup jednoduše vynucují. A těmto záležitostem je věnovaný můj komentář. Upřímně nechápu, proč vyvolal takovou nevoli. Protože vyjadřuje fakt, že se k produktu seriálové tvorby může přistupovat i jinak než ze stanoviska baví / nebaví? Že je v něm v podstatě vyjádřeno, že mě SUPERNATURAL nejen baví, ale že mě nutí i k zamyšlení jak nad populárním podáním tradičně palčivých témat, tak nad fenoménem seriálu jako takového? Protože se v něm vyskytují cizí termíny, nebo že je vůči seriálu negativně nasazený? Mohu vás ujistit, že používám ta slova, jejichž význam je mi znám, a nepřestanu je používat jen proto, že je jiní neznají a na základě toho se domnívají, že ti, kdo je používají, pouze vyjadřují svou domnělou intelektuální nadřazenost. Nakonec přece nikde neříkám, že by se divák u SUPERNATURAL neměl jednoduše bavit. Na rozdíl od těch, kdo se nevybíravým způsobem ohrazují vůči mým postřehům, potažmo k postřehům kiddo, já nikomu nevnucuji, jak se má na seriál dívat a co si z něho má odnést. I přes svou zjevnou intelektuální nabubřelost zůstávám totiž natolik soudný, že se nestylizuji do role rozhodčího ve věci náležitého diváckého přístupu.

hellstruck (hodnocení, recenze)

Mr.Apache: Copak někdo musí být odborník, aby napsal vtipný komentář? Já mám ráda komentáře, u kterých se zasměju a ne unudím k smrti, a právě na ty jsem tu narážela :) Ale o tom asi nemá cenu se bavit, obzvlášť s někým, u koho jsem ještě nečetla neurážlivý příspěvek...

logosi (hodnocení, recenze)

Mr.Apache: Přeci v celé té recenzi.Vážně se mi ted' nechce opisovat z ní celé věty.A skutečně nikomu nic nekádruji,dokonce mi vůbec nevadí.když někdo dá mému oblíbenému filmu či seriálu odpad.A také mám ráda vtipné komentáře a umím je ocenit.Ale myslím,že mé výhrady už jsem dostatečně popsala níže.

Mr.Apache (hodnocení, recenze)

logosi: Já taky doufám, že nikoho nekádruješ. :-) A tu nabubřelost vidíš přesně kde?

logosi (hodnocení, recenze)

Mr.Apache: Proboha,já přeci nikoho nekádruji....jen mi vadí nabubřelost,to je vše.

logosi (hodnocení, recenze)

Lirael: Ok,respektuju tvůj názor.Ale nerada bych aby došlo k omylu,že jsem jen balík,který neumí vstřebat významy a symboliku daného díla.Jen zastávám názor,že každému co jeho jest.Všechno to lidství,předurčenost asvobodná vůle,o ktreré mluvila Kiddo by pro mně měli větší váhu,kdyby Dean nebyl vždy ten pravý(i když velmi zábavný) americký hrdina,který sice má pochybnosti,ale vždy nakonec udělá tu správnou věc.Kdy Sam sice postupně přechází na temnou stranu,ale projeví se to jen v tom,že zachrání hodně lidí a i když rozlomí poslední pečet',činní tak vlastně v dobrém úmyslu.Později sice zabije pár lidí,ale vlastně to není jeho vina,že nemá duši.Tak je to správné,nikoho to nepohorší a jede se dál.A že přitom někdo z hrdinů zemře?Nevadí,oživíme ho,má to velkou sledovanost,tak vzhůru do další série....Já opravdu vítám podnětné komentáře, takový See Sawandrew mi svým rozborem snad četl myšlenky a i když to leckoho překvapí ani komentář Kiddo mi nevadí,myslím,že je zcela adekvátní.Ale co se týče Niethustry,stojím si za svým,opravdu mě to pobavilo.Navíc silně pochybuji,že jeho primárním záměrem bylo si seriál užít.člověk přeci nesleduje celé tři řady seriálu,když jsou pro něho utrpením(pokud tedy není masochista).Tohle zase hlava nebere mě,navíc v době kdy má jeden na výběr nepřeberné množství jiných seriálů.Ohledně dělení kinematografie,termín "velké umění" mi taky vadí,ale co se týká spotřební zábavy(Supernatural tam osobně neřadím,na to je příliš kvalitní),tak to tak od věci není,nemyslíš?Jak bys jinak nazvala praktiky velkých studií,kdy se točí pokračování už tak dost přiblých filmů,protože to zkrátka hodně hodí?

Mr.Apache (hodnocení, recenze)

Taky jsem jednoznačně na straně niethustry a kiddo. Pro mě jsou úvahy a postřehy inteligentních a vtipných lidí vždy přínosnější a zábavnější než bezbarvé a bezduché plky průměrných, šedivých ňoumů se sklony ke všeobjímající lidovosti, kteří pod značkou tzv. normálnosti kádrují každého, kdo se vymyká jejich omezenému vnímání a nalinkovanému vidění světa.

Lirael (hodnocení, recenze)

Zajímavá debata :) Osobně se ale stavím na stranu kiddo. I když teda trošku míň agresivně. Na druhou stranu si fakt nemyslím, že by šla přes čáru natolik, aby si zasloužila reakci, kterou tu dostala ;)

Že seriál vnímám i na jiné než nejzákladnější divácké úrovni můj zážitek neochuzuje, dokonce bych si troufla říct, že ho dost obohacuje ;) A rozhodně mi to nebrání vychutnat si ho, najít si oblíbené postavy a ty ostatní věci, o kterých píše hellstruck. Navíc se mi zdá trošku hloupé rozdělit kinematografii tlustou čarou na velké umění a spotřební zábavu.

chaoss.ca

chaoss.ca (hodnocení, recenze)

:D :D :D tak dobře jsem se v diskuzi dlouho nepobavila! Btw jsem s tebou logosi! :D

logosi (hodnocení, recenze)

A další urážka,páni ta holka je jak kolovrátek....tak znovu,až tu ty úrovně budou.tak je klidně zkoumat budu,ty si zkoumej bůhvíco.Nazdar.

logosi (hodnocení, recenze)

hellstruck: Ano,souhlasím.Kritika je určitě přínosná,ale opravdový filmový fanda vnímá také srdcem.Přece,proto máme ty pohyblivé obrázky tak rádi.

kiddo (hodnocení, recenze)

Jop, protože zkoumat dílo i na jiných úrovních než jen na těch naprosto nejočividnějších a nejpovrchnějších, to divácký zážitek v žádném případě neobohacuje (myšlení koneckonců bolí, jak všichni víme), ale naopak ochuzuje. Ech, proč já se vůbec obtěžuju. Mějte se.

hellstruck (hodnocení, recenze)

Normální vnímání je podle mne to, že si člověk ten seriál / film vychutná, najde si v něm oblíbené postavy, užívá si ho, nechá se bavit. Alespoň já neznám osobně nikoho, kdo by to tak nedělal. Pokud někdo píše recenze a chce zkoumat dílo z té "odbornější"a třeba techničtější stránky věci, tak proč ne, ale podle mě jsou určité hranice. Když čtu potom některé komentáře nebo diskuze, tak se nestačím divit, co v tom ti lidé dokáží najít... Já myslím, že takoví lidé se pak sami ochuzují o zážitek, když na filmu vyloženě hledají chyby. Ale to je jen názor dalšího konzumního nenormálního diváka, který tomu nerozumí, že :)

logosi: Prožít jej neumí právě tací, kteří přemýšlí jen o tom, co na tom v komentáři zkritizují :))

logosi (hodnocení, recenze)

kiddo: Nezlob se na mě,ale to nebylo žádné nadřazené povyšování,jen jsem napsala,že mě to pobavilo.Kdo se tady celou dobu chová nadřazeně jsi ty.Všimni si,že jsem nikoho neurazila,zato ty mě tu urážíš celou dobu.A ty poznámky o orgasmu?To vážně?To mi ani nestojí za odpověd'.

kiddo (hodnocení, recenze)

Když tě to baví redukovat na tu naprosto nejzákladnější rovinu, tak si to pro mě za mě klidně přetáčej na polonahé scény a orgasmuj. Ale že jsi schopná nadřazeně se povyšovat nad diváka, který to na rozdíl od tebe nekonzumuje, ale normálně vnímá, to mi hlava jaksi nebere.

logosi (hodnocení, recenze)

hellstruck: Tak to máš mé vřelé sympatie,ale dej si pozor abys taky nebyla za hloupou naivku,co neumí prožít seriál.

logosi (hodnocení, recenze)

kiddo: Vážně,tak o tom to je?No vidíš a já myslela,že je to o dvou sexy bratrech co honí příšery a do toho hraje cool muzika.Vidíš takový prost'áček já jsem a dokonce ani neumím správně vědecky procítit dané dílo....Víš jednu dobu jsem odebírala filmový časopis Cinema,byl vážně skvělý,než vyhodili skalní redaktory,nahradili je externími a celý časák šel (alespon' pro mě) do háje.Ale ti původní psali opravdu výborné recenze na filmy,byly trefné,věcné a mnohdy i velmi vtipné a hluboké,ale nikdy ne psudointelektuálně namachrované.A to byli profesionálové.A mimochodem,i když to možná tak zcela nezapadne do tvého černobílého vidění o mně,chápu mythologii,rodinné vztahy a sebereflexe v seriálu.Dokonce jsem v rámci vzdělání přečetla i bibli.A ano,scénáristi na to jdou chytře,vypůjčují si z ní a vytvářejí dojem hlubokých významů,ale všechno to slouží jen k jedinému účelu-zábavě.

hellstruck (hodnocení, recenze)

logosi: Souhlasím, taky nesnáším, když někteří rádoby kritici hledají ve filmech / seriálech něco, co tam není..

kiddo (hodnocení, recenze)

Zkus si ten niethustrův koment teď přečíst, nikoli procítit, možná si všimneš, že ona ta cizí slova tam plní jakousi funkci (nápověda: pomáhají vyjádřit myšlenku). A hledání něčeho, co tam není? Takže v SPN není zmodernizovaný folklór? Mytologie a rodinné vztahy? Sebereflexe a odkazy za čtvrtou zeď? Protože o tom ten komentář jaksi pojednává především a i ten nejnepravidelnější divák by nepopřel, že právě o tohle v SPN jde. Miluju lidi, kteří jsou vůči tvorbě citliví jak poleno.

Lovci duchů se dočkají prequelu

Lovci duchů se dočkají prequelu