Zodiac

• USA Zodiac

Rozvedený Robert Graysmith pečuje o synka a pracuje jako karikaturista v San Francisco Chronicle. Tady se také v srpnu 1969 dostane k případu záhadného vraha, který o měsíc dříve v kalifornském Vallejo zavraždil mladou Darlene a těžce zranil jejího přítele Mikea. Vrah rozeslal redakcím řady novin dopis, v němž tvrdí, že vraždil už v prosinci, a požaduje zveřejnění zvláštní šifry. V září zaútočí znovu a jeho oběťmi se stanou Cecilia a její přítel Bryan, který vražedný útok přežil. Robert začíná být případem posedlý a obtěžuje redaktora Paula Averyho, který o něm má psát. Po čase se spřátelí a společně sledují nejen další zločiny a zprávy, které vrah novinám rozesílá, ale také práci detektivů pověřených vyšetřováním. Averymu se podaří získat důkazy, že dosud záhadný vrah, přezdívaný Zodiac, poprvé vraždil už v roce 1966, kdy se jeho obětí stala studentka Cheri Jo. Zodiac oznámí, že už své zločiny nebude zveřejňovat. Detektivům se podaří dostat na stopu Arthura Leigha Allena. Důkazy proti němu však nejsou dostatečně průkazné, a tak musí být propuštěn. Policistům se stále nedaří dopadnout vraha ani usvědčit Allena, považovaného za hlavního podezřelého. (TV Nova)

Figy

Ty krááávo, tak to byla "jízda"... podivná, sebezničující, načichlá pachem smrti... je až neuveřitelné jak mě Fincher přitáhl a skoro tři hodiny mě nechal hltat každičký fakt a zvrat vyšetřování... opravdový mistr svého řemesla! ()

Greny

opravdu chytře natočený snímek, který dokáže i přes to, že se filmu nedostává tolik brutality, skvěle člověka uvíst do pocity strachu až nejistoty. Dalš plus hraje skvěle zpracovaná atmosféra 60. až 70. let. Davidu Fincherovi se zkrátka a dobře povedlo natočit skvělý filmařský kousek ;-) ()

Ještěřák

Jak jinak začít komentář k Fincherově filmu než "další výborný Fincher"...? ZODIAC je v kariéře tohoto dobře zrajícího mága (doufám) velký přelom - uvidíme po Benjaminu Buttonovi a spol. - kdy končí Fincherovo blbnutí, "puberta" plná fantaskních, nenormálních, ale skvělých filmů. Myslím, že nakonec není ani tak "předokumentarizovaný", "příliš užvaněný", "pro českého diváka až moc vzdálený", bla bla bla, jak se čerstvě po natočení rádo říkalo. Sem tam ona komplikovaná pátračka sice nudí, to ano, na druhou stranu - celkem bez problému jsem ZODIACA přežil i po silvestrovské kocovině (OK, s jednou sprchou v polovině filmu). ___ V čem se Davídek evidentně nevyblbnul dost je naštěstí brilantní režie a kamera, kdy vám stačí pár typicky fincherovských nočních obrazů a většinou hned víte, která bije. Ačkoliv se pravděpodobně musel po zuby držet reálných důkazů, každá Zodiacova vražda nebo pokus o mord se zažere zatraceně hluboko pod kůži jako špína. Někdy se tak stane, protože MOC trpí MOC krásná žena, jindy kvůli jedinečné kameře ("GTA" záběr na taxík) a tak podobně. Nemluvě o zdařile navozené paranoie ke konci, kdy jsem se střídavě obával, že si ten maniak přijde pro Roberta nebo pro jeho ženu - oba jsou kouzelní a zároveň kouzelně bezbranní. ___ Celkově tedy **** s tím, že celková stopáž (168 minut) je až moc crazy. Ale dovedl bych si těch hvězd do budoucna představit i pět. Jake Gyllenhaal je fakt hezkej brouček. :) ()

Wishkah

Vynikající thriller Davida Finchera, u kterého nejednou člověka až nepříjemně zamrazí. Osazenstvo filmu předvádí velmi sympatické výkony a hlavně hlavní trojka Ruffalo, Downey a Gyllenhaal se opravdu snaží. Jedinou chybou podle mě je že někdy mi ten film přišel až zbytečně moc natahovaný. ()

Prochy38

Hodně jsem přemýšlel mezi 3 a 4*. Je to tak 3,5. Což, i když studuji češtinu, mé matematické dovednosti vyhodnotily jako 4*. Začátek je strhující, opravdu bomba. Napětí výborné. Dokonce mi i kolikrát mrazilo v zádech, ale druhá polovina filmu, ač je tedy ze strany hlavních protagonistů luxusně zahrátá, mně přišla už fakt jako táhlá. 150 minut je hodně a na mě to hodně bylo. 3* akorát, s tím, že J. Gyllenhaal, M. Ruffalo, R. Downey jr. i E. Koteas na mě tak zapůsobili, že ty 4 dám... ()

Itar

Mrazivá, do posledního detailu propracovaná kriminálka míchající moderní vizuální pojetí s velmi klasicky pojatým příběhem (jediný film, který se v poslední době přiblížil stylem je Tinker Taylor Soldier Spy), která sází na vynikající herecké výkony hvězd menší svítivosti a propracované dialogy. Fincher je bůh a Zodiac je toho vedle temnějšího Se7en a stylovějšího Fight Clubu jasným důkazem. ()

Xavi6

Fincher ukázal své strhující kvality na plný plyn. To že se pustil do tohoto projektu, chtělo hodně kuráže a tu zřejmě měl a tak se mu povedlo natočit opravdu strhující filmový kousek, který stojí za obdiv, leč je na již celkem ohrané téma. Paráda! ()

vander19

Výborné aj keď možno trošku dlhé s výborným hereckým obsadením a napätím. Mne to príde ako vynikajúca detektívka s prvkami thrilleru, ktorá ak má človek trošku viac času sa musí vidieť. Film je plný zvratov a postava R. Downeyoho Jr. sa mi nenormálne páčila, opäť potrvrdil, že má neskutočnú charizmu. ()

Darth Maul

Zodiac je natočený veľmi poctivo, až puntičkársky. Je vidieť, že Fincher danú problematiku dlho študoval a pre tento film obetoval veľa času. To z neho robí veľkého režiséra. Jedna hviezdička tam však chýba. Snímok je veľmi neosobný, až chladný. Čakal som väčší kontakt s divákom... Škoda, lebo po technickej stránke je to dokonalé. ()

Jorge-Z

Tohle je těžké téma. Ačkoli je Finchrem opravdovým géniem, tak tohle řadím mezi jeho nejslabší film. Příběh vraha, který si říkával nebo říká Zodiac, je stále nevyřešenou záhadou. David prostě dostal těžkou písemku. ()

Hanes88

No čekal jsem trochu něco jiného. Myslím si, že to mohlo být lepší. Ale určitě mě to nijak extrémně nezklamalo. Podíval jsem se od začátku až do konce se zaujetím. Takže takových 55%. ()

Drirr

Fincher už neumí zkracovat. Jeho příběhy jsou příliš dlouhé a příliš zatížené zbytečnými dialogy a scénami. Jakoby se tvůrci nemohli rozhodnout, kterou scénu vyhodí, a tak tam raději nechali všechny. Tento film mě bohužel minul i emočně, chvílema jsem se nudil. Herecky opět velmi dobré, to je Fincherova největší deviza - práce s herci... ()

Erinye

Jeden z nejzdařilejších filmů na motivy skutečných událostí, co jsem kdy viděla. Plejáda hereckých es = záruka kvality a v tomto případě to platí dvojnásob. A co se mi líbilo nejvíc? Že se samotný film ani tak nezabýval pachatelem, jako spíš osobami, které byli do celého případu zainteresovány. Dopadem na jejich osobní život, posedlostí případem, jež měla za důsledek i jejich totální úpadek . A závěr? Ten je na celém filmu to nejlepší. Žádný pokus o uspokojení diváka a předložit mu jakoukoliv smyšlenku, což je na americké poměry dost netypické. Jednoznačně 5* film. ()

J*A*M*A*L

Typický thriller od Davida Finchera.Umí natáčet ty nejlepší thrillery a ještě k tomu tam propašuje ty nejlepší a nejznámější herce současnosti.To už je trošku jiná liga.No jo Fincher je prostě unikát.Silně doporučováno. ()

Piškotka

Neobvykle podané a věcné. Děj se zbytečně nepitval v samotných vraždách, ale odkrýval postupnou devastaci těch, co v nich byli zaangažovaní víc než je zdrávo - detektiv a novináři. Bylo víc než nutné dějovou linku sledovat, časový pohyb byl pozvolný i rychlý. Vyústění nečekané, indicie ukazovaly jasně, ale bohužel se ukázaly jako neprůkazné. Zodiac je buď stále mezi námi nebo už nežije. Divná představa. Herecké trio kvalitně vybrané, i hudební podkres. ()

Hadriel

Mám rád filmy které zakládají na skutečných událostech. Mám rád kriminální thrillery. Mám rád Fincherovi filmy. Tohle má od každého něco, ale možná ne od každého dostatek. Chybí mi tam víc napětí, čekal jsem něco alespoň trochu přibližujícího se legendárnímu Se7en. Bohužel napětí je tady minimum, pouze v pár částech filmu. Je to spíš až moc roztahaná přehlídka policejní a novinářské práce. Což ale neznamená že je to špatné. Mimo to je atmosféra nejistoty té doby v kalifornii zobrazena výborně. Vůbec celá výprava je povedená. Hlavní herecké obsazení (ne)nečekaně skvělé. Konec až zbytečně urychlený. + První vražda je natočená výborně. + Robert Downey Jr. se snad nikdy nezbaví rolí zajímavých výstředních týpků. Ani není třeba, sám je jedním z nich. ()

Marrty3

No očekával jsem asi více. Je tu spousta zdlouhavých pasáží, nekonečné řešení a táhlá dějová linie. Dal se to rozhodně nakroutit kratší. Ale věřím, že Fincher byl nucen tomu dát tolik prostoru. Skvělé dobové zařazení, včetně kostýmů a hudby. Herecké výkony opět precizně ukočírované. Až na to, že jsem byl místy lehce znuděn, je to jinak poutavý film. Bohužel ale od Finchera jeden z těch slabších. ()

Milodar

David Fincher se vrací na pole režie filmem o vrahovi, který nikdy nebyl dopaden a odsouzen. V úctyhodných 160 minutách mapuje celý případ Zodiaca a sekundují mu k tomu Jake Gyllenhaal (jedna z jeho nejlepších rolí v životě), Mark Ruffalo a Robert Downey Jr. . Fincher vytvořil hodně retro film, který je vizuálně nádherný a působivý ()

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině