Zodiac

• USA Zodiac

Rozvedený Robert Graysmith pečuje o synka a pracuje jako karikaturista v San Francisco Chronicle. Tady se také v srpnu 1969 dostane k případu záhadného vraha, který o měsíc dříve v kalifornském Vallejo zavraždil mladou Darlene a těžce zranil jejího přítele Mikea. Vrah rozeslal redakcím řady novin dopis, v němž tvrdí, že vraždil už v prosinci, a požaduje zveřejnění zvláštní šifry. V září zaútočí znovu a jeho oběťmi se stanou Cecilia a její přítel Bryan, který vražedný útok přežil. Robert začíná být případem posedlý a obtěžuje redaktora Paula Averyho, který o něm má psát. Po čase se spřátelí a společně sledují nejen další zločiny a zprávy, které vrah novinám rozesílá, ale také práci detektivů pověřených vyšetřováním. Averymu se podaří získat důkazy, že dosud záhadný vrah, přezdívaný Zodiac, poprvé vraždil už v roce 1966, kdy se jeho obětí stala studentka Cheri Jo. Zodiac oznámí, že už své zločiny nebude zveřejňovat. Detektivům se podaří dostat na stopu Arthura Leigha Allena. Důkazy proti němu však nejsou dostatečně průkazné, a tak musí být propuštěn. Policistům se stále nedaří dopadnout vraha ani usvědčit Allena, považovaného za hlavního podezřelého. (TV Nova)

jenik71

Překvapivě kvalitní drama o jednom z nejznámějších případů kriminalistiky. Kvalitní výkony hlavních představitelů tak podtrhují zajímavý a rozhodně nevšední zážitek z tohoto filmu. Profesionálně odvedená práce. K dokonalosti však ten pověstný chloupek chybí. ()

sellsakul

Zodiaca som si pustil neskoro v noci a prvú polovicu filmu som vnímal celkom ako nudnú a miestami sa mi aj oči zatvárali, ale nezaspal som.(v podstate až na 3 alebo 4 vraždy sa tu nič extra zaujímavé neudialo, len samé bľabotanie, ale zase nie úplne od veci.) Za prvú hodinku dávam takých 70%...V druhej polovici sa dej začal konečne stupňovať, ale potom znova upadol na úroveň prvej hodinky filmu, takže zatiaľ to vyzeralo stále na 70%...Ako sa blížil záver, som už netrpezlivo čakal, kto bude tým "Zodiacom" a zrazu nabehli záverečné titulky a ja som ostal úplne "vykoľajený", pretože takýto záver som absolútne nečakal, tak preto dávam jednu hviezdu naviac, takže celkovo to vidím na pekných 80%. ()

Vercinix

Ještě že ten film měl první třičtvrtěhodinu, jelikož měl dalších hodinu a třičtvrtě z čeho žít! Jinými slovy na svou délku poměrná nuda! Kdyby ho aspoň chytli:) ()

BuryGol

Sérioví vrazi mě vždycky fascinovali. Ne proto, že bych je obdivoval nebo je snad chtěl napodobit, ale vždycky mě to zajímalo. A tím spíš ti, co nikdy nebyli chyceni nebo jim nebyly činy dokázány. Jackem Rozparovačem počínaje a teď Zodiacem konče. Ten film byl sice hoooodně dlouhej, náročnej na myšlení a možná trochu zmatenej. Ale já si to užil dosyta. Moh jsem během filmu uvažovat s policajtama ze SFPD, s Robertem, vychutnal jsem si 60.-90. léta...prostě super film pro člověka jako já, co si každou kriminálku užije. Dočkáme se někdy stoprocentního rozuzlení? Možná že jo a možná že ne. ()

HomeAlone

Zhrniem to , ako väcsinou . Fincher to zmakol na jednotku a pre mna dokonalejsie ako Sedem . Atmosfera filmu je tak pekne husta az som bol uneseny . Herci hraju vyborne a DOWNEY perfektne . Spicka zanru ()

Krasus

Dvou a půlhodinová ryzí filmařina s precizně nastudovanou látkou a perfektně vybranými herci.Je až neuvěřitelné jak děj neztrácí na dynamice a Fincher vždy udrží i slabší momenty na hranici divákovy pozornosti.V této době nevídaný počin. ()

giovanni3

Oblíbený režisér v kombinaci se zajímavým tématem? To mne nenechá chladným zvláště po shlédnutí Zodiak (2005), které mne až tak nenadchlo. Zde je to naopak nadšení 1. čtyři vraždy se v Zodiak řeší 92 minut zde se to samé ,,stihne,, za 40 minut a bez debat to stačí skrz následující scénář a různé procházení případů ,,tam a zpět,,.. Film působí velmi uceleně a komplexně což je obrovský klad co zaujme. Herecké obsazení se také povedlo. Já byl spokojen silné 4z5 ()

standsiller

Na počiatku filmu som mal pocit, že pôjde o podpriemernú detektívku v "retro štýle" ktorý v poslednej dobe hýbe moderným svetom a že sa autor filmu bude snažiť podať toto obdobie neobvyklým spôsobom. Film Zodiac však postupne vo mne začal rozsvieťovať otázniky a začal vo mne vyvolávať napätie. Zápletky , ktorými bol film popretkávaný neboli všetky na tej istej rovine kvality, niektoré z nich mali typický akčný seriálovo-vyšetrovací podtón v štýle amerických kriminálok. No chcel som ten film pozerať do konca a ten človek ma zaujímal. Motív bol jasný, človek s hrôzostrašnou úchylkou v záľube vraždenia nevinných ľudí, tým pádom otázka "prečo?" bola takmer v úvode filmu zodpovedaná. Ale kto ? Myslím, že bol autorov zámer aby diváci po pozretí tohto snímku pátrali po "Zodiacovi" minimálne v mojom prípade sa to podarilo. Čo dodať ? Azda toľko, že slováci si mali zobrať aspoň kúsok z tohto veľkolepého filmového napätia a minimálne okrajovo sa ho držať pri tvorbe pseudodokumentu " Devínsky masaker". V tom prípade, by bez pochýb naskakovali hviezdičky podobne ako sem. Nič to, naša kinematografia má ešte kus práce pred sebou, aby sa naučila podávať aspoň priemerné výkony. ()

Dreadd

Případ Zodiac je velmi známý a je to přesně ten typ příběhu, který bych rád vídal častěji. Dokazuje, že děj nemusí nutně směřovat k epickému závěru, ale jeho samotný průběh stačí k zaujetí. Uvítal bych trochu složitější šifry, více mysteriózní postavu vraha, ale jelikož scénárista si nemohl příliš vymýšlet, lze to s velkou nadsázkou vyčítat pouze samotnému vrahovi. Kvůli velkému časovému rozsahu případu nebylo možné zacházet příliš do detailu, musely se pečlivě vybrat nejdůležitější momenty, často se přeskakuje, ze začátku to jsou dny, potom i měsíce a roky, občas až příliš rychle. Celek je tak velmi nekonzistentní, avšak jednotlivé scény vás pohltí. Fincher jako obvykle ponechává obrovský prostor divákovi pro vlastní úvahy (ani mu nic jiného nezbývá), ale pouze v rámci podaného příběhu, nelze si udělat komplexní názor na celý případ. Navíc už pravděpodobně zůstane bez konce navždy, přestože by bylo velmi zajímavé se dozvědět skutečného pachatele a pokud byl skutečně takový milovník popularity, jestli se dožil i velkofilmu o sobě. (Malý, bezvýznamný vtípek, o kterém nemohli mít američtí autoři nejmenší ponětí - když si nechává Graysmith porovnat pravost rukopisu na plakátu, znalec po něm chce více vzorků, Graysmith na to reaguje tím, že musí sehnat Lindu) ()

Gyrphos123

Ááááá po 2h 30 minutách, konec utrpení :3, hodně dlouho jsem se tak nenudil, musel jsem fakt do toho dát všechny síly, abych to vydržel dokouknout do konce, proč je to tak natahovaný, proč ? dalo se to stáhnout minimálně o hodinu. 1 hvězda, že mám dobré srdce a dokoukl jsem to, 2. za sympatického Jake Gyllenhaal. Jen tak někdo se mnou souhlasit asi nebude, ale takhle vysoké hodnocení, jaké momentálně má, si to nezaslouží. ()

LizianShaw

Na jméno Davida Finchera narážím poslední dobou hodně často (bohužel jsem se ještě nedostal k Mindhunterovi, ale chystám to napravit), každopádně jeho styl se mi hodně líbí, a co mám rád ještě víc je mysteriózní thriller plný vyšetřování a nerozluštitelných záhad. A i přesto, že film trvá neuvěřitelných 160 minut, ani jednou nešlo vypnout mozek, prostě neustále jsem musel přemýšlet a snažit se spojit si různé dopisy a důkazy, a vážně mi z toho šla hlava kolem (hádal jsem bipolární poruchu identity, avšak marně...). O to víc na mě zapůsobilo, že si Fincher vybral skutečnou událost, přičemž jsem o Zodiacovi předtím neslyšel (inu byla to o dost starší doba). Co ještě zesílilo pozitivní naladění, bylo vidět spolupráci dnešních Marvel hvězd, a bylo fajn vidět Downeyho Jr. i v jiné roli než Starka (ikdyž mi připadalo, že to jsou velmi velmi podobné postavy, což nevadí, čím víc Downeyho tím lépe). Hlavní hvězdou ale byl mysteriózní Jake Gyllenhaal, zde ještě hodně mladý, ale talent na introvertského sólo vyšetřovatele. ()

Heraldika

Lahůdková záležitost. Filmový fajnšmekr jistě ocení skvělé zpracování a delší stopáž ho nechá v klidu :-) Jenom malinkatá výčitka - Downey ve své vedlejší hravě přehrává hlavní roli, ale tato přesmyčka už se stala v mnoha filmech. ()

Rousse

Skvěle natočená kriminálka, která vás vtáhne do 70. let tak, jak se to povede málokterému filmu. Skvělá režie, skvělá hudba a skvělé herecké výkony. Jen ta délka je poněkud úmorná - ke konci už jsem měla pocit, že se to táhne jak týden před výplatou. Každopádně je to film, který ve vás zanechá stopu a ještě další den nad ním budete uvažovat. ()

Soweek

2,5 hodinové kecání se podle mne nedá nazývat thrillerem. Narozdíl od 3 rokjy starého Zodiaca, se tento moc nezaobírá dobou kdy samotný vrah vraždil, ale spíše dobou poté, což logicky ubírá na dramatu celého filmu. Fincher mě ale udržel při smyslech celou dobu filmu, což považuji za velké plus. Nicméně film The Zodiac z roku 2004 je podle mého názoru lepší film..... 3,5* ()

solskjaer

Dokonale zamotané, dokonale propletené a to píšu i přes to, že jsem začátek filmu silně nepobíral, ale mistrovský Fincher dokázal nemožné a i prostý divák, který je nezaujatý americkým zločinem, měl možnost se v tom spletenci událostí bravurně vyznat. Jen nevím proč, ale Jake Gyllenhaal mě ve filmu moc nepřesvědčil, a spíš jsem měl pocit, že mu role dost dobře nesedí. Jinak ale paráda - nutno vidět. ()

ArdathBay

Naprosto úžasná záležitost, kterou si Fincher natočil digitální kamerou a poté si ji sám také sestříhal je to jen a jen dobře. Fincher je puntičkář (stejně jako Kubrick) a když jsem se z dokumentu dozvěděl, že třeba ve scéně kdy Zodiac napíše u jezera na auto patřící obětí vzkaz technici ho napíšou a režisér si to prohlédne a nechá opravit jedno !!!! písmeno v asi třech větách, nechá u jezera zarýpat traviny a přiveze strom, který poté zasadí na místo, aby scéna vypadala jako před lety. Při rozhovoru s policisty, kteří zločin vyšetřovali se jich ptá, kde se ta událost u jezera udála a oni odpoví, on se dlouze zamyslí, obejde celé jezero a zeptá, jestli to nebylo náhodou jinde a na místo ukáže a oni uznají, že má pravdu.A to je jen jedna scéna !!!!!!! Herci hrají skvěle. Tento film ocení pouze opravdoví fajnšmekři, kterým je jasné, že natočit film o zločinu, který nebyl do dnešního dne vyřešen, je dlouhý 2 hodiny 40 minut průměrného diváka opravdu nezíská. Ani Mirku Spáčilovou, což je jen dobře. P.S. Naprostý souhlas se Shushikou a vyjímečně i s Civalem (další vyjímka je Departed) ()

sedm.1

Zodiac mi přišel jako stroj.Jako naprosto perfektně a dokonale pracující stroj.A všichni z toho mají radost,jak krásně šlape,jak bezchybně pracuje a jak vybroušený je celý jeho proces výroby.Bohužel jde ale i zároveň o stroj,který pracuje jednotvárně,monotoně,a tak ikdyž má každý radost,jak dokonalý je uvnitř,pohled na venek je přesto docela chladný.David Fincher se Zodiacem trochu odchýlil od své dosavadní tvorby,už nejde o čistě temnotemný thriller.Tím nechci říct,že Zodiac je procházkou růžovým sadem,nicméně postavy už nemají tak chorobně černé duše,nejsme svědky nejtemnějších vizí tohoto světa a ani do nás režisér nepumpuje depresy koňskými dávkami jako v předešlé tvorbě.Zodiac se stal čistou,do posledního puntíku promyšlenou výpovědi o jedné neslavně prosnulé postavě amerických dějin.Jak už jsem se však zmiňoval ve své metafoře na začátku,jde o dílo tak perfektně odvedené,až je nevýrazné.Postava Zodiaca je navíc většině svým osudem tak známá,že od začátku stejně každý ví,jak to dopadne,tak je každý jen zvědav na onu vyšetřovací cestu,ta je ale až moc teoretická a zbytečně popisná.Velkou předností filmu jsou postavy,kdy vývoj jednotlivých osobností je tím nejlepším prvkem celého Zodiaca,ovšem ani zde si neodpustím malinkou výtku,tentokrát ohledně obsazení,kdy například Mark Ruffalo je zoufale nevýrazný a Robert Downey Jr. zas krutě přehrávající.A tak jedině Jake Gyllenhaal v mých očích svůj part ustál,ba chvílemi i celý film táhl.Sumasumárum,námět na Zodiaca byl obrovským diamantem,nicméně David Fincher ho nevybrousil do té své úplně největší krásy. ()

Mr.Jackass

Od Finchera jsem čekal podstatně víc. Zbytečně zdlouhavá a nudná prostřední část filmu, málo napětí...Jednoduše jsem čekal víc. ()

lskala

Hmm, příjemné překvapení. I přes brutální stopáž a časté skákání v čase, se divák příliš nenudí. Gyllenhaal a Ruffalo jsou výteční. Fincher opět nezklamal. 80% - 4**** ()

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině