Podivuhodný případ Benjamina Buttona

• USA The Curious Case of Benjamin Button (více)
USA, 2008, 166 min

Režie:

David Fincher

Předloha:

F. Scott Fitzgerald (povídka)

Scénář:

Eric Roth

Kamera:

Claudio Miranda

bakeero

4* jen tak tak. Na mě prostě tohle citový vydírání a filmaření podle šablony "tohle lidi dojme, tak to tam dejme" nezabírá. Tomu fimu chybí duše a já v tom prostě vidím finanční kalkul studia, kterému se Fincher propůjčil. ()

Kingjiri

Po technický a herecký stránce je Benjamin Button hodně povedenej snímek. Benjaminův život "po zpátku" je zajímavym námětem, scénář však z něho nedokáže moc vytěžit. Chybí víc dramatickejch nebo "filozofickejch" scén o životě a smrti. Mohlo se taky mnohem víc pracovat s emocema a musim říct, že ve mně snímek nezanechal žádnou hlubší stopu. Potom teda zbývá hlavně romantická dějová linka a já se docela divim, že se takovýhle (byť rafinovaně skrytý) červený knihovně dostává tolika kladnejch ohlasů. Ničemu nepomáhá ani přetažená stopáž a s tim související utahaný tempo vyprávění (holt udělat z povídky téměř tří hodinovej večerák neni jenom tak), což je nejspíš největší problém tohohle díla. ()

Henry Morgan

Líbila se mi první hodina a půl, která byla dějově atraktivní a pestrá. Dospívání, bordely, plavení se po moři. Jasně, že logicky může přinést stáří jisté usazení a v očích diváka ne tak zábavný děj, a tak proč se v tom tak dlouho brodit. Fincher je mistr dlouhých a trochu nudných filmů. Myslím, že jeho prokletí je to, že se mu nechce škrtat. A je to škoda. Mohlo to mít krásné dvě hodiny, mohlo to být srandovní a melodramatické, v závěru snad i smutné. Takhle to zabředávalo do zbytečných odboček a citových kliček, které chlap není schopen pochopit. Čtyři hvězdičky by tomu slušely za hodně dobrých 60% filmu a zbytek průměrných, ovšem za zúročení cizího nápadu - neoriginalitu - jednu dolů. ()

GoldHair

Těšila jsem se na film s Bradem Pittem v hlavní roli, ale ukázalo se, že poznat že tam vůbec hraje bylo až tak v poslední čtvrtině filmu. Ale i tak mě film bavil. Má zajímavý a originální příběh... 4* ()

Mouchal

Na film pana Knoflíka jsem psal tak vymazlený komentář, že jsem překročil časový limit mého přihlášení, takže než jsem komentář mohl odeslat, odhlásilo mě to a já mám prdkus. Takže jen ve zkratce... Otravné ženské (všechny vystupující - Cate Blanchett jejich otravná královna), Bradík supr, bleskový mužíček supr, pár nudných dějových linek, které byly příběhově naprosto prázdné, masky a triky supr. Délka moc dlouhá. Zážitek hodnotím slovy "Jo ušlo to, ale ne tak dobrý, abych trávil hodinu psaním toho stejného komentáře podruhé". Přeberte si to jak chcete, já se na ten kachní výraz Cate nemůžu už ani podívat. 80% ()

AddieWilimes

Asi první film, u kterého mi (asi pro nespočet záběrů zblízka a pro ten obrovský prostor, který ve filmu dostal) došlo, že Pitt není jen hezký ksichtíček (i když zrovna v tomto filmu vypadal i hůř:-)), ale opravdu UMÍ hrát. Krásně zachycený Fitzgeraldův příběh, který mě fascinuje dodnes. ()

ZnalecH

Zpočátku je to obyčejný film, ale postupně nad tím člověk začíná přemýšlet a příběh začíná gradovat. Objevují se hlubší a hlubší myšlenky. Až se do toho nakonec tak vžijete, že na konci zjistíte, že umíráte. Bravurně natočená byla scéna - "Kdyby". Co by se stalo, kdyby se nestalo, to co se stalo. Už myšlenka sama o sobě je zajímavá a tady je geniálně zpracovaná. Jak tak nepatrný detail může způsobit tak velkou katastrofu (či štěstí, nikdy nevíme). Pokud je film hodně dlouhý, ale dobře natočený, tak máte na konci filmu pocit, jako kdybyste všechna dobrodružství zažili. A pokud film začíná narozením a končí smrtí, tak máte pocit, jako byste celý tento život prožili. 90% ()

danny_21

Fantaskní příběh mně připomínající Burtonovu Velkou ryba, snad svou poetickou a příjemně plynoucí pohodou. Sice jsem musel dát 2 promítání ( dělily je skoro 3 roky ), abych si utříbil názor a Fincher dostává 4 hvězdy i za tu nádhernou výpravu a dokonalé maskování. Na duhou stranu se klidno mohlo ze stopáže ubrat pár desítek minut a všichni víme, že Fincher umí ( doufám, že nebudu muset někdy říct, že uměl ) lépe - 80 % ()

Flexaret

Asi nejméně podvratný film Davida Finchera, byť téma plynutí času a záliba v morbidních detailech je v jeho filmech přítomna stále. ()

mirra66

Dojemné, smutné, veselé a dlouhé, velmi velmi dlouhé. Příběh stojí za podívání, ale dle mého názoru je to takový až moc uměle nastrojený film, který působí nepřirozeně. Dávám solidních 72%. ()

Likan7

Nemohu se zbavit dojmu, že z toho mělo být něco lepšího. Je to parádní filmařina, o tom žádná. Fincher jede totálně na jistotu a umí to. Pitt je skvělej a Cate kouzelná, jenže ten cit, který by jste k tomu potřebovali se prostě nedostavil. První třetina je solidní, druhá je skvělá. Jak je na scéně Brad, je to herecká lahůdka, která se jen tak neokouká a vy se přistihnete, jak to Bradovi a Cate přejete, jenže jak postupuje čas, Brad mládne, Cate stárne, a ty jemné city, které Vás dostaly, se pomalu vytrácejí. Je to obrovská škoda, ten závěr mohl být naprosto dech beroucí s jakýmkoliv závěrem, jenže takhle je najednou konec a já mám pocit promarněného potenciálu, protože tohle je přesně TEN typ filmu, kterým tak strašně rád napaluju plnou palbu. Ale jako film o zamyšlení nad časem a životem perfektní. ()

Gardenboy

Ak by to bolo zhustené na hodinu a 50 minút, tak by to bolo jasných 5. Precítené, film treba presedieť, ale jeho vražedná dĺžka mu hviezdu strháva. Od nočných bojov na ľodi je to znesiteľné, má to väčši spád. Do vtedy som niekoľko krát uvažoval o vypnutí a chvíľu som dokonca robil prácu popri tom. To nie je zrovna najlepšia vizitka. Záver to však vytiahol, brilantné atmosférické zakončenie. ()

Inozuka

Často je u Benjamina Buttona tvrzeno, že se David Fincher pokusil opustit svou temnou filmařskou linii. Já si to ale nemyslím, protože i přes snahu o jakési pozitivní poselství "můžeš být kým chceš a dokázat, co si zamaneš, a to kdykoliv, nehledě na věk," je tenhle film dost depresivní. Tu temnotu vidím v tom míjení se, v tom, že štěstí netrvá věčně a je střídáno bezútěšností a zoufalstvím. Tím také film popírá i to původní poselství, protože zde ač dva lidé chtějí spolu být nehledě na svůj věk, je jim to fyzicky znemožněno ... Hvězdičku ubírám jen za to orámování příběhu "dialogem" dcery a matky smrtelného lože - hodně laciné a zbytečné. ()

gemi

"Did I ever tell you I was struck by lightning seven times?" Je to velmi dlouhá a velmi pomalu se odvalující romantika, která ale nenudí, protože stojí na reverzním paradigmatu běhu života a člověka hrozně zajímá, co bude dál. Je to film o stárnutí, přestože Benjamin fyzicky mládne. Nutí přemýšlet o vlastním životě, stárnutí a smrtelnosti. (Druhé zhlédnutí, první 22. 5. 2010) ()

mira.l

Pochválen buď zrychlený posuv!!! Teda 84%, jo??? Tak určitě... Jedna * za Cate Blanchett. Z čeho jsou všeci tak vyndaný? Z toho (z lékařského hlediska) nesmyslu? Jak to asi tak dopadne, víme vlastně od začátku, takže se dvěma a půl hodinama pronudíme až ke konci. ()

Azrail

"A na jaře 2003 se na mě podíval, a já poznala, že věděl, kdo jsem. Potom zavřel oči, jako kdyby usnul...." Viděl jsem tento film dnes poprvé, protože v době jeho vzniku jsem byl patnáctiletý puberťák a na podobné věci jsem nekoukal a poté mě velmi dlouho míjel, ale dnes jsem na se na něj konečně podíval... a opravdu mnou hluboce rezonoval, jak už to u Fincherových filmů bývá. Režie i scénář jsou na pekelně dobré úrovni, taktéž hudba i skvělá kamera, ale hlavním primem jsou zde herecké výkony, kde odvedlo ústřední herecké duo naprosto fantastickou práci a ani žádný herec v roli vedlejší se nenechal zahanbit. Celý snímek je vlastně velmi komorním a osobním dramatem o lásce, o stárnutí a o nevyhnutelnosti a ten fantasy prvek se stárnutím opačně je jen zajímavým kořením celého v zásadě docela jednoduchého poselství o životě... Ale že to bylo poselství krásné a velmi emocionální. I když film na emoce nijak přehnaně netlačí, jen je nechává v podstatě volně plynout, přesto je ze mě vydoloval až na dřeň a v závěru mi i slzička ukápla. A tak to má být. Za mě nově rozhodně jeden z nejlepších Fincherových filmů. 9,5/10 ()

DD

Hrozný zklamání! Žádná velká, epická romance se nekoná. Jen děsně povrchní flák, jehož hrdinové Vám jsou po celou dobu tak vzdálení, že je Vám naprosto fuk, co s nimi bude. A stopáž je hrozně přestřelená - první půlka se NESKUTEČNĚ vleče. ()

Lichty

Neuvěřitelná symfonie lidského života, který byl sice odlišný, ale přesto tak podobný tomu obyčejnému. Film, který za stošedesát minut své stopáže nemá jediné slabé místo, a kterým vzdávají tvůrci hold jednomu z nejlepších povídkářů amerických literárních dějin. Je sice pravda, že začátek z domova důchodců je z celého filmu ta nejvybroušenější část, ale Eric Roth nepřestává svým scénářem překvapovat až do samotného závěru. Po poslední scéně mi tak zůstál na patře zvláštní pocit, že jsem zhlédnul něco obzvlášť podivuhodného. Drahého i výpravného, ale taktéž lidského a pravdivého. David Fincher dost možná natočil svůj nejlepší snímek kariéry a odvolání jeho projektu Setkání s Rámou mne nyní obzvláště zabolelo. Věřil bych mu. Je totiž podivuhodný. ()

MadCaddy

'It's a funny thing about comin' home. Looks the same, smells the same, feels the same. You'll realize what's changed is you.' ()

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Fincherova Kleopatra žije

Fincherova Kleopatra žije

17.11.2011

A profesorem Moriartym se stává...

A profesorem Moriartym se stává...

30.09.2010