Podivuhodný případ Benjamina Buttona

• USA The Curious Case of Benjamin Button (více)
USA, 2008, 166 min

Režie:

David Fincher

Předloha:

F. Scott Fitzgerald (povídka)

Scénář:

Eric Roth

Kamera:

Claudio Miranda

Terva

Rodiče by neměli přežít své děti, nikdo neví co ti potom provedou. Třeba vyrobí hodiny, co jdou pozpátku. A pak by to mohl být pro některého člověka problém. Ten náš se narodil se všemi známkami stárnutí a jmenuje se..... jme nu je se... Banjamin, viď Benjamínku? Víte jak se řekne pozpátku tik - tak? (kit - kat), ale to je jiný příběh. Kit - kat - kit - kat, naše hodiny tiše šlapou zpět..... Ta náboženská vložka na začátku, byla uBohá a zbytečná. Mile překvapil pan Oti přinesl trochu humoru: Má žena neuměla plavat, tak jí snědli kanibalové a druhá žena šlápla na kobru, taky zemřela a pak jsem žil v Zoo v kleci mezi opicemi. A pak Benjamin potkal Daisy, na její oči nikdy nezapomněl. A druhý postřeh: Je zajímavé, že na nás někdy lidé, o kterých si pamatujeme tak málo, měli tak velký vliv. Scéna při první plavbě na lodi Chelsea byla, jak jinak, zase smutná: (Tvrďák a Žena) Kdy jsi měl starouši naposled ženu? Nikdy. Nikdy? To je ta nejsmutnější věc, co jsem kdy slyšel. Zatím co všichni stárli, já jsem mládnul a sám. Ještě jedna scéna (Daisy a Taxi), která vyplula z těch všech příběhů napovrch. Moc povedená, ale to uvidíte. Souhrn? Film je o smutku a smrti, kde bolest je jen okrajová a sranda i legrace nutná. Velice silný snímek, kde je úplně jedno zda tam hraje Brad Pitt nebo Cate Blanchet, jejich osoby se odsouvají na pozadí tohoto skoro tříhodinového podivuhodného případu. ()

Dale

Medzi moje najobľúbenejšie filmy sa tento určite nezaradí, no v porovnaní s výnimočne slabou konkurenciou v boji o Oscara to u mňa Fincher vyhráva na celej čiare. ()

brutale

Prijemná forma, ktorá prebíja obsah. Pár pekných "otrepaných" viet, ktoré pohladia srdce, ale na môj vkus slabo a výsledný efekt sa stráca ako bublinky z otvorenej sódy... Ak bola hlavnou líniou filmu, pravá láska, tak sa jej scenár a kamera venovali veľmi okrajovo. Emočnej hladine chýbalo podradiť a pridať plyn, nehovoriac o dynamike v mojich očiach zbytočne rozťahaných bočných žiliek obsahu. Na úkor toho hlavná tepna snímku neprekrvuje ako by mala a miestami sa dostavuje nuda. Všetci chvália Brada, no ja som od neho nepostrehol viac ako dve tváre. Ako to zhrnúť, keď človek čaká veľa a dostane sa mu menej, tak si zafrfle a ja som od pána gombíka čakal rozhodne viac! ()

JohnCZ

Režijně, herecky i filmařsky klasicky fincherovsky precizní. Proměny prostředí trochu evokují Forresta Gumpa, ale Benjamin Button rozhodně není Forrest Gump. Je to zajímavý příběh, ale taky tak trochu sázka na jistotu a i přes hromadu originálních nápadů mi přišel celý film tak trochu jako přesně vypočítaný dokonalý hollywoodský kalkul. Ale funguje to dobře, tedy až na omlazeného "uncanny valley" Pitta, který mi tak trochu připomínal digitální ekvivalent Arnieho masky z prvního Terminátora. ()

Chermy

Na Benjamina Buttona mám hezkou vzpomínku, ale nesouvisí s filmem:-). Díky tomu jsem měl film na dvě části a asi je tak stravitelnější. Nemůžu říct, že bych se nudil, ale od Finchera jsem čekal víc. Trochu pohádka, trochu drama(velmi decentně), trochu romance a ve výsledku nic, které možná některé ženy dojme(a jak se tu tak v komentářích rozhlížím, wow tady má Fincher fakt tah na branku), ale já už jsem ho téměř zapomněl...... ()

moviesfan

,,Podivuhodný případ Benjamina Buttona" má skvělý námět. O tom samozřejmě nemůže být pochyb. Masky Brada jsou vydařené a poměrně i věrohodné, což se často neděje. Velkým plusem je samozřejmě příběh a jeho samotné zpracování. Samotné narození a změny hlavní postavy jsou úžasné. Brad se proměňuje ze starce v mladého člověka stylově. Scéna (velmi krátká) jak se ,,prohání" na motorce je mi sympatická. Proč? Protože je zde vidět jeho mladost a svěžest, která po jeho starším zevnějšku působí velmi čerstvě. Momentů, které zahrají na citovou stránku je zde mnoho. Například postupné umírání přátel Benjamina a především stárnutí Daisy. Ovšem samotné mládnutí Benjamina až do jeho dětských let, kdy zavřel oči, je dojemné. Samozřejmě nesmím zapomenout pochválit i Tildu Swinton, která je i zde nonšalantní dámou. Snímek sice trvá velmi dlouho, ale režisér dokázal délku vyplnit mnoha situacemi a životním příběhem tak, že film výrazně nepokulhával. Musím ovšem vyzdvihnout jeden negativní jev, který mi velmi vadil. Emoce ve filmu byly, ale bohužel jen obrazově. Ven z obrazovky se ke mně nedostaly, což mě velmi mrzí. Od takových filmů čekám, že se mě citově dotknou, ale ve větší míře se tak nestalo. V závěru musím napsat, že tento snímek stojí za to vidět nejen pro svůj hlavní námět, ale také proto, že zde můžete vidět rozmanitý život Benjamina Buttona. I přes tyto klady dávám slabší 4*. Filmu dám určitě ještě šanci aby si mě ještě více získal. ()

tomeš

Ne ne ne, takové vyumělkované, záměrně dojemné, příliš dlouhé a i když bych na celou tu hru přistoupil, stejně nakonec o BB nevím zhola nic a že bych byl "curious" (v tom druhém slova smylu), to jsem nebyl. Dvě hvězdičky jsou za smutnou vílu Tildy Swinton a dojemného kapitána Jareda Harrise. Cate Blanchet její jižanský přízvuk nevěřím ani za mák. Co se dá dělat, David Fincher byl na koni v 90. letech. ()

Folpa

To samé jako u Amerického Gangstera. Trochu zkrátit délku a bylo by to perfektní takhle je to "pouze" nadprůměrný film. ()

corpsy

Emotívna pecka, ktorá vás svojím technickým prevedením doslova pohltí. Filmársky um tečie s každej sekundy filmu, herci hrajú nádherne a príbeh má silu. Jeden z najkrajších filmov posledných rokov. ()

jahol

Kritické ohlasy nelhaly, je to opravdu o dost slabší dvojník Foresta Gumpa, působící vykonstruovaně, občas digitálně domalovaně a to, co mě mělo (asi) vzít za srdce, mě za srdce nebralo. A hlavní originální motiv - zpětný život od stáří do mládí mohl být ve scénáři vytěžen mnohem víc. Jeden filmů, kterých jsou desítky, můžete si je pustit v klidném nedělním odpoledni, neurazí, ale nenadchnou. A Brad Pitt je skorem lepší v Coenovic "Po přečtení spalte", tady ve své hlavní roli kupodivu nemá až tak co hrát (ale ono je to těžký - jak hrát pocity ze vycházející ze stavu, který žádný jiný člověk nezažil?). Na nominaci na Oscara slabé. ()

joehot

David Fincher zapomněl pro samu perfekcionalitu na jednu za základních esencí dobrého filmu - emoce. Benjamin Button, jakkoliv je skvěle natočený, je látka určená k potřebě několika balení papírových kapesníčků na utírání slz, místo toho však dostáváme perfektně vytvarovaný kus mramoru, krásného, ale chladného. ()

Marek1991

Skutočne podivný film, veľmi pôsobivý film. Film lásky k životu. Všetko nebolo podľa mojich predstáv, ani správanie, ale film bol skutočne neobyčajný. Podľa mňa je tu jedna z mnohých rolí, ktoré sa Pittovi naozaj podarili. ()

Revanx

Tak môj obľúbený David Fincher zobral poviedku Francisa Scotta Fitzgeralda, posunul jej dej o päťdesiatosem rokov a samotný príbeh úplne zmenil tak, že z pôvodného diela ostal viac-menej iba námet. Musím priznať, že hlavne to posunutie času ma trocha mrzí. Na druhej strane, príbeh bol vylepšený a New Orleans prvej polovice minulého storočia je určite zaujímavé miesto a to hlavne, keď si jeho predstavenie divákovi zoberie na svoje plecia niekto ako Fincher. Totiž, jeho pohľad na život Benjamina Buttona je úžasný, to ako sa hrá zo všetkými tými farbami, filtrami a uhlami, to všetko je radosť pozorovať. Škoda však, že niekedy je toho všetkého až príliš a dosť sa to zbytočne vlečie. Za plus filmu treba taktiež označiť aj predstaviteľa hlavného hrdinu, Pitt sa týmto definitívne u mňa dostáva do prvej trojky najobľúbenejších hercov. Zato Cate Blanchett, ktorá u mňa v predmetnej prvej trojke figuruje, ostáva dosť v tieni pána Pitta. Tak či tak, The Curious Case of Benjamin Button je film pri ktorom som mal pocit, že som sa preniesol do časov, keď New Orleans nebol troskou zničenou hurikánom Katrina, ale stále tou kráskou Lousiany, v ktorej sa dňom a nocou šíri prvotriedny jazz. ()

Cubinho

Abych se přiznal, tak jsem od BB zase tak moc nečekal a o to víc mě to překvapilo. Proměna Breda Pytlíka je naprosto skvělá a zároveň on sám dokazuje, že není jen idol babských srdcí, ale i kvalitní herec. 9/10 ()

prsvl

Zabijácká stopáž, klasický filtry, vyhlazování vrásek, červená knihovna, bába, dědek, hezoun, mimino, haribo, bompari, na ryby. YEAAAH ()

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Fincherova Kleopatra žije

Fincherova Kleopatra žije

17.11.2011

A profesorem Moriartym se stává...

A profesorem Moriartym se stává...

30.09.2010