Podivuhodný případ Benjamina Buttona

• USA The Curious Case of Benjamin Button (více)
USA, 2008, 166 min

Režie:

David Fincher

Předloha:

F. Scott Fitzgerald (povídka)

Scénář:

Eric Roth

Kamera:

Claudio Miranda

Sawy

Tak tahle sázka na jistotu vyšla skvěle.Krásný film,technicky dokonalý a pro mě rozhodně ne chladný,ba naopak.Já nějak často u filmů nebrečím a už vůbec ne v kině,ale u Buttona jsem se neovládl.Stopáž utekla neuvěřitelně rychle i při druhém zhlédnutí,což o něčem svědčí.Fincher mě už dokázal dostat thrillerem(Sedm,Hra,Klub rváčů), detektivkou(Zodiac),sci-fi(třetí Vetřelec) a teď si k tomuto seznamu může přičíst i romantickou fantasy.To je už slušný žánrový rozptyl a jsem moc zvědavý s čím příjde příště.Moc nechápu podivování se nad oscarovou nominací Brada Pitta,v hlavní roli přece předvádí hotový herecký koncert a efekty byly k takovému filmu přece nezbytené!Klasicky výborná je i Cate Blanchett,velkým překvapením je pro mě skvostná Taraji P. Henson,které bych toho plešounka šoupl okamžitě.Hned několik scén si asi budu pamatovat do konce života,třeba scénu "co kdyby...", která je ukázkou režijního mistrovství nebo lodní přestřelku,která je zase důkazem žánrové mnohostranosti filmu.Díky tomu,že se mi opěvovaný Milionář z chatrče nějak zvlášť nelíbil,mě trochu mrzí krach Buttona na Oscarech,ale vždyť je to jedno.Mě se to líbilo hodně a na tom nikdo nic nezmění.90 % ()

Richie666

Podivuhodné. Snad nejdepresivnější film, co jsem kdy viděl... A jestliže jsem v jeho průběhu nebyl stoprocentně unešen, tak poslední čtvrthodinka mě rozebrala na kousky. Zatím nemůžu napsat víc, protože to nejde - snad časem po druhém shlédnutí... ()

Handle

VÝBORNÝ námět s dobrými herci, režií a vizuální stránkou. I když nebudu tvrdit, že jsem nečekal víc. Čekal jsem trochu víc emocí, ale i tak příliš zklamán nejsem. Avšak kratší stopáž by filmu také jistě neuškodila. A nejúžasnější mě přišla zhruba ta půlhodina před koncem... No, řekl bych ''pěkný čtyřhvězdičkový film'', ale myslím, že vytežit by se z toho dalo stejně daleko víc. ()

jhrasko

The curious case of Benjamin Button je doslova a do písmena curious. Bez ohľadu na to, aký preklad, resp. význam slovíčka curious si k nemu priradíte, všetky ho vyjadrujú úplne adekvátne: ZVLÁŠTNY, NEZVYKLÝ, PODIVUHODNÝ, NEPOCHOPITEĽNÝ a tým všetkým chcel i mohol byť, keby ho Fincher uchopil iným spôsobom...Nolan, Fincher a Aronofsky sú pre mňa najzaujímavejšími režisérmi posledných pár rokov a práve preto mi príde škoda napísať, že BB je spracovaním najmenej zaujímavým z ostatných filmov veľkej trojice (a v kontexte Fincherovej tvorby už úplne)..samotná predloha je veľmi zaujímavá a zároveň nepochybne náročná na to, aby sa v nej autori nestratili a podali ju dostatočne zaujímavo a trocha filozoficky, resp. spirituálne a tu už prejdem k filmu samotnému: najviac som si užíval scény v prvej tretine, všetky odohrávajúce sa v najstaršom období Benjamina, scény s maminkou (prosím, dajte T.P.Henson Oscara), i B.Pitt je v nich najpresvedčivejší a fakt doveryhodný...akonáhle sa film posúval ďalej, do roviny osudovej lásky Daisy a Benjamina, začal som mať problém..nájsť v tom vzťahu, ktorý sa tak nádejne rozbehol, chémiu, že ide o lásku osudovú a životnú..vo všetkej úcte a obdive ku Cate Blanchett, tu mi proste nesadla a B.Pitt čím je mladší ( a "dokonalejší" ), tým posobí viac beztvaro a chvíľami až komicky..témy pominuteľnosti, resp. neuchopiteľnosti života, aký je nevyspytateľný a vie byť krásny ale i nekompromisný, toho všetkého sa film len dotýka, ale nijak to v 2.polovici nerozvíja a tým škodí sám sebe. Pretože má skvelý rozbeh, dobré tempo, až sa stratí v úplnej šablóne, ktorá po 166 minútach citovo proste nefunguje...štyri hviezdičky za päťhivezdičkový rozbeh, trojhviezdičkový zvyšok viď komentár vyššie. ()

Jansen

Další velkolepý hollywoodský trhák, tentokráte odvíjený pozadu. Vzhledem k potenciálu, který toto téma nabízí je příběh vyloženě chudý, avšak o to více nablýskaný. Obsah je psychologicky plochý, emocionálně vyždímaný a nebojím se říci, že i silně podbízivý. Spolu s přidaným technickým know-how je Benjamin Button ideální kůň, do kterého investovat své (poslední) peníze a v intimní atmosféře některého z multikin si s velkou krabicí popcornu na klíně užít tento „minimalistický“ snímek. A čím více o tom přemýšlím, tím víc docházím k závěru, že přesně toto jsem si přál, tohle jsem i očekával a toto mi také stačilo ke spokojenosti. Teda až na rámcovou formu vyprávění, kterou vyloženě nesnáším. ()

ScarPoul

Zvláštny film, ktorého réžiu by som hádal na niekoho, viacej zanieteného pre danú tému ako Finchera. Sklamaný ale nie som. Fincher má našťastie dostatok skúseností a dokáže krásne predostrieť každú jednu z postáv takým spôsobom aby sme si ju naozaj zapamätali. Každá postava je nám blízka, vtiahne nás do deja a do samotného života Benjamina Buttona a to všetko za nádhernej Desplatovej hudby. Len mi trocha uniká to neustále prirovnávanie z Forrestom Gumpom. Asi som divný, ale nezvyčajný životný osud nepovažujem za dostatočný dôvod na také prirovnanie. Ani vtedy keď má vizuálna stránka k tomu prirovnaniu celkom blízko. Benjamin Button nie je Forrest Gump, je to človek, ktorý prežil celkom obyčajný život nezvyčajným spôsobom a dokázal nám ho podať tak, že bol zaujímavý a tým krásnym magickým spôsobom aj dojímavý. Hlavne v prvej polovici filmu, ktorá je dokonalá a bez jednej jedinej chybičky. Potom už film stráca dych, ale silné momenty sa nájdu aj tu. Pozoruhodný film od Davida Finchera, ktorý síce nie je dokonalý, ale kto čaká dokonalosť, keď sa jedná o ľudský osud? ()

PROROK14

Dlhé, ale pekné. Na to, že sa skoro nič zvláštne nedialo som sa vôbec nenudil. A na konci sa už len tisli slzy do očí. Tento film si ma svojím pribehom úplne získal. 85% ()

Ai.ma

Lidi mi nadávají, že všude tlačím toho mýho oblíbence Finchera. Lidi mi nadávají, že pořád pěju chválu na toho Pitta. A i když je oba miluji, a z fleku bych jim vykouřil bimbasy, kdyby si řekli, stejně nemůžu dát za pět. On ten Button je vážně krásnej film, má krásný námět a je to po všech, ale po absolutně všech stránkách precizně a profesionálně odvedená práce, ale občas jsem měl pocit, že je uvnitř takový..takový nijaký. Takže..Fincher zaslouží klobouk dolů za to, jak dokázal skloubit a vyšperkovat tento spektákl - od výpravy, přes kostýmy, masky, scénář, kameru...tohle všechno dát dohromady a na takové úrovni a udržet to po 170 minut dokonalé musí být fuška a člověk na to musí mít palici. Sám pak přidává úžasné momenty, viz odhalení hodin a vojáci v zpětném záběru nebo sled událostí předcházející nehodě Cate Blanchett (ta dvouminutová mozaika se mi líbila snad z celéhofilmu nejvíc). To vše navíc umocňují výborné výkony Pitta a Cate Blanchet, kterým budete každou minutu věřit, že jsou Benjamin a Daisy, což nemusí být tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Tak kde je ten zádrhel? Nevím..možná ve scénáři toho přechytralého pána co napsal i Gumpa. Uznávám, že vydolovat takovouto epickou story z 19 stránkové povídky je vážně obdivuhodné..ale kamsi se mi vytratily nějaké silnější momenty. Celý film jako by jen plul a zobrazoval příhody jednoho obyčejného pána, co má trochu zvláštní život. A ty silnější okamžiky, které vás mohly uopit v slzách, všechno to bylo takové obalené a jemné, takové bez gradace a katarze, bez úderu..já nevím, jak to popsat. Na jdnu stranu se mi ten příběh líbil a fascinoval...na druhou stranu ve mě nevyvolával takové emoce, jaké sám používal. Něco mi tam chybělo.Ale love story je to jedna z nejkrásnějších, to musím nechat. PS: Dva dny předtím jsem se již podruhé díval na Wrestlera a musím kajícně přiznat, že příběh zlomeného starého wrestlera mě chytl u srdce mnohem víc, než ten Benjaminův. Možná proto, že jsem se s ním mohl snadněji identifikovat.. ()

rawen

Když se za tímto filmem podívám, říkám si že zase nic tak převratného nepřinesl, když jsem jej ale sledoval, nechal jsem se jednoduše strhnout (zejména poslední třetinou filmu). Bezesporu technicky a herecky dokonalý epos, který sice staví na pouhém jednom jediném zajímavém jevu, dělá to ale poctivě a dobře. Fincher určitě nedělá chybu, že opouští žánr akčního filmu... 8,5/10 PS: stejně jako nedávno u snimku Až na krev mám pocit, že se i The Curious Case of Benjamin Button stane po létech klasikou... PS: tak ne, nestane :) ()

maseer2

bezmála 3hodinová úvaha o životě a smrti, ve které má i přes tu šílenou stopáž každá scéna svou nezastupitelnou roli.. film ale bohužel po úchvatné první polovině poněkud ztratil tempo.. ne že by nudil, to rozhodně ne, ale čekal jsem gradaci opačným směrem... navíc mi zde typická Fincherova preciznost tak nějak zabraňovala se do příběhu pořádně vcítit.. kvůli mému velkému očekávání jsem lehce zklamán, ale to nic nemění na tom, že se jedná o skvělý film a já se na něj někdy v budoucnu určitě rád podívám znovu :) 1.polovina - 5*, 2.polovina - 3* ..a už jsem vám říkal, že do mě 7krát uhodil blesk? ()

malylada

Obdivuhodný scénář, až epické dílo o plynutí času. Herci jsou příkladně vedení vyprávěným příběhem a na ústřední dvojici je dojemná podívaná . Vykreslení jednotlivých etap se lehce dotyká citů, škoda, že poslední období nedostalo větší prostor. Vyprávění mezi matkou a dcerou ve mě budilo malinko rušivý element jako například V srdci moře. K nejvyššímu hodnocení mi chybělo více silných momentů, ale jako celek Fincher utvořil téměř dokonalý počin.......8/10 ()

Silence

Podivuhodně vypiplaný a technicky dokonalý film. Nádherný audiovizuální zážitek, který je bohužel prázdnější, než se na první pohled zdá. Jak může být Benjamin Button srovnáván s Forrestem Gumpem? Buttonův život je v podstatě obyčejný a ničím výjimečný. Samozřejmě, až na onen "malý detail", ale ten nakonec ovlivňuje jen počátek a sklonek jeho života. Mezitím je nám vyprávěn klasický životopis, který postrádá jak příběhové tak emocionální vrcholy. Zákeřné ovšem je, že perfektní závěr filmu dokáže tohle na nějakou chvíli zakrýt a přestože konec ždíme emoce a mnoho diváků uroní dokonce slzu, přesto je mi trošku líto, že tenhle nádherný film není trochu víc podivuhodný. 7.5/10 ()

BigDeal

Môžete tvrdiť, že film je emocionálne prázdny, môžete si myslieť, že je príliš dlhý na takýto "obyčajný" príbeh a môžete aj hovoriť, že David Fincher to všetko hrá na diváka. Ja jeho filmu ale musím dať plné hodnotenie, keďže som si takmer pri každej scéne hovoril: "Bože, to je úžasné." Pretože aj keď Fincher viditeľne cielil vysoko, je pravda, že sa mu to podarilo a ani po dvoch hodinách sledovania som sa neprestal diviť nad tým, ako detailne svoj film spracoval (krásne dobové prostredia, kostýmy, výprava, hudba, prepracovaný starý Brad Pitt,...proste som mal pocit, akoby každý jeden malý tieň prebehol tak, ako mal) a tak je pre mňa, čo sa týka formy, dokonalý. Po obsahu- príbeh napriek svojej dĺžke vôbec nenudí a vďaka netradičnému starnutiu opačne ani pointa filmu nevyznie tak banálne. Čo sa týka emócií, musím priznať, že tento film nebude patriť k tým, ktoré ma najviac dojali, no podarilo sa mu to aspoň v jednej scéne, kde sa Cate a Brad konečne stretli (osobne i vekom) s vedomím, že to pôjde zasa preč. Okrem toho sa podarilo vyžmýkať nejaké sympatie pre Benjamina, keď ako malý chlapec (duchom) nemohol vstať z vozíka a verím tomu, že pár jemných duší si poplakalo aj pri konci. ()

bouncer

David Fincher mě mile překvapil. Abych se přiznal, tak jsem nečekal pětihvězdičkový film, obával jsem se stopáže a že ji děj nedokáže vyplnit. Alě příběh je opravdu povedený, citlivý i zajímavý. Uvažuje nad životem, stárnutím a fantazíruje nad tím, jaké by to bylo mládnout. A přitom pobaví i udrží pozornost diváka, který napjatě očekává, co bude dál a jak to dopadne. Celkově jde o film skvěle vyrovnaný po všech stránkách, vyzdvihl bcyh především režii. ()

Martinibaby

Nedokážu přesně pojmenovat co, ale něco mi na filmu chvílemi vadilo a proto se nemůžu donutit dát plný počet.. Moc mě překvapila Cate, byla naprosto úžasná - stejně tak (pro mě úplně neznámá) Taraji. Líbilo se mi (tak trochu Gumpovské) ztvárnění, líbil se mi námět, líbilo se mi herecké obsazení, ale pořád se mi tam vtírá to 'něco', co mi to tak trochu kazí. ()

BoPo

Hovorí sa, že v poslednej chvíli sa Vám celý život premietne ako film. Konečne niekto natočil príbeh, ktorý takýto zážitok sprostredkuje aj bez tej nepríjemnej zdravotnej komplikácie. Život Benjamina neprináša nič bombastické, teda až na jeden drobný detail. Napriek všetkým očakávaniam a trikom, je to film na jedno použitie. ()

Johny_fork

Nádherný a dokonale odvyprávěný příběh, neuvěřitelné dobrodružství, celoživotní láska, poezie, meditace nad smyslem života, nad jeho pomíjivostí, o okamžicích štěstí i krutých zkouškách, dlouho mě žádný film takhle nedojal, Finscher odvedl precizní práci, film je plný originálních nápadů a úžasných obrazů, dobře strávených 160 minut, oskar by mu rozhodně slušel. A navíc precizní i po trikové stránce, kdybych si nepřečetl dnes v Premiere, že 52 minut nehrál Pitt, ale digitální hlava, nejspíš by mi to ani nedošlo. ()

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Fincherova Kleopatra žije

Fincherova Kleopatra žije

17.11.2011

A profesorem Moriartym se stává...

A profesorem Moriartym se stává...

30.09.2010