Podivuhodný případ Benjamina Buttona

• USA The Curious Case of Benjamin Button (více)
USA, 2008, 166 min

Režie:

David Fincher

Předloha:

F. Scott Fitzgerald (povídka)

Scénář:

Eric Roth

Kamera:

Claudio Miranda

Plastík

Třikrát zkoušeno shlédnout film jako celek. Třikrát neúspěšné pokusy. Nevím proč. Nechytlo mě to. Pro mě bezemoční záležitost. Dal jsem tomu v průměru 40 minut. Přitom Fincherovo filmy žeru do jednoho. ()

george82

Velmi povedený pohled na neobvyklý život jedince, který na rozdíl od ostatních již od mala zažívá strasti spojené se stařím a svět mu bude ležet u nohou až všichni jeho vrstevníci budou na sklonku života a on v plné síle. Bratd i Cate zahráli neskutečně poutavě. Film je trochu delší, ale jak Brad mládne, tak i film nabírá otáčky a to je super. ()

Daertelon

Podivuhodný případ Benjamina Buttona si rozhodně nedám do seznamu oblíbených filmů, ale rád se přihlásím k jeho příznivcům. Líbí se mi zvláštní podání emocionálních pochodů jednotlivých postav, a to nejen skvělé Cate Blanchett, pro jejíž lásku šel bych světa kraj, ale i naprosto úžasného Brada Pitta, jenž si vykonal další zářez v jeho úžasných hereckých výkonech. Příběh, ač je mírně táhlý a tempo často nevyvážené, nepostrádá dobré složení, poskládání jednotlivých segmentů je příjemné a přehledné. Jedna hvězda šla dolu za naprosto nezvládnutý soundtrack. Hudební nadání skladatelů nezpochybňuji, ale myslím, že tento doprovod se dal zvládnout mnohem lépe a je možná důvodem, proč film nedosáhl ještě vyšších příček. Takové dílo by si zasloužilo hudbu kolosální, nezapomenutelnou, má se vrýt do paměti kinematografie jako naprosto neocenitelný článek. Tohle filmaři nedokázali a je to škoda, protože s průměrným soundtrackem divák automaticky upadá do průměrného hodnocení celého snímku. Za mě 86%. ()

johnny01

Zvolna plynoucí originální příběh, který je především o lásce. Nejkrásnější část filmu je pak v době, kdy již je Benjamin mladší než Daisy... Tehdy vrcholí atmosféra a podtrhuje se dosavadní průběh. Slabiny spatřuji v rámcovém zasazení děje - střídání odvíjení Benjaminova života se scénami z nemocnice je velmi nepříjemné a kazí návaznost filmu. První polovina filmu se zdá někdy až příliš rozvláčná, úplný závěr pak není povedený - film měl skončit dříve, případně jej šlo dovyprávět bez obrazů. ()

marek29

Asi bych si neodpustil nehodit tomuto PODIVUHODNÉMU dílu plnou palbu z několika důvodů.. Jsem asi beznadějný PŘÍPAD když zjišťuju, že jsem propadl romantickým kouskům (snad je to jen dočasně). Ale s BENJAMINEM jsem se poměrně rychle dokázal ztotožnit a pak i únava a spánek museli jít ten tam. Ságu rodu BUTTONŮ jsem tedy zhltl na jeden nádech a můžu jen doporučit. Povinná kinematografie 5/5 ()

Stanix

Poměrně dlouho se mi nestalo, že by mě film tak zasáhnul jako v tomhle případě. Řemeslná stránka filmařiny je více než solidní, ale samotný příběh, to je opravdu hutná porce. Dokázal bych si představit i o něco delší stopáž, či rovnoměrnější rozvržení částí, neboť některé etapy "vývoje" hrdiny jsou až drasticky stručné a jiné zase zbytečně natahované, zejména zezačátku. Každopádně velice silné emocionální drama, které musí rozsekat každého alespoň lehce senzitivního jedince, který je zároveň i odpovědným rodičem. Dá se říct, že tenhle film nedokáže dostatečně ocenit člověk, jež nikdy nebyl nešťastně zamilován, nemá děti a nezemřel mu někdo z jeho velmi blízkých. Všechny tři zkušenosti jsou třeba. ()

J.Cobra

Velice krásný film, který mě nadchnul. Někdy mám pocit jako hlavní hrdina, že mi vše utíká mezi prsty a nic s tím nezmůžu a i když něco nechci udělat, udělat to musím pro dobro druhých i přesto, že to nemusí nikdy pochopit. Filmy Davida Finchera mě vždy dokážou dostat a neztrácejí na kvalitě i mnoho let po natočení. Už se musím konečně kouknout na Hru s Michaelem Douglesem :o) (Komentář ze září 2009). ()

0verseer

”Our lives are defined by opportunities, even the ones we miss.” Klobúk dole, David Fincher má pri výbere literatúry, ktorá si zaslúži sfilmovanie, dobrý vkus. A uznanie mu patrí už len za to, že diela ako Fight Club či práve predlohu tohto snímku, o ktorých sa na školách (žiaľ) moc neučí, dostane vďaka svojej povesti jedného z najlepších režisérov súčasnosti do povedomia širšej verejnosti. The Curious Case of Benjamin Button nie je aj napriek Oscarom jeho najlepším, ale skôr najemotívnejším filmom, ktorý nejedenkrát prinúti zamyslieť sa nad existenciou a v tomto smere má rozhodne čo ponúknuť. Len sa netreba báť na prvý pohľad odstrašujúcej dĺžky, nuda sa aspoň v mojom prípade pri sledovaní rozhodne nekonala. ()

zzzzzjjjjj

No, tady se jen lehce rozepíšu :D ... Tento nekonvenční styl filmu mi svým dějem strašně sedí k Timu Burtonovi, protože má podobně specifické trháky, i když ten spolupracuje především s Deppem. Teď se vrátíme k filmu ... Narozený, ale zároveň i velmi starý Brad Pitt dospívá, a tím se stává mladším. Jednoduše, zraje jako víno. Na začátku je výborně zamaskovaný, opravdu nešel poznat :D. Celkově mě tento film velice potěšil, jeho příběh byl dokonale promyšlen, super makeup a nemám moc, co bych vytkl. Snad jen to, že se děj lehce na začátku táhnul ... 80%. ()

PlayEasy

Podle očekávání naprosto perfektní film! Opět skvělý Fincher, který se rok po Zodiacovi vrátil naprosto skvěle a to s filmem inspirovaným povídkou F. Scotta Fitzgeralda se skvělými herci i úžasnými výkony hlavních dvou představitelů (hlavně Pitt hvězdil) a, to že mu Akademie opět sošku nedala, to je opravdu na škodu. Ale jinak naprosto perfektni skoro tříhodinový epos, který vypráví o chlápkovi, který se narodil jako starý a postupně mládne, což se nejdříve zdá jako výhoda, ale velice silný konec nám ukázal, že to výhoda nebyla. Prostě krásný silný a na Finchera až nezvykle poklidný film, který se zařadil s přehledem do naší filmové pokladnice! 95% ()

Petra.Havelk

Velmi jedinečný a dojemný film od jednoho z nejlepších režisérů všech dob Davida Finchera. Benjamin Button je jeden z nejpovedenějších filmů svého žánru. Co se týká technické stránky filmu, je velmi povedený, co se vizuálních triků týká. Udělat make-up starého člověka je jedna z nejtěžších věcí, co filmový maskér dokáže a v tomhle filmu je naprosto dokonalý a velmi uvěřitelný. Příběhová stránka filmu je přímo srdcervoucí. Muž, který se narodí jako starý a zemře jako miminko, nám připomíná, že tak jak se narodíme tak i zemřeme. Odkázání na pomoc od ostatních a většinou s pomatenou myslí. Mimo jiné je film doplněn o vynikající herce v podobě Brada Pitta, Cate Blanchett a Mahershala Aliho. K dojemnosti filmu přispívá i krásná hudba od skladatele Alexandre Desplata, která je jen třešničkou na dortu, tak skvělého filmu. ()

JosefTomas

Fincher opět nezklamal. Rozhodně překvapil, což je u výborného režiséra ještě větší zvláštnost a potěšení. Podivuhodný případ je filmem, který v sobě nese zajímavé poselství. Rozhodně stojí za to ho vidět. Film mě i přes enormní stopáž ani chvíli nenudil. Herci výborní a scénář je zatím to nejlepší, co jsem kdy u Finchera viděl. Navíc má film v sobě tolik smutku a emočně mávajících scén, že jsem měl slzy na krajíčku skoro pokaždé, ale snažil jsem se udržet. Neskutečné. ()

forrest11

Tento film bol v mojom rebricku ocakavanych filmov za posledny polrok na najvyssom mieste, pretoze spojenie Fincher + Pitt ma este nikdy nesklamalo a vzdy znamenalo maximalnu moznu kvalitu a skutocny filmovy zazitok. K tomu sa pridal neobvykly namet, takze moje ocakavania boli vysoke. Po dopozerani mozem zhodnotit, ze boli maximalne naplnene! Tak silny a ludsky pribeh som uz davno nevidel. 160 minut uslo krasne plynulo, bez jedinej slabsej chvilky a ja sa po zhliadnuti citim maximalne dusevne naplneny. David Fincher je proste borec, ktory do poslednej bodky naplnil skvely scenar Erica Rotha. NADHERA!!! ()

Humprt Pum

Welll...občas mi to připadalo jako pokus o megastory typu Forrest Gump, ale bohužel bez potřebné hloubky. Chybějí pointy a vše je příliš vyumělkované. Od první minuty jakoby na každém druhém záběru vyřvával banner "Já jsem skvělý film a mám své velké poslání." Na www.metacritic.com je průměr 70%. Ztotožňuji se s následující kritikou MICK LaSALLE (San Francisco Chronicle): The lesson here is never to aim to make a great movie before locking in the framework for a good one. To aim for greatness otherwise invites all kinds of risks - the possibility of reaching high and crashing, of mistaking the somber for the serious, of creating the form of greatness without the content. In short, there's the danger of making something as pretty and vacant as "The Curious Case of Benjamin Button." The result of all this is a rather cold piece, a series of interludes presented under glass. When Benjamin has an affair with an upper-class Englishwoman (Tilda Swinton), for example, we watch as though witnessing a phenomenon, not an emotional exchange. And because nothing ever registers much with Benjamin, each episode lands without meaning. Anything could have been cut from this script, just as anything could have been added. The movie's excruciating length is without dramatic or thematic justification. It's merely an assertion of Oscar-worthiness. Though "Benjamin Button" is soporific throughout most of its second hour, its fate and its failure are sealed only in its last third, when it resolves the Benjamin-Daisy relationship in a forced and false way. To make matters worse, the movie is revealed to have had nothing to say all along - except that time is cruel and the whole mortality thing is just a crying shame. ()

(=LIFTY=)

Tak jako před rokem Pokání, tak i teď mě na konci roku překvapil film, o který jsem původně nejevil žádný zájem. Neuvěřitelně dlouhý příběh je natolik krásně vyprávěn, že ani na chvíli od něj oči neodtrhnete. Fincherův Forrest Gump. ()

Achab

Každý z nás je něčí životní láska. Benjamin se narodil s tělem umírajícího a věkem opotřebovaného človíčka. A tento na první pohled neuvěřitelný příběh pomalu začne vtahovat diváka do vnitřního světa hlavního hrdiny a jeho životní lásky Daisy - okolní svět a celkově dění kolem už není tak důležeité, jste vtaženi vyprávěním, či deníkovým čtením a neřešíte postupně nelogičnost samotného narození a mládnutí hlavního představitele a pokud přistoupíte na tuto hru - tak se nebudete po celou dobu nudit. . Výborný film a mohu říci (ikdyž to nevyzní asi nejlíp v polovině ledna) že je to doposud největší filmový zážitek letošního roku. Scénárista Eric Roth nevykročil na neznámé pole, ale na cestu, která byla již několikrát alespoń částečně vyšlapána jinými. Film je hodně podobný knize s názvem Zpověď´Maxe Tivolliho amerického autora Andrewa Seana Greera z edice Světové literatury nakladatelství Odeon, která je stále k dostání v Levných knihách za nějakých 39Kč. ()

Jimb021

Výborá předloha od Fitzgeralda a velmi kvalitní zpracování od Finchera. Bylo to hrozně dlouhý, ale celou dobu mě to bavilo. Celým filmem se prolíná taková Fitzgeraldova osudovost. Brad Pitt tady zahrál doopravdy hodně dobře a Cate Blanchett taky nebyla špatná. ()

TomasB

Pomalu se tahnouci pribeh o nicem, ktery ani moc nenudi, ani nema prilis cim nadchnout, hudba uspavajici a presto jsem dokazal dve a pul hodiny vydrzet:o) ()

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Fincherova Kleopatra žije

Fincherova Kleopatra žije

17.11.2011

A profesorem Moriartym se stává...

A profesorem Moriartym se stává...

30.09.2010